Tarihe göre süzülmüş ögeler: Salı, 06 Kasım 2018 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

07 Kasım 2018 - Çarşamba - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Salı, 06 Kasım 2018 15:32

Kültür Merkezi yağmalanıyor…

Merkezin pencere çerçeveleri ve camları çalındı! 

Yıllardır yapımı tamamlanamayan ve uyuşturucu müptelalarının mekanı haline gelen Kültür Merkezi’nin  şimdi de çerçeveleri ve camları çalındı.

Hırsızlar; sahipsiz kalan Kültür Merkezi’nin pencere çerçevelerini, camlarını çalıp gittiler. Hırsızlık yapılması esnasında olayı gören vatandaşlar, 155’i arayarak polise ihbarda bulundular. Ancak hırsızlar, polis olaya müdahale etmeden önce çerçeveleri ve camları çoktan çalıp kaçtılar.

Daha önce Kültür Merkezi’nin; uyuşturucu müptelalarının mekanı haline geldiğini yazmış, haberimizde, kültür merkezindeki bali, tiner, çakmak gazı tüpü ve enjektör fotoğraflarına yer vermiştik.

Önceki dönem Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya döneminde yapımına başlanan Kültür Merkezi, bazı hukuki sorunlar nedeniyle tamamlanamamış yarım kalmıştı. Daha Sonra Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz döneminde, 2016 yılında, ödenek sağlanıp tamamlanması umuduyla, İl Özel İdaresi’ne devredilmişti.

2016 yılından bu yana  Kültür Merkezi tamamlanamadı, açılmadan çürümeye başladı.  Koruma gözetleme önlemi alınmadığı, bekçi bulundurulmadığı için de Kapıları, camları kırıldı. Uyuşturucu müptelalarına mekan oldu. Son olarakta, merkezin çerçeveleri camları çalındı. Koruma önlemleri alınmaz ise bu yağma ve hırsızlık devam edecektir!

Yayınlandığı Kategori Manşet

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yönetim kurulları, Denizli’de bir otelde düzenlenen “TOBB ve TBB Reel Sektör ve Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı”nda bir araya geldi.​ Toplantıya Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp ve Meclis Üyeleri’nni  de katıldığı açıklandı; 

Hafta sonu Denizli’de düzenlenen Toplantıya, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Başkanvekili Nihat Zeybekci, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TBB Başkanı ve T.C. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Türkiye Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı İsmail Şimşek, Türkiye Vakıflar Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yakup Şimşek, Türk Ekonomi Bankası Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz, Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Meclis Üyeleri Nihat Eren, Cengiz Gürcan, Niyazi Boz, Süleyman Candan, Abdullah Tezcan, Halil Aygün, Genel Sekreter Naile Küçükkepeci Ergün ve diğer oda/borsaların başkan ve meclis üyeleri ile işadamları katıldı. 

Basına kapalı olarak yapılan toplantıda, uluslararası piyasalarda ve Türkiye ekonomisinde yaşanan son gelişmeler, para ve sermaye piyasalarındaki son durumla öneri ve beklentilerin değerlendirileceği kaydedildi.

Hisarcıklıoğlu, toplantı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, İstanbul’daki buluşmanın ardından Anadolu’daki ilk toplantı için Denizli’yi seçtiklerini belirtti. “Bu sıkıntılı günlerde reel sektör ile finans sektörü el ele vermek durumunda” diyen Hisarcıklıoğlu, TBB üyeleri ve banka yöneticilerinin reel sektörün dertlerini dinlemek için sahaya indiğini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, “Biz hepimiz ‘Türkiye için varız’ diyoruz. Bu tekerlek bu tümsekte kalmayacak, bu tümseği aşacağız biz. Bugün finans sektörü ile reel sektör ele ele verdikten sonra yapılamayacak bir şey yok. Bu sıkıntıların hepsinin geçeceğine inanıyorum. Türkiye Bankalar Birliğine bu anlayışı gösterdikleri için teşekkür etmek istiyorum.” 

TBB Başkanı Hüseyin Aydın da, “Rifat Bey, niçin burada bulunduğumuzu zaten ifade etti. Aynı gemideyiz. Reel sektör ve finans sektörü olarak son gelişmeleri birlikte değerlendireceğiz, özeleştiri yapacağız, eksik yaptıklarımızı tamamlayacağız, iyi yaptıklarımızı daha iyi yapmaya çalışacağız. Bu vesileyle güçlü iş birliğine vesile olduğu için TOBB nezdinde Sayın Başkanı tebrik ediyoruz, kendilerine teşekkür ediyoruz. Toplantımızın faydalı ve hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Yapılan konuşma ve sunumların ardından, salonda bulunan oda/borsa başkanları ve sektör temsilcileriyle soru-cevap kısmına geçildi. Toplantıda söz alan Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzlap, iki ayrı soru yöneltti; “Birincisi Nefes Kredisiyle ilgili. Özellikle bankaların ilave komisyon istemeleri, hayat sigortası gibi ek hizmet satmaya çalışmaları, az miktardaki paranın mevduatta tutulmasını istemeleri ve bizim yetkimiz yok, genel müdürlüğe gidecek cevabını verdiklerinde sürecin çok fazla uzaması. Genel müdürlerimiz hazır buradayken, bu konuda kendilerinden destek istiyoruz. İkinci bir konu da, ilim ilgilendiren bir durum. İlçelerdeki Ziraat Bankalarının şahıslara verdikleri kredi limitleri oldukça düşük. Şuanda ihtiyaçları karşılamıyor. Özellikle Ziraat Bankası’nın şubedeki limitleri konusunda bir çalışma yapmasını istirham ediyorum.”

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, gerekli notun alındığını belirterek, Bankaların bu konu hakkında çalışma yapacağını bildirdi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

İnşaat işçileri derme çatma iskelelerde yaşamlarıyla kumar oynuyorlar

Şehrimizde de özellikle de şehir merkezinde yoğun bir yapılaşma sürüyor. Pek çok cadde ve sokaklarda inşaatlar yükseliyor. İnşaatların yapımında kullanılan teknolojiler geliştiği için inşaat yapım süreleri de kısaldı. Hazır beton, panel kalıp ve diğer kolaylaştırıcı faktörler sayesinde inşaatlar daha kolay ve hızlı yapılıyor. İnşaatın hızı ve kalitesine önem verilirken konu işçi sağlığı ve iş güvenliği sağlamaya gelince gelişkin teknolojiden kaçınılıyor. İlimizde inşaat işçileri hala iptidai iş güvenliği sağlanmamış iskeleler üzerinde çalıştırılıyor.

Ülkemizde iş kazalarının olmadığı, iş kazalarında işçilerin ölmediği gün yok. İlimizde de işçi kazaları ve can kayıpları yaralanmalar olmakta. En çok kaza olan alanlardan birisi de inşaatlardır. İnşaatların cephesine kurulan iskellerde , yasaklanmasına rağmen hala ahşap kalaslar kullanılıyor.  İşçiler ahşap kalasları oradan oraya çekerek üzerinde sıva, boya yapıyorlar. Bu tür iskelelerde taşıyıcı ayaklar yere sabitlenmediği için iskelenin yıkılması riski her zaman olmakta.

Son dönemde değiştirilen yönetmeliklerle, açık, iptidai iskele kullanımına, iskelede ahşap kalas kullanımına yasaklar getirilse de, yeterli kontrol ve yaptırım olmaması nedeniyle bu iskelelerin kullanımı sürüyor.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 06 Kasım 2018 15:32

Yerel Masal Yarışması

Çocukların hayal gücüne katkıda bulunmak ve onların masallar ile okuma alışkanlıklarının artmasına katkı sunmak için düzenlenen Yerel Masal Yazma Yarışması başvuru şartları açıklandı.

KONUSU : Yerel Masal Yazma Yarışması 

ESERLERİN KABUL TARİHİ:05/30 Kasım 2018

SONUÇLARIN AÇIKLANMASI:25 Aralık 2018 

BÜLTEN ÖZETİ : Çocuklarımızın hayal gücüne katkıda bulunmak ve onların masallar ile okuma alışkanlıklarının artmasına katkı sunmak için bu yarışma düzenlenmiştir.

YARIŞMAYA KATILIM ŞARTLARI:

• Çocuk edebiyatı alanında eser verebilen herkes bu şartnamede belirtilen şartlara uymak kaydıyla seçici kurul dışında amatör veya profesyonel tüm yazarlar bu yarışmaya katılabilir.

•Yarışmaya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları katılabilir.

•Yarışmacılar, yarışmaya bir adet eserle katılabilir. Yarışmaya katılacak eserler taklit, kopya olmamalıdır.

•Yarışmaya katılacak eserler çocuk edebiyatı konusuna uygun olmalıdır.

•Yarışmaya gönderilecek olan eser daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış olmalıdır.

•Eserler, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü (Değirmenler Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi No:119/15100-Burdur) adresine gönderilecektir.

•.Eser, yarışma adresine posta ile gönderilir veya elden teslim edilebilir. Posta ile gönderilen eserlerin kaybolmasından, zedelenmesinden veya gecikmesinden Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü sorumlu değildir.

•Eserle birlikte; eser ve konusu ile ilgili en az bir paragraflık açıklama metni gönderilecektir.

 •Katılımcılar; kimlik bilgilerini, posta adreslerini, telefon ve faks bilgilerini, varsa e-posta adreslerini, tahsil durumunu ve mesleğini de belirten fotoğraflı(tercihen) özgeçmişini aynı zarfa koyarak, yarışma adresine göndermelidir, ayrıca katılımcılar yarışmaya katıldığı masalı word belgesi halinde CD. ye de kaydederek aynı zarfın içerisine koyacaktır.

•Masallar Times New Roman karakterinde 12 punto, 1,5 satır aralığında yazılacaktır.

 DERECEYE GİRENLERE VERİLECEK ÖDÜLLER

“OKUL ÖNCESİNE YÖNELİK YENİ VE ÖZGÜN YEREL MASAL YAZMA YARIŞMASI”na katılan eserler ödüllendirilecektir. Dereceye giren eserler, eser sahiplerine iade edilmeyecektir. Bakanlığımızın tasarrufunda olacaktır.

1. Birinci      :  750.-TL

2. İkinci        :  500.- TL

3. Üçüncü    :  250.- TL

4. Mansiyon :  (basılı materyal)

Yarışma Şartnamesi, Başvuru Formu ve Yarışma Afişi İl Müdürlüğümüzün www.burdurkulturturizm.gov.tr adresinde yayınlanacak olup buradan temin edilebilecektir.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 06 Kasım 2018 15:32

ÇODEM süreci başladı

AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur Çocuk Destek Merkezi Proje çalışmaları ile ilgili açıklama yaptı;

Çocuk Destek Merkezi Burdur’a kazandırılması için çalışmaların sürdürüldüğünü belirten Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “Çocuk Destek Merkezi projesini daha önce yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde yatırım programına aldırmış idik. Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı’ na Bakanlık tip projenin uygulanması için gönderilmiştir. Yatırım programına alınan ve projesi hazır olan Çocuk Destek Merkezi için çalışmaların başlaması için Bakanlığımızla görüşmelerimiz devam etmektedir. Çocuk Destek Merkezi için ihale çıkılacak ödenek İl Özel İdaremizde bulunmaktadır.” Dediler.

Açıklamada, Çocuk Destek Merkezi olarak düşünülen alan ilgili de açıklama yapan Milletvekilleri Özçelik ve Uğur; Çocuk Destek Merkezi olarak düşünülen eski yetiştirme yurdu ve eski il müdürlüğü binası 13 KASIM 2018 tarihinde malzeme karşılığı usulü ile yıkım ihalesine çıkılacağı bilgisini verdiler.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Bucak’ta bir çimento fabrikasına hırsızlık için girdiği iddia edilen şüpheliler ile jandarma ekipleri arasında silahlı çatışma çıktı.

Bir grup şüpheli, ilçeye bağlı Kızılkaya Beldesi’nde çimento üretilen fabrikaya hırsızlık amacıyla girdi.

Bölgeye gelen jandarma ekipleri ile şüpheli kişiler arasında silahlı çatışma yaşandı. İlk belirlemelere göre, olay yerinden kaçmaya çalışan bir zanlının vurularak etkisiz hale getirildiği öğrenildi.

Jandarma ekipleri, diğer şüphelilerin yakalanması için çalışma başlattı. 

(nnc medya)

Yayınlandığı Kategori Manşet