Başkan Ercengiz; Kadın ittifakı, kentimiz için çok değerli

Belediye’de yapılan toplantı ile Hünerli Eller Kadın Girişimci Koopratifi’nin kurulumu için ilk adımlar atıldı. 

 

Geçen sene düzenlenen sertifika programının 2. ayağı olarak, el emeği ürünlerin, profesyönel ve sistemik bir biçimde üretilip satılması amacıyla bir kadın girişimci kooparatifi kurulacak. 

Hünerli Eller Kadın Girişimci Kooparatifi, 27 kadın girişimcinin bir araya gelmesiyle kuruluyor. Kooparatif; el emeği ve özellikle yöresel ürünler üretip bunların tanıtımını yapmayı ve bunları önce Burdur’da ardından Türkiye genelinde ve Dünya çapında pazarlamayı hedefliyor. 

Kooparatif, üretecek olduğu geleneksel yiyeceklerin tatlarını standartlaştırmayı, bu amaçla da marka tescili ve coğrafi işaretteki standartlarda üretim yapmayı hedefliyor. Kooparatifin yapılanmasının tamamlanması,  kendi tanınırlığının ve reklamının oluşturulmasının ardından il dışı festivallere de katılabilecek ve buralarda dikkat çekecek düzeye uluşma hedefi var.

Belediye toplantı salonunda düzenlenen toplantıda konuşmada Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz;

“Biz Burdur’da bir ilki başarmak istiyoruz. Geçen yıl bir sertifikalandırma programı yaptık. Bu programın ardından sizlerin ürettiklerinizi satabilmeniz için birşeylerin önünü açacağımızı söylemiştik. Bu gün el sanatları merkezi ve yukarı pazarda vakıftan kiraladığımız dükkanlarla en azından emeğin değerli kılınabilmesi için; yerel yönetim olarak, belediye olarak üzerimize ne düşüyorsa bunların bir ucundan tuttuk başladık. 

Size teşekkür ediyoruz. Çünkü toplumumuzda şöyle bir genel algı var; “Bir yerlerde oturalım masa başı bir işimiz olsun!” Üretimden uzaklaşan bir toplum oluşturduk. Şimdi sizler takip ediyorsunuz, her gün televizyonda Türkiye’nin tarımdan ve üretimden uzaklaştığına dair bir takım rakamlar veriliyor. Son dönemde köylerin boşaldığı, buğday, mısır üretmediğimiz ve neredeyse artık her şeyi ithal  ettiğimiz bir süreç içerisindeyiz. Bunun birçok nedeni var yani en temel nedeni belki üretimdeki girdi maliyetlerinin artmış olması ama başka birşey de şu; artık biz üretmek istemiyoruz! Bu gün geldiğimiz noktada sizleri bir kez daha tebrik etmek istiyorum. Üretimin içerisinde yer almak, üretimi ekonomiye döndürmek ve bundan da bir katma değer elde edip hem kendimize hem kentimize hem de inşallah ilerleyen süreçte ülkemize bağzı katkılar verebileceğiz. 

Burdur tanıtım noktası oluşturulacak

Bir televizyon programında görüyorum; sabah kuşağında haberlerin tam ortasında yayını kesiyor ve kadın emeğinin değerlendirildiği birçok noktayla ilgili ücretsiz reklam veriyor. İletişime geçtim, sizler için. Şunun için; sizler tarhana üreteceksiniz, sizler el yapımı erişte makarna üreteceksiniz, sizler salça, reçel, biber kuratacaksınız. Sizler el emeğini değerli kılacak bir takım işler yapacaksınız. Ama bunu zaten Burdur’da herkes bir şekilde bir kanaldan çözüyor. Asıl amaç bunu bir yerlere pazarlayabilmek. Son 15 günde Burdur’da yoğun bir turist akını var. Yerli yabancı turist var. Özellikle yerli turist sayısında korkunç bir artış var. Lavantanın bölgemize kattığı bir katma değer var. Biz, şehir olarak bundan henüz istediğimiz düzeyde yararlanamıyoruz. Ne esnafımız ne kendi kendine üretenimiz ne de şehrin bileşenleri olarak. Örneğin; “Burdur’a gelindiğinde ne alınır” diye soran yerli turiste Burdur’lu esnafımız yeterince yanıt veremiyor. Biz bu çelişkiyi, bu hatayı düzeltmek zorundayız. Bunu da hep birlikte yapacağız. Zaten yaptığımız, önemli bir yatırımdır. Belediyenin imkanlarının çok zorlandığı bir dönemde biz bir el sanatları merkezi açtık. Asıl amacımız orada el emeğinin değerli kılındığı ve Burdur kentinin değerlerinin ortaya çıkartılıp tanıtımının, pazarlamasının ve ülke sınırlarını zorlayıp ülke dışına çıkartılmasının yolunu açmak içindi. İmkanlar el verdiği ölçüde yöresel yemeklerimizin o alanda tanıtımının yapıldığı ve eğitici arkadaşlarımız ve sizlerin katkılarıyla o alanda belediye çalışanlarımızla birlikte iyi bir Burdur tanıtım noktası oluşturacağımızı düşünüyoruz. Tabi Hasan bey ve sizlere istihdam edeceğimiz belediye çalışanımızla belediye çalışanlarımız ile birlikte adım adım gideceğiz. 

Çığ gibi büyüteceğiz

Kooparatifleşmek dünyada çok önemli bir kavram. Aslında bunun farkına varmalıyız. Hep beraber farkına varmalıyız. Gücü birleştirme anlamında çok önemli. Gelişmiş ülkelerde kooparatifçilik tam gerçek anlamıyla ciddi ciddi yapılan ve ekonominin patronlarına karşı halkı bir arada tutup halkı güçlü kılan en önemli değerlerden bir tanesi. Maalesef bizde 1980li yıllardan sonra yapı kooparatifleri yani bu ev yapan kooparatiflerin doğru yönetilmemesi neticesinde halkımızda kooparatiiflere karşı bir ön yargı oluştu. Ama biz bunu şu şekilde programlayacağız; bu kooparatifin sahibi de, yöneticileri de, işleteni de, iş göreni de siz olacaksınız. Biz bunu bir kar topu olarak başlatıyoruz. Çığ gibi büyüteceğiz. Bu gün 27 kişi ile başlayacak bu iş, eğer doğru adım atabilirsek gelecek yıl 270 kişiye ulaşacak. Bu, gıda da, tekstilde, konfeksiyonda üretim yapacak, yol üzerinde ticareti olabilen kendi ürettiği olmasa da bir yerlerde üretilip satılabilip pazarlanabildiği bir noktaya getirilen bir ortak şirket haline dönüştürülecek ilerleyen süreçte. Biz bunu ön görebiliyoruz. Biz bunu başaracağımıza inanıyoruz.

Özellikle seçim döneminde en çok karşılaştığım ve çok samimi bulduğum bir şeyi de itiraf etmek istiyorum. Bizim kadınımız çalışkan, bizim kadınımız üretmek istiyor. Sadece yol gösterilmesi, önünün açılmasını ve bu üretimin içinde yer almak istiyor. Biz de elimizden geldiğince şu an ki bize öğretilmiş bilgilerin ışığında size yol gösterebildiğimiz ölçüde yetemediğimiz yerde de yapılmış örneklerden istifade ederek, yararlanarak sizlerin önünü açmak istiyoruz. Bu konuda seçimden önce de söz vermiştik bir kooparatiifleşmenin kadın ittifakının, kadın ortaklığının bu kent için çok değerli olduğuna inandığımızı söylemiştik. İnşallah bunu başaracağız. Tabi önümüze bağzı zorluklar çıkabilir. Hem bürokratik anlamda hem de yaşamın içersinde hem de ekonomik anlamda. Bunları dayanışarak birlikte aşacağız. Bu gün çok küçük kredilerle başlayıp işini büyüten birçok kadın ortaklıkları var. Bunlar bizim için örnekler olabilir ama yeterli değil, bizim hedefimiz daha büyük yani bizim hedefimiz ayda belli bir bedel ödemek değil. Bizim hedefimiz bu kentin tanıtımına katkı koymak ve katma değerden de maksimum yararlanmak. Biz bunu başaracağız. Tekrar teşekkür ediyorum. Bu ortaklıkda elinizi taşın altına koyduğunuz için. Bundan sonra; Sevk ve İdare Başkan Yardımcımız Hasan bey, usta öğreticimiz Kadriye hanım ve bir insiyatif kullanılması gerektiğinde ya da ortaya bir irade koyulması gerektiğinde bana ihtiyaç duyulduğu her noktada ben sizlerle birlikte olacağım. Önemsiyorum. Biz Burdur’da bir ilki Türkiyede de belki örnek birşeyleri başaracağız. Ben buna inanıyorum. Bunları da sizlerle birlikte yapacağız.

Size itici güç olmak istiyoruz 

Bir süre sonra sizler, burayı kendiniz yöneteceksiniz. Yerel yönetim anlamında bize ihtiyacınız olmayacak. Siz belli ölçüde bürokratik engelleri aşıp sistemi çalıştırıncaya kadar, biz size destek olmaya devam edeceğiz. Ondan sonra; “Tamam siz başka işlere bakın biz burayı idare edebiliyoruz” dediğiniz günleri göreceğiz. 

Sayımız nitelikli bir çoğunluk. Bu gün sayı 27 olabilir. Ki bu, küçümsenecek bir rakam değil. Gerçekten değil 2 kişinin bir araya gelip dernek kurabildiği bir ülke de bizim 27 tane ablamızın, arkadaşımızın bir araya geldiğini görmek bizim için çok önemli

Burada bir siyasi yapı yok. Her farklı siyasi görüşten insanımız var. Zaten bunu da sorgulamıyoruz. Böyle bir derdimiz de yok. Böyle bir ayrıştırmanın içerisinde asla olmayacağız. Çünkü bu şekilde büyütebiliriz. Amacımız siyaset üstü bir düşünceyle bir araya gelip kol kola bu işi büyütmek. Başaracağız. Ben buna inanıyorum.” Açıklaması yaptı.

Mine Kaya

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection