Tarihe göre süzülmüş ögeler: Cumartesi, 03 Kasım 2018 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Vali Hasan Şıldak, İçişleri Bakanlığı’nca uygulamaya konulan  ‘Açık Kapı’ projesi kapsamında Mayıs ayından bu yana Burdur Valiliği’nde hizmet vermeye devam eden çalışmaları ile ilgili basına açıklama yaptı. 

 

‘Açık Kapı’ projesi Valilliklerde hayata geçirilen, vatandaşların talep ve önerilerini uzman personel aracılığıyla hızlı bir şekilde sonuçlandırmayı amaçlamaktadır. Valiliklerde hizmet veren Açık Kapı uygulamasına bire bir müracatın yanı sıra www.acikkapi.gov.tr adresinden veya mobil cihazlara yüklenebilen Açık Kapı uygulaması kullanılarak başvuru yapılabilir. Açık Kapı uygulaması kapsamında Valilik biriminde 5 personel, il genelinde 38 kuruluşta birer personel, ilçe kaymakamlıkları ve belediyelerde 20 personel bu konuda görevlendirildi. Açık kapıdan tüm vatandaşlar ve yabancı kimlik numarasına sahip göçmenlerde yararlanabilmektedir. 

Vali Hasan Şıldak Açık Kapı Projesiyle ilgili olarak yaptığı basına yaptığı açıklamada;

“Bugün aslında uygulamasına yaklaşık 6 ay önce başladığımız Sayın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla 81 ilimizde uygulamaya geçirilen ‘Açık Kapı’ hakkında ilimizde daha da bilinirliği  ve farkındalık oluşturmak amacıyla sizlerle bir araya geldik. Açık Kapı uygulaması ifade ettiğim gibi 2018 yılı Mayıs ayı içerisinde bütün illerimizde uygulamaya geçirildi. Burada amaç vatandaşlarımızın Valilikler bünyesinde çok daha ve hızlı ve kolay bir şekilde kamu kurumlarına olan isteklerini, taleplerini iletebilmek için bir mekanizmayı işlev kazandırarak insanların hizmetine sunmaktır. 

Sistem şöyle işliyor. Burada görevli ve iletişim konusunda uzman arkadaşlarımız vatandaşları bire bir veyahut internet üzerinden yaptıkları müracatlara alarak ilgili kurumlarımıza intikal ettiriyorlar. Burada esas şudur, 7 gün içerisinde başvuruyu sonuçlandırmak, çok açık bir şekilde başvuruları almak, burada görüşmeleleri sağlamak ve burada bir odamız var. Odada özel konular ise eğer insanlarla bire bir görüşerek başvurunun detayını alıyorlar. Bir form oluşturuyorlar. Bu form yine internet üzerinden kurumlara gönderiliyor. Mesajlaşma hattımız da var. Alınan cevapta yine hiç bürokrasi oluşmadan, kağıt ortamında değil, cep telefonuna mesaj olarak vatandaşlarımıza iletiliyor. Bu manada milletin kapısı sloganıyla uygulanan Acık Kapı projesiyle vatandaş odaklı bir yaklaşım benimsenmekte ve taleplere hızlı ve doğru, birinci elden çözüm bulunmaya çalışılmaktadır ve burada devlet vatandaşa arasındaki iletişimi ve güveni artırmak amaçlanmaktadır. Müracatlar bizzat yapılabildiği gibi www.acikkapi.gov.tr adresindende yine buraya görevililerimize en hızlı şekilde ve mobil cihazlarımıza yüklenen uygulama üzerinden de ulaşılabilmektedir. Açık Kapı biriminden başvuruları kabul etmek üzere 5 personelimiz var. 5 personelimizinde bir odak noktası oluşmuş durumda. İlimiz genelinde 38 kuruluşta birer personel görevlendirildi. Aynı zamanda ilçe kaymakamlıklarında ve ilçe belediyelerinde de 20 personel bu konuda görevlendirildi. Vatandaşlarırımızın Açık Kapı’ya yaptığı başvurular Valilik Açık Kapı sistem ücerinden kurumlara yönlendirilebileceği gibi hızlı bir şekilde sonuçlandırılması ile ilgili bire bir takip yapılmaktadır. Kurumlarda yönlendirilmiş olan kendilerine intikal eden başvuruları 7 gün içinde sonuçlandırmak için azami gayret gösteriyorlar.” bilgisi verdi. 

Yapılan uygulamaların hızlı bir şekilde alındığına ilişkin birkaç tane örnek veren Vali Hasan Şıldak;

“Bir vatandaş yüksek lisans tezi için Burdur il merkezi yaş grupları sayısal bilgi talep etmiş. Bu aynı gün sonuçlandı. TÜİK Antalya İl Müdürlüğü aracılığıyla vatandaşımızın tez konusunu  sonuçlandırmışız. 

Yüze yüze müracaatta vatandaşımız iş arkadaşlarının ısrarları üzerine sendika üyeliğine girdiğini, iş yeri ve sendika arasında problem çıktığını, sendikalı personelin işten çıkarılacağı korkusu ve paniğiyle sendika üyeliğinden nasıl ayrılması gerektiğini bilmediğini başvurusunda dile getirmiştir. Bunun üzerine vatandaşımız e-devlet şifresiyle e-devlet sisemine giriş yapılarak şikayete konu olan sendika üyeliğinden ayrılış işlemine yardımcı olunmuş ve ayrılış işlemi gerçekleşmiştir.” deyip katılan basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, cumartesi-pazar günleri halkı dinliyor. Hafta içi yoğun tempo nedeniyle Başkan Ercengiz’e ulaşamayan vatandaşlar, cumartesi ve pazar günleri saat 10.00-15.00 arası istek ve taleplerini iletebiliyor.

Burdur Belediyesi’nce, her hafta cumartesi ve pazar günleri ‘Şimdi söz sizde’ uygulamasıyla ‘Halk Günü’ düzenleniyor. Böylelikle halkın sorunları ve talepleri dinleniyor. Sürekli halkın içinde olmasına rağmen, haftasonunu halkı dinlemeye ayıran Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, vatandaşın istek ve taleplerine kulak vermeyi de ihmal etmiyor.

Göreve geldiği günden beri belediye hizmetlerini başarıyla yürüten Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, cumartesi ve pazar günleri  halkı dinleyerek, onlarla bire bir görüşerek taleplerini yerine getirmeyi, sorunlarını çözmeyi hedefliyor.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Döviz fiyatlarının hızlı yükselişiyle birlikte Türkiye’yi etkisi altına alan krizden Burdur sanayicisi ve esnafı da olumsuz yönde etkilendi. Pek çok esnaf, kredi kefalet kooperatiflerinden düşük faizle kredi çekerek krizin önüne geçmeye çalışırken, bu kez de ödeneklerin gelmemesinden dolayı şikayetçi. Konuya ilişkin Yeni Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Tuncay Yiğit’ten esnafın şikayetleri hakkında açıklama alarak, konu hakkında bilgi aldık.

“250 üyemiz 23 milyon TL kredi kullandı”

2016 yılının Temmuz ayında Yeni Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin kurulduğunu belirten Başkan Yiğit, “Açıldığında 112 üyesi olan, şimdi ise 333 aktif üyesiyle büyümeye devam eden bir kooperatifiz. 250 üyemiz olan esnafımıza işletme kredisi kullandırıldı. 3 esnafımıza İşyeri Edinme Kredisi kullandırdık. İki yılda yaklaşık olarak 18 milyon TL’lik ödeneği esnafımıza dağıttık. Ödenen taksitleri de, yani geri dönüşleri de ödenek bekleyen esnafa dağıtarak, bu rakamı yaklaşık olarak 23 milyon TL’ye çıkarmayı başardık” dedi.

“6 milyon TL’ lik ödenek bekliyoruz”

Kuruluşundan beri kısa zamanda 2 grup atlamayı başaran ve şu an 3. grup içerisinde yer alan Yeni Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin üst limit olarak 150 bin TL’ye kadar kredi kullandırabildiklerinden bahseden Başkan Yiğit, “Ülkedeki ekonomik krizin etkisinin hissedildiği bu günlerde, 47 adet teminatı alınmış, kredisi onaylanmış, ödeneğin gelmesini bekleyen dosya var. 14 adet yeni başvurumuzla birlikte, 61 adet dosyanın yaklaşık 6 milyon TL’lik bir bütçeye ihtiyacı var. Bu paranın gelmesini bekliyoruz” dedi.

“Çeşitli girişimlerle ödeneği getirmek için uğraşıyoruz”

Ödeneğin gelebilmesi için sık sık Ankara’ya giderek bürokrasilerle görüştüklerini belirten Başkan Yiğit, iktidar ve muhalefet demeden ödenek sıkıntısını gidermek için çeşitli girişimlerde bulunduklarını, fakat daha ödeneklerin gelmediğini belirtti. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Genel Başkanı Abdulkadir Akgül’ün her yıl tüm Türkiye’deki Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi başkanları ile müdürlerine düzenledikleri eğitim seminerinde müjdeler verdiğini belirten Başkan Yiğit, “Her yıl kooperatif ve esnaflarımıza yeni bir girişim ile ilgili müjdeler veren Genel Başkanımız Akgül, maalesef bu yıl Antalya’nın Manavgat İlçesinde düzenlenen 15-19 Ekim 2018 tarihindeki Kooperatif Başkanları ve 22-26 Ekim 2018 tarihlerindeki Kooperatif Müdürleri Eğitim Seminerinde bu müjdeyi veremedi. Her yıl aynı tarihlerde yapılan eğitimlerde, faiz oranının %6’dan %5’e düşürülmesi, Kooperatif Mali Genel Kurulunun her yıl düzenlenmesinden, 3 yıla çekilmesi, Kooperatiflerin 1,5 oranındaki kesintilerinin, yıllık alınması gibi müjdeler veren Genel Başkanımız, bu yılki toplantı da üzülerek müjde veremeyeceğini, kooperatif ve esnaflardan anlayış beklediklerini söyledi. Ülkemizin zor zamanlardan geçtiğini, dövizlerdeki ani artıştan dolayı başlayan krizin etkisiyle, bu yıl müjdeli haber verememenin üzüntüsünü yaşadığını söyledi” dedi.

 “Dövizler arttı esnaf yeterince hammadde alamıyor”

Yeni Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Müdürü Barış Karademir’de, işletme kredisi almak için dosyası bekleyen ve daha önceden kredi kullanmış esnafları Başkan Tuncay Yiğit ile birlikte ziyaret ettiklerini belirterek, “Esnaflarımızın şikayetlerini ve ihtiyaçlarını dinledik. Birçok esnafın şikayetlerinin 2 maddede buluştuğunu gördük. İlk olarak Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz ve döviz artışından dolayı esnafın hammadde alımını yeterince yapamadığı oldu. Fiyatlar arttığı için esnaf daha az mal alabiliyor. İkinci madde ise, büyük şirketler ve aracı firmaların haksız yere kazanç sağladıklarını, krizi fırsata çevirmelerinden dolayı esnafımız büyük zorluk çekiyor “ dedi.

“Ödenekler gelinceye kadar esnafımızdan anlayış bekliyoruz”

Son olarak Başkan Tuncay Yiğit, “Bizim beklentimiz, ülkemizin içinde olduğu krizin bir an önce önlemlerin arttırılarak ortadan kaldırılması ve fırsatçılara mahal verilmemesidir. Ödenek bekleyen esnafımızın en kısa sürede krediyi kullandırmak için girişimlerimize devam edeceğiz. Yeni Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi olarak esnafımızın daima yanındayız. Ödenekler gelinceye kadar esnafımızdan anlayış bekliyoruz” dedi.

Haber: Süleyman Taraşlı

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 03 Kasım 2018 15:20

05 Kasım 2018 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

05 Kasım 2018 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Uzay Çatı altında, Hamit Çine Caddesi’nde, 4 ay kadar önce hizmete giren Başak Restorant lezzetli yemekleri kadar ev mutfağı sıcaklığını taşıyan havasıyla da iddiasını ortaya koyuyor.

Ömer Dodurga ve Veli Yayla’nın iki yardımcısıyla birlikte işlettiği Başak Kahvaltı ve Restorant’ta günlük hizmet sabah kahvaltısı servisi ile başlıyor, öğlenleri de tabildot hizmetiyle devam ediyor. Çevresinde böyle bir hizmetin verilmemesi avantaj olan Başak Kahvaltı Restorant’ta müşteri memnuniyeti ve lezzete önem veriliyor. 

Restorantın ortaklarından Ömer Dodurga 398 yıllık aşçılık mesleğinin hakkını yaptığı lezzetli yemeklerle veriyor. Her gün tabildotta 4 çeşit yemeğin 10 lira olarak verildiği Başak Restorant’ta her şey pırıl pırıl ve ve yemekler son derece kaliteli ve lezzetli. 

Ömer Dodurga ve Veli Yayla işbirliğiyle açılan Başak Restorant’ta verilen hizmetle ilgili gazetemize açıklama yapan Ömer Dodurga;

“Biz bu işletmeyi yaklaşık 4 yıl önce açtık. 38 yıldır aşçıyım. Eski emniyet lokontasında yetişmeyim. Sofram yemek fabrikasına aşçıbaşılık yaptım. 5 yıl kadar da turizmde aşçılık işiyle uğraştım.

Bu çevrede sulu yemek hizmeti verilmeyince, ortağım Veli Yayla ile birlikte böyle bir işyeri açmaya karar verdik. Tabildot uygulamamız var. 4 Çeşit yemek 10 lira. İlk servisimizde çorba yer alıyor. Çorba çeşitleri olarakta mercimek, paça, ezogelin ve tarhana var. İkinci yemek çeşidi olarakta kuru fasulye, köfte yemekleri değişimli olarak veriliyor. Tabi ki öğle yemeğinin olmazsa olmazı pilavda tabldota dahil. 4. çeşit olarakta değişimli olarak salata veya tatlı sunuyoruz. Ek olarakta tabildota dahil olmayan yemekler; tas kebabı, köfte, patlıcan musakka, tavuk sote patates musakka şakşuka, ıspanak gibi yemekler yemek listesinde mevcut. 

Hizmetimizde hazır veya dondurulmuş gıdalar yer almıyor. Her şeyi  kendim yapıyorum. Kendim yemek istemediğim yemeği müşterilerime yedirmek istemem. 38 yıllık meslek hayatım boyunca bunu uyguladım.  

Vatandaşlarımız sağlıklı ve lezzetli yemek isterlerse bizi tercih etsinler.”dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

200 ülkeden 1000’i aşkın sanatçının katıldığı Dünya Sanat Gençlik Forumu’na ülkemizi temsilen katılan Sanatçı Hülya Canbaz, yaptığı performanslarla büyük beğeni topladı.

25-31 Ekim 2018 tarihlerinde Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen Dünya Sanat Gençlik Forumu’na onur konuğu olarak katılan plastik sanatlarda adından söz ettiren, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği ve Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği (BRHD) Üyesi ünlü ressam Hülya Canbaz, 1 hafta süren etkinlik boyunca canlı performanslar sergileyip, büyük ebatlı tuallere sanatını naklederek büyük ilgi gördü.

Forumun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na denk gelmesinden dolayı Sanatçı Canbaz, Türkiye’den davet edilen diğer sanatçılarla beraber Dünya Sanat Gençlik Forumu’nda Türk Bayrağı açarak, İstiklal Marşı’nı okudular. 200 ülkeden 1000’i aşkın sanatçının katıldığı forumda, İstiklal Marşı’nı duyan diğer sanatçılarda alkışlar ve tezahüratlarla Türk ekibine eşlik ettiler.

4 yıldızlı bir otelde düzenlenen forumun ardından Burdur’a dönen ünlü sanatçı Hülya Canbaz, “Dünya Sanat Gençlik Forumu’na onur konuğu olarak davet edilmem, beni gerçekten sevindirdi. 1 hafta boyunca üzerimizdeki ilgi inanılmazdı. Bir Türk sanatçı olarak başka bir ülkede ismimin okunarak taltif edilip kutlanmak, çok güzel bir duyguymuş” dedi.

Kahire’deki etkinliğe katılımlarından dolayı Sanatçı Canbaz’a Ostraka Sanat Kurucusu Sanatçı Muhammed Hemida tarafından plaket ve  katılım sertifikası verildi.

Haber: Süleyman Taraşlı

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bazı milletvekilleri tarafından TBMM’ye dün sunulan kanun teklifinde yer alan “kara paket” ve “kapalı dolap” uygulamalarının zor günler geçiren esnafı bitireceğini belirterek, “Ekonomik sıkıntıların yaşandığı ortamda esnafımızı zora sokacak, vergi kaybını artıracak uygulamaların kanun teklifinden çıkarılması hem esnafımız adına hem de devletimiz adına olumlu bir karar olacaktır” dedi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TBMM’ye gönderilen “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Palandöken, “Kaçak sigara ticaretinin esnafımıza yıllardır verdiği zarar ortadadır. Yıllardır kaçak sigara ile devlet-esnaf elele mücadele ediyoruz. Bundan birkaç yıl önce yüzde 20’lere kadar dayanmış kaçak sigara ticareti devletimizin kapsamlı ve kararlı mücadelesi neticesinde son araştırmalara göre yüzde 8 seviyesine kadar gerilemiştir. Ne yazık ki bazı milletvekillerinin imzasıyla Meclisimize sevk edilen kara paket ve kapalı dolap gibi uygulama teklifleri kaçak sigarayı yeniden hortlatacaktır. Olan yine esnafımıza ve yaşanacak vergi kayıpları nedeniyle devletimize, milletimize olacaktır. Devlet zarara uğrarken, kaçakçılıktan beslenen terör örgütlerinin ekmeğine de yağ sürülecektir. Kara paket, kaçakçıların arayıp da bulamadığı fırsattır. Devletimiz terörle çok önemli bir mücadele yürütürken, terörün parasal açıdan besleyecek böylesi bir uygulamadan vazgeçmeliyiz” dedi.

Kara paket uygulaması ile birlikte kanun teklifinde yer alan tütün ürünlerinin satış noktalarındaki görünürlüğünün yasaklanmasına da değinen Palandöken, söz konusu uygulamanın esnafa getireceği ek maliyete dikkat çekerek, “Esnafımızın gelirinin yaklaşık yüzde 60’ı yasal sigara satışından gelmektedir. Bu ciddi bir orandır. Kaçaktaki artışın esnafımızı etkileyeceği muhakkaktır. Hele de böyle sıkıntılı dönemde geliri düşen esnaf zincir mağazalar ile rekabet edemez hale gelecek ve dükkanına kilit vurma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır. Bir de sigaraların kapalı dolaplarda satılması konusu. Böylesine bir uygulama esnafımıza bir darbe daha demektir. Bu düzenleme nedeniyle, esnafın öncelikle dükkanına kapalı bir dolap alması gerekecektir. Bugün küçük bir dolabın fiyatı 2 ila 4 bin 500 lira arasında değişmektedir. Esnafımız bu kadar masrafın altından esnaf kalkamaz. Kanun teklifi hazırlayan vekillerimize yüzbinlerce esnaf adına sesleniyorum. Ekonomik sıkıntıların yaşandığı ortamda, esnafımızı zora sokacak, vergi kaybını artıracak uygulamaların Kanun teklifinden çıkarılması hem esnafımız adına hem de devletimiz adına olumlu bir karar olacaktır” dedi.

Bakkal ve bayi odalarından da ortak çağrı var”

Yaklaşık 200 bin bakkal esnafının temsilcisi olan yüzün üzerindeki Bakkal ve Bayi Odası Başkanları ilgili Kanun Teklifine ilişkin ortak taleplerini ise şöyle dile getirdi: “Kanun Teklifi’nde esnaf ve tütün çiftçisi başta olmak üzere, özellikle ekonominin geçmekte olduğu sıkıntılı dönemde, yıkıcı etkisi olacak bazı hükümler bulunmaktadır. Kaçak sigara ticaretini artırmadan, sigara tüketimini gerçek anlamda azaltacak, yüzbinlerce bakkal esnafı ve çiftçinin ekonomik gelirini etkilemeyecek düzenlemenin oluşturulması için, ilgili maddelerin çıkarılması ve tüm paydaşların görüşlerinin alınarak yeniden oluşturulması önem arz etmektedir”.

Yayınlandığı Kategori Manşet