Tarihe göre süzülmüş ögeler: Perşembe, 01 Kasım 2018 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Perşembe, 01 Kasım 2018 15:51

02 Kasım 2018 - Cuma - Burdur Gazetesi

02 Kasım 2018 - Cuma -  Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Halkımızın sağlıklı gıdaya ulaşmasının teminatı veteriner hekimlerdir. Ülkemizin et ihtiyacının karşılanmasında ithalat yoluna gidilmesini doğru bulmuyoruz. Veteriner hekimler için üretici haklarını savunmak, veteriner hekimlik mesleğinin haklarını savunmakla birlikte gelir.  

Veteriner Hekimler Odası Başkanlığı’nca Serenler Otel’de genişletilmiş il divanı toplantısı düzenlendi. Veteriner Hekimler Odası genişletilmiş il divanı toplantısına, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner, yönetim kurulu üyeleri ve üyeler katıldı. Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner il divanı açış konuşmasında veteriner hekimlik mesleğinin önemine değinerek,  Burdur’da uygulanan ‘sütünü alırım ama yemini benden almak zorundasın’ dayatmasının serbest piyasa ekonomisiyle hiç bağdaşmadığını, tarım hayvancılık gibi önemli sektörde bakandan bakana değişen politikalarla bir yere varılamayacağını ve bu konular üzerine Burdur Veteriner Hekimler Odası olarak ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti. 

Burdur Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner, genişletilmiş il divanı toplantısının açış konuşmasında;

“Bu dönem hep birlikte ortak aklı hakim kılan meslek politikalarını temel alan bir anlayışla odamızı, mesleğimiz temsil edeceğiz. Veteriner hekimlik mesleğinin özünde yurt sevgisi, ulus bilinci vardır. Bunu birkaç olayla sizlere aktarmak isterim. Bende ilk duyduğumda çok heyecanlanmıştım. Bir meslek büyüğümüz Konya Milletvekili Yücel Akıncı, geçen büyük kongremizde anlatmıştı. Osmanlı İmparatorluğu’nun, ekonomik olarak çöktüğü dönemde Kırım Savaşı öncesi, İngiltere’den borç para almak istiyor. O zamanın meslek büyükleri veteriner hekimler yönetime müracat ediyor. Diyorlar ki İngiltere’den borç almayın, bizim maaşları yarıya düşürün diye bir çözüm önerisi sunuyorlar. Bir dönem milletvekilliği yapan Mehmet Akif Ersoy’u da anmamak mümkün değil. Ülkenin yakılıp, yıkıldığı bir dönemde yazdığı İstiklal Marşı’yla ‘Korkma’ diyor. Düşünün 11 milyon nüfus yanmış, yıkılmış, gençler ölmüş cenklerde ve ‘Tek dişi kalmış canavar’ diyor emperyalist, sömürgeci güçlere. Bugün Türkiye’miz o günlerden daha güçlüdür. Gerçekten meslek büyüğümüz Mehmek Akif’in dediği gibi korkulacak bir durum yoktur. Ancak yüz yıl önceki dönemde olduğu gibi bu yüzyılın başlarında da ülkemiz yine bir yurt savunmasıyla karşı karşıyadır.”dedi.

Dış güçlerin dayattığı politikalarla Türkiye beslenme açısındanda bağımlı hale getirilmek istendiğini belirten Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner;

“Bu anlamda biz Burdur’daki veteriner hekimler olarak hatta Türkiye’deki veteriner hekimler olarakta mesleki sorumluluğumuz bilinciyle milletimizin hayvansal protein ihtiyacı olan ürünlerin üretilmesinde gizli neferleriz. Her ne kadar bugün ithal et uygulamasıyla hayvancılığımız zora sokuluyor ise de biz bu zorlukları aşacağımızdan eminiz ve özellikle üretici haklarını savunmada biz veteriner hekimlerin, veteriner hekimlik mesleğinin haklarını  savunamayacağımızın da bilincindeyiz. Ülkemizin et ihtiyacının karşılanmasında ithalata gidilmesini doğru bulmuyoruz.  

Bugün Burdur’da uygulanan sütünü alırım ama yemini benden almak zorundasın dayatmasının sözüm ona serbest piyasa ekonomisiyle hiç bağdaşmadığını buradan ifade etmek durumundayız. 4 yılda 4 bakanla çalıştık. Biliyoruz ki tarım hayvancılık gibi önemli sektörde bakandan bakana değişen politikalarla bir yere varılamadığı gün yüzü gibi ortadadır. Biz veteriner hekimler olarak dertlerin dermanını bulduğumuz gibi sorunlara da çözüm bulabilecek bir mesleğin mensubuyuz. Ülkenin aydın insanlarıyız. Bu anlamda Burdur Veteriner Hekimler Odası olarak ve siz üyelerimiz ülkemiz için, milletemiz için elimizden gelenin yapacağımızın bilinmesini isteriz. Bu duygularla bu toplantımızın mesleğimiz, ilimiz adına yararlı geçmesini diliyorum.” deyip katılan herkese teşekkür etti.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 01 Kasım 2018 15:51

Kuş gözleminde yeni adres Yarışlı Gölü

Ülkemizin ve göller yöresinin en önemli sulak alanlarını barındıran Burdur ilinde, Salda ve Burdur gölleri arasındaki çöküntü havzasında yer alan tektonik bir göl olan Yarışlı Gölü son yıllarda gölü beslenme amacıyla kullanan birçok su kuşunun yanı sıra, görsel şölen oluşturan Allı Turnalarla (flamingo) kuş gözlemcilerin ilgisini çekiyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 6. Bölge Müdürlüğüne bağlı Burdur Şube Müdürlüğü tarafından kuş gözlem amacıyla 2018 yılı yatırım programı kapsamında planlanan kuş gözlem seyir terası yapımı işi tamamlandı.

Gölde su seviyesinin yağışlarla birlikte artmasıyla Yarışlı gölü ve çevresinde tespit edilen 141 kuş türünden özellikle su kuşu türleri toplumda yaban hayatına, sulak alanlar ve önemine dikkat çekmek, farkındalık oluşturmak amacıyla inşa edilen kuş gözlem seyir terasından gözlenebilecek.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Vali Hasan Şıldak’ın, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ziyarette bulunarak ARGE birimiyle bir araya gelmesine ilişkin açıklama yapıldı;

 Burdur Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu proje birimi başta olmak üzere bütün kamu kurumlarının proje birimlerinin aktif olarak çalışması için kurum müdürlerine talimat veren Vali Hasan Şıldak, bugün ki mesaisine İl Milli Eğitim Müdürlüğü proje çalışmalarını yürüten ARGE birimini ziyaretle başladı. 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram’ın hazır bulunduğu ziyarette Vali Şıldak, ARGE birimi tarafından yürütülen projelerle ilgili bilgi aldı.

Kurumların Proje birimlerine ayrı bir önem vereceğini belirten Vali Hasan Şıldak, ilimizin Ulusal ve Uluslararası projelerden daha fazla faydalanması için beklentilerini ARGE birimiyle paylaşarak, bu doğrultuda projeler geliştirmelerini istedi. Bir süre ARGE birimi personeli ile görüştükten sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden ayrıldı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 01 Kasım 2018 15:50

AK Parti teşkilatları Aşk ile çalışıyor

AK Parti Burdur İl Başkanlığı’nca merkez ilçe, Ağlasun, Altınyayla, Bucak, Çavdır, Çeltikçi, Tefenni, Karamanlı, Kemer ve Gölhisar’da İlçe Danışma Meclisi toplantıları düzenlendi;

Konuya ilişkin yapılan açıklamada AK Parti İl ve İlçe binalarında gerçekleşen toplantıya İl Başkanı Volkan Mengi, Merkez İlçe Başkanı Murat Akbıyık, Kadın Kolları Başkanı Serpil Ekinci, İlçe Ana kademe, Kadın, Gençlik Kolları Başkanları, İlçe Belediye Başkanları, İl Genel Meclis Başkanı ve Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, mahalle temsilcileri ve teşkilat üyelerinin katıldığı bilgisi verildi;

Merkez İlçe Başkanı Murat Akbıyık; ‘’ Burdur’umuza çeşitli yatırımlar kazandırma konusunda İl Başkanımız Volkan Mengi, Milletvekillerimiz Bayram Özçelik ve Yasin Uğur ile birlikte özverili çalışmalar içinde olduğumuzu söylemeliyim, Teşkilatımız ile birlikte gece gündüz demeden AŞK ile çalışmalarımıza devam etmekteyiz. İşinden, ailesinden, zamanından fedakârlık ederek çalışmalara katılan AK Partimize gönül vermiş herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Ak Parti Burdur Teşkilatı olarak, görüldüğü gibi her zaman, İl, Merkez İlçe, İlçe teşkilatlarımız, Kadın Kollarımız ve Gençlik Kollarımız ile birlik ve beraberlik içerisinde yarın seçim olacakmış gibi hazırız. AK Parti Hükümetimizin Burdur’umuza yatırımlarını görmezden gelenler var. Burdur’da tuğla üzerine tuğla koyamayanlar anca boş boş konuşurlar. Bize düşen ise yaptıklarımızı, yapacaklarımızı ve ONLARIN YAPAMADIKLARINI doğru bir şekilde vatandaşlarımıza anlatmamız gerekiyor.’’ Dedi.

Çözüm üretmek amacıyla tüm kademeleriyle bir araya gelen parti Ak Partidir DİYEN AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi; ‘’ Türkiye siyasi tarihinde en çok istişare eden partinin AK Partimiz olduğunu belirtmek isterim. Partiyi birlikte yönetmek, sorunları masaya yatırmak ve çözüm üretmek amacıyla tüm kademeleriyle bir araya gelen parti Ak Partidir. Göreve geldiğimiz günden beri aralıksız olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu kutlu AK dava sevdadır, aşktır, birlikteliktir, fedakârlık ister. Biz bizlere verilmiş olan görevimizi laiki ile yapabiliyorsak ne mutlu . Biliyorsunuz ki Türkiye’miz ve Burdur’umuz geneline en çok yatırım AK Parti Hükümetimiz döneminde yapıldı. Bu ülkede bir çivi dahi çakamayanlar hep eleştiri içerisinde oldular. Bakın bizler bu eleştirilere hep hizmetlerimizle cevap verdik. Dün gördüğünüz gibi yapamazsınız denilen İstanbul Havalimanını Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan açtı. Bu Türkiye’miz için gelecektir. Emin olun ki bizler ne kadar doğru işler yaptıkça onlar konuşmaya, çekememeye, fesatçılığa devam edeceklerdir. Bu durum Burdur’umuz içinde geçerlidir. Hala Burdur’a ne yaptınız diyenlere yaptığımız yatırımlar Burdur genelinde her noktasında hissedilmektedir. 2019 Mart ayı seçimleri için aralıksız sahadaki çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Gerçekleri vatandaşlarımıza anlatacağız.  Biz Burdur’umuz için çalışmalarımıza Milletvekillerimiz, Teşkilatımız ve Hükümetimiz ile birlikte aralıksız devam edeceğiz’’ dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisindeki çalışmalarından dolayı toplantılara katılamayan AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur ise ‘’ Danışma Meclisleri Ak Partimiz, İlçelerimiz, Köylerimiz, Burdur’umuz ve Türkiye’miz için Milletimiz İçin Hayırlara Vesile Olmasını Temenni Eder her  şeyinden fedakârlık ederek çalışmalara katılan davamıza gönül veren Tüm Teşkilatlarımıza teşekkür ederiz’’ mesajında bulundular.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Milletvekili, TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik, “Kıtaların birleştiği, doğu ile batının, güney ile kuzeyin kesiştiği İstanbul’da inşa edilen havalimanı, sadece Türkiye için değil, dünya sivil havacılık tarihinin yeniden yazılacağı bir projedir” dedi.

Milletvekili, TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik yeni havaalanı ile ilgili basın açıklaması yaptı;

Yeni İstanbul Havalimanın ilk olarak 2013 yılında gündeme geldiğini ifade eden Milletvekili Bayram Özçelik proje detaylarını paylaşarak “Yeni İstanbul Havalimanı ilk olarak 2013 yılında gündeme geldi. Dünyadaki pek çok ülkenin 15-20 senede bir gerçekleştirdiği büyük projeleri her yıl arka arkaya gerçekleştiren Türkiye, İstanbul’da dünyanın en önemli havacılık merkezlerinden birisini inşa etme iradesi gösterdi. Proje hazırlıklarının ve ihale sürecinin tamamlanmasının ardından 2015 yılında yer teslimi yapıldı ve inşaata başlandı. Havalimanı arazisi çoğunlukla eski maden ocaklarının bulunduğu çukurlarla dolu sazlık ve bataklık bir alandı. Bu sebeple önce alan iyileştirmesi gerçekleştirildi. Havalimanı için çok az sayıda ağaç kesildi. Çoğunlukla ağaçlar sökülerek başka alanlara taşındı, yeni ağaçlandırmalar yapıldı” dedi.

 CUMHURİYETİN 95. YILINDA AÇILIŞ YAPILDI

Havalimanının 2 pistten oluşan ilk etabının Cumhuriyet Bayramında halkın hizmetine açıldığına işaret eden Milletvekili Özçelik, “Havalimanının 2 pistten oluşan ilk etabı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında hizmete açıldı. Geri kalan bölümlerinin ise önümüzdeki 10 yılda tamamlanması ön görülmektedir. Tamamlanan ilk etap dünyanın en büyük havalimanlarından bir tanesidir. Diğer etapların da tamamlanmasıyla birlikte dev bir hava ulaşım merkezi ile Türkiye geleceğe yönelik önemli bir avantaj elde edecektir. Cumhuriyetimizin en önemli eserlerinden olan Yeni İstanbul Havalimanı, anlamlı bir günde, Cumhuriyetimizin 95.kuruluş yıldönümünde hizmete alınmıştır” dedi.

PEK ÇOK DEVLET BAŞKANI KATILDI

Yeni İstanbul Havalimanına katılan devlet başkanlarını sıralayan Milletvekili Özçelik, “Açılışına dünyadan pek çok devlet başkanı katılmıştır. Hem Havalimanı açılışına, hem Cumhuriyet kutlamalarına katılan devlet başkanları ve yabancı misafirler şu şekildedir; Arnavutluk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ilir Meta, Katar Devleti Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al-Thani, Kırgızistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov, Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Makedonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Prof. Gjorge Ivanov, Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Igor Dodon, Pakistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Arif Alvi, Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Sudan Cumhurbaşkanı Feldmareşal Omar Hassan Ahmad Al Bashir, Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı (Başbakan) Dr. Denis Zvizdic, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Slovenya Başbakan Yardımcısı ve Altyapı Bakanı Alenka Bratusek, Gürcistan Dışişleri Bakanı David Zalkaliani (heyet başkanı), İran Dışişleri Bakanı Dr. Muhammed Cevad Zarif (heyet başkanı), Moldova Cumhuriyeti Gagauz Özerk Yeri Başkanı Irina Vlah, Azerbaycan Meclis Başkanı Oktay Asadov” açıklamasında bulundu.

3 SAATLİK UÇUŞLA 41 ÜLKEYE, 5 SAATLİK UÇUŞLA 66 ÜLKEYE ULAŞIM İMKANI

 Yeni İstanbul Havalimanında, 3 saatlik uçuşla 41 ülkeye, 5 saatlik uçuşla 66 ülkeye ulaşım imkanı sağlanacağını belirten Milletvekili Özçelik, “ Cumhurbaşkanımız Yeni Havalimanının ismini, İstanbul’u anlatan şu dizelerle açıklamıştır; ‘Bu şehr-i İstanbul ki bi misl ü behadır/Bir sengine yek pare Acem mülkü fedadır/Bir gevher-i yekpare iki bahr arasında/Hurşid-i cihan-tab ile tartılsa sezadır.’ Yani; ‘Bu şehr-i İstanbul ki bi misl ü behadır/Bir sengine yek pare Acem mülkü fedadır/Bir gevher-i yekpare iki bahr arasında/Hurşid-i cihan-tab ile tartılsa sezadır.’ Günümüzde dünya üzerinde yaklaşık olarak 45-50 bin uçak bulunmaktadır. Önümüzdeki 10 yıllık süreçte ise dünyadaki uçak sayısının 35 bin artarak 80-85 bin sayısına ulaşması öngörülmektedir. Yani havacılık, dünya üzerinde gelişmekte ve temel ulaşım hizmeti haline gelmektedir. Pek çok havayolu firması hem uçaklarını verimli kullanmak, hem zaman ve yakıt tasarrufu sağlamak için aktarmalı uçuşlar tercih etmektedirler. Bu sayede dünyanın pek çok noktasına daha kolay ulaşım sağlanabilmektedir. İstanbul, dünyanın pek çok bölgesine makul uçuş sürelerinde ulaşılabilen çok önemli bir noktada yer almaktadır. Dolayısıyla pek çok havayolu şirketi İstanbul’dan dünyanın çeşitli bölgelerine aktarmalı uçuşlar gerçekleştirmek istemekte fakat mevcut Atatürk Havalimanının kapasitesi gereği bu hizmeti alamamaktadır. Bu durum Almanya’nın Frankurt havalimanını dünyanın en önemli aktarma merkezlerinden birisi haline getirmektedir. Yeni İstanbul Havalimanı işte tam da bu gerekliliklerden yola çıkarak, dünyanın ulaşım ağını İstanbul üzerinden çizecek çok önemli bir projedir. İstanbul Havalimanı, 3 saatlik uçuşla 41 ülkeye, 5 saatlik uçuşla 66 ülkeye ulaşım imkanı sağlayacaktır. Burası, 250’si dış hatlar olmak üzere 300’den fazla uçuş noktasıyla dünyanın en önemli havacılık merkezlerinden biri olacaktır. İstanbul Havalimanı’nın hizmete giren terminalinde, 100 bin metrekarelik ticari alan, 40 bin araçlık otopark, çocuk oyun alanları, sergi salonları, konferans odaları, 451 odalı otel, ibadethaneler, sağlık merkezi gibi sosyal alanlar bulunmaktadır. Ayrıca, dünyanın en büyük CİP salonlarından biri de bu havalimanında inşa edilmiştir. Toplam 10 milyar 247 milyon avro yatırım maliyetiyle Cumhuriyet tarihinin bir defada yapılan en büyük altyapı yatırım projesi olma özelliğini taşıyan havalimanı, yap-işlet-devret yöntemiyle gerçekleştirilmiş, devletin kasasından herhangi bir ücret çıkmadan inşa edilmiştir. Bunun yanında görevli şirket, 25 yıllık işletme süresi karşılığında devlete 22 milyar 152 milyon avro kira ödeyecektir. Tüm etapları tamamlandığında 150-200 milyon yolcu/yıl kapasitesine sahip olacak bu havalimanının, Gayri Safi Yurt İçi Hasılamıza yüzde 5’lik gibi ciddi bir katkı sunması beklenmektedir. Havalimanında 120 bini aşkın istihdam sağlanacak, çevreci yapısı sayesinde %40 oranında enerji ve su verimliliği sağlayarak tasarruf yapılacaktır. İstanbul Havalimanı’nın hizmete girmesiyle Avrupa hava sahasının yeniden yapılandırılması gerekecektir. Artık en önemli transfer noktası İstanbul olacağı için kıtalar arası uçuşların güzergahları da büyük ölçüde değişecektir. Kıtaların birleştiği, doğu ile batının, güney ile kuzeyin kesiştiği İstanbul’da inşa edilen havalimanı, sadece Türkiye için değil, dünya sivil havacılık tarihinin yeniden yazılacağı bir projedir. İlk tarifeli sefer Havalimanının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında hizmete alınması sonrası ilk tarifeli uçuşlar 31 Ekim 2018 tarihinde gerçekleştirilmiştir. İlk iç hat seferi Ankara’ya, ilk yurt dışı seferi ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yapılmıştır” dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Yönetim Kurulu, Burdur Valiliği’nde toplandı.

Konuya ilişkin BAKA’dan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanlığı atama kararlarıyla Kayseri Valiliği görevine atanan Isparta Valisi Şehmus Günaydın, dönem başkanlığı yaptığı BAKA Yönetim Kurulu’na veda ederken, çalışmalarında destekleri için yönetim kurulu üyeleri ile ajans çalışanlarına teşekkür ettiği,  BAKA Yönetim Kurulu üyelerinin de; bölgeye katkıları ve hizmetleri için teşekkür ederek yeni görevinde başarı dileklerini ilettiği belirtildi;

BAKA Yönetim Kurulu’nun Ekim ayı olağan toplantısı Burdur Valiliği’nde yapıldı. BAKA Yönetim Kurulu üyeleri, toplantı öncesinde Burdur Valisi Hasan Şıldak’ı makamında ziyaret etti. Isparta Valisi Şehmus Günaydın başkanlığındaki BAKA Yönetim Kurulu toplantısına; Burdur Valisi Hasan Şıldak, Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Isparta İl Genel Meclis Başkanı Ali Bolat, Burdur İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Bağcı, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik ve Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Başdeğirmen ile BAKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Madenci katıldı.

Ekim ayı olağan toplantısında Antalya, Burdur ve Isparta’yı ilgilendiren konularla ilgili önemli gündem maddeleri bulunduğunu belirten Isparta Valisi Şehmus Günaydın, açılış konuşmasında “Üretim kapasitemizin rekabet gücümüzün artırılması için Antalya’da, Burdur’da Isparta’da çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle ihracat ve turizm alanında BAKA olarak yapmış olduğumuz çalışmaların meyvelerini topluyoruz. Bölgemiz ihracat artışında Türkiye ortalamasının üstünde bir performans ortaya koyuyor. Turizmde her geçen gün tabi ki Antalya’nın çok önemli bir artışı var bunun yanında Burdur ve Isparta’da da özellikle iç turizmde gül ve lavanta turizmi olsun kültür turizmi olsun eko turizm olsun bu alanda ciddi şekilde bir artış elde ettik. Tabi bunun sürdürülebilir olması çok önemli bunun için de hizmet sektöründe kaliteyi artırmamız gerekiyor. Bu konuda işletmelerimize ajans olarak destek olmamız, yol göstermemiz gerekiyor. Ve ajans olarak da şimdiye kadar bunu gerçekleştirdik. TÜRSAB seyahat acentelerinin illerimize yapmış olduğu ziyaretlerde çalıştaylarda çok önemli kazanımlar elde ettik. Amacımız bunu sürdürülebilir kılmak. Değişik alanlarda çalışmalar yaparak turizm çeşitliliğini artırmak istiyoruz. Bölgemizde kış turizmi yaz turizmi ile ilgili avantajlarımız var. Bu avantajlarımızı iyi kullanıp ülkemiz ekonomisine katkı sağlamak istiyoruz. Aynı zamanda biliyorsunuz bölgemizde ihracat kapasitemiz çok iyi. Özellikle alım heyetleriyle ilgili çalışmalarda olsun, yurtdışı seyahatlerinde olsun ihracat kapasitemizi artırmak için çalışmalarımız, ajans olarak desteklerimiz devam ediyor. Bu konuda yapılan çalışmalara destek veren katkı veren herkese teşekkür ediyoruz. Tabi bu benim son toplantım, bu vesileyle de bugüne kadarki çalışmalarda bizlere destek veren yönetim kurulu üyelerimize, ajans çalışanlarımıza, diğer kurum çalışanlarımıza, basın mensuplarına teşekkür ediyorum” dedi. 

BAKA Yönetim Kurulu olarak Vali Şehmus Günaydın’a plaket ile Burdur Valiliğinin yöresel ürünlerden oluşan hediyesini veren Burdur Valisi Hasan Şıldak, “BAKA Yönetim Kurulu adına, ajans personelleri adına sayın Valimize yeni görevinde başarılar diliyorum. Görev süresi içinde ajansa yaptığınız katkılardan dolayı teşekkür ediyoruz, yeni görevinizin de hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz. İki vilayet bizim için çok önemli. Hem Kalkınma ajansı ölçeğinde hem de çok yakın coğrafyayı, aynı kültürü aynı ekonomik tabanı paylaşan iki ilin valiler düzeyinde ilişkilerin önem taşıdığı malumunuz. Bu anlamda da ben görev sürem içerisinde bizlere yaptığı katkılardan dolayı Sayın Valimize teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

Ekim ayı olağan toplantısı, gündemde yer alan maddelerinin görüşülerek BAKA Yönetim Kurulu tarafından karara bağlanmasının ardından sona erdi.

 

 

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde ‘Üniversitene Hoş Geldin Futbol Turnuvası’ düzenlenmesine ilişkin açıklama yapıldı;

MAKÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen ve MAKÜ’ye yeni kayıt yaptıran öğrencilerin katıldığı ‘Üniversitene Hoş Geldin Futbol Turnuvası’, Sosyal Bilimler MYO halı sahasında gerçekleştirildi. Eğitim Fakültesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Burdur Gıda Tarım ve Hayvancılık MYO, Burdur Sağlık Hizmetleri MYO, Sosyal Bilimler MYO ve Teknik Bilimler MYO olmak üzere 7 takımın katıldığı ve 10 gün süren turnuvanın finalinde Teknik Bilimler MYO ve Sosyal Bilimler MYO karşılaştı. Sosyal Bilimler MYO karşılaşmayı 4-2 kazanarak 12 puanla turnuvanın şampiyonu oldu. Teknik Bilimler MYO’nun ikinci olduğu turnuvada üçüncülüğü Burdur Sağlık Hizmetleri MYO kazandı.

Turnuvada dereceye girenler kupa ve madalyalarını MAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karaca  elinden aldılar. Katılım belgeleri de Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Mehmet Şimşek, Sosyal Bilimler MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muzaffer Tekin ve Burdur Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya tarafından verildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

 Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi ve Merkez İlçe Başkanı Murat Akbıyık yaptıkları ortak açıklama ile Burdur’u batı ilçelerine bağlayan bölünmüş yol çalışmalarına başlandığını duyurdular;

“YOL ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDECEK”

Yüklenici Firma tarafından yol çalışmaların durdurulduğunu ancak, Bakanlık ile yapılan görüşmeler neticesinde tekrar çalışmaların başladığını belirten AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “ Burdur İlimizi batı ilçelerimize bağlayan bu yolda bölünmüş yol çalışmalara başlanmıştı ve yolda aralıklarla bölünmüş yola çalışmaları tamamlanmıştı. Özellikle Karaçal Köyünden geçen yol, Mürseller varyantında yollar yapılmıştı ve özellikle Karamanlı, Tefenni İlçe içerisinden geçen güzergahlar çevre yolu ve bölünmüş yol olarak tamamlandı. Özellikle 24 Haziran seçimlerinden önce yol çalışmaları yüklenici firma tarafından durdurulmuş idi. Seçim sonrası eskiden Karayolları Genel Müdürü olarak Burdur yolları üzerinde hizmetler yaptığımız Yeni Ulaştırma Bakanımız Mehmet Cahit Turhan’a Milletvekilleri olarak hayırlı olsun ziyaretimizde bu Karayolunun tekrar başlanmasını talepte bulunduk. Yine yeni Karayolları Genel Müdürümüzü Abdülkadir Uraloğlu’nu ziyaretimizde bu talebimizi iletmiştik. Cumhurbaşkanımız Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Isparta İli ziyaretlerinde Burdur Valimiz Hasan Şıldak ve İl Başkanımız Volkan Mengi ile beraber Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanımız Mehmet Cahit Turhan’a ve Karayolları Genel Müdürümüz Abdülkadir Uraloğlu’na yüklenici firma ile görüşülerek yolun başlaması talebimizi tekrarlamıştık. Yine Yüklenici firma ile 2 defa görüşmemiz neticesinde de bu hafta itibariyle Burdur İlimizi, Batı İlçelerimize bağlayan karayolumuzda çalışmalar başlamış bulunmaktadır. 

Yolun başlamasında büyük katkı ve gayretlerinden dolayı Kıymetli Bakanımız Mehmet Cahit Turhan’a, Karayolları Genel Müdürümüz Abdülkadir Uraloğlu’na ve Antalya Bölge Müdürü Arif Çobanoğlu’na şükranlarımızı sunuyoruz.”şeklinde belirtiler. 

AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi ve Merkez İlçe Başkanı Murat Akbıyık yaptığı açıklamada “Burdur İlimizi Batı İlçelerimizi bağlayan Karayolumuzda Milletvekillerimiz Bayram Özçelik ve Yasin Uğur ile birlikte yapılan görüşmeler neticesinde yüklenici firma tarafından tekrar çalışmalar başladı.  Milletvekillerimizle birlikte Burdur İlimizde yapılacak olan tüm projeleri ve yatırımların takibini gerçekleştirerek Burdurlu hemşerilerimizin hizmetine sunmak için çalışıyoruz.” Dediler.

Yayınlandığı Kategori Manşet