Vali Şıldak; Eğitimde düşüş yaşadığımız bir gerçek!

Necip Fazıl Kısakürek Toplantı Salonu’nda düzenlenen 2019-2020 Eğitim öğretim yılında alınacak olan tedbirlere ilişkin toplantıda, Burdur bir eğitim şehri olduğuna, eğitim basamağının ülke genelinde hep üst sıralarında yer aldığına dikkat çekerek;  “Ancak son dönemlerde de bir düşüş yaşanıyor söylemi hepimizin kulaklarını tırmalayan hiçte hoşumuza gitmeyen ama artık yüzleşmemiz gereken bir gerçek olarak karşımızda duruyor.” uyarısı yaptı.

Toplantıda, okul güvenliğine ilişkin alınması gereken tedbirlerin, yapılması gereken çalışmaların planlanması ve ilgili paydaşların katılımıya karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Okul güvenliği konusunda İçişleri Bakanlığı’nın Milli Eğitim Bakanlığı’yla yapmış olduğu protokol çerçevesinde birkaç yıldır uygulanan okul güvenlik görevlileri, irtibat görevlileri ve koordinasyon görevlileri uygulaması şeklinde sürdürülen uygulama bu yılda devam edecek. Fiilen polis memuru bulundurulmayan okullarda ise koordinasyon görevlileri vasıtasıyla okul idareleri emniyetle ve kırsal bölgede jandarma ile irtibat halinde olacak. Okullar, güvenlik yönüyle çok sıkı takip altında tutulacak. 

Yeni eğitim öğretim döneminde uygulanacak olan tedbirlerle ilgili hazırlanan sunumlarla devem eden toplantı, ilgili kurumlar arası koordinasyonu gerektiren konuların görüşülerek değerlendirilmesi ve müşterek yürütülecek hususlarda karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmasının ardından sona erdi. Yapılan toplantıyla eğitim ve öğretim döneminde yapılan hazırlıklar mercek altına alınarak, gözden geçirildi. 

Vali Hasan Şıldak 2019-2020 eğitim öğretim yılında alınacak olan tedbirlere ilişkin toplantıda yaptığı açıklamada;

“9 Eylül 2019’da okullarımızı açıyoruz. Bugünkü toplantımız İçişleri Bakanlığı’mızın talimatı üzerine 2-6 Eylül tarihleri arasında ülkemiz genelinde bütün il merkezleri ve ilçelerimizde yapılması talimatı verilen okul güvenliğine ilişkin alınması gereken tedbirlerin, yapılması gereken çalışmaların planlaması ve ilgili paydaşların katılımıyla karşılıklı görüş alışverişinde bulunmak ve yıl içinde yapacağımız çalışmaları ön görmek adına planlandı. Burada bulunan okul yöneticilerimiz, okul aile birliklerimiz, okul idarelerimizin iki en önemli paydaş tarafını oluşturuyor. Okul Aile Birlikleri velilerimizi temsil ediyor. Mahalle ve köy muhtarlarımız ise yerleşim yerlerimizdeki bizlerin temsilcileri olarak ve seçilmişler olarak yine okullarımızın en büyük destekçileri olmaları hasebiyle burada bulunuyorlar. İl Emniyet Müdürümüz, İl Jandarma komutanımız, İl Göç İdaresi Müdürümüz, İl Milli Eğitim Müdürümüz ve diğer kurum temsilcileri aramızda bulunuyor. Vali yardımcımızla birlikte bu toplantının bir ön çalışmasını gerçekleştirdik. 

Güvenlik koordinasyonunu sıkı takipteyiz

Önümüzdeki günlerde okul müdürleri ve okullardaki güvenlik görevlileri de çalışmaya başladığında ay sonuna doğru okullarımızda görevlendirilmiş olan emniyet ve jandarma görevlileri ve okul aile birliği başkanlarımızın katılımyla 4’lü bir toplantıda gerçekleştirmek suretiyle okullardaki güvenlik koordinasyonunu bire bir sıkı bir takip altına almak mümkün olacak. Okulların çevresinde giriş-çıkış saatlerinde bundan önceki yıllarda olduğu gibi etkili şekilde tarfik tedbiri almaya ve gerek servislerin gerekse velilerin okullara rahat ulaşımını trafiği aksatmayan yapmalarını, güvenli bir şekilde sağlamaları gerçekleştirilecek.

Kontrol denetimlerimiz devam edecek

Okul servislerinin en sağlıkıl ve olmas gereken kurallara uygun şekilde servis hizmetlerini yerine getirebilmeleri adına tedbirlerimizi planladık. Bu konuda sıkı denetim ve şartların uygunluğu konusunda da kontrollerimiz devam edecek. Uyuşturucu konusunda ilimizde bazı önemli çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmaların bu yıl bu eğitim öğretim döneminde özellikle orta dereceli okullarımızda, lise düzeyindeki okullarımızda da daha yakından daha ciddi bir şekilde takibini gerçekleştireceğiz. Bu hoktad da bilhassa okul idarelerimizle ve rehberlik servislerinden beklentimiz çok yüksek. 

Bağımlılık olarak gördüğümüz ve çocukların en çok etkilendiği diğer bağımlılık maddelerine bir geçiş aşaması oluşturan sigara kullanımı konusunda da yine bu yıl çok ciddi tedbirler almayı planlıyoruz.”bilgisi verdi.

Burdur’da hep bir eskiye özlem var

İlimizde eğitimde bir düşüş yaşandığını belirten Vali Şıldak, bu konu hususunda bu yıl daha sıkı takip yapılacağını vurgulayarak;

“Burdur bir eğitim şehridir. Burdur eğitim basamağının ülke genelinde hep üst sıralarında yer almıştır. Ancak son dönemlerde de bir düşüş yaşanıyor söylemi hepimizin kulaklarını tırmalayan hiçte hoşumuza gitmeyen ama artık yüzleşmemiz gereken bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Bu tespitten yola çıkarak bu yıl il milli eğitim müdürlüğü tarafından şu anda çalışmaları sürdürülen bu çalışmanın Burdur için yeni bir başlanğıç yeni bir ivme aracı yeni bir enerji kazanma ve motivasyon unsuru olacağını ben şimdiden umutla söyleyebiliyorum. Burada temel hedefimiz hem hükümetimizn hem bakanlığımızın 2023 eğitim vizyonuna hem de somut olarak bire bir okul başarı, akademik başarı unsuruna vurgu yapan iki ayaklı bir projeden söz ediyoruz. Hala üniversiteye, liseye yerleştirme sınavları devam ediyor ve biz başarıdan sadece bunu anlamıyoruz belki ama başarının somut göstergesi olarakta karşımızda bu sınavlar duruyor. Demek ki Burdur eğitim dünyası olarak bu gerçeği asla unutmadan bu alana yönelik çabamızı şu ana kadar yaptıklarımız bir masaya yatırmak suretiyle ne yaptık, daha iyiye nasıl ulaşabiliriz sorusunu sorma ihtiyacı duyduk ve bu yıl ki çabalarımızı sistematik otomotize edilmiş ve bir ölçme değerlendirme sistemi içerisinde asıl hedefi motivasyon olan hem öğrenciyi hem okul idarecilerimiz hem öğretmenlerimizi hem de velilerimizi heyecanlandıracak bir anlaşıyla kamuoyuyla paylaşacağız ve hepinizin bilgisine sunacağız.”değerlendirmesi yaptı.

Hatice Dursun 

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection