Tarihe göre süzülmüş ögeler: Salı, 18 Aralık 2018 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Salı, 18 Aralık 2018 15:22

18 Aralık 2018 - Salı - Burdur Gazetesi

18 Aralık 2018 - Salı - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

19 Aralık 2018 - Çarşamba - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

8 yıldır Anadolu’da Gençlikle Akif üst başlığında Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argon Ersoy ve Sebilürreşad Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Bayhan Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy’un hayatını Burdur’da anlattı.

Vatan Şairi, Burdur’da üniversitede adının yaşatıldığı Mehmet Akif’in torunu Selma Argon Ersoy pazartesi şehrimizdeydi. Türk Ocakları binasındasMehmet Akif’e Vefa ödül ve söylşei programında Selma Argon ve Sebilürreşad Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Bayhan Burdurlularla bir araya geldi. Söyleşide Mehmet Akif Ersoy’un hayatı ve İstiklal Marşı’nı yazma süreci hakkında bilgi verildi.

Selma Argon Ersoy Mehmet Akif’e Vefa programında dedesi Mehmet Akif’in hayatı hakkında bilgi vererek;

“Burdur benim ikinci adresim. Burdur benim için çok önemli. Dedemin en küçük kızı olan Suad Hanım’ın ıkızyım. Dedmin en küçük torunuyum. Şu anda büyüklerden kimse kalmadığı için büyüdüm ve en büyük haline geldim. Dedemin düşüncelerini, hayatını anlatmak beni zinde tutuyor. Ddemin dolaştığı her yere Sebilürreşad ‘da peşinden gidiyor. Ddemin yaptıklarını her yaştan gençlerimize anlatarak onunu yolunda gitmeyi, onunu simgesi haline gelen birazda Ası’m olabilmeyi gençlerimize aşılamaya çalışıyoruz. Çünkü yine şimdi çok muhtacız Mehmet Akif’in düşüncelerine. Yazdıkları bugünü anlatmıştır. Mehmet kif zamansız biridir zaten. Zamanın ötesinde düşüncelerle bugüne kadar ulaşmıştır. Dedem konuşurken kendini kaybedercesine konuşurmuş. Onu dinleyenler ağlayarak çıkarmış. Herkes ağlayarak askere yazılmaya, evinde silahı varsa, eline ne varsa onu alıp askere yazılmaya koşuyormuş.”dedi ve İstiklal Marşı’nın yazılış süreci kabulü hakkında bilgi verdi. 

Sebilürreşat Dergisi Fatih Mehmet Akif’e Vefa programında yaptığı konuşmada;

“Aileye ait son hatıraları Dede Mehmet Akif kitabında bir araya getirdik. Akabinde de son 8 yıldır Anadolu’da gençlikle Akif üst başlığında Selma Hanım’la bir araya geliyoruz. 400’ün üzerinde buluşma gerçekleşti bugüne kadar. Bundan sonra da bu buluşmalar devam edecek. 

İkinci Meşriteyitin ilanından sonra İtitihat ve Terrakki bütün yönetmi ieline alır. Mehmet Akif önce İttihat ve Terakki’ye geçer sonra vazgeçer. İsdibdat şiirinden iki cümleyle Akif’in karakterini tanımlayabiliriz. İslam coğrafyasının neden dağıldığını ve ayağa kalkamadığını sorgularken der ki bu coğrafyanın insanları itaatkar bir suskunluk içerisinde ve bu coğrafyanını insanları gücün meddahlığını yaparlar. Kaba tabirle güce karşı yalakalık yaparlar. Akif’in bu tanımı 1908’lerde yaptığı bir tanımdır. Bu tanım nabılda güncelliğini koruyor. bBiz de bu nedenle onun vefatının 82. yıldönümünde bu iki hakikiatı sorgulayarak derginin kapağına girdik. İşte İttihat ve Terakki aslında Osmanlı’nın son döneminnde iyi niyetle başladı. Osmanlı yıkılmak üzereyken bunlar devlet idaresini ele almışlar. Akif’in bu bağlamda devleti acaba kurtarabilir miyiz umuduyla Osmanlı’nın o son dönemindeki o üç aydın akımı benimsedi. Akif İttihat-ı İslam’ın mücadelesi’ni vermiştir. Bu sadece yaşadığımız gibi bir idealden öteye gidememiştir. Akif Sırat-ı Müstaki Dergisi’ni çıkartır. Yönetimin tarzıyla sıkıntılar başlar. 2 yıl sonra kapatırlar. İstibdat şiiri Abdülhamit’i eleştirmek için yazılmamıştır. İttihat ve Terakki’ye ey ittihatçılar siz Abdülhamit’i istibdatçı eleştirdiniz ama siz iktidara geldiniz ondan daha gasip bir yönetim sergilediniz der. 

Sanki Abdülhamit’i sevmek Mehmet Akifİ sevmeye karşıymış gibi bir ikilemle karşı karşıya kalıyoruz. Oysa böyle değil. Abdülhamit devlet başkanıdır. Ülkeyi 33 yı idare etti. Mehmet Akif milli şairimizdir. 63 yıllık ömrüne devasa berekeetli bir hayat sığdırmıştır. Evet eleştirmiştir. Çünkü bir düşünce adamıdır. Gördüğü yanlışı yanlış olduğuna inandığı için eleştirmiştir. Akif’i sevmek Abdülhamit’i sevmeye, Abdülhamit’i sevmek Akif’i sevmeye mani değildir. Bunu bu süreçte gördük.”bilgisi verdi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Ahmet Şahin, daha önce bir süre Burdur Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü’nde çalıştı. Şeker hastalığının ilerlemesi üzerine her iki ayağının bir kısmı kesilerek yatağa bağlandı. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Ahmet Şahin’in ayaklarının kesilip yatağa bağlanması üzerine Büğdüz Köyü’ne giderek, hastayı ziyaret ederek yardımda bulundu. Başkan Ercengiz daha öncede yatağa bağlanan Ahmet Şahin’e akülü araba göndermişti. 

1 yıl önce şeker hastalığına tutulan Ahmet Şahin Büğdüz’de ikamet ediyor. Şeker hastası olmadan önce Burdur Belediyesi Park ve bahçeler Müdürlüğü’nde işçi olarak çalıştı. İşkur aracılığıyla işe girdiği için süresi dolduktan sonra işten ayrıldı. Annesiyle birlikte Bağdüz Köyü’nde yaşama tutunmaya çalışan şeker hastası Ahmet Şahin henüz 25 yaşında. Şeker hastalığı yüzünden bir süre önce ayakları kesilmek zorunda kaldı. Aynı zamanda böbrekleri işlevini yitirdiği için böbrek nakli yapılmasıda gerekiyor. Böbrek nakli olabilmesi içinde ayağındaki yaralarının kapanması gerekiyor. 

Bu zorlu yaşam mücadelesi içinde, yaşama tutunmaya çalışan anne ve oğulun birbirlerinden başka kimseleri yok. Anne Halime Zorlu bütün fedakarlığını ortaya koyarak oğluyla birlikte bu zorlu mücadeleyi veriyor. 

Bu zorlu mücadeleyi öğrenen Zabıta Müdürü Şaban Kırcı, şeker hastası Ahmet Şahin’in durumunu Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e aktardı. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve Zabıta Müdürü Şaban Kırcı Büğdüz Köyü’nde ikamet eden şeker hastası Ahmet Şahin ve annesi Halime Zorlu’yu evinde ziyaret ettiler. Şeker hastası Ahmet Zorlu’nun halini hatırını sorup, ihtiyaçlarını tespit ederek gerekli maddi destekle birlikte gıda yardımı sağladılar.

Bu zorlu yaşam mücadelesinde şeker hastası Ahmet Şahin’e umut ışığı olan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz daha öncede kendisine akülü sandalye temin etmişti. Bunun yanında, bu tedavi süreci içerisinde yanında olacağını ve kendisine gerekli desteği sağlayacağının ifade etti.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz şeker hastası Ahmet Şahin’i ziyaretinde yaptığı açıklamada;

“Bugün çalışanımız Ahmet Şahin’i ziyaret etmek istedik. Halini hatırını sorup, bir isteği olup olmadığı hakkında bilgi edindik.  Onu bu zorlu yaşam mücadelesinde yalnız bırakmak istemedik. Akülü sandalye armağan ettik. Bundan sonraki tedavi sürecinde de yanında olacağız. Her türlü ihtiyacını karşılamak için hepimiz seferberiz. Ameliyat yaraları kapandığı zamanda, böbrek nakli ameliyatıda gerçekleşir inşallah. Biz bu zorlu yolda Ahmet Şahin’in ve  annesi Halime Zorlu’nun yanında olacağız. Anne Halime Zorlu ve Ahmet Şahin’in her zaman yanındayız. Dilerim bir an önce yaralarıda iyileşir ve böbrek naklide yapılır.”dedi ve anne Halime Zorlu’ya da bir ihtiyaçları olduğu zaman haberdar etmelerini istedi.

Anne Halime Zorlu’da Zatıba Müdürü Şaban Kırcı’ya ve Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e teşekkür etti. Bu zor günlerinde kendilerini yalnız bırakmadıkları için minnet olduğunu iletti. 

Tedavi süreci hakkında bilgi veren şeker hastası Ahmet Şahin;

“Öncelikle Zabıta Müdürümüz Şaban Kırcı’ya ve Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz’e teşekkür ederim. Bu hastalık yaklaşık 1 yıl önce başladı. Önceden İşkur’dan Park ve Bahçeler Müdürlüğü’de çalıştım. Annem de ben hasta olmadan önce çalışıyordu ama ben hasta olunca çalışmayı bıraktı. Bana bakıyor. Hiçbir zaman beni yalnız bırakmadı. Bu hayattaki en büyük destekçim annem. Ona minnettarım. Sizlerde beni ziyaret ederek çok mutlu ettiniz. Yalnız olmadığımı hatırlattınız. Yardımlarınız için hepinize teşekkür ederim. Hayata tutunmam için elinizden gelen çabayı gösteriyorsunuz. Ayağımdaki yaralar iyi olduktan sonra böbrek nakli olacağım. Annemin böbreği bana uyuyor. Annemede çok çok teşekkür ederim. Her zaman benim yanımda. O benim umut ışığım. Beni yalnız bırakmayan, yardımlarının hiçbir zaman esirgemeyen Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz’e teşekkür ederim. Sağ olsun akülü sandalye armağan etti. O sayede dışarıya çıkabilme fırsatı buldum. Beni yalnız bırakmayan yardım eden herkese teşekkür ederim.”dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Bahçeşehir Koleji Anadolu Lisesi ve Şehit İzzet Özkan İlkokulu öğrencileri Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na bağış yaptılar; 

Bahçeşehir Koleji Anadolu Lisesi’nin 25 öğrencisi iki gün boyunca çeşitli işlerde çalışarak elde ettikleri geliri TSK Güçlendirme Vakfı’na bağışladı. Yaptıkları bağışlarla Türk Savunma Sanayiinin gelişmesine katkı sağlayan öğrenciler, bağışlarının nerelerde kullanıldığını yerinde görme fırsatına da sahip oldu. Vakfımız bağışçısı olan Bahçeşehir Koleji Anadolu Lisesi öğrencileri Vakfımızın Bağlı Ortağı ve Türk Savunma Sanayiinin en önemli iki kuruluşu ASELSAN ile TUSAŞ’ı ziyaret etti.

Bağlı Ortaklıklarımızın çalışmaları hakkında bilgi alan öğrenciler şirketlerimizin ürünlerini yakından inceledi.

Şehit İzzet Özkan İlkokulu’nun büyük yürekli öğrencileri harçlıklarından biriktirdikleri kumbaraları TSK Güçlendirme Vakfı Genel Müdür Vekili Sadık Piyade’ye elden teslim etti. 

Minik bağışçılarımızdan bağış kumbaralarını teslim alan Genel Müdür Vekilimiz Sadık PİYADE, “Vakfımızın ve Bağlı Ortaklıklarımız ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, HAVELSAN, İŞBİR ve ASPİLSAN’ın da kurulmasına vesile olan bu dayanışma ruhudur.” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Anadolu insanının  yaşamında önemli bir yere sahip dokuma sanatıdır alaca dokumaları. Geçmişten beri Burdur için önemli bir rol oynuyor. Yaklaşık 250 yıllık geçmişe sahip olan ancak 2004 yılına kadar yerini halıcılık sektörüne bırakan Burdur’un ünlü alaca dokuması, Burdur Belediyesi’nin atölyesinde çalışan kadınların ellerinde yeniden hayat buldu.

Burdur’un en eski geleneksel el sanatlarından birisi olan alaca dokuma, bugün sadece Burdur Belediyesi tarafından yaşatılıyor. Alaca dokuma, geçmiş zamanlarda birçok ailenin geçim kaynağı olsa da bugün sadece Burdur Belediyesi tarafından kurulan Alaca Dokumaları Eğitim ve Uygulama Merkezi tezgahlarında yapılıyor. 

Burdur Belediyesi Alaca Dokumaları Eğitim ve Uygulama Merkezi Sorumlusu Emel Erte 11 çalışanıyla birlikte alaca dokuma geleneğini yaşatmaya devam ediyor. Yaklaşık 15 yıldır bu alaca dokuma işiyle uğraşan Eylem Erte, fulardan, şala, şömene, sehpa takımlarına, ipek şallara, peştamel ve ipek takımlara kadar her şeyi 11 çalışanıyla birlikte nakış gibi işliyor. Yaşama Dokunanlar Platformu’nca Burdur Belediyesi tarafından yaşatılan alaca dokumaları ,2107 yılı Türkiye Kültür Oskarları Yarışması dokuma alanında birincilik elde etti.

İnernet üzerindende sipariş almaya başlayan Burdur Belediyesi Alaca Dokumaları Eğitim ve Uygulama Merkezi’ne sipariş vermek ya da yapılan ürünleri takip etmek isteyenler B’alaca adlı internet hesabından ulaşabilirler. 

Şehir içi ve şehir dışına siparişler gönderen Alaca Dokuma Atölyesi daha çok İstanbul, Ankara ve İzmir’le bağlantılı çalışıyor. 

Burdur Belediyesi Alaca Dokumaları Eğitim ve Uygulama Merkezi çalışmaları hakkında gazetemize bilgi veren Atölye Sorumlusu Emel Erte;

“Ev tekstili ürünleriyle birlikte şal, fular, yöresel ibecik tülbenti yapıyoruz. Sadece alaca dokuma değil, ipek dokumada yapıyoruz. Tarihi ve kültürel değerlerimizden olan alaca dokumaları Cumhuriyet Parkı altındaki atölyede satıyoruz. Ancak yakın zamanda da Cumhuriyet Meydanı’ndaki satış mağazamıza taşınacağız. 

Yurt içi ve yurt dışınada satışlarımız oluyor. Alaca dokumaları %100 pamuktan, lacivert, kırmızı ve sarı renkelerde çubukların bulunduğu bir tasarım. Burdur Belediyesi alaca dokumaları Eğitim ve Uygulama Merkezi olarak tarihi ve kültürel bir değeri yaşatmak için çalışmalar sürdürülüyor. Tarihi İbecik Dokumalarını da üretiyoruz.

Alaca dokumalarımız tamamen el emeği olarak hazırlanıyor ve bir tarihi tanıtıyor. Fuarlarda Burdur’u tanıtan güçlü ürünlerden birisi alaca dokuma.”dedi.

Hatice Dursun 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı Eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 330 bin kişi artarak 3 milyon 749 bin kişi oldu.

İşsizlik oranı 0,8 puanlık artış ile %11,4 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 0,7 puanlık artış ile %13,5 olarak tahmin edildi.

Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 1,6 puanlık artış ile %21,6 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 0,9 puanlık artış ile %11,7 olarak gerçekleşti.  

İstihdam oranı %47,8 oldu

İstihdam edilenlerin sayısı 2018 yılı Eylül döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 266 bin kişi artarak 29 milyon 63 bin kişi, istihdam oranı ise 0,1 puanlık azalış ile %47,8 oldu.

Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 264 bin kişi azalırken, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 531 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin %19,2’si tarım, %19,6’sı sanayi, %6,9’u inşaat, %54,3’ü ise hizmet sektöründe yer aldı. Önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında tarım sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 1,1 puan, inşaat sektörünün payı 0,8 puan azalırken, sanayi sektörünün payı 0,8 puan, hizmet sektörünün payı 1,2 puan arttı.

İşgücüne katılma oranı %54 olarak gerçekleşti

İşgücü 2018 yılı Eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 598 bin kişi artarak 32 milyon 813 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 0,4 puan artarak %54 olarak gerçekleşti. Aynı dönemler için yapılan kıyaslamalara göre; erkeklerde işgücüne katılma oranı 0,4 puanlık artışla %73,5, kadınlarda da 0,4 puanlık artışla %34,9 olarak gerçekleşti.

Mevsim etkisinden arındırılmamış temel işgücü göstergeleri, Eylül 2017, Eylül 2018

Kayıt dışı çalışanların oranı %33,8 olarak gerçekleşti

Eylül 2018 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 puan azalarak %33,8 olarak gerçekleşti. Tarım dışı sektörde kayıt dışı çalışanların oranı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre değişim göstermeyerek %22 oldu.  

Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam oranı %47,4, işsizlik oranı %11,3 oldu

Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam bir önceki döneme göre 81 bin kişi azalarak 28 milyon 797 bin kişi olarak tahmin edildi. İstihdam oranı 0,1 puan azalarak %47,4 oldu.

Mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı bir önceki döneme göre 45 bin kişi artarak 3 milyon 676 bin kişi olarak gerçekleşti. İşsizlik oranı 0,1 puan artarak %11,3 oldu.

Mevsim etkisinden arındırılmış işgücüne katılma oranı 0,1 puan azalarak %53,4 olarak gerçekleşti. Ekonomik faaliyete göre istihdam edilenlerin sayısı, sanayi sektöründe 32 bin, inşaat sektöründe 29 bin, hizmet sektöründe 50 bin kişi azalırken, tarım sektöründe 31 bin kişi arttı.

Mevsim etkisinden arındırılmış temel işgücü göstergeleri, Eylül 2017 - Eylül 2018

Bu konu ile ilgili bir sonraki haber bülteninin yayımlanma tarihi 15 Ocak 2019’dur.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Belediyesi ihtiyaç sahiplerine kıyafet, ayakkabı ve eşya yardımı yapıyor. Eski Belediye binasında bulunan Gönülden Gönüle Yardım Mağazası, ihtiyacı olan vatandaşların kıyafet ve eşya yardımını karşılıyor. İhtiyacı olan vatandaşlar Gönülden Gönüle Mağazası’ndan kıyafett, ayakkabı ve ev eşyası ihtiyaçlarını alıp gidiyor. Burdur Belediyesi bu özverili davranışıyla vatandaşların derdine derman olmaya çalışıyor.

Yardımsever vatandaşlar giymedikleri ya da giyime müsait olan kıyafetlerini, ayakkabılarını, abiyelerini ya da ev eşyalarını Gönülden Gönüle Mağazasına getiriyorlar. İhtiyaç sahipleri, Gönülden Gönüle Mağazası’ndan, ihtiyacı duydukları kıyafetleri, ayakkabıları ve ev eşyalarını temin edebiliyorlar. Ayrıca evlenmek isteyipte, gelir durumu el vermeyen çifler içinde, gelinlik, nişanlık abiyeler ve damat içinde takım elbise sağlanıyor. Bayan, erkek, yetişkin ya da çocuk her kesime hitap eden kıyafetler yardım mağazasında mevcut. Yardımsever insanlar varolduğu sürece ihtiyaç sahiplerinin her türlü ihtiyacı karşılanabiliyor.

Belediye’nin Gönülden Gönüle Yardım Mağazası çalışanı Ayşegül Tan, ihtiyaç sahiplerine yapılan hizmet için, önce Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e daha sonra yardımsever vatandaşlara teşekkür ederek;

“Mağazamızda kıyafet, ayakkabı, çanta, gelinlik, abiye gibi yardımları alıyoruz. İhtiyaç sahipleri gelip buradan alışveriş yapar gibi ihtiyacı olanları alıp gidiyorlar. Gelemeyecek durumda olanları da kendimiz ulaştırıyoruz. Vatandaşlar giymedikleri ya da giyilecek durumda olan kıyafetleri, ayakkabılar ve çantaları getiriyor bizde burada ayrıştırıp mağazamızda ihtiyaç sahiplerine sunuyoruz. 

İhtiyacı olan herke gelebiliyor buraya. Mağazamıza gelen sıfır ürünleri daha çok bayramlarda vermeyi tercih ediyoruz. Eğer ihtiyacını tam olarak tamamlayamayan olursa, 3-5 gün sonra ya da temin edince gelmelerini rica ediyoruz. Günlük gelen ihtiyaç sahiplerini defterimize kaydediyoruz. Mağazamız her kesimden insana hitap ediyor. Bayan, erkek, çocuk herkes gelip mağazamızdan ihtiyacını karşılıyor. 

Sadece kıyafet değil, ayakkabı, kap, kacak, ev eşyası gibi yardımları da alıyoruz. Vatandaşın yardım için vermek istediği taşınmazları Belediye’nin yardım arabası gidip getiriyor. Ayrıca sadece yerli halk değil, yabancılarda geliyor mağazamıza. Iraklı, Suriyeli mesela.

Ben buradan Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz’e ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Başkanımıza minnettarız. Halkımıza olan duyarlılığından dolayı teşekkür ediyorum. Emeği geçen herkes sağolsun.”dedi ve yardımsever vatandaşlara da ayrıca teşekkür etti.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection