CHP Merkez İlçe Başkanı Oğuzkan; CHP laikliğin yılmaz kalesi

CHP Merkez İlçe Başkanı Sıdıka Gül Oğuzkan, CHP’nin 96. kuruluş yıldönümünde Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan kutlama CHP İl başkanlığı önünde düzenlenen kokteylle sona erdi. 

 

CHP’nin, 96. kuruluş yıldönümü yurt genelinde olduğu gibi ilimizde de çoşkuyla kutlandı. Cumhuriyet’in ilk partisi CHP 96. yaşına girdi. CHP, 9 Eylül 1923 yılında Halk Fırkası adıyla kuruldu. Daha sonra 1935 yılında yapılan kurultayda “Cumhuriyet Halk Partisi” adını aldı. 96. kuruluş yıldönümü kutlanan Cumhuriyet Halk Partisi kurucu Genel Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, Kurtuluş Savaşı kazanılmış, eğitim başta olmak üzere sanayi ve kalkınmaya ağırlık vererek demokrasimizin temellerini atılmıştı.

CHP Merkez İlçe Başkanı Sıdıka Gül Oğuzkan CHP’nin 96. yıldönümünde Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı açıklamada;

“9 Eylül 1923’te kurulan laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu partisi, aydınlanma devrinin sönmeyen meşalesi kurucu ve ebedi lider Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘benim iki büyük eserim vardır. Biri Cumhuriyet Halk Partisi diğeri Türkiye Cumhuriyeti’dir’ diyerek önemini vurguladığı partimizin 96. kuruluş yıldönümü kutlu olsun. Cumhuriyet Halk Partisi kurulduğu günden bugüne çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri olan devrimlerin, Cumhuriyet’in teminatıdır. Zor günlerin partisidir. 96 yıldır çağdaşlığın, demokrasi, insan haklarının, ümmet değil ulus devlet modelinin ve laikliğin yılmaz kalesi olarak ayaktadır, yaşamaktadır. Partimizin en yeni üyesinden en eski üyesine kadar biz CHP’liler dünyada ve ülkemizdeki tüm onursuz gelişmelere rağmen laiklikten ödün vermeden, Atatürkçü düşünceden ayrılmadan, hukukun üstünlüğünden vazgeçmeden, ulusla birliğimiz ve Cumhuriyet’imizi koruyacağız. Çağdaşlık, uygarlık yolunda yürümeye devam edeceğiz. Cumhuriyet’imizin, Atatürk devrimlerinin ve demokrasinin yılmaz savunucuları olarak her zaman, her yerde, her koşulda tam bağımsız ve aydınlık bir Türkiye icra edene kadar yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz. CHP, geçmişten gelen tecrübesiyle Türk milletinden aldığı destekle gelecekte Türkiye Cumhuriyeti’nin koruyucusu ve savunucusu olacaktır. CHP’li olmak herkesin umutsuzluğa düştüğü anda inanmak, kimseyi alırmadan kucaklamak demektir. CHP’li olmak Mustafa Kemal Atatürk olmak demektir. 

Bu duygu ve düşüncelerle üyesi olmaktan her zaman onur duyduğum Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu partisi CHP’nin 96. kuruluş yıldönümünü kutluyor, partımızın kurucusu ilk genel başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ü ve ebediyete intikal eden tüm partililerimiz sevgi saygı ve minnetle anıyorum. Bize bıraktığınız bu emanete kanımızın son damlasına kadar sahip çıkacağımıza, bayrağımızı daha yükseklere taşıyacağımıza ant içerim. Selam olsun Cumhuriyet Halk Partililere,selam olsun bu vatan için can veren şehitlerimize. Emanetiniz başımın üzerine. “dedi.

Hatice Dursun 

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection