Tarihe göre süzülmüş ögeler: Pazartesi, 10 Aralık 2018 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Çevreyi koruma amacı yayınlanan kanun gereğince; Plastik alışveriş poşetleri tüketiciye en az 25  kuruştan satılacak.

Plastik poşetleri ücretsiz veren satış noktalarına, kapalı  satış alanının her metrekaresi için 10 lira idari para cezası uygulanacak. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayanlara bin 250 lira ceza verilecek. Aynı araç standartlara aykırı emisyona neden oluyorsa ceza 2 bin 500 liraya çıkacak. Kanuna göre 1 Haziran 2019’dan itibaren yeni imar planlarında bisiklet yolları ve bisiklet park istasyonları zorunlu olarak yer alacak. 

Çevrenin korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesine  yönelik düzenlemelerin yer aldığı Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik  Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanuna gereği, çevrenin korunması, çevre kirliliğinin önlenmesi ve  giderilmesi için plastik poşet, plastik ambalaj kullanımının azaltılması,  depozito uygulaması, kirliliğin önlenmesine yönelik teminat alınması gibi  mekanizmalar kullanılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla  belirleyeceği ambalajlar için depozito uygulamasını 1 Ocak 2021 tarihinden  itibaren zorunlu tutacak. Depozito kapsamındaki ambalajlı ürünlerin satış noktaları depozito  uygulaması toplama sistemine katılım sağlayacak.

Kaynakların verimli yönetimi ve plastik poşetlerden kaynaklanan çevre  kirliliğinin önlenmesi amacıyla plastik poşetler satış noktalarında kullanıcıya  veya tüketiciye ücret karşılığı verilecek.

Uygulanacak taban ücret 25 kuruştan az olmamak üzere Çevre ve  Şehircilik Bakanlığı tarafından oluşturulacak komisyon aracılığıyla belirlenecek  ve her yıl için güncellenecek. Geri kazanım katılım payını ödemediği tespit edilenlere katılım payı  tutarının yüzde 20 fazlası idari para cezası uygulanacak.

Depozito uygulanmadan yıllık piyasaya sürülen ambalaj için piyasaya  sürenlere ton başına 100 lira, plastik poşetleri ücretsiz verdiği tespit edilen  satış noktalarına depo alanı hariç kapalı satış alanının her metrekaresi için 10  lira idari para cezası verilecek.

Kanunla birlikte üretici, ithalatçı ve piyasaya sürenlerin bireysel  olarak atık toplama faaliyetlerini yapabilmeleri için  yetkilendirilmiş kuruluş  oluşturma yükümlülüğü zorunlu olmaktan çıkarıldı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 10 Aralık 2018 15:35

11 Aralık 2018 - Salı - Burdur Gazetesi

11 Aralık 2018 - Salı - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel’in babası, vefatından önce Yenigün Gazetesi’nin imtiyaz sahibi, Burdur Basınının duayen isimlerinden Muharrem Tuncel ölümünün 1. yıldönümünde mezarı başında anıldı.

Geçtiğimiz yıl geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Muharrem Tuncel için mezarı başında anma töreni düzenlendi. Üstad, duayen Muharrem Tuncel, çalışanlarının hak ve hukukunu gözeten, çalışanlarının onu patron olarak değil, bir aile büyüğü gibi gördükleri, demokrat, çalışkan, kültürlü, aydın inandığı değerleri sonuna kadar savunan mücadeleci bir insan, işine sevdalı bir gazeteci olarak biliniyordu. 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz anma töreninde yaptığı açıklamasında;

“Sevgili Muharrem Amca’yı kaybedeli 1 yıl oldu. Zaman hızla geçiyor. Geçen yıl umulmadık bir anda kaybettik Muharrem Amca’yı. Bu her fani için bir gerçekte ölüm. Sonuçta yaşamın başlangıcından sonuna kadar giden yolda iyi bir insan olabilmek, vakit dolduğunda da arkamızda bıraktığımız en iyi miras iyi bir isim, iyi bir insan olarak anılabilmek olduğunu düşünüyorum. Muharrem Tuncel’de böyle bir insandı. Değişen dünya içerisinde bu küçük işletmesine sahip çıkıp, mesleğine saygı gösteren ve mesleğinin saygınlığının hiç yitirmeden mesleğini yapmak için adeta iş yerinde yatan bir gazeteciydi. Ruhu şad olsun. Mekanı cennet olsun. Bazen insan yaşamda birleştiremediklerini ölümde birleştirir. Kalabalık bir cenazesinin ardından onu seven dostları, ona saygı duyan insanlar bizler bugü bir araya geldik. İnşallah yattığı yerde de rahattır. Mekanı cennet olsun. Seven dostları olarak bizler ona bir kez daha hakkımızı helal edelim. Ondan da bize hakkını helal etmesini isteyelim.”dedi.  

Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel, babası merhum Muharrem Tuncel’in anma törenindeki açıklamasında;

“Burdur Gazeteciler Cemiyeti’nde 3 yıldır görev yapmaktayım. Bu sürede vefayı öne çıkarmayı çalışıyoruz. Vefa günümüz modern değerlerin başında geliyor. Ama biz ısrarla Burdur Basınını ve bizi buraya getiren büyüklerimizi hep anmaya ve anlamaya çalışıyoruz. Çünkü bu gün burada gazetecilik yapabiliyorsak, bu faaliyetlerimizi sürdürebiliyorsak meslek büyüklerimiz sayesinde gerçekleştirdik. İşte bu değerlerden birisi de Muharrem Tuncel. Umuyorum ki babam şu an ki manzaradan çok mutlu. Çünkü yine her zaman olduğu gibi Burdur’un geniş kesimlerini bir araya getirdi. Bundan sonra da cemiyetimiz, yaşayan değerleri korumaya ve muhafaza etmeye devam edecek.”dedi ve katılan herkese teşekkür etti. 

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Ticaret Borsası’nın (BTB), hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren üreticilerin sorunlarına çözüm bulabilmek adına, ilgili kurum müdürleri, üretici birlikleri, sektör temsilcileri ve Burdur Milletvekillerini bir araya getirerek, sektörün sorunlarını kapsamlı bir şekilde masaya yatırmasına dair açıklama yapıldı;

Toplantı sonrasında ortaya çıkan sorunlar ve çözüm önerileri, Milletvekilleri aracılığı ile Ankara’da ilgili bakanlıklara aktarılacak. 

Burdur Ticaret Borsası Meclis Salonunda gerçekleşen toplantıya AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan, Köy-Koop Başkanı Yakup Yıldız, Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Turan Çayır, Burdur Pancar Kooperatifi Temsilcisi İlhami Değerli, Gölhisar Süt Üreticileri Birliği Başkanı Kahraman Arlı, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner, Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mesut Bilgiç, Güçbirliği Temsilcisi Şevket Aksöz ve Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi katıldı. 

Toplantının açış konuşmasını yapan Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, “Değerli Milletvekillerimiz ve sektör temsilcilerimiz ile birlikte hayvancılık sektöründe yaşanan sorunlarımız ve çözüm önerilerimizi belirlemek adına bir araya geldik. Bizlerin bu tür görevlerde olmasının tek bir amacı var, o da üreticisine sahip çıkmak, onların sorunlarına çözüm bulmaktır” dedi. 

Burdur’un süt şehri olduğunu aktaran Borsa Başkanı Gündüzalp, “Bizlerin öncelikle kimyasal kalitemizi arttırmamız lazım. İğdeli örneğinde olduğu gibi merkezi sağım projelerine hız vermemiz gerek. Merkezi sağım tesisleri çoğaldığında, çiğ süt kalitesi yükselecek. Kalite yükseldiğinde Burdur üreticisi süt pazarlama konusunda, hiçbir sıkıntı çekmeyecek. Burdur olarak marka oluşturmalıyız. Ankara-Antalya ve Muğla gibi yol güzergahlarında otantik satış reyonları oluşturarak, kendi ürettiğimiz ürünlerimizi ön plana çıkarmalıyız. Hayvancılık sektöründe yaşanan sorunlar ve çözüm yolları konusunda, toplantımızın verimli geçmesini temenni ediyorum ” şeklinde konuştu. 

Yaklaşık iki saat süren toplantıda, sektörle ilgili olan et, süt, kaba yem, damızlık teşviki, örgüt sorunu, teşvik sistemi, koruyucu hekimlik, üniversite işbirliği ve sürdürebilirlik gibi pek çok sorun kayıt altına alınırken, Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından toplantı raporu oluşturulması karara bağlandı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 10 Aralık 2018 15:35

Araçlar sürüye çarptı 6 domuz telef oldu

Burdur-Isparta yolunda, yolun karşısına geçmeye çalışan domuz sürüsüne araçlar çarptı. Meydana gelen trafik kazasında 6 domuz telef oldu.

Burdur-Isparta yolunda, yolun karşısına geçmeye çalışan domuz sürüsüne araçlar çarptı. Meydana gelen trafik kazasında 6 domuz telef oldu.

Edinilen bilgiye göre Kaza, merkeze bağlı Çerçin köyü yakınlarında meydana geldi. 3 aracın karıştığı kazada araçlarda maddi hasar meydana gelirken, ölen yada yaralanan olmadı. Kazanın ardından trafik kısa süreli trafiğe kapatılıren, telef olan domuzların yolun kenarına alınmasıyla trafik yeniden açıldı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 10 Aralık 2018 15:35

Gölhisar’da Toki kuraları çekildi

Gölhisar’da yapılan  2. Etap TOKİ konutları kura çekilişleri, Gölhisar Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığının ortak düzenlediği tören ile gerçekleşti. 

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Burdur’un Gölhisar İlçesi, Yusufça Beldesi ve Ulucami  Mahallesi’nde inşa edilen 309 konutun hak sahipleri çekilen kura ile belirlendi. 

Mehmet Akif Ersoy Konferans Salon’unda yapılan konut belirleme kura çekimi töreninde bilgilendirmelerde bulunan TOKİ yetkilisi Arzu Baştürk, Gölhisar Belediyesi ile yapılan işbirliğiyle ilçe halkının konut ihtiyacının karşılanmasına yönelik geliştirilen projede 309 adet konut yer aldığını belirtti. 

Arzu Baştürk yaptığı açıklamada; “ iki ayrı mevkide devam eden inşaatlar %75 seviyelerine gelmiştir. Bu proje Yusufça Belde ’sinde 154 adet ve Ulucami Mahalle’sinde 155 adet konuttan oluşmaktadır” dedi.

2014 yılından bu tarafa Gölhisar’ın 30-40 yılına hitap eden çalışmalar yürüttüklerini belirten Gölhisar Belediye Başkanı Dr. Ramazan Canural, yaptığı konuşmada, “2. Etap TOKİ projemizi yoğun çalışmalar neticesinde hayata geçirdik ve şükürler olsun bugün kura çekimini yapıyoruz. Bu dönemde yapılan tüm bu projelerin hayata geçirilmesinde emekleri ve destekleri olan herkese şükranlarımı sunarım” dedi. 

Burdur Ak Parti Milletvekili Yasin Uğur, Toplu Konut İdaresi Başkanlığının birçok ilde ve ilçede güzel çalışmalar yürüttüğünü dile getirdi. Milletvekili Uğur, “alt gelir ve orta gelir grubuna hitap eden bu tür eserler her zaman milletimiz ile buluşmaya devam edecektir” dedi.

Burdur Ak Parti Milletvekili Bayram Özçelik, hükümetimiz ile birlikte 2002 yılından bu tarafa 800-900 bin civarında konut yaptıklarını söyledi. 

Milletvekili Bayram Özçelik, “Ülkemizde şu anda Gölhisar’daki TOKİ inşaatı gibi 3600 civarında şantiye bulunmaktadır. Bundan sonraki hedefimiz ise, ülkemizde 2023 yılına kadar  500 bin konut daha yapmaktır. Burdur ve ilçelerinde bu süreçte birçok vatandaşımızı TOKİ ile birlikte ev sahibi yaptık” dedi. 

Burdur Valisi Hasan Şıldak, ülkemizde son 16 yılda toplumun her alanına sirayet eden çok önemli hizmetlerin olduğunu belirtti.  

Burdur Valisi Hasan Şıldak konuşmasının devamında, “Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tüm yurtta şehirlerimizi, ilçelerimizi adeta yeniden kurdu. BU süreçte ilimizde de TOKİ tarafından gerçekleştirilen birçok projede neticelendirildi. Bugün burada kura çekilişine katılan tüm vatandaşlarımızın yeni konutlarında güle güle oturmalarını temenni ediyorum.  Ayrıca yakın bir zaman önce Gölhisar ilçemizde yakılmaya başlanan doğalgazda ilçe halkına hayırlı uğurlu olsun. Tüm bu hizmetler en baştan Devletimizin başı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyefendinin talimatları doğrultusunda yürüyen hizmet kervanının sizlere uzanan çok güzel tezahürleridir” dedi. 

Protokol konuşmalarının ardından, Gölhisar Müftüsü Fahri Başar’ın yapmış olduğu dua ile birlikte,  törene katılan protokol üyeleri kura çekilişini başlattılar.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection