Tarihe göre süzülmüş ögeler: Perşembe, 08 Kasım 2018 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Halk Sağlığı Başkanlığı toplantı salonunda, Vali Hasan Şıldak Başkanlığında Uyuşturcu ile Mücadele toplantısı düzenlendi.  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Adana Valililği’nce yapılan Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısındaki canlı yayın konuşmasının ardından Vali Hasan Şıldak konuyla ilgili olarak açıklamada bulundu. Vali Şıldak Uyuşturucu ile Mücadele toplantısında uyuşturucu ile mücadelenin ilimize yayılması gerektiği, uyuşturucu ile mücadele de başta ailelere olmak üzere okul müdürü, diğer yöneticilere ve kolluk kuvvetlerine büyük iş düştüğünü hatırlattı. Bu konuların yanı sıra ilimizde yarım kalmış vaziyette bulunan Kültür Merkezi’nin metruk görüntüsünü ortadan kaldırmak ve dışarıyla temasını kesmek için çalışmalar yapıldığı ve kent yönetim sistemiyle entegre olacak şekilde ilimizde 2 okula kamera çalışması olduğu bilgisi verdi. Mobil telefonlara indirilen Uyuma Projesinin uyuşturucu ile mücadele de büyük etkisinin olduğunu ve halkımızdan bunu mümkün mertebe de yaygınlaştırması ve bu uygulamayı kullanması gerektiği çağrısında bulundu.

Vali Hasan Şıldak diğer bir konu olan, Açık Kapı projesinin halka duyurulması konusunda basının önemli bir katıkısı olduğunu aktardı. 

Vali Hasan Şıldak Bağımlılıkla Mücadele Toplantısında yaptığı açış konuşmasında;

“İçişleri Bakanlığı son dönemde bütün terör unsurlarıyla yaptığı mücadeleye uyuşturucuyla mücadele konusunu da eklemiş bulunuyor. Uyuşturucuyla mücadele basit hadise değil. Tek başına ele alınabilecek bir unsur değil. İnsanımıza, toplumumuza yönelik çok yönlü, stratejik ve derin hesapları da içeren bir mekanizmanın bir tuzağın bir parçası. Biz bu çalışmanın bu şekilde planlanmasında ve bütün ülkemizde oluşturacağı farkındalıktan dolayı kendi adımıza, ilimiz adına çok mutluyuz. Hem ülkemizin jeopolitik konumu hem üzerinde oynanan oyunlar ve bütün teröre yönelik girişimler uyuşturucu çerçevesinden ayrı düşünülemez. Uyuşturucu nasıl ki bir sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklarla birlikte değerlendiriyorsak aynı zamanda bu global çerçeve içiresinde geniş bakış açısıyla da birlikte düşünmek gerekiyor uyuşturucuyla mücadeleyi ve uyuşturucunun ülkemize yaptığı tahribatı. 

İlimize yayılan bu güzel atmosferin, mücadele ruhunu ve iradenin ilimize de yansımaları olmasını ve etki doğurmasını istiyoruz. Bu konuda samimi, ilgili olmak her şeyin temelinde yatan önemli öncüsü. Bu konu için samimiyet ve ilgi olmazsa olmaz. Bazı kesimlerden eleştiri de alabiliriz. İlimizde bazen önemli günlerde uyguladığımız özel güvenlik tedbirleri de bir eleştiriye tabi tutuluyor. Bunu da unutmak mümkün değil. Devletimiz özellikle güvenlik yönüyle hiçbir alanda, hiçbir konuda zaafiyete düşmemelidir. Öyle bir dönemden geçiyoruz ve öyle bir coğrafya da yaşıyoruz ki her şeyin kötü niyetli olarak algılanması anlaşılır değil. Burada bütün unsurları iç içe düşünmek lazım. Uyuşturucusundan, terör unsurlarına, asayiş olayalarından diğer kötü alışkanlıklarla mücadele hepsi birbiriyle bağlantılıdır. Uyuşturucu vakaları azdır, yoktur gibi bir zayıf ve kabul edilemez bir anlayışa sahip olmamız bizden beklenmemelidir. Vaka az da olsa konu topyekün mücadeleyi gerektirmektedir. İller halkaların ayrı ayrı parçalarıdır. İlimizin bulunduğu konumu da hiçbir zaman unutmamalıyız. İlimiz Antalya gibi büyük turizmin yoğun olduğu hareketli bir ilin geçiş güzergahıdır. Nasıl ki trafik yönüyle bizi etkileyen bir Antalya trafiğine maruz kalıyor isek bu her alanda böyle düşünülmelidir. Hırsızlık olaylarına da böyle bakmak lazım, güvenlik yönüyle asayiş olaylarını da böyle bakmak lazım, uyuşturucuya da böyle bakmak lazım. Hiçbir alanda boşluk bırakmamak durumundayız.”dedi. 

Uyuşturucu ile mücadele de ailelerden, okul müdürü ve yöneticilerden beklentileri olduğunu belirterek;

“ İradeyi ortaya koyduktan sonra ailelere atıf yapmak lazım. Bütün ailelerimizden beklentimiz çocuklarına sahip çıkmaları, takip etmeleri. Küçük yaştan itibaren sokağa bıraktığımız, servise bindirdiğimiz çocuğumuzu, üniversite çağında da aynı şekilde takibini yapmalıyız ve onlarla iletişimi hiçbir zaman sekteye uğratmadan, bir boşluğa düşmelirini önleyici bir yaklaşımla sevgiyi ve iletişimi kesmeden onlarla ilgilenmeliyiz. Ailelerimizden özellikle okullarımıza öğrencileri gönderen öğrenci velililerimizden ve de okul alile birliği yönetimlerinden istirham ediyoruz, bu takip çok önemlidir. Bazı olumsuzlukların, dikkat çekici davranışların hemen, zamanında önleminin alınması uyuşturucyla mücadele ve bütün bağımlılık unsurlarıyla mücadele konusunda da çok önemlidir. Yine okul yöneticilerimiz müdürlerimiz, müdür yardımcılarımız ve bütün eğitim kadromuzdan da aynı duyarlılığı istiyoruz. Zira küçük bir şehirde yaşıyoruz. Herkes birbirini tanıyor. Bu aslında büyük bir avantaj sağlıyor Bu hususlarla, kötü alışkanlıklarla mücadele konusunda öğretmenimiz, müdürümüz kendisini sadece okul duvarıyla sınırlı bir anlayışla kısıtlamamalı. Sokkata gördüğü bir öğrencisiyle ilgili olumsuzluğa da müdahale edebilmeli, velisiyle iletişime geçebilmeli gerekirse güvenlik güçlerimize irtibata geçebilmelidir.” önerisinde bulundu.

Vali Hasan Şıldak, inşaatı yarım bir vaziyette bekleyen ve uyuşturucu kullanıcılarının mekanı haline gelen Kültür Merkezi proje çalışmalarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında;

İlimizde Kültür Merkezi binası inşaatı yarım bir vaziyette bekliyor. Ancak bununla ilgili buranın da yine bir yarım kalmış metruk bir görüntüsü ve kapılarının, pencerelerinin son dönemde özellikle kırılmış olması münasebetiyle tedbir alınması icap ediyor. Kültür Müdürlüğü’nden sağladığımız ödenek ile Müdürümüz çalışma başlattı. Burayı tel ihata ile çeviriyoruz ve bütün kapı ve pencereleri de kapatarak dışarıyla temasını kesiyoruz. Aynı zamanda emniyette daha sık devriye bulundurmak suretiyle burada güvenlik tedbiri alacak ve inşallah çok kısa bir büre de proje çalışmaları tamamlanmak üzere. Bu binamızın ihalesinin yapılıp, ikmal inşaatının devam edip, ilimize kazandırılmasıyla ilgili de süreç hızla devam ediyor biz de bunu takip ediyoruz.”bilgisi verdi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 08 Kasım 2018 15:09

Başkan Ercengiz Meclisi bilgilendirdi

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Belediye Meclisini açış konuşmasında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Belediye Meclisi Kasım ayı toplantısı, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in başkanlığında Belediye Meclis Salonu’nda yapıldı. Belediye Meclis toplantısının öncesinde Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Ekim ayında yapılan Fen İşleri, Park Bahçeler, sosyal ve kültürel alandaki çalışmalar hakkında mecilis üyelerini bilgilendirdi. Ekim ayı bilgilendirmesinin ardından Belediye Meclisi Kasım ayı toplantısında imar komisyonu kararları ile birlikte toplamda gündemde yer alan 14 madde üzerinde görüşüldü. 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Ekim ayıda yapılan çalışmalar hakıknda yaptığı açıklamasında;

“Yeni Mahalle 18. Sokak’ta drenaj, harfiyat, dolgu alma ve yama çalışmalarımızı bitirdik. Konak Mahallesi’nde Adliye Caddesi’nin kaldırımlarının harfiyat ve dolgu çalışmalarını tamamladık. Atatürk Mahallesi’nde El Sanatları Merkezi çevre hafriyat alma, çevre stabilize, drenaj kazı, dolgu alma çalışmaları tamamlanmış bulunmakta. Özgür Mahallesi’nde Oto Tamirciler 1. Sokak, 5. sokak, Şehit Rıza Çevik Caddesi asfalt kazıma, harfiyat alma, çevre düzenleme ve sıcak asfalt çalışmalarımızı tamamladık. Hızır İlyas Mahallesi’nde 31. Sokak, Ziraat Sokak asfalt serme-sıkıştırma çalışmaları tamamlandı. Armağan İlci Mahallesi’nde yol genişletme çalışmalarını arkadaşlarımız hızla bitirdiler. Recep Mahallesi’nde Yavuz Caddesi drenaj kazım, harfiyat alma ve yama, asfalt çalışmaları tamamlandı. Kışla Mahallesi Diş Hastanesi yanı 81. Sokak tesfiye, harfiyat alma çalışmaları tamamlandı. Bağlar Mahallesi’nde adeta alternatif cadde olan İbrahim Zeki Burdurlu Caddesi4nde asfalt kazıma, harfiyat alma çalışmalarımızı arkadaşlarımız hızla devam ettiriyorlar.” bilgisi verdi. 

Meclis toplantısında Sosyal Belediyecilik anlamında yapılan çalışmalar hakkında da açıklama yapan Başkan Ercengiz;

“Halkımızla bir araya gelmek üzere yarım günden fazla bir mesaiyi vatandaşımızla bire bir görüşmek üzere planlamamızı yaptık. Mehmet Akif Ersoy Mahallesi sakinlerini dinleyip onların sorunlarına çözüm bulabilmek için gerekli notlarımız aldık. Ulusal Bayramlarımızdan olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’mızı çoşkulu bir koortej ve ardından Oğuzhan Koç konserine katılan yaklaşık 20000 yurttaşımız ve öğrenci arkadaşlarımızla birlikte bizlere yakışan şekliyle kutladık. Seramik kursumuzun kursiyelerimizin 6 aylık çalışmasının neticesinde yıl sonu sergilerini gerçekleştirdik ve yeni aramıza katılan miniklerimizin de artık seramik kursuna katılan belgelerini de ellerine vermiş olduk. Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen’i Burdur Gölü’nün suyunun dalış için uygun olmaması nedeniyle Salda Gölü’nde bir deneme dalışı yapmıştı kendisi ve kendisinden aldığımız söz neticezqsinde de bu yıl, Burdur’da bir rekor dalışı yapacaktı. Bizleri kırmadı. Bunun için çalışmalarımız devm ettirdik. Kalknıma Ajansı’nın mali desteğiyle, kısmen Burdur Belediyesi’nin mali desteğiyle, Yeşilova Belediyesi’nin ve ilimiz Valiliği’nin desteğiyle Türkiye’de Salda Gölü’nde dünya rekoru 65 metre olarak Şahika Hanım’ın kırdığı rekoru Dünya tarihine geçirmiş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. MAKÜ ile birlikte sokak hayvanlarınayönelik bir projeye imza attık. Sadece kısırlaştırma değil, sokak hayvanalrının bakım, tedavi ve takibi konusunda bundan sonra yürüteceğimiz çalışmalara akademik katkıyı da ayanımıza alarak Veteriner Hekimler odası ve Tarım İl Müdürlüğü’yla birlikte ortak bir projeyle yürütmeyi planlıyoruz. Yine çevreci ve geri dönüşüme önem veren bir projeyle ayakkabı, tekstil ve oyuncakların toplanarak kullanabilir olanların yurttaşa geri döndürülmesi, kullanımayacak olanlarında ekonomiye tekrar kazandırılabilmesi için yeni bir geri dönüşüm atık sepetlerini şehrin muhtelif yerlerine yerleştirdik. Cumhuriyet Senatörü Ekrem Kabay’ı Anma Gece’mizde anarak ona yaşarken yaptıklarını anlatıp örnek kişiliğiyle Burdur’umuza kendisini tanıtmaya çalıştık. En yeni teknoloji kullanılarak yapılan biyogaz ve katı atık bertaraf tesisinde artık son noktaya geldi.”dedi. 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in konuşmasının ardından 14 gündem maddesi görüşüldü. 

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Yeniler kulübü öğrenci topluluğu lösemili çocukları unutmadı.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi “Yeniler Kulübü biz üniversitenin öğrenci topluluklarından Yeniler kulübü’nden yapılan açıklama ile Losemili çocuklar haftasına dikkat çekmek icin düzenlenen futbol turnuvasında farkındalık oluşturmak icin sahaya tüm takımların maske takarak çıktığı duyuruldu;

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Yeniler Kulübü Öğrenci Topluluğu Lösemili çocuklar haftası kapsamında LÖSEV’ in başlattığı “MASKENİ TAK FARKINDALIK YARAT” kampanyasına  duyarsız kalmadı. Düzenledikleri futbol turnuvasının 3. Eleme maçında  Oyuncular sahaya maskelerini takarak çıktılar. Yeniler Kulübü Öğrenci Topluluğu başkanı Ahmet Muhammet Bayır seremoni sonrası yapmış olduğu açıklamada ‘ MAKÜ Öğrencileri olarak LÖSEV’in yapmış olduğu kampanyaya destek olarak farkındalığa ortak olmaktan çok mutlu olduklarını ve Üniversite öğrencilerinin bu konuda ne kadar hassas olduğunun altını çizdi.’

TÜGVA Yeniler Kulübü öğrenci topluluğu olarak organize ettiğimiz “Yeniler Kulübü Futbol Turnuvası” nı değerli destekleriniz le birlikte Burdur halkına duyurduk.

Müteşekkiriz. 

Bu  desteğiniz bizlere güç kattı, değer kattı. 

Üniversite öğrencileri olarak Lösemili çocuklar haftasına dikkat çekmek adına düzenlemiş olduğumuz futbol turnuvasında farkındalık oluşturmak icin sahaya tüm takım oyuncuları ile maske takarak çıktık. 

Bu etkinliğin tüm öğrenciler ve Burdur halkında farkındalık oluşturacağına inanıyor, desteklerinizin devamını diliyoruz.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder  Gazi Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 80. Yıldönümünde  düzenlenen programla anılacak;

Anma programında 10 Kasım Cumartesi günü, saat 08:45’de Cumhuriyet Meydanı’nda Atanın manevi huzurunda çelenk sunumu var.

Saat 09:30’da Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konferans ve Sergi Salonu’nda  anma programı düzenlenecek.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 08 Kasım 2018 15:08

Unutmayalım! sağlık ağızda başlar...

İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Reha Sermed Aygören Burdur’da ‘’Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı’’ etkinlikleri kapsamında İlkokul öğrencilerine ağız ve diş sağlığı eğitimi verilip, ağız-diş taraması ve flor vernik uygulama işlemi gerçekleştirilmesine ilişkin açıklama yaptı;

Ağız ve Diş Sağlığının bireylerin tüm yaşantısında önemli bir yeri olduğunu, ağız ve diş sağlığı bozukluklarının birçok farklı rahatsızlığı tetikleyebileceğini ve kişinin toplum içerisindeki özgüvenini zedeleyebileceğini belirtti. Ağız ve Diş Sağlığının küçük yaşta alışkanlıkla başlayan bir süreç olduğunu, toplum olarak gereken hassasiyeti göstermediğimizi belirten Aygören,  bu sorunu çözmek için Ağız ve Diş Sağlığı anlayışımızın tamamen değişmesi zorunluluk haline gelmiştir.

Bu bağlamda, Burdur İl Sağlık Müdürlüğü olarak 2018-2019 eğitim öğretim yılı, okullarda koruyucu ağız ve diş sağlığı uygulamalarını başlatmış bulunmaktayız. Bu yıl 1.Dönem 1. Sınıf öğrencilerimize ağız ve diş sağlığı taraması yapılacak olup, her iki yarıyıl 60 ayını doldurmuş anasınıfı öğrencilerimiz, 1.,2.,3.,4. sınıf öğrencilerimize, ağız diş sağlığı eğitimi verilerek koruyucu florürlü vernik uygulaması gerçekleştirilecektir. 

Bilindiği gibi Florürlü vernik uygulaması, çürüğü oluşturan bakterilerin ürettiği asite karşı dişleri dirençli hale getirerek korumaktadır. Dişten mineral kaybını önler,  özellikle başlangıç halindeki çürükleri tedavi eder, yeni çürük oluşumunu engeller. Dişe dıştan düzenli uygulanan Florürlü vernik,  bebek ve çocuklar için en güvenilir koruyucu flor uygulamasıdır. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından oluşturulan, Koruyucu Ağız Diş Sağlığı Bilimsel Danışma Komisyonu’nun önerileri doğrultusunda, 2014-2015 eğitim öğretim yılında 60 ayını doldurmuş Anasınıfı öğrencileriyle başlayan uygulama bu yıl 4. Sınıf öğrencileri de dahil edilerek, sürecektir.

Bazı sosyal medya ve yayın organlarında, florürlü vernik uygulaması hakkında, konunun uzmanı olmayan kişilerin olumsuz, asılsız haber ve yönlendirmelerinden, halkımızın etkilendiği görülmektedir.  Bu ise çocuklarımızın uygulamadan yararlanmasını engellemektedir. Çürük dişler ve buna bağlı gelişen rahatsızlıklar diğer hayati organlarımızı ve genel sağlığımızı etkilemekte, koruyucu uygulamalara gösterilen direnç, önemli bir halk sağlığı sorununa dönüşmektedir.

Florürlü Vernik Uygulaması bırakılmış bir uygulama değildir.  Gelişmiş ülkelerin çoğunda, diğer koruyucu uygulamalarla beraber hala devam eden, gelecek nesillerimizin sağlığı için Bakanlığımızın başlattığı en güvenilir, koruyucu ağız diş sağlığı uygulamasıdır. Unutmayalım sağlık ağızda başlar. Geleceğimiz, gözbebeğimiz,  çocuklarımızın sağlığı için, Burdur İl Sağlık Müdürlüğü olarak velilerimizi, öğretmenlerimizi ve halkımızı çalışmalara destek olmaya davet ediyoruz.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Salı günü partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan et fiyatlarındaki artışı değerlendirerek, “Hâlâ ülkemizde et fiyatlarının yüksek seyretmesinin genel refah seviyemizin artması sebebiyle talepte yaşanan yükselişle ilgili olduğunu düşünüyorum” diyerek akla hayale sığmayacak bir açıklama yapmıştır.

Sonrasında “Biz bu fiyatları bir defa şöyle rantabl seviyeye düşürmek için gerekirse cari açığı bile düşünmeden ithale gider ve piyasayı biz balans ederiz” diyerek adeta tuz-biber ekmiştir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan nedense, partisinin uyguladığı et politikalarından haberi yokmuş gibi davranmaktadır. AK Parti iktidarı et ithalatına 2009 yılında başlamış ve o günden bu güne toplamda 6,5 milyon adet küçükbaş ve büyükbaş canlı hayvan ithal etmiş ve bu ithalata 7 milyar dolar para ödenmiştir. Peki, et fiyatları ucuzlamış mıdır? Hayır…

Oysa ithalata harcanan bu 7 milyar doları bizim üreticilerimize verseydiniz durum çok daha farklı olmaz mıydı?

Et fiyatlarını refah seviyesinin yükselmesine bağlayan Sayın Cumhurbaşkanına konuyla alakalı bazı rakamları hatırlatmak istiyorum.

Türkiye’de yıllık kişi başı et tüketimi 25 kg iken, Bulgaristan’da 53 kg, Yunanistan’da 75 kg, İsrail’de 96 kg’dır. AB ortalaması 77 kg ve ABD ortalaması ise 125 kg’dır. Yani sıradan bir ABD vatandaşı 1 yılda bizim bir vatandaşımızın tükettiği etin tam 6 katını tüketmektedir.

Diğer taraftan süt üreticilerimiz de zordadır. 50 kilogramlık bir çuval yemin 80-85 liraya kadar yükseldiği bir ortamda üretim yapmak neredeyse imkânsız hale gelmiştir. 1 litre süt ile 1 kilo yem bile alamayan ve hala ısrarla üretim yapmaya devam eden süt üreticilerimize sabırlar diliyorum.  

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Twitter hesabından, 2018 yılında kesimhanelerde yapılan kesimlerle ilgili açıklama yayınlandı;

2018 yılında ilk 10 ayda 23.300 büyükbaş, 500 küçükbaş hayvan kesimi yapıldığı bilgisi verildi.

Yapılan açıklamada; “Burdur İlimizde, 2018 yılında kesimhanelerde ilk 10 ayda 23.300 Büyükbaş, 500 küçükbaş hayvan kesimi yapıldı” denildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Adliye Caddesindeki esnaflar yapılan kaldırım çalışmalarından dolayı hazırladıkları pankartla Başkan Ercengiz’e teşekkür ettiler.

Konuya ilişkin Burdur Belediyesi’nden; Burdur Belediyesi nin halkın daha konforlu bir kent yaşam sürdürebilmeleri için mahallelerde ve ana arterlerde bulunan yol ve kaldırım çalışmalarına tüm hızıyla devam ettiği  açıklaması yapıldı;

 Açıklamada; bir taraftan asfalt çalışmaları devam ederken diğer taraftan da kaldırımların engelli yönetmeliğine uygun bir hale getiriyor.

Adliye caddesinde kaldırım çalışmaları kısa süreliğine hayatı bir nebze zorlaştırsa da Burdur Belediyesinin yaptığı çalışmalar adliye caddesinde takdir toplamaya başladı.

Burdur Belediyesine ilk teşekkür Adliye Caddesi esnaflarından geldi. Adliye Caddesi esnafları kısa sürede tamamlanan kaldırım çalışmalarından duydukları memnuniyeti pankart açarak Ali Orkun Ercengiz’e teşekkür ettiler. bilgisi verildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 08 Kasım 2018 15:08

09 Kasım 2018 - Cuma - Burdur Gazetesi

09 Kasım 2018 - Cuma - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv