CHP 96 yaşına girdi

CHP, 96. kuruluş yıldönümü, CHP İl Başkanlığı önünde düzenlenen kokteylde çoşkuyla kutlandı. 

CHP, 96 yaşına girdi. CHP’nin, 96. kuruluş yıldönümü yurt genelinde olduğu gibi ilimizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan etkinlikler CHP İl başkanlığı önünde düzenlenen kokteylle sona erdi. CHP’liler partilerinin 96. yıldönümlerinde organize ettiklerikleri kokteylde pasta kestiler. Partii binası önünde düzenlenen programa CHP Merkez İlçe Başkanı Sıdıka Gül Oğuzkan, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say, CHP Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer ve partililer katıldılar.   

Cumhuriyet’in ilk partisi CHP 96. yaşına girdi. CHP, 9 Eylül 1923 yılında Halk Fırkası adıyla kuruldu. Daha sonra 1935 yılında yapılan kurultayda “Cumhuriyet Halk Partisi” adını aldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 9 Eylül 1923’te siyasi faaliyetlerine başlayan CHP, 96 yıldır Türk siyasetindeki varlığını sürdürüyor.

Dünyanın en uzun soluklu birkaç partisinden biri olan CHP, 1923’ten 1950’ye kadar aralıksız iktidarda kaldı. CHP, 1950’li yıllarda üstlendiği muhalefet göreviyle muhalefetin kurumsallaşmasında önemli rol oynadı.

Bülent Ecevit’in genel başkanlığı döneminde, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından Cumhuriyet Halk Partisi de diğer siyasi partilerle birlikte kapatıldı. Parti daha sonra 3821 sayılı yasaya dayanarak kuruluşunun 69’uncu yıl dönümü olan 9 Eylül 1992’de tekrar açıldı.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection