Tarihe göre süzülmüş ögeler: Çarşamba, 12 Aralık 2018 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Çarşamba, 12 Aralık 2018 15:57

13 Aralık 2018 - Perşembe - Burdur Gazetesi

13 Aralık 2018 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz öğrenciler ile sık sık bir araya geliyor. Öğrencilerin talep, öneri ve şikayetlerini birebir dinleyen Rektör Korkmaz’ın öğrencilerin yurtlarında çay ikram etme tekliflerini kırmayarak Diyanet Vakfı Yurdunu ziyaret etmesine ilişkin açıklama yapıldı; 

Kanal 15 Televizyonunda canlı yayınlanan “Arka Pencere” isimli programında öğrencilerle bir araya gelen Rektör Korkmaz, program sonrası yapılan çay teklifini kabul ederek, öğrencilerle birlikte Diyanet Vakfı Yurduna gitti.

Burada öğrencilerle sohbet eden Rektör Korkmaz özellikle kariyer planlama konusunda öğrencilere bilgiler verdi. MAKÜ’nün Kariyer Planlama Koordinatörlüğü hakkında da bilgi aktardı. “Öğrencinin kariyer planlamasına yardımcı olmak için MAKÜ’de eğitime başladığı anda bu işin farkındalığını ortaya koymak amacıyla KARGİS’i kurduk” diyen Rektör Korkmaz; “Bu sene devreye giren KARGİS’te ara sınıflardan da katılım oluyor. Esas amacımız en büyük katılımın öğrencinin ilk kayıt yaptırdığı dönemde olması. Kariyer danışmanları ile yapacakları birden fazla mülakatla, burada sıfırdan bir kariyer icat etmiyoruz.  Zaten üniversiteye gelirken ana kariyerinizi belirleyerek geliyorsunuz. Mesela İlk ve Acil Afet Yönetimi, PDR, Okul Öncesi Öğretmenliği vs. gibi. Fakat bu alanda sizin yeterliliğinizi, birikiminizi, deneyiminizi artıracak projeler var. Mesela herkes bilgisayarı kullanmayı çok iyi biliyor. Fakat kimse Word’ü bilmiyor. Bilgisayarda bildiğimiz internette gezinme. Word en temeli ama Excel’i kimse bilmiyor. Aslında Excel inanılmaz bir program. Ne düşünüyorsanız her şeyi formüle edebiliyorsunuz.  Fakat bunun %10’unu bile bilmiyoruz. Kariyer planımızı iyi yapmalı ve o yolda emin adımlarla ilerlemeliyiz ” dedi.

Daha sonra Rektör Korkmaz öğrencilerle birlikte çay içerek sohbet etti. 

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Ülkemizde 12-18 Aralık tarihleri arası “Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftası” olarak kutlanmakta. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik konuya ilişkin açıklama yaparak;

“Tutum, yatırım ve yerli mallarının tercih edilmesi, çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren öğretilmesi gereken önemli bir olgudur. Yediden yetmişe tüm vatandaşlarımızın bu özel ve önemli haftayı bilmesi ve farkındalık içinde olmaları gerekmektedir. Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası’nda yerli malı tüketmede ve halkımızı bilinçlendirmede bizlere önemli görevler düşmektedir. Bu amaçla bizler meslek odaları ve iş dünyası temsilcileri olarak yerli üretimin ve tüketimin desteklenmesini nihai hedef olarak görüyoruz.

Yerli üretimi ve tüketimi destekliyoruz çünkü işsizliği azaltmak, cari açığımızı azaltmak, döviz sorununa destek olmak, yerel ve yerli esnaf ile sanayicimizi desteklemek, piyasaların canlanmasına destek olmak, sosyal sorumluluk kapsamında yerli malların tüketimine özen göstermek gibi ülke ekonomimize katkı sağlayacak birçok eylem sıralayabiliriz.

Ülkemiz genç nüfusa sahip bir ülkedir. Gençlerimize istihdam sağlayacak girişimlerde bulunmalıyız. İthal ettiğimiz her ürün başkalarına iş ve aş sağlamaktadır. İthalatın artması cari açığı da arttırmakta ve bizleri bazı risklerle karşı karşıya bırakmaktadır. İşte tam da bu noktada ithalatı azaltarak yerli üretimi ve tüketimi özendirmeliyiz. Ülkemizin var olan pazar gücünü, kendi üreticilerimiz için kullanalım. Vatandaşlarımızı, sanayicimizi, esnafımızı, işçisinden öğrencimize kadar bu konuda farkındalık oluşturmalı, insanlarımızın ülkemizde üretilen ürünleri tercih etmesi konusunda bilinçlendirilmesini sağlamalıyız.

Millet olarak yabancı marka hayranlığından kurtulmalı ve ülkemizde üretilen ürünleri tüketmeye öncelik veren bir nesil haline gelmeliyiz. Toplumumuz üzerinde oluşturulan yanlış algıları ortadan kaldırmalı ülkemizde üretilen 869 barkod numarası ile başlayan yerel ürünleri tüketelim! Çünkü bu ülkemizin dünya piyasalarındaki barkod numarasıdır.

Sonuç olarak, yerli üretiyor, yerli tüketim gerçekleştiriyoruz. Geleceğimizi emanet ettiğimiz gençlerimizin geleceği yerli tüketimde. Bu duygu ve düşüncelerle Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftası’nın ülkemize hayırlı olmasını diliyor, tüm Burdurlu vatandaşlarımızı yerli tüketime davet ediyorum.” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 12 Aralık 2018 15:55

CHP adayları gazetemizi ziyaret etti

CHP İl Genel Meclis Üyesi Adayı Recep Karakaya ve CHP Belediye Meclis Üyesi Adayı Hasan Yalçın gazetemizi ziyaret etti.

Gazetemiz İnternet Editörü Süleyman Sırrı Taraşlı ile bir süre sohbet eden CHP İl Genel Meclisi Üyesi Adayı Recep Karakaya ve CHP Belediye Meclis Üyesi Adayı Hasan Yalçın, seçilmeleri durumunda il ve ilçelere yapılacak olan hizmetler hakkında bilgi verdiler.

Burdur’un huzuru ve refahı için çalışmaya devam edeceklerinin altını çizen CHP İl Genel Meclisi ve CHP Belediye Meclisi adayları, “CHP Belediyesi döneminde çok büyük yatırımlar ve hizmetler yapıldı. Bu hizmetlerin devamı için vatandaşlarımız da çok dikkatli oy kullanmalıdır. İnşallah Burdur’da ve tüm ilçelerimizde kazanan Burdur ve CHP olacaktır” dediler. 

Gazetemiz İnternet Editörü Süleyman Sırrı Taraşlı, yerel seçimlerin Türkiye’ye ve Burdur’a hayırlar getirmesi temennisinde bulundu. 

İnsanların seçimlerden sonra tekrar birbirleriyle kucaklaşacağını vurgulayan Taraşlı, 31 Mart yerel yönetimler seçiminin birlik, beraberlik ve huzur içerisinde geçmesi dileklerinde bulundu. 

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 12 Aralık 2018 15:55

Emektarımız Mehmet Taraşlı dede oldu

Gazetemizin emektarlarından olup, emekliye ayrılan Mehmet Taraşlı dede oldu.

Ayşe-Mehmet çiftinin kızı Esra kız bebek dünyaya getirdi.

Sultan-Mustafa Aşkar Çiftinin oğulları baba Terzi Şafak  ve Ayşe-Mehmet Çiftinin kızları anne Esra Aşkar çiftini kutluyor, İkra bebeğe sağlıklı, mutlu uzun ömür diliyoruz.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 12 Aralık 2018 15:55

Yolcu treni seferleri başka bahara

Daha önce 9 Aralıkta başlanacağı açıklanan Göller Bölgesi Ekspresi İzmir tren seferleri iptal edildi.

Gazetemiz muhabirleri Burdur-Denizli-Aydın-İzmir yolcu treni seferlerinin yeniden başlayacağını öğrenerek, DDY Afyon 7. Bölge Müdürlüğünü telefonla arayıp, yolcu treni seferlerinin 9 Aralıktan itibaren  başlayacağı bilgisini edinmişlerdi. Ancak 9 Aralıkta tren seferleri başlamadı. Afyon DDY 7. Bölgeyi tekrar arayan muhabirlerimiz, bu kez “Burdur’dan İzmir’e yolcu taşıyacak tren seferlerinin, gerekli trafik düzenlemesi yapılmadığı gerekçesiyle iptal edildiği, seferlerin başlayacağı yeni bir tarih belirlemesi yapılmadığı” bilgisi aldılar. Vatandaşlar; 11 yıl aradan sonra başlayacağı açıklanan yolcu treni seferlerinin iptal edilmesi hususunun hayal kırıklığı yarattığı görüşünü dile getirip, “Bizim yolcu treni umudumuz, sevincimiz yine boşa çıkarıldı, yolcu treni beklentimiz başka baharlara kaldı!” demekteler.

Yayınlandığı Kategori Manşet

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker’in Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ ‘nın cevaplaması talebiyle kanser tarama testleri hakkında yönerge verdiği açıklandı;

Hastalarımızdan gelen telefonlarda özellikle kadın hastalarımıza kanser tarama testi yapıldığını, çıkan sonuçlar doğrultusunda kanser olabileceği söylenerek bölge hastanelerine sevk edildiğini, burada yapılan testler sonrasında ise bir şey olmadığı söylenmekte olduğu iddialarını TBMM’ye taşıyan CHP’li Vekil Sağlık Bakanlığına bazı sorular yöneltti;

Hekimler ve sağlık çalışanlarının önce insan sağlığını düşüneceğinden hareketle tarama testleri ne kadar güvenilirdir?

Bu güne kadar kanser taramasından geçen hasta sayısı kaçtır? 

Bu hastaların kaç tanesinde bir üst hastanede kanser vakası tespit edilmiştir?

Yapılan tarama testleri ile hastane sonuçları karşılaştırıldığında testlerin doğruluk oranı yüzde kaçtır?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Dr. Mehmet GÖKER 

Burdur Milletvekili 

Hastalarımızdan gelen telefonlarda özellikle kadın hastalarımıza kanser tarama testi yapıldığı, çıkan sonuçlar doğrultusunda kanser olabileceği söylenerek bölge hastanelerine sevk edildiği, burada yapılan testler sonrasında ise bir şey olmadığı söylenmekte olduğu iddiaları mevcuttur. 

Bu bilgiler ışığında; 

• Hekimler ve sağlık çalışanlarının önce insan sağlığını düşüneceğinden hareketle tarama testleri ne kadar güvenilirdir?

• Bu güne kadar kanser taramasından geçen hasta sayısı kaçtır? 

• Bu hastaların kaç tanesinde bir üst hastanede kanser vakası tespit edilmiştir?

• Yapılan tarama testleri ile hastane sonuçları karşılaştırıldığında testlerin doğruluk oranı yüzde kaçtır?

Yayınlandığı Kategori Manşet

4 aydan fazla bir zamandır kayıp olan 78 yaşındaki Fatma Bozavcı hala bulunamadı. 

2 Ağustos akşamı Burdur’daki evinden çıkan Fatma Bozavcı, bir daha evine dönmedi. Kendisinden de haber alınamadı. Alzhimer hastası olduğu belirtilen 78 yaşındaki Fatma Bozavcı’nın yakınları, kaybolduğu günden bu yana basın ve televizyonda dahil olmak üzere bütün imkanları kulllanarak Fatma Bozavcı’yı arayışlarını sürdürüyorlar. 

Daha önce kaybolup evine dönmemesine ilişkin haber yaptığımız Alzheimer hastası Fatma Bozavcı’nın yakınları, son olarak TV 8’de yayınlanan Gerçeğin Peşinde programından yardım talebinde bulundular. Gerçeğin Peşinde ekibi, kayıp Fatma Bozavcı’nın eşi Mehmet Bozavcı’yı programa alıp, kamuoyuna sesini duyurmasını sağladılar. 

Alzheimer hastası Fatma Bozavcı’nın yakınları, bütün imkanlarını seferber ederek, kayıp Fatma Bozavcı’nın bulunması için uğraşıyorlar. Kaybolan Fatma Bozavcı’yı görenlerin ya da hakkında bilgi sahibi olanların, TV 8 Gerçeğin Peşinde İhbar Hattı olan 0542 332 22 22 numaralı telefondan ihbarda bulunmaları isteniyor.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 12 Aralık 2018 15:55

Balık tezgahları şenlendi

Sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden olan balığın sezonu açıldı. Pazardaki balık bereketi hem esnafın hemde vatandaşın yüzünü güldürüyor. 

Av yasağının kaldırılmasının ardından balık tezgahları şenlendi. Hamsiden, palamuda, çinekopa kadar birçok balık türünün yer aldığı tezgahlara vatandaş büyük ilgi gösteriyor. Özellikle hamsi alıcıların gözdesi.

Soğuk kış günlerinin en lezzetli yiyeceklerindendir balık. Balık pazarının önünden geçen çoğu vatandaş balık eve dönerken balık almayı ihmal etmez.

24 yıldır balıkçılık işiyle uğraşan Hakan Su Ürünleri Sahibi Hakan Acar;

“Su Ürünleri Ziraat Bölümü okuduk. 24 yıldır bu işle uğraşıyorum. Balık satışlarımız kış aylarına girilmesiyle birlikte arttı. 

Tezgahta yer alan kupeş 25, kaya levrek 45, çipura 70, lüfer 100, minekop 50, mezgit 55, Norveç somon 75, gül mezgit 25, deniz çipura 35, kefal 25, hamsi 15 lira. 

Alabalıkları kendi çiftliğimizde üretiyoruz. Geçmişten beri canlı alabalık satan tek satıcıyız. 

Sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden olan balık satışlarımız yaz ayında çok durgundu. Hatta balıkların beslenme hammeddesi dövizle alındığı için satışlarımız azalmıştı. Hem az hemde zararına satış yapıyorduk. Geçmiş yıllarda her gün açtığımız tezgahları bu sene sadece Pazartesi ve Salı günleri açıktı. Ancak kış aylarına girilmesiyle birlikte balık satışlarımızda hareketlenme oldu.

Alıcılarımıza her zaman taze ve uygun fiyatta balık satışları yapıyoruz.”dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection