Burdur Sanat Tiyatrosu kapanmasın! - 5.0 out of 5 based on 2 votes

Burdur Sanat Tiyatrosu kapanmasın!

2013 yılında üç arkadaş tarafından kurulan Burdur Sanat Tiyatrosu, zorluklarla mücadele ederek şehirde tiyatro kültürünü yaşatmaya çalışıyor. 

 

6 sezondur sanatsal faaliyetlerini sürdüren Burdur Sanat Tiyatrosu, son dönemdeki ekonomik sıkıntılardan dolayı kapanma riskiyle karşı karşıya geldi.

Tek gelir kaynaklarının bilet satışları ile kurslar olduğunu belirten Burdur Sanat Tiyatrosu kurucularından İlker Görkem; “Burdur Sanat Tiyatrosu zorluklarla mücadele ediyor. Özellikle yaz döneminde oyun oynayamıyoruz. Sahnelerin kiraları belimizi büküyor! Biz belki Burdur’dan şöyle bir talepte bulunabiliriz; Burdur da tiyatronun devam etmesi için Burdur’un büyüklerinin, Burdur’lu iş adamlarının tiyatromuza destek vermelerini ve bize bazı konularda maddi  ve manevi anlamda arka çıkmalarını, bizi rahatlatmalarını isteriz. Böyle olursa biz daha iyi tiyatro yapabiliriz. Çünkü gerçekten sanatsal bir faaliyette bulunabilmek için kafanızın rahat olması lazım. Bizim kafamız hiç rahat olmuyor. Ya kira, ya fatura, ya salon.... bunlar gerçekten çok zor şeyler. 6 sezon sonunda belki ilk defa kapanmayı düşündük. Bilmiyorum belki bu aralar böyle bir hamlede bulunabiliriz. İstemiyoruz ama biraz buna zorlanıyoruz diyebilirim. O yüzden destek istiyoruz.” Çağrısında bulundu.

‘Yiyin Efendiler’ sahnelenecek

Burdur Sanat Tiyatrosu, kış kursunda 100-110, yaz kursunda ise yaklaşık 50 öğrenciye hizmet veriyor. Tiyatro bünyesinde, atölyeler ve oyun çalışmaları yapılıyor. 2019 yaz döneminde tiyatro atölyelerine katılan öğrenciler, hazırladıkları “Kursuna Bak” isimli oyunlarını 14, 15 Eylül tarihlerinde Ferhan Şensoy Sahnesi’nde sergileyecekler.

Burdur Sanat Tiyatrosu’nda yeni dönem çalışmaları da başladı. Ekim ayında açılacak olan yeni sezonun ilk oyunu ‘Yiyin Efendiler’ isimli politik güldürü sahnelenecek.

Burdur Sanat Tiyatrosu kurucularından BST Yönetmeni İlker Görkem gazetemize yaptığı açıklamada;

“Biz ilk başta, kişi yetişkin olsun çocuk olsun farketmeksizin drama dersi veriyoruz. çünkü kişi öncelikle kendisini tanımalı. Mesela, tiyatromuza çekingen çocuklar, toplumdan kendisini soyutlamış çocuklar da çok geliyor. Onları ancak drama kanalıyla, drama sayesinde açabiliyoruz. Sonrasında ise tiyatro çalışmaları başlıyor. 

Tiyatromuzda atölyeler, 5,6 yaş grubuyla başlayıp 18 yaşa kadar gidiyor. Ama İki üç sezon boyunca yetişkin atölyesi de yaptık. 65 yaşlarında emekli öğretmenin de, görme engeli olan bir abimizin de tiyatromuzda sahne tozu yuttuğunu söyleyebilirim. Güzel çalışmalardı. Onlardan bizimle devam edip, bizim az kadromuza katılan öğretmen arkadaşlarımız da oldu. Tiyatroya da tabiki her sanat dalında olduğu gibi erken yaşlarda başlanırsa daha iyi olur. Böylece katkısı daha büyük olacaktır. Çünkü oldukça komplike bir iş. Kişi, hem sesini kontrol etmeyi bilecek hem güzel konuşacak hem jest ve mimiklerini iyi kullanacak hemde zihinsel çalışmalarını yapacak. O yüzden ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi. Ama tabi dediğim gibi yetişkin kursunda 60 yaşına gelip de hiç tiyatro yapmamış, tiyatro içinde ukte kalmış kişileri de biz sahneye çıkarttık. 

Atölyelerimize bir çocuğumuz üç buçuk yaşında katılmıştı. Başlangıçda abisinin yanında gelip gidiyordu. Sonra çocuk kendisini rahat hissedip çalışmalara gerçekten katılmak istedi ve katıldı. Oyun da oynadı. Çocuğumuz 6 yaşına geldiği zaman üç oyun oynamıştı ve halen de devam eder. Şu anda 1. Sınıfa başladı. Arkadaşları arasında dört, beş oyun oynadığını söyleyebilen bir durumda. Bence bu çok hoş. 

Salon kiraları belimizi büküyor

Biz, amatör bakış açısıyla biraz da gönlümüzü ortaya koyarak perdemizi açıyoruz. Turneler yapıyoruz. Geçen sene Gölhisar’da ‘Kuvayi Milliye’yi oynadık. Daha önceki yıllar; Muğla, Bartın, Isparta ve İzmir’de oynadık. Yani Burdur gibi küçük bir yerden olabildiğince dışarıya açılmaya çalışıyoruz. Bunun için tiyatroda neler yapabileceğimiz sorusunu sorarak ilerlemeye çalışıyoruz. 

Oyunlarımızı son yıllarda genellikle Burdur Sanat Tiyatrosu binasında bulunan Ferhan Şensoy Sahnesi’nde sergiliyoruz. Ferhan Şensoy Sahnesi, 50 kişilik bir cep sahne. Onu kendi imkanlarımızla ve daha da önemlisi bize ön ayak olan Burdur Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Hasan Duygulu sayesinde sponsor bularak yaptık. Küçük bir sahne olduğu için her oyunda 50 kişiye ulaşabiliyoruz. Şehrin de alışık olmadığı bir sahne tipi olduğu için biraz zorluk çektik. Onun dışında eğer kirası belimizi bükmeyecekse üniversitenin salonunu alıyoruz. Ancak bu da bizi zorluyor çünkü gecelik 2 bin lira gibi bir kira ücreti var. Bir alternatifimiz de öğretmen evinin salonu ancak orası da teknik imkanlar açısından sıkıntılı olduğu için genellikle MAKÜ’nün sahnesini ya da kendi sahnemizi tercih ediyoruz.

Ekim ayında ‘Yiyin Efendiler’i, salon eğer boş olursa ayın ilk haftasında iki sahne olarak oynayacağız. Net tarihi yakında belli olcak. Yaz kursuna katılan çocukların oyunu ise 14-15 Eylül’de Ferhan Şensoy Sahnesi’nde (kendi sahnemizde) olacak. 

Tiyatro biletleri, Burdur Sanat Tiyatrosu’ndan veya gişeden edinilebiliyor. Biletler; yetişkin için 20, öğrenci için 15 TL. Oyunlarımız ücretli çünkü tiyatronun tek gelir kaynağı oyunlarda satılan biletler. Bunlar da olmadığı zaman tiyatroyu kapatmak durumunda kalırız. Onun dışında başka bir gelir kaynağımız yok.

Ya tiyatroyla kazanırım ya da aç kalırım

Benim tiyatro serüvenim okulda başladı. Çok asosyal bir çocuktum; içine kapanık ve çok utangaçtım. Tiyatronun ne olduğunu bilmeden belki bu bana iyi gelir diye düşünüp okuldaki tiyatro çalışmalarına katıldım. İyi geldi. Bütün dertleri bütün o psikolojik problemleri çözüyor diyemem ama bana iyi geldiği kesin. Ama bunun ötesinde de iyi çalışmak gerekiyor biraz hırsda vardı bende yani daha iyisi olacak daha iyisini yapacağım diye gece gündüz okuyup yazmaya çalıştım. Ve çok şükür bu günlere kadar geldik. Faal olarak yaklaşık 15 yıldır tiyatro yapıyorum ve başka bir iş yapma ihtimali hiç aklımdan geçmedi. Hala öyle. Bununla kazanırsam kazanırım kazanamazsam aç kalırım çok önemli değil. Benimki biraz idealist bir bakış açısı. 

Burdur’un büyüklerinin, Burdur’lu iş adamlarının tiyatromuza destek vermelerini ve bazı konularda maddi  ve manevi anlamda bize arka çıkmalarını, bizi rahatlatmalarını isteriz. Böyle olursa biz daha iyi tiyatro yapabiliriz. Çünkü sanatsal bir faaliyette bulunabilmek için kafanızın rahat olması lazım. Bizim kafamız hiç rahat olmuyor. Ya kira, ya fatura, ya salon.... bunlar gerçekten çok zor şeyler. 6 sezon sonunda belki ilk defa kapanmayı düşündük. Bilmiyorum belki bu aralar böyle bir hamlede bulunabiliriz. İstemiyoruz ama biraz buna zorlanıyoruz diyebilirim. O yüzden destek istiyoruz.” Dedi.

Mine Kaya

Ögeyi Oylayın
(2 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection