Tarihe göre süzülmüş ögeler: Çarşamba, 07 Kasım 2018 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Çarşamba, 07 Kasım 2018 15:23

08 Kasım 2018 - Perşembe - Burdur Gazetesi

08 Kasım 2018 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Çarşamba, 07 Kasım 2018 15:23

Yıldız Teknik “Burdur’u çalışıyor

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü öğrencilerinin uzun süredir yürüttüğü saha çalışmalarını sunum haline getirerek Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e sundukları açıklandı;

Sunum öncesinde bilgi veren Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölüm Başkanı Prof. Dr. İclal Dinçer” Biz eğitimimizde bir kente giderek o kenti 3 dönem çalışıyoruz. 1. Dönem Analitik çalışmalarımız tamamlanıyor. 2. Dönem planlama aşaması, 3. Dönemde ise ayrıntılamalar yapılıyor. Şimdi 2. dönemdeyiz, Analizlerimizi tamamlayarak planlama yaklaşımlarımızı oluşturduk.  Öğrencilerimiz 50 bin ölçeğindeki özellikle ilçe ölçeğinde kararları var. Kritik kararlar Burdur’un geleceği ne olmalıdır? Sorusunun cevabını aradılar. Bu uygulama her sene yaptığımız bir eğitim. Burdur’daki eğitimin şöyle bir ayrıcalığı var. Biraz teknolojiyi de gerçekleştirdik. Coğrafi bilgi sistemiyle öğrencilerimiz arazide çalışmalarını yaptı” dedi.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz “ Bilgiyi satın almak çok ucuz değil. Özellikle dolu bir bilgi içerisinde Akademinin iş gücünün ve bilgi birikimini almak çok kolay değil. Biz bu anlamda Burdur olarak sizlere çok teşekkür ediyoruz. Bir kentin geleceğini tasarlarken bu işi iyi bilenler, iyi analiz edenler ve bize yol gösterecek insanlardan bilgi alabilmemizdi. Geçen 4,5 yıl içerisinde zaman zaman kent tasarlanması açısından bazı uyuşmazlıkları yaşadık. Keşke bu çalışma daha önce yapılmış olsaydı idi bu altlığı elimizde hazır bulundursaydık birileri bişi söylediği zaman bakın normalde tasarlanması gereken kent bu şekilde olmalı deseydik. Hiç bir şey için geç değil en azıdan bir yerlerinden başlanmış olduğunu düşünüyorum. Emeği geçen öğrencilerimize, hocalarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Ercengiz, Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri tarafından hazırlanan saha daki yaptıkları çalışmaları inceleyerek, öğrencilerden bilgi aldı.

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü tarafından lisans eğitimi 3. sınıf planlama stüdyoları kapsamında 2018 Bahar yarıyılında, Burdur ili ve kent merkezi çalışma konusu olarak seçilmiştir. Öğrenciler Burdur Belediyesi’nin katkıları ve işbirliğiyle on kişilik bir eğitim kadrosunun yönetiminde tüm yarıyıl boyunca doğal, fiziksel, sosyal ve ekonomik yapıya ilişkin analitik çalışmalarını sürdürmüşlerdir. Bu çalışmalarda yenilikçi yöntemler kullanılmış ve bilgisayar teknolojileriyle gerçek zamanlı, konum bazlı veri toplama yöntemiyle il bütünü ve kent ölçeklerinde anket ve tespit çalışmaları yapılmıştır. 2018 Güz yarıyılında Nazım Plan Stüdyosunda öğrenciler Burdur’un mevcut durum tespitini ve ileriye yönelik sorun ve potansiyellerini saptamayı amaçlayan bu çalışmanın sonuçlarını ve bu çalışmalara temellenerek ürettikleri sentez ve planlama yaklaşımlarını başkan Ercengiz’e sundular.  Burdur’un geleceğine ilişkin geliştirilen vizyon ve öneriler kayda değer bulunmuş, Burdur Belediyesi ile Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nün 2019 Bahar yarıyılında bu çalışmaların devamında yapacağı Uygulama İmar Planı stüdyosunda da işbirliğinin sürdürülmesine karar verilmiştir.

Yayınlandığı Kategori Manşet

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker’in Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına elektrik faturaları hakkında yazılı soru önergesi verdiği açıklaması yapıldı; 

Elektrik faturalarındaki artışların ve şişkin gelen faturaların vatandaşlarımızı isyan etme noktasına getirdiğini belirten Göker, “Daha kaliteli ve daha ucuz hizmet vaadiyle yapılan özelleştirmeler sonrasında özellikle meskenlere gelen elektrik faturaları bir hayli yükselmiştir. 2018 yılının Ekim ayında bir meskene gelen elektrik faturası aslında her şeyin özetidir.  Söz konusu faturada 53 lira 50 kuruş olan tüketim bedeli üzerine 27 lira 2 kuruş dağıtım bedeli, 54 kuruş enerji fonu, 1 lira 7 kuruş TRT payı, 2 lira 68 kuruş Elektrik ve Havagazı Tüketim Vergisi ve 15 lira 27 kuruş KDV’si ile birlikte faturanın 100 lira 8 kuruşa çıktığı görünmektedir” dedi.    

Sonuç olarak, 4 kişilik bir ailenin ortalama 196 kilovat saatlik tüketimi için ödemek zorunda kaldığı aylık elektrik faturasının 100 lira 8 kuruş olduğunu belirten CHP’li Vekil, “Söz konusu faturadaki 27 lira 2 kuruş olan dağıtım bedeli ise vatandaşın kulanmış olduğu tüketim bedelinin yarısından fazladır. Dağıtım bedelinin içinde hangi kalemler olduğunu ben de, vatandaşlarımızda merak ediyor” diyerek Bakanlığına bazı sorular yöneltti.

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi. 

Dağıtım bedeli adı altında faturaya yansıtılan kalemler nelerdir?

Elektrik faturalarında yer alan ve vatandaşlarımızın isyan ettiği dağıtım bedelinin bu kadar yüksek olmasının sebebi nedir?

Daha kaliteli ve daha ucuz hizmet vaadiyle yapılan özelleştirmelerden beklenen verimin alınamamasının sebepleri nelerdir?

Ortalama bir ailenin her ay 100 lira elektrik faturası ödemesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bakanlık olarak elektrik şirketlerini zengin etmek yerine vatandaşlarımızı yüksek gelen faturalardan koruyacak düzenlemeler yapmak gibi bir düşünceniz var mıdır?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Dr. Mehmet GÖKER

Burdur Milletvekili

Elektrik faturalarındaki artışlar ve şişkin faturalar vatandaşlarımızı isyan etme noktasına getirmiştir. Daha kaliteli ve daha ucuz hizmet vaadiyle yapılan özelleştirmeler sonrasında özellikle meskenlere gelen elektrik faturaları bir hayli yükselmiştir. 2018 yılının Ekim ayında bir meskene gelen elektrik faturası aslında her şeyin özetidir.  Söz konusu faturada 53 lira 50 kuruş olan tüketim bedeli üzerine 27 lira 2 kuruş dağıtım bedeli, 54 kuruş enerji fonu, 1 lira 7 kuruş TRT payı, 2 lira 68 kuruş Elektrik ve Havagazı Tüketim Vergisi ve 15 lira 27 kuruş KDV’si ile birlikte faturanın 100 lira 8 kuruşa çıktığı görünmektedir.    

Sonuç olarak, 4 kişilik bir ailenin ortalama 196 kilovat saatlik tüketimi için ödemek zorunda kaldığı aylık elektrik faturası 100 lira 8 kuruştur. Söz konusu faturadaki 27 lira 2 kuruş olan dağıtım bedeli ise vatandaşın kulanmış olduğu tüketim bedelinin yarısından fazladır.

Bu bilgiler ışığında;

• Dağıtım bedeli adı altında faturaya yansıtılan kalemler nelerdir?

• Elektrik faturalarında yer alan ve vatandaşlarımızın isyan ettiği dağıtım bedelinin bu kadar yüksek olmasının sebebi nedir?

• Daha kaliteli ve daha ucuz hizmet vaadiyle yapılan özelleştirmelerden beklenen verimin alınamamasının sebepleri nelerdir?

• Ortalama bir ailenin her ay 100 lira elektrik faturası ödemesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bakanlık olarak elektrik şirketlerini zengin etmek yerine vatandaşlarımızı yüksek gelen faturalardan koruyacak düzenlemeler yapmak gibi bir düşünceniz var.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Kültür merkezi “Kültür Merkezi Yağmalanıyor” başlığıyla 7 Kasım çarşamba Günü yayınladığımız haberin ardından, Burdur Valiliği’nden “İlimiz Merkezinde bulunan ve yapımı tamamlanmamış durumdaki Kültür Merkezi Binası ile ilgili basında yer alan haberler de dikkate alınarak bu alanın güvenliğinin sağlanması ve olumsuz şekilde kullanılmasına izin verilmemesi amacıyla Emniyet görevlilerimizce sık sık kontrol edilmesi sağlanmaktadır.” Açıklaması yapıldı;

İlimiz Merkezinde bulunan ve yapımı tamamlanmamış durumdaki Kültür Merkezi Binası ile ilgili basında yer alan haberler de dikkate alınarak bu alanın güvenliğinin sağlanması ve olumsuz şekilde kullanılmasına izin verilmemesi amacıyla Emniyet görevlilerimizce sık sık kontrol edilmesi sağlanmaktadır.

Ayrıca binanın etrafının tel ihata ile çevrilerek içeriye girişin engellenmesi için çalışma başlatılmıştır.

Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından Kültür Merkezi ikmal inşaatının tamamlanmasına yönelik olarak proje ihalesi yapılmış olup, proje çalışması sonuçlanma aşamasına gelmiştir. Bunun devamında ikmal inşaatı yapım ihalesinin gerçekleştirilmesi ve Kültür Merkezinin tamamlanmasına yönelik süreç hızla devam etmektedir.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 07 Kasım 2018 15:23

3500 fidan toprakla buluştu

Tarım ve Orman Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında, ‘Fidanlar Fidanlarla Büyüyor’ protokolü kapsamında Büğdüz Yolu üzerinde Örtülü’de öğrencilerle beraber fidan dikim etkinliği düzenlendi. Fidanlar Fidanlarla Büyüyor etkinliğine Vali Yardımcısı Yakup  Tat, Orman İşletme Müdürü Celal Korkmaz, İl Müdürleri ve öğrenciler katıldı. 

81 ilde eş zamanlı olarak yapılan fidan dikim etkinliğinde 20 dekar büyüklüğündeki alana toplamda 3500 adet fidan toprakla buluştu. ‘Fidanlar Fidanlarla Büyüyor’ fidan dikim etkinliği kapsamında ağaçlandırılan sahaya ‘Birlikte Büyüyoruz Ormanları’ adı verilerek gerekli bakım ve koruması yapılacak. 

Vali Yardımıcısı Yakup Tat Fidanlar Fidanlarla Büyüyor fidan dikim etkinliğiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada;

“Orman İşletme müdürü çok miktarda ağaç diktiklerini rakamsal olarak belirtti. Projelerin en önemli kısmı ise öğrencilerimizle işbirliği içerisinde çoçuklarımıza ağaç dikme sevgisini bir fiil göstermiş olacaktır. İnşallah bu dikilen ağaçlarımıza bu gençlerimiz, çocuklarımız sahip çıkacak. Onların adına biz sahip çıkacağız ve onların burada bir ormanı olacak. Böylece de onlar için bir ağaç sevgisi, tabiat sevgisinin temelini atmış olacağız. “dedi ve bu vesileyle bu programda emeği geçen Orman İşletme Müdülüğü’ne ve personeline hemde öğrencileri buraya getirip fidanla ağala, ormanla buluşturan Milli Eğitim Müdürü ve Milli Eğitim personeline teşekkür etti.

Orman İşletme Müdürü Celal Korkmaz ‘Fidanlar Fidanlarla Büyüyor’ etkinliğinde yaptığı açış konuşmasında;

“Ülkemizin yeşil dokusunun geliştirilmesine katkıda bulunmak, öğrencilerimizde ağaç ve orman sevgisini geliştirmek, öğrencilerin çevreye duyarlı bireyler olarak yetişmesini sağlamak, toplumda çevre koruma konusunda farkındalığı artırmak ve kamu birimleri arasında işbirliğinin kurumsallaşmasına katkı sağlamak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı’mız arasında ‘Fidanlar Fidarlarla Büyüyor’ ağaçlandırma işbirliği protokolü imzalanmıştır. İmzalanan protokol gereğince Ankara’da Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ında katılımıyla gerçekleştirilecek olan ‘Fidanlar Fidanlarla Büyüyor’ fidan dikim etkinliği 81 ilimizde eş zamanlı olarak gerçekleştirilmektedir. Bu amaçla fidan dikimi için hazırlanmış olan 20 dekar büyüklüğündeki alanda 1100 adet kara servi, 950 adet mavi servi, 900 adet sedir, 200 adet boz ardıç, 350 adet dişbudak olmak üzere toplam 3500 adet fidan toprakla buluşturulacaktır.

‘Fidanlar Fidanlarla Büyüyor’ fidan dikim etkinliği kapsamında ağaçlandırılan sahaya ‘Birlikte Büyüyoruz Ormanları’ adını vererek fidanların gerekli bakım ve korumasını yapacağız. 

İlimizde; agaçlandırma çalışmaları kapsamında 2003-2017 yılları arasında 574.513 dekar alanda çalışma yapılarak 92.303.670 adet fidan toprakla buluşturulmuştur. 

2018 yılında da 26.955 dekar alanda çalışma yapılarak 5.895.560 adet fidan toprakla buluşturulacaktır.

Ayrıca sosyal ağaçlandırma çalışmaları kapsamında 2003-2017 yılları arasında;

136 okul bahçesi ve üniversite kampüsünde 21.591 adet,

65 ibadethane bahçesine ve mezarlığa 14.798 adet,

7 hastane ve sağlık ocağı bahçesine 273 adet,

95 km karayolu ve köy yolu kenarına 163.990 adet fidan dikilmiştir.”dedi ve hep birlikte ormanlarımızı koruyalım, ağaç dikimnii teşvik edelim, toprağımıza ve suyumuza sahip çıkalım çağrısında bulundu.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Kamuoyu nezdinde yoğun tartışmalara neden olan Meclis gündemindeki Kanun Teklifi’ne dair değerlendirmelerde bulunan Burdur Ticaret ve Sanayi Odası 2.Meslek Grubu (Gıda,İçecek ve Tütün Ürünlerinin Toptan ve Perakende Ticareti) Komite Başkanlığı sigara paketlerinin kara paketlerde satışa arz edilmesini öngören uygulamaya karşı olduklarını belirtti.  

Bazı Milletvekilleri tarafından sunulan teklifin kaçak sigara ticaretini hortlatacağını kaydeden Komite Başkanlığına göre, bu tarz bir uygulamanın kaçakçılar için kazanç kapısı olacağına değinildi. Yıllarca esnaf ve devletin yasadışı sigara ticaretine karşı kenetlendiğini ve taviz vermeksizin mücadele ederek yüzde yirmi seviyelerinde olan kaçak sigara oranını yüzde sekiz gibi düşük bir kademeye geriletmeyi, birlikte başardıklarını söyleyen 2. Meslek Grubu Komite Başkanlığı, kaçağın yeniden artacağı ve gelirlerinin büyük ölçüde azalacağına dair ciddi bir tedirginlik içinde bulunduklarını, kara paket gibi uygulamalara kesinlikle karşı olduklarının altını çizdi. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası 2.Meslek Grubu Komite Başkanlığı, esnafın gününü karartan ‘kara paket’in kaçakçıya ışık olacağını, oluşacak vergi kaybından dolayı devlete ve millete büyük zarar vereceğini vurguladı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

 İyi  Parti Bucak İlçe Teşkilatı, 2-8 Kasım Lösemi Haftası dolayısıyla  Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı(LÖSEV)’e maddi bağışta bulunarak, lösemili hastaların tedavi olması için bir katkı sağlamaya çalıştılar.

İyi Parti Bucak İlçe Başkanı Safa Sönmez’in, yönetim kurulu üyeleri Şerife Kaya, İbrahim Mutlu ve Birol Çelik ile birlikte banka şubesine giderek LÖSEV’e maddi bağışta bulunduğu açıklandı;

Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan Başkan Safa Sönmez, “Bilindiği gibi 2-8 Kasım tarihleri Lösemi haftası olarak ülkemizde yaşayan lösemili hastalarımız için toplumsal bir destek uyandırmak amacıyla kutlanmaktadır. Bizler de İyi Parti teşkilatı olarak bu anlamlı haftada hem lösemili çocuklarımızın yanında olduğumuzu hissettirmek hem de onlara gerçek manada yardım eden LÖSEV’e katkı sağlamak için bağışta bulunduk. Lösemi Haftası bir farkındalık etkinliğidir. Lösemi hastalığı tedavisi uzun süreçli ve tedavisi pahalı bir hastalıktır.  Biz İYİ Parti olarak, bu gün  bağış yaparak onlara destek oluyoruz. Aynı duyarlılığı diğer vatandaşlarımızdan da bekliyoruz.”dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün asker yapılanmasına ilişkin İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen ardışık telefon aramalarıyla ilgili soruşturmalar hakkında açıklama yapıldı;

İlimizde ve diğer illerde FETÖ/PDY silahlı terör örgütü ile irtibatlı oldukları değerlendirilen şahıslar ile ilgili olarak; 

26 Nisan 2018 tarihinden bu yana İlimiz merkezli olarak yapılan 4 ayrı operasyonda, içlerinde muvazzaf subay, muvazzaf astsubay, görevinden uzaklaştırılmış olan askeri personel ve KHK ile kapatılan askeri okul öğrencileri olan toplam 36 şahıs gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınan şahıslardan 7’si tutuklanmış, 23’ü ise adli kontrol kararı ve yurt dışı yasağı tedbiri ile serbest bırakılmıştır. 6 şahıs ile ilgili işlemler ise devam etmektedir. 

Diğer illerde yürütülen soruşturmalarla ilgili yapılan çalışmalarda tespit edilip ilimizde bulunan/ikamet eden içlerinde muvazzaf subay, muvazzaf astsubay, görevinden uzaklaştırılmış olan askeri personel ve KHK ile kapatılan askeri okul öğrencileri olan toplam 18 şahıs gözaltına alınarak ilgili illere teslim edilmiştir. Bu şahıslardan 6’sı tutuklanmış, 10 şahıs adli kontrol kararı ve yurt dışı yasağı tedbiri ile serbest bırakılmıştır. Diğer 2 şahıs ilgili Savcılık tarafından serbest bırakılmıştır.

Ayrıca FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün yapılanması içerisinde faaliyet gösteren şahıslar ile ilgili olarak İl Emniyet Müdürlüğümüz koordinesinde bugüne kadar yapılan çalışmalarda toplam 364 (190’ı Bylock Kullanıcısı) şahıs hakkında işlem yapılmış; bunlardan 151’i tutuklanmış,  122’si adli kontrol ve yurt dışı yasağı tedbiri ile serbest bırakılmış, 73’ü ise alınan ifadeleri akabinde savcılık/mahkemece serbest bırakılmıştır. 18 şahsın ise yakalanmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.

İlimiz genelinde FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne yönelik mücadelemiz, bütün kamu kurum ve kuruluşlarımız tarafından etkin ve kararlı bir şekilde yürütülmeye devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 06/11/2018

Yayınlandığı Kategori Manşet