Tarihe göre süzülmüş ögeler: Cumartesi, 15 Aralık 2018 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Cumartesi, 15 Aralık 2018 14:47

17 Aralık 2018 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

17 Aralık 2018 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Vali Hasan Şıldak, Binbaşı Maruf Kışlasında eğitim gören 4. Dönem Bedelli Askerlerin yemin törenine katıldı.

Yemin Törenine Vali Hasan Şıldak başta olmak üzere Antalya Garnizon ve 3. Piyade Eğitim Tugay Komutanı P. Alb. Tuncay Polat, Burdur Garnizon ve 58. Piyade Eğitim Alay Komutanı P. Alb. Hakan Tutucu, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı, Adalet Komisyonu Başkanı Hacı Süleyman Arslan, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Orhan Kılıç, Tırtıllı Araç Sürücü Eğitim Alay Komutanı Tank Albay Aytaç Tokçalar ve asker yakınlarının katıldığı açıklandı; 

Vali Hasan Şıldak tören alanına gelişinde asker yakınlarını selamladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende bin 186 asker yemin etti. 

Törenin devamında yaş kütüğüne plaket çakılmasının ardından 4. Dönem Bedelli Erler  adına konuşma yapıldı. 

Vali Hasan Şıldak, kışlaya ilk katılan erlere ve Eğitim, Spor ve Bakım branşlarında başarılı olan erlere belge ve hediye takdim etti. Protokol üyeleri tarafından vatani görevlerini Burdur’da yapmış olan Mehmetçik yakınlarına belge ve hediye takdimi yapıldı. 

3. Piyade Eğitim Tugay Komutanı P. Alb. Tuncay Polat, yaptığı konuşmada, “Kutsal vatan hizmetini yapmak üzere, güzel yurdumuzun dört bir yanından birliğimize katılan gençlerimizin, ant içme törenini gururla ifa ettiler. Töreni onurlandıran misafirlere Garnizon Komutanlığı adına gönülden teşekkür ederim” dedi.

Tören, yemin eden erler tarafından Piyade Marşı’nın okunmasının akabinde tören geçişi ile son buldu. Tören sonunda Vali Şıldak, asker yakınlarına yemin töreninin hayırlı olmasını diledi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Belediyesi kırmızı et kampanyası başlatıyor. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, ilimizdeki hayvan yetiştiricilerinin sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak amacıylaKırmızı Et Yetiştiricileri Birliği ile birlikte proje başlattı. Projeyla Burdur Belediyesi hayvan yetiştiricilerinden 3 ton et temin ederek 3 bin aileye 1’er kilo et dağıtacak. 

Kırmızı Et Yetiştiricileri Birliği Başkanı Turan Çayır, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan ve Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in imzaladıkları protokol ile Burdurlu dar gelirli vatandaşlara güvenli ve yerli olan et dağıtımı yapılması planlanıyor.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, sosyal sorumluluk projesi kapsamında üreticiye ve yetiştiriciye destek amacıyla et dağıtımı yapacaklarını belirterek;

“Son dönemde yoğun şekilde yaşanan bir sorunun çözümüne daha katkı koyuyoruz. Bir taraftan ithalata bağlı arz fazlası diğer taraftan da artan fiyatlar nedeniyle tüketimde yaşanan sıkıntıyı gidermek üzere dar gelirli yurttaşımıza kırmızı et vereceğiz. Daha önce de sütteki arz fazlasına bağlı fiyat düşüşünde üreticimizin yanında olup dar gelirli vatandaşımıza peynir ve tereyağı ulaştırmıştık. Bugün de kırmızı etteki sıkıntıyı gidermek üzere Kırmızı Et Yetiştiricileri Birliği ile birlikte gerçekleştireceğimiz projeyle yine bir derde daha derman olurken ekonomik güçlükten evine et götüremeyen vatandaşımıza protein olarak gideceğiz. Belediyemiz olarak her daim vatandaşımızın yanındayız. Yaptığımız anlaşma gereği dar gelirli yurttaşımıza bir elin verdiğini bir el görmeyecek şekilde ulaştıracağımız bu hizmeti tüm yerel yönetimlere tavsiye ediyoruz. Böylece yerli üreticimize sahip çıkarken vatandaşımıza da taze protein sağlayabiliriz. Şu anda hayvanları kestirmek için 2 ay gün beklemek zorunda kalan üreticimize sahip çıkıyoruz. Bu kampanyaya destek olmak isteyen tüm paydaşları ve yurttaşlarımızı destek için davet ediyorum.”dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Belediyesi’nin, kendi enerjisini kendi üretmek amacıyla, Sultandere Hizmet Kampüsü çatısında kurduğu güneş enerji santralinde enerji üretimi başladı.

2 milyon TL’ye mal olan projeyle, Burdur Belediyesi tükettiği enerjisinin %16’sını bu sistemden karşılayacak. 

KDV muhafiyetinden faydalanacak olan olan projeyle, yıllık yaklaşık 991 bin 732 kWh enerji üretilmesi hedefleniyor. 

Güneş enerjisi yatırımlarına önem veren Burdur Belediyesi,  örnek bir güneş enerjisi yatırımını şehrimizde hayata geçirdi.

Belediye birimlerinin birçoğunun toplandığı Sultandere mevkiindeki Hizmet Kampüsü çatısına yapılan 600 KWh’lik Güneş Enerji Santrali sayesinde, Burdur Belediyesi kendi enerjisini kendisi üretiyor.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 15 Aralık 2018 14:45

Kullanılmayan giysiler çöpe değil kumbaraya

Geçtiğimiz günlerde Burdur Belediyesi’nce organize edilen giysi kumbaraları şehrin muhtelif yerlerindeki yerini aldı. 

Burdur Belediyesi ikinci el kıyafet, tekstil ve ayakkabı gibi giyim eşyalarının geri kazanımı için yeni bir projeyi hayata geçirdi. İlde 100 noktaya yerleştirilen kumbaralardan toplanan kıyafetler, kullanılabilir hale getirilerek ihtiyacı olanlara dağıtılıyor. Giysi, tekstil, ayakkabı konabilen kumbaralar ilin erişimi kolay noktalarına konuldu.  Kumbaralara bırakılan kıyafetler araçla toplanıyor ve ayrıştırma merkezine götürülüyor. Ayrıştırma merkezinde kullanılabilir olan kıyafetler ayrılarak Burdur Belediyesi aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.

Atık durumunda olan eşyalar da kumbaralara atılıp ve geri dönüşüme kazandırılıyor. Kumbaralara bırakılan eşyalar haftanın bir günü özel araçla toplanıp ayrıştırma merkezine götürülüyor. Ayrıştırma merkezine gönderilen kıyafetlerden kullanılabilir olanları ayrılarak temizlemeye gönderilirken, kullanılabilir olan giysi ve ayakkabıların gerekli temizliği yapıldıktan sonra Burdur Belediyesi Gönülden Gönüle Mağazası sayesinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Kullanılabilir durumda olmayan giysi ve tekstil malzemeleri ise ayrıştırma merkezinde yapılan işlemlerin ardından geri dönüşüme gönderiliyor.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Konak Mahallesi Uğuz Sokak’ta Emlak Danışmanlığı işiyle uğraşan Güler Çelik, evinde yaklaşık 8 yıldır 27 kedi besliyor. Hayvansever Güler Çelik, sokaktaki kedilere de evinde kucak açıyor. Evinde beslediği 27 kedinin yaşadığı mekanı her gün temizliğini yapıp, onları tek tek tarıyor. 

Konak Mahallesi’nde bir apartman dairesinde oturan Güler Çelik, evinde beslediği kedilere kendi çocuğu gibi bakıyor. Evinde baktığı 27 kediyle herkese örnek olmaya çalıştığını ifade eden Güler Çelik, hayvanların insanlara her gün ihtiyaç duyduğunu belirterek;

 “Bütün insanlar biraz duyarlı ve hassas olsunlar. Bu canları itip kakmasınlar. Çöpe atacakları yemek artıklarını bir poşet içerisinde çöp kutularının yanına koysunlar ki bir kaç can doysun. Ben evimde 27 kedi besliyorum. Onların her gün yattıkları yeri temizliyorum. Sobalarını yakıyorum. Bunların haricinde sokaktan gelen 30 kediye de bakıyorum. Her gün belirli saatlerde gelirler yemeklerini yerler dönerler. Sokakta gördüğüm yaralı,” bakıma muhtaç kedileri evime getirip bakıyorum. Sokak kedilerine emlak dükkanımın yanında bir oda açtım. Her gün bakımlarını yaıpyorum. Haftada bir gün ilaçlamalarını yapıyorum.

Benim bu sokak kedillerine bakmama da yardımcı olan Garip Akvaryum’a, Veteriner Erdem Şahin ve İsmail Yaman’a teşekkür ederim. Herkesin bu insanı görevi yapması gerekiyor.”dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection