Tarihe göre süzülmüş ögeler: Pazartesi, 05 Kasım 2018 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, hafta içi programlarının yoğun geçmesi nedeniyle Cumartesi gününü Halk Günü olarak belirledi. Başkan Ercengiz, Cumartesi günü saat 15.00’e kadar vatandaşları makamında dinledi.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in, hafta içi neredeyse tüm zamanını dışarıda ve yoğun programlarla geçirmesi nedeniyle Cumartesi gününü halk günü olarak belirlemesine dair açıklama yapıldı;.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Cumartesi günü sabah 10.00-15.00 saatleri arasında vatandaşları makamında ağırladı. Vatandaşlardan gelen istek ve şikâyetleri dinledi. Vatandaşlar tarafından halk gününe gösterilen ilgiden memnun olduğunu ifade eden Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Cumartesi gününü halk günü olarak belirledik. Sabah saat 10.00’da geldim ve öğleden sonra 15.00’e kadar vatandaşlarımızı ağırlayacağız.

Çok şükür hiç boş kalmadı makamımız, vatandaşımız hep bizimle birlikte, talepler genellikle iş istihdamı yönünde oluyor. Vatandaşımızın kamu kurumlarından talebi bu yönde genellikle bunu duyuyorum. Biz de elimizden geldiğince istihdamla ilgili tasarrufumuzu halka açık ilanlarımızla İş-Kur üzerinden yapıyoruz. Vatandaşımızı yönlendiriyoruz. Vatandaşımız kendine uygun iş başvurusunu yaparak, iş bulabilme şansına sahip oluyor. Bireysel talepler oluyor ve teknoloji çağındayız, bireysel talepleri sosyal medya üzerinden, bizzat telefonla veya özel kalemimize not aldırarak ulaşıyorlar.  Yapılabilir, çözülebilir, yasal durumları zaten hemen çözüyoruz” dedi. Halk gününde sıkıntılarını ve isteklerini yerine getiren vatandaşlar ise belediyenin yürüttüğü çalışmalarından dolayı memnun kaldıklarını dile getirerek Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e teşekkür etti.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 05 Kasım 2018 13:49

06 Kasım 2018 - Salı - Burdur Gazetesi

06 Kasım 2018 - Salı - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Altın Yumruk Spor Kulübü, geçtiğimiz Cuma günü, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karaca, Genel Sekreter Ali Nihat Gündüzalp, Rektör Danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Kılınç ile birlikte Altın Yumruk Spor Kulübü’nün işletmecisi İlyas İpek’in ailesi, yakınları ve davetlilerinin katılımıyla, Altın Yumruk Spor Kulübü’nün resmi açılış töreni düzenlendi.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde eğitim gören ve bu süreçte üniversiteye bir çok ulusal ve uluslararası başarı kazandıran Altın Yumruk Spor Kulübü sahibi ve Muay-Thai Antrenörü İlyas İpek’e, açılışa katılarak destek olan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, açılışta yaptığı konuşmada, “Yaz döneminde üniversitemizde, Burdurlu gençlerimize ve üniversiteli gençlerimize sağladığı katkılardan ötürü teşekkür ediyorum.

Şimdi bu çalışmanın şehre, şehrin gençlerine hizmet verir hale getirilmesi, gençlerimizin spora özendirilmesi, sosyal zekanın geliştirilmesi konularında çok önemli bir misyon üstleniyor. Umarım başarılı çalışmalar yapar ve bizlerde bu çalışmaların sonuçlarını Burdurlular olarak almış oluruz. Bende emeklerinize teşekkür ediyorum. Şehrimize ve üniversitemize hayırlı olsun.” dedi. 

Altın Yumruk Spor Kulübü sahibi, Muay-Thai Antrenörü İlyas İpek, açılışa katılanlara teşekkür ederek başladığı konuşmasında “Açılışımıza katılarak bizleri çok sevindirdiniz. 4 senedir üniversitenin Muay-Thai takımını çalıştırıyorum. Rektörümüz Prof. Dr. Adem Korkmaz, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Karaca, Rektör Danışmanımız Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Kılınç, bu süreçte her zaman bana destek oldular.  Kendilerinin bana sağladığı desteklerin bir karşılığı olarak, bu 4 yıllık süreçte birlikte edindiğimiz anılarımıza, fotoğraflarla salonumuzda yer verdik. Tekrar katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim.” dedi.

2006 yılından bu yana Muay-Thai branşıyla ilgilenen ve ülke ve uluslararası yarışmalarda yüksek dereceleri bulunan Altınyumruk Spor Salonu sahibi Muay-Thai Antrenörü İlyas İpek, emek verdiği Muay-Thai branşına başta kilo verme amacıyla başladığını, ilerleyen süreçte bu işi kendine branş edindiğini, Türkiye’de il ve bölge şampiyonalarına katıldığını, hemen hepsinden derecelerle geri döndüğünü, sayısız Türkiye şampiyonaları dereceleri bulunduğunu, şampiyonluklar, ikincilikler ve üçüncülükler elde ettiğini, Üniversitelerarası Türkiye Şampiyonluğu gibi birçok başarı elde ettiğini dile getirerek “Bu başarılarda arkamda duran ve bana yardımcı olan Yasin ve Hasan Urlu hocalarıma teşekkür ediyorum” dedi. Türkiye birinciliğinin ardından Masterchampionchip’te ülkemizi ve bayrağımızı temsil eden İlyas İpek, “Dünya Şampiyonası 3.lüğü, Avrupa Şampiyonası 3.lüğü, Uluslararası Kupa’da 2.lik elde ettim. Bunlar gibi birçok başarılar elde ettim. Bundan sonra elimden geldiğince genç kardeşlerime, genç arkadaşlarıma yardımcı olmayı amaçlıyorum. Yine Bayrağımızı temsil edeceğiz. Burdur’daki 2. senemde bir bayan arkadaşımızı milli takıma kazandırmanın gururunu yaşıyorum. Gittiği bu yolda kendisine başarılar diliyorum. Milli Takıma kazandırdığım sporcum, 14 Kasım’da yapılacak olan Avrupa Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edecek, işte ben bunun için yola çıktım. Daha nice bayrağımızı temsil edecek arkadaşlar yetiştirmek ümidiyle” dedi.

Açılışın ardından salonu gezen misafirler, hayırlı olsun dileklerini Altınyumruk Spor Salonu işletmecisi İlyas İpek’e ileterek, başarılarının devamını dilediler. Açılış töreni ikram ve sohbetin ardından sona erdi.

Altın Yumruk Spor Kulübü, Çeşmedamı Mahallesi Hükümet Caddesi (Burdur Valiliği karşısı, Altay Pide Salonu çaprazı, oyuncakçının alt katı)’nda hizmet veriyor.

Altın Yumruk Spor Kulübü sahibi ve Muay-Thai Antrenörü İlyas İpek’in özgeçimişi şöyle;

Muay-Thai Dünya Şampiyonası’nda 3.lük 

Muay-Thai Avrupa Şampiyonası’nda 3.lük 

Muay-Thai Uluslararası Kupa da 2.lik 

Türkiye Muay-Thai Şampiyonası’nda 3.lük ve 2.lik

Türkiye Üniversitelerarası Muay-Thai Şampiyonası’nda 1.lik (2 defa), 2.lik, 3.lük

Türkiye Bölge Muay-Thai Şampiyonaları’nda 1.lik (6 defa)

İl Muay-Thai Şampiyonaları’nda 1.lik (8 defa)

Haber: Kemal Taraşlı

Yayınlandığı Kategori Manşet

İl Sağlık Müdürlüğü’nün “Obezite ile Mücadele ve Kontrol Programı” çerçevesinde, “Masa Başı Egzersiz” uygulaması, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü antrenörleri tarafından, belirlenen gün , tarih ve saatlerde Kamu Kurum ve Kuruluşları çalışanlarına uygulanmaya başladı.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün, İl Sağlık Müdürlüğü’nün projesini antrenör bazında destek sağladığı ve projenin uygulayıcısı olduğu “Obezite ile Mücadele ve Kontrol Programı” projesi “Masa Başı Egzersiz” uygulamasında, kurum çalışanlarıyla bir araya gelen antrenörler, kurum çalışanlarına masa başında uzun süre hareketsizliğin getirdiği sağlık sorunlarına dair bilgilendirmelerinin ardından, masa başında yapmaları gereken egzersiz hareketlerini, kurum çalışanları uygulamalı olarak öğrendiler.

Günümüz sağlık sorunlarının başında gelen Obezite’nin önüne geçebilmek için hayata geçirilen “Masa Başı Egzersiz” uygulaması, kurum çalışanları ve uygulayıcısı antrenörler tarafından olumlu karşılanarak, hareketsiz yaşamın getirdiği sağlık sorunlarını engellemek adına projenin yerinde olduğu vurgulandı.

Yaklaşık bir ay sürecek eğitimlerin sonunda, kamu kurumu çalışanlarına egzersiz alışkanlığı kazandırmak ve hareketsiz yaşama bağlı sağlık sorunlarından korunmak hedefleniyor.

Haber: Kemal Taraşlı

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur’da Boksun Babası olarak bilinen Merdane Bağrıyanık, gazetemizi ziyaret ederek, yaptıkları çalışmalar ve hazırlandıkları şampiyonalar hakkında bilgi vererek; 

İki Avrupa Şampiyonluğu bulunan, Fenerbahçe Spor Kulübü sporcusu Boksör Adem Furkan Avcı’nın  MAKÜ öğrencisi olmasının Burdur Boksu açısından büyük bir avantaj olduğunu söyledi.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 4. sınıf öğrencisi, aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübü sporcusu Adem Furkan Avcı’nın kendilerinin antrenmanlarına iştirak ettiğini, başarılı boksörleri çalıştırdığını ifade eden Milli Takım Antrenörü Merdane Bağrıyanık; 

“Fenerbahçe Spor Kulübü’ndeki hocası Deniz Tahincioğlu’nun ricası üzerine Avrupa Şampiyonu Boksör Adem Furkan Avcı’nın antrenmanlarını kendim yaptırıyorum.  2015’te A Milli Takım’ında boksörlerimizi, 2016 Olimpiyatlarına Fenerbahçe Spor Kulübü Antrenörü Deniz Tahincioğlu ile birlikte hazırlamıştık. Boksör Adem Furkan Avcı, çok başarılı bir sporcu.  64 kiloda üst minikler ve yıldızlarda 2 kez Avrupa Şampiyonu oldu. Çin’de yapılan Gençlik Olimpiyatları’nda 3. oldu. 17-23 Aralık tarihlerinde düzenlenecek türkiye Şampiyonası’na sporcularımı hazırlıyorum. Şampiyona da Şakir Yatkın 60 kiloda, Asım Koray Akbulut 91 kiloda, MAKÜspor formasıyla ringe çıkacaklar. Kapanan Çallıca Spor Kulübü’nün boksörü Samet Bilici 81 kiloda ferdi olarak mücadele edecek. Çalışmalarımıza verdikleri destek için MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz’a, MAKÜ Spor Kulübü Başkanı Rektör Danışmanı Dr. Mustafa Kılınç, Spor Daire Başkanı Mehmet Şimşek ve Spor Lisesi Müdürü Fethi Bulut’a teşekkür ederim.”dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Veteriner hekimler Odası Burdur Şubesi Başkanı Veteriner Hekim Kazım Üstüner, genişletilmiş İl Divanı Toplantısı’nda basın mensuplarının sorularını cevapladı. 

“Tarım ve hayvancılık sektörünün geri kalma sebeplerinden birisi de Tarım İl Müdürlüklerinin işlevsiz hale getirilmesi. Ne yazık ki ben ne genel merkezin politika ve yayınlarında ne de böylesi toplantılarda Tarım İl Müdürlüklerinin işlevsiz hale getirilmesinin sergilenmesi deşifre edilmesi konusunun yeterince önemsenmediğini düşünüyorum. Aksi düşüncedeyseniz ben bu konudaki cevabınızı alayım.” sorusunu cevaplayarak;

“1984 yılında Turgut Özal döneminde deklarizasyohla karman çorman olduk deyim yerindeyse. Cumhuriyeti kuran önder kadro öz kaynaklara dayalı bir kalkınma modeli belirlemişler. Ancak daha sonraki yönetimler özellikle 24 Ocak 1980 tarihinde alınan ekonomik kararlarla birlikte bu stratejiden vazgeçilmiş, ithal ikameli neoliberal politikalar ülkemiz yönetimine hakim kılınmış idi ve son dönemde bunun en ağır safhasına geldik.”

“Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün kapatılmasıyla tarım ve hayvancılıkta geriye giden bir süreç başladı. Ancak biz Burdur boyutuyla Burdur Tarım İl Müdürlüğü’müz boyutuyla da ortamalanın üzerinde hizmet veren bir yapıya sahibiz. Burdur olarak bir ayrıcalığımız var ama  genel anlamda Tarım İl Müdürlüklerinin işlevsiz hale getirilmesine katılıyorum. Burdur boyutuyla sağlam bir yapımız var. Tarım İl Müdürlüğü, Köy-Koop., Damızlık Sığır Yetiştiriceleri Birliği hatta Veteriner Hekimler Odası’yla Türkiye’de öncü olduğumuzu ifade etsek konuya  yanlış olmaz.”dedi. 

Tarım İl AKP İl Başkanı Volkan Mengi ziyarete geldiğinde   ben şap meselesini gündeme getirdim. Şap izolasyonla çok alakalı. Dışarıdan getirilen hayvanların kontrolleriyle alakalı. Sayın Mengi, Tarım İl Müdürlüğü’nü aradı. Müdür Bey’in verdiği cevap şu oldu; Biz bu hayvan kontrollerini planlıyoruz. Ayda bir kere rutin kontrolleri yapacağız dedi. Bildiğim kadarıyla geçmiş yıllarda hayvan pazarlarının kurulduğu günlerde her hafta o kontroller yapılırdı. Şehirde yaşanan şap vakaları ve karantinaları göz önüne alırsanız,  bence Tarım İl Müdürlüğü’nün çalışmaları başarısız.Tabi şunu da söylemek lazım, Tarım İl Müdürlüklerinin işlevsizleşitirilmesi Bakanlık tasarrufudur. Bu konuda neler söylersiniz?” sorusunu da cevaplayan Veteriner Hekimler Odası Başkanı Üstüner;

“Son Kurban Bayramı şarbon konusunda abartı derecesine gelen ve halkımızı kırmızı etten soğutan dolayısıyla üretcilerin mağdur olduğu bir tablo oluştu. Şarbon hastalığı ilk defa çıkan bir olgu değil. Her zaman  olabilen bir hastalık. Şu soruyu sorar hale geldim ben. Acaba kırmızı et aleyhinde algı mı ortaya çıkarılmak istendi. Şimdi üreticilerimiz hayvan kesimi için zorlanıyor. Kestiremiyor. Acaba algı yönetimi mi oluşturuluyor diye düşünmedim değil.”bilgisi verdi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 05 Kasım 2018 13:43

Müteahhitler Derneği genel kurul yaptı

Müteahhitler Derneği ilk Genel Kurulu’nu yaptı. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Konferans salonunda düzenlenen genel kurulda Divan Başkanlığını Kenan Mercan yaptı.

Kurucu genel kurulda seçim maddesi bölümünde yönetim kurulu için tek liste çıktı. Avukat Halil Özer’in liste başı olduğu  yönetim listesi yapılan oylama sonrasında göreve getirildi. Yönetim kurulu listesinde Avukat Halil Özer’in yanı sıra Müteahhit gazeteci Hasan Güraksu, Mimar Selim Kutlu, Harita Mühendisi Tekin Akça, Müteahhit Naim Şahin yer alıyor. Seçilen listenin başında yer alıp yönetim kurulunca dernek başkanlığına getirilmesi beklenen Avukat Halil Özer seçimden sonra yaptığı konuşmada; müteahhitlerin sorunlarının çözümleri konusunda kurumlar arası diyalogları geliştireceğini gerektiğinde de dava süreçleriyle müteahhitlere kazanımlar sağlamayı amaçladığını belirtti.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Beşiktaşlılar ve Üniversite öğrencileri Lösemili çocuklara destek vermek amacıyla maske taktılar.

 Burdur Kartalları, MAKÜ UNİBJK üyeleri ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rehberlik ve psikolojik danışma bölümü 4 sınıf öğrencileri ayrı ayrı düzenledikleri etkinliklerde, lösemili çocuklara destek vermek için maske takıp onların yanlarında olduklarını hatırlattılar.

 Cumhuriyet Meydanında toplanan üniversiteliler. yüzlerine taktıkları maskelerle farkındalık etkinliği düzenlediklerini söylediler.

Burdur Kartalları, MAKÜ UNİBJK üyeleri Kışla Caddesi’ndeki Panaroma Kafe’de Beşiktaş ile İstanbul Başakşehir arasında oynanan maçı izleyen grup, maç öncesinde ve sonrasında, Kışla Caddesi’nde ve Cumhuriyet Meydanı’nda maske takıp yürüyerek lösemili çocuklara destek verdiler.

LÖSEV Burdur Temsilcisi Şerafettin Acar, Üniversitelilere ve Beşiktaşlılara teşekkür ederek;  “LÖSEV gönüllülerin işidir. Bizler yıllardır gönüllü olarak hizmet veriyoruz. Üniversiteli öğrencilerimizin bu etkinliğe katkı koymaları bizleri sevindirdi. Emeği geçen tüm arkadaşları teşekkürlerimizi iletiyoruz” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet