Tarihe göre süzülmüş ögeler: Cuma, 14 Aralık 2018 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Bu yıl şeker pancarı üretiminde 180000 tonluk bir düşüş yaşandı. 6 il, 26 ilçe ve 151 köyde yapılan pancar ekiminde bu yıl çeşitli nedenler yüzünden rekolte düşüklüğü meydana geldi. Bu nedenlerin en başında ise yağışların dengesizliği, barajların istenilen dolulukta olmaması, şeker pancarı kampanyası başlama sürecindeki belirsizlikler olarak açıklandı. 

 Şeker fabrikasının özelleştirme kapsamındaki devredilme sürecinin belirsizliği çiftçiyi de olumsuz etkiledi. Şeker kampanyası için hazırlıkların yapılamayışı, çiftçiye destek sağlanamayışı ve çiftçiye pancar ekiminde kullanacağı gübrenin zamanında verilmemesi rekolte düşmüsinde etkili oldu.

Şeker İş Sendikesa Başkanı Mustafa Onay şeker pancarı kampanyasında yaşanan rekolte düşüklüğüne yol açan nedenlere ilişkin yaptığı açıklamada;

“Bu yıl özelleştirme idaresi başkanlığı biliyorsunuz, ihaleye çıkarken 600000 ton şeker pancarı işlenecek dedi. Bunun karşılığında 74000 ton şeker üretilecek dedi. Şu an itibariyle bu yılki rekoltemiz 420000 ton ve takriben 56000 ton civarında bir şeker üretimi gerçekleştireceğiz. 

Arada 180000 ton rekolte düşüklüğünün sebebine gelecek olursak,

Biz Şeker İş Sendikası olarak bunun birinci nedenini mevsimsel olarak görüyoruz. Çünkü yağışların dengeleri kayboldu. Barajlar istenilen dolulukta olmadığı için çiftçi pancarını yeteri kadar sulayamadı.Pancarda su olduğu zaman mükemmel bir verim elde edilen bir bitki. Barajlarda kış ayında yeteri kadar yağış alınamamasından dolayı şeker pancarı istenilen seviyede sulanamadı  ve barajların erken kapatılmasından dolayı öncelikle rekolte düşüklüğü bundan kaynaklanmış durumda. 

İkinci neden olarak Şubat ayında ihalesi çıkılmış olan bu fabrikayı Eylül’de başlayacak olan kampanyamızı bugün, yarın, birkaç gün sonra devredilecek muammasıyla sürekli ertelendi. Fabrikadaki işçilerimizin nakletme, emekliye sevk etme gibi durumların ortaya çıkışı, ciddi bir kampanya hazırlıkları yapılamayışı, çiftçiye bir destek sağlanamayışı, gübrenin zamanında gelmeyişi, pancar ekiminin zamanında yapılamayışı, bu saydığımız nedenlerle çiftçinin üretime iyi bir motive olamayışından dolayı oluyor.”dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

15 Aralık 2018 - Cumartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Şehrimizi ilgilendiren önemli konular içerisinde yer alan yeni hastane yapımı için ihale tarihinin 21 Aralık olduğu açıklandı.

Şehir merkezinde Bur-kent mevkiine yapımı planlanan yeni devlet hastanesinin yapım ihalesi 21 Aralık olarak duyuruldu.

Yeni yapılacak olan Burdur Devlet Hastanesi’nin ihale tarihi geçtiğimiz günlerde 12 Aralık olarak kamuoyuna duyurulmuş, ancak ihale yapılmamıştı. Milletvekili Bayram Özçelik, ancak ihalenini 21 Aralık tarihinde yapılacağını  kamuoyuna yaptığı açıklamayla duyurdu. 

Millevekili Bayram Özçelik yeni hastane ihalesi tarihi konusunda yaptığı son açıklamada;

“Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü’nce, Burdur Devlet Hastanesi’nin ihale tarihi 21 Aralık’a alınmıştır.’ dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Ak Parti İl Başaknı Volkan Mengi seçim süreci ile ilgili kampanya tanıtımlarının Şubat ayında başlayacağını açıkladı. Ak Parti İl Başkanlığı’nca kahvaltılı basın toplantısında konuşan Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt ve Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi, 120 günlük bir seçim süreci içerisindeki yapılan çalışmalar ve ziyaretler hakkında basına bilgi verdiler. Yoğun bir çalışma temposu içinde çalıştıklarını belirten Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi, Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt’un, Ak Parti Kadıın Kolları, Gençlik Kolları ve Merkez İlçe Başkanlığı olarak arkasında olduklarını vurguladı.  

Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt seçim sürecindeki ziyaretlerde esnaf ve vatandaşların görüşlerini aldıklarını ifade ederek;

“Kentimizde yaşanan sorunların en başında yen alan trafik sorununda, otopark ve imala ilgili düzenlemeler. Burdur’da imar revizyonuna gidilmesi lazım. Her sene Burdur’da araç sayısında bir artış yaşanıyor. Bununla ilgili çalışmalarımızı gerçekleştirirken, özellikle ziyaretler sırasında esnafımızla istişare edeceğiz, konuşacağız, onlardan gelen taleplere göre düzenleme yapacağız. Çünkü şehre yapılan düzenlemenin Burdur’un en az 20-30 sene önünü açması lazım. Bununla ilgili kalıcı çözümler bulunması lazım. Trafiği kullanılabilir hayat standartlarını yükseltmiş, uygun bir hale getireceğiz. İnsanları bu sıkışıklıktan kurtarmamız lazım. Bunlarla ilgili bir çalışmalarımız olacak.”dedi. 

Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi ilçe belediye başkan adayları açıklandıktan sonra bir tanıtım toplantısı yapacakları bilgisi vererek;

“Seçim süreci iligili kampanya tanıtımlarımıız Şubat ayı içerisinde başlayacak. Ama bizler şimdiden sahada çalışmalarımıza başladık. Başkanımız ismi belli olduktan sonra 120 günlük bir süreyi iyi bir şekilde kullanıp herkese ulaşmak, hatta ikinci bir defa ulaşmayı hedefliyoruz. Yoğun bir şekilde özellikle projeler kısmı Şubat ve Mart’tan sonra sizlerle olacak. İlçe belediye başkan adaylarımızda da şu anda son aşamalara gelindi. Yakın zamanda açıklanmasını genel merkezimiz, Cumhurbaşkanımız tarafından bekliyoruz. İlçe belediye başkanlıklarımızda açıklandıktan sonra güzel bir tanıtım toplantısı yapıp sizlerle tanıştıracağız. 

Ben Deniz Başkanı’nın seçilmesini arzu ettim ve ona sahip çıkıyoruz. Kadın Kolları, Gençlik kolları Başkanı, Merkez İlçe Başkanları yanından hiç ayrılmıyor. Planlı, programlı şekilde biz hareket ediyoruz. Bazen çok kalabalık bazende vatandaşı rahatsız etmeyecek şekilde kalabalıklar oluşturmak istiyoruz. Bazen bize geri dönüş oluyor. Çok kalabalıksınız gibi. Biz de buna dikkat ediyoruz. Biz hareket etmeye çalışıyoruz. Hem vekillerim hem ben başkanımızın tam arkasındayız ve ona inanıyoruz. Tecrübeli arkadaşımız. Teşkilatın içinden geliyor. Kazanırsa partimizin en değerli belediye başkanlarından birisi olacak. Bizim içinde bize çok büyük bir katkı sağlayacak ve bizde çok büyük bir gurur duyacağız inşallah.” dedi ve Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt’un tam destekle arkasında olduğunu söyledi. 

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cuma, 14 Aralık 2018 15:41

Şehre ilk kar düştü

Kent merkezinde mevsmin ilk karı perşembe akşamı yağdı. Kısa süre etkili olan kar yağışının etkisiyle oluşan karpostallık görüntüleri fırsat bilen vatandaşlar, dışarıya çıkıp uzun süredir hasret kaldığı karda fotoğraf çekti.

Vatandaşlar uzun süredir kurak geçen günlerin ardından kar yağışını mutlulukla karşıladı. Şehrimizdeki kar yağışı kent merkezini beyaza bürürken, yüksek kesimlerdeki parklarda, çocuk oyun alanlarında ise güzel görüntüler oluşturdu.

Sabah saatlerinde başlayan kar yağışı, özellikle kentin yüksek kesimlerinde daha etkili oldu. 

Günlerdir devam eden ayazın ardından perşembe günü akşam saatlerinde ilk kar yağdı. Kar, kentin birçok yerini beyaz örtüyle kapladı. Kentteki kar yağışı, yeşil alanları, bahçeleri, evlerin çatılarını, cadde ve sokakları ile arabaların üstlerini örttü ancak yağan kar ardından kabayelle çözüldü.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Yeni Sanayi Sitesindeki bazı işyerlerine hırsız girdi. Yeni Sanayi’deki kaynakçı, demirci atölyelerine ve kimyasal gazlar satışı yapan bir dükkana giren hırsızlar hurda, demir ve diğer malzemeleri çalarak kaçtılar.

Yeni Küçük Sanayi’de faaliyet gösteren faaliyet gösteren demirci ve kaynak atölyeleri ile kimyasal gazlar satışı yapan işyerini sahipleri sabahleyin işyerlerine geldiklerine işyerlerine girildiğini ve binlerce lira değerindeki malzemelerinin çalındığını gördüler İşyeri sahipleri polisi arayarak hırsızlık ihbarında bulundular.  

İhbar üzerine Yeni sanyi’ye gelen güvenlik güçleri işyerlerinde inceleme ve tespit yaptılar. 3 işyerinden binlerce liralık malseme çalan hırsızların yakalanması için çalışmalar sürüyor. 

Yeni sanayi Bölgesi’nde yaşanan olayda, Hasan Gök isimli Kaynakçının dükkanından 1 ton 200 kilo demir çalındı. Orhan Şengezer isimli demircininde hurda ve demir malzemeleri çalındı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cuma, 14 Aralık 2018 15:41

Ekrem Çoşkun Döner açıldı

Atatürk Caddesi’nde yeni bir dönerci açıldı. Burç Mahallesi Atatürk Caddesi 8 nolu binada faaliyete başlayan Ekrem Çoşkun Döner adlı işyerinin açılışı yapıldı. 

Açılışa Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt ve diğer konuklar katıldılar. İşyerinin açılış kurdelesini Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz kurt birlikte kestiler.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz açılış konuşmasında;

“Şehrimzin ihtiyacı olan işyerlerinin bu kardeşlerimizin yaptığı gibi her geçen gün artıracağız. Geçen gün bir haber okudum, üzüldüm. Türkiye’de nüfusuna oranlandığınıda en çok işyerinin kapandığı il Burdur olmuş. Bir yandan kapanıyor bir yandan da yenileri açılıyor. Umudumuz, isteğimiz, arsumuz açılan hiçbir işyerinin kapanmaması. Kardeşimiz bütün iyi niyetini ortaya koymuş, sermayesini, bilgi birikimni ortaya koymuş, daha da önemlisi umudunu ve geleceğini bu yatırımla işyerine bağlamış. Bize düşen görev, bu işyerinin kazancını artırmak ve iyi bir noktada hizmetlerini devam ettirmesi için ona destek olmak. Ben buna inanıyorum. Burdur halkı yeni işletmesine sahip çıkacaktır. Öğrenci arkadaşlarımızın da hizmet sektöründe açığı olan bir eksiği daha onurunu vesevincini hep birlikte yaşayacağız. Yeni işyerimiz ve işletmemiz başta bu işyerine umut bağlayan, bu işyeine geleceğini bağlayan ve bu işyeri için yatırım yapan kardeşimize hayırlı olsun. 

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection