Rektör Prof. Dr. Korkmaz; Otel konseptimiz kente öncülük edecek

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nce alternatif sporlar, sporcu eğitimi ve kamp merkezi projelerinin bir adımı olarak hayata geçirilen MAKÜ Lavanta Oteli tamamlandı.

 

R

ektör Prof. Dr. Adem Korkmaz basın mesuplarını Lavanta Oteli’nde ağırladı. Rektör Korkmaz, kahvaltılı basın toplantısının ardından konuklarına oteli tanıtarak, kısa bir ziyaret turu düzenledi. 

Düzenlenen basın toplantısında konuşma yapan Rektör Korkmaz, “Otel, çok farklı programlara ev sahipliği yapabilecek bir perspektifte, kapasitede, 6 ayrı salon aynı anda hizmet verebilir. Bu doğrudan kongre turizmine hitap ediyor. Şehir ya da kurumlar burada her türlü sosyal etkinliği yapabilecek. Mezuniyet galaları yapılabilir. Bir kış ve yaz kapılı aynı anda 750 kişilik yemekli toplantı yapılabilir. Hayal ettiğiniz her şeyi burada yapma şansınız var. Sektörde 10 yıldan fazla tecrübesi olan insanlar burada. Bu konseptte bi otelin bölgede olmadığını düşünüyorum. Akdeniz Bölgesi’nde bu konsepte bir yapının olmadığını düşünüyorum. Gelecekte daha iyi sonuçları hep beraber alacağız inşallah.”dedi.    

5 Yıldız otel konseptinde tasarlanan otel projesi 92 standart ve 8 suit odan oluşuyor. Kapalı ve yarı olimpik yüzme havuzu, Türk hamamı, sauna, masaj odaları, buhar odası, fitnes salonu ile çok amaçlı seminer ve toplantı odalarına sahip olan bu otelde havuzlu bahçesi, gezilebilir terasları, restoran ve dinlenme alanlarıda yer almakta.  

Lavanta Oteli’nde basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelen Rektör Prof.Dr. Adem korkmaz açıklamasında; 

“Şehirle üniversitemizin buluşma noktalarında sürekli değişik ortamlarda bir araya geliyor idik. MAKÜ’nün ortaya koyduğu bakış, vizyonla ifade ettiğimiz bir perspektif vardı. Kentine yönelen üniversite bakışı ancak bir kurumun bir başka kuruma ya da çevreye yönelebilmesi için önce kendi kurumsal ve insan kaynağı kapasitesinin güçlü olması gerekiyor. Bu geçen 4 yıl önce üniversitemiz örgütsel, insan kaynağı, akademik yapı olarak %40’ın üzerinde bir büyüme gerçekleştirdi. Bu öğrenci sayısı olarakta ifade edilebilir. Bu yıl itibariyle öğrenci sayımız 35 binli rakamlara döndü. 35 bin hedefimizi gerçekleştirdik. Esasında bizim 2019 hedefimiz 40 bindi. Ancak meslek yüksekokullarında yaşanan tirbülans nedeniyle tüm Türkiye’de birçok meslek programının kapanması sebebiyle birçok üniversite ivme kaybetti. Vakıf ünivesite sayısının artması, akademik birimlerde fakülteleşmenin yükselmesi gibi biz türlere çok çabuk cevap vererek meslek okullarımızın bütün programlarını yapılandırdık. Bu yıl itibariyle de 2 yılda bir olan doluluk oranlarımızda kısmen düşüş olmakla birlikte 2019 yerleştirmelerinde orda da hızlı toplarlanmayı sağlayarak %95’ler seviyesine geldik. Gelecek yılda bu oranın biraz daha artacağını düşünüyoruz. Akademisyen sayısı itibariyle de bin hedefimiz vardı. Bin akademisyen bir şehri değiştirir demiştik. İddialı bir sözümüz olmuştu. Geleceğe vizyon koymanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu sayıya da yaklaştık. Sanırım bu yıl içerisinde üniversitenin akademisyen sayısı bin sayısın geçeceğini tahmin ediyoruz. Burdur ölçeğinde bir şehir için önemli. Birincil görevimiz bize emanet edilen gençleri akademik, eğitim-öğretim anlamında geleceğe hazırlamak. Bu bizim asli misyonumuz. Bu misyonda geri kalma şansımız yok. 

Eski veterinerlik fakültesine talibiz

Biz bu kampüsümüzde tamamen esnafının ve girişimicisinin şekillendiği bir perspektif ortaya koyuyoruz. Ona ilişkin projeksiyonlarımız yapıyoruz. Böylelikle kenttede iki ayrı kampüsümüzün olduğu, geçtiğimiz yıllarda eski veterinerlik fakülte binamıza da talip olduk. Ancak henüz bir sonuç alamadık. Burayı da MAKÜ Sanat ve Kültür Merkezi olarak tasarlamak istiyoruz. Şehrin sanat ve kültürüne ilişkin her türlü faaliyetin yapılabileceği nitelikli, resimlerin, sunumların farklı bir atmosferde düşündük.   

Bu kampüs bu genişlik ve alan size birçok proje yapma fırsatı ortaya koyuyor. Lisinia birlikte tıbbi aromatik bitkiler projesi başladı. Şu anda yaklaşık 200 dekarı ekildi. 200 dekarlık bir alanla bu projeye başladık ama şu an 600 dönümlük bir alanda ilk etap Kasım ayı içerisinde dikimi tamalanacak. Bu tepede dahil olmak üzere bize başka şeyler düşündürtüyor. Sadece tıbbi aromatik bitkilerin belki Burdur bölgesinde gelişimni sağlayacak anaçlar yetiştirilerek turizme katkı verilecek. Bunlardan elde edilecek katma değer artıracak bir araştırma merkezi kuruyoruz. 

Spor Köyü’nü kuracağız

Bir projemizde spor alanında. Bir bölgemizi Spor Köyü adını koyuyoruz. Şu anki spor kompleksimizin ve spor salonumuzdaki bölgenin bir kısmını kamulaştırmak zorunda kaldık. Bu birinci bölgede yapacağımız tesisleşmelerde bizim projelerimizin çatılarının uzandığı noktalarda bölgemizi genişletmek durumunda kaldık. Yeni sportif faaliyetlere antrenman sahaları sağlanacak. 

Herkese bu kadar ya da hiç kimseye yok gibi bir yaklaşım yok.  Bütçe olarak sıkışıyoruz. Diş hekimliği fakültemizin bütçesi durduğu için bu sene inşaatı durdurduk. 2020 bütçesini bekliyoruz. Devlet birazcık yatırımlarda kemer sıkıyor. Malum enflasyonla mücadelenin ekonomideki en önemli şeyi kamu harcamalarını ve ücretlerdir. İki ciddi kalem iş tüketimini bunlar tetiklediği için 2019’da ciddi bir bütçe kısıtı oldu. Bu yılda öyle gözüküyor. Ama biz diyoruz ki, diş hekimliği Burdur’un sağlık açısından dokunduğu en önemli nokta. Üniversitenin şehirle bütünleşmesi anlamının birtanesi bu. Durumu anlatıyoruz. Sağ olsun büyüklerimiz iyi anlatırsak, ek bütçe alacağımızı tahmin ediyorum yıl bitmeden. 2020 yılı içerisinde de bunu tamamlayıp, 2021 içinde belkide bölgenin en büyük en önemli güçlü diş hastanesi ve fakültesi olacak. 

Konsept olarak bölgede tekiz

Bundan sonra ilk defa bu tesisle ilgili ilk sunumumuzu yapıyoruz. Bir kongremiz vardı bizim 1 sene önce ev sahipliği olarak aldığımız. Yani onları ağırladık. Açılış değildi o. 29 Ekim sabahı protokole bir kahvaltı programı planladık. 2-3 ay devam edecek bu dışa kapalı iç tanıtım ve eğitim içinde olduğu. Ortaya koyduğumuz vizyon Antalya’dan sektörden gelenler olduğu zaman mekan ve konsept olarak Antalya’daki 5 yıldızlı otelin çok ötesinde olduğunu ifade ediyorlar. Bu konsepti bozmaz ve bu standartla giderseniz, burayı işletememe gibi bir riskiniz olmaz. Gelen mutlaka bir daha gelir. Biz şehir oteli değiliz. Bu niye şehirde değil? Şehir oteli düşünmüyoruz. Bu proje, konsept bir otel. Bu kongrede katıların 120’sini biz 130’unu Burdur ağırladı. An itibariyle bir tek bu kongrenin bile üniversiteye,şehre katkısı bizim burada ağırladığımızdan daha fazlası. Bundan sonra böyle olacak. Oraya konan çerçeve Burdur’da ölü sezonlarda kent otellerini doldurabilirz. 2020 yılı içerisinde 15-20 civarı arasında kogre olacak. Bu ayın sonunda bir kongremiz daha var. Yaklaşık 400 civarında kişi gelecek. Şehirle bütünleşmek herhalde böyle bir şey olsa gerek. 

İşkur’dan %50 istihdam sağlandı

El dikimi top kampanyası başlatmıştık. Derin bir şekilde ilerliyor. Bu hafta içinde Bakanlığımıza 10 bin top üretmek üzere siparişte onay aşamasına geldik. Detay aşamasına geldik. Bu gibi meslekleri geliştirip, piyasalaştırıp işletme haline getirip onları piyasaya bırakmak. Bu yetiştirdiğimiz 20 civarında ustaya İşkur’dan devam eden 20 kişi daha var. 40 kişilik istihdam sağlıyoruz. Bu tesisimizi de 40 ile 50 arasında bir istihdam kaynağı oluşturacak. Şu anda sektörde ilgili olan gençleri toparladık. İşkur üzerinden eğitim programımız devam ediyor. Şu anda bu gençler bizim değil. Onu da düşünüyoruz. Acaba işletme üzerinden gençlere ikinci aydan sonda destek verebilir miyiz diye. Bir fırsat bulabilirsek bir çözüm üretebiliriz diye düşünüyoruz. İşkur’dan 48 çalışan ve %50 istihdamımız var. 

Yeşilova Meslek yüksekokulumuzun ikinci ve üçüncü katını da otele dönüştürüyoruz. Bu çağrı Batı Akdeniz çağrısında açık ara birinci geldi puanlamada. Komisyonda kararını verdi. 2020’nin içerisinde bu projeyi kabaca 50 oda 80-100 kişilik bir konaklama kapasitesi demektir. Belki bu otelin şubesi olacak. Belki uygulama oteli olacak. Belli değil.  

İnşallah tiriz, spor, küytürel ve diğer alanlarda yaptığımız çalışmalar şehrimizin gelişmesine ve kalkınmasına katkı sağlayacak.” değerlendirmesi yaptı.

Hatice Dursun

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection