Manavlar ve Sebzeciler Odası Başkanı Yiğit; Kar marjlarını minimuma indirdik

Yazın gelmesi ile birlikte, sezonluk sebze ve meyveler raflardaki yerini aldı. Fakat bu yıl geçen yıllardan farklı olarak  meyve ve sebzelerin fiyatları tüketicinin cebini zorladı. Bunda, kurdaki artışa bağlı olarak çiftçinin başlıca maliyet kalemlerinden mazot ve gübrenin fiyatının yükselmesi etkili oldu. Şiddetli yağışlar ve dolu gibi olumsuz hava şartları ile sebze ve meyvede oluşan hastalıklar da, fiyat artışının etkenleri arasında yer aldı.

 Fiyatlardaki yükseliş sadece patates ve soğan ile de sınırlı kalmadı. Temel sebze ve meyvelerin neredeyse hepsinde bir yıllık fiyat değişimleri göze çarptı. Özellikle girdi maliyetlerinin yüksek olması sebebi ile çiftçiler üretmekte zorlanmakta. Kış aylarında sebze ve meyve fiyatlarındaki afaki artışta bunu göstermekte.

Kış aylarında meyve ve sebze fiyatlarında fiyat artışının yaşandığını belirten Sebzeciler ve Manavlar Odası Başkanı Tuncay Yiğit;

“Ocak ayında görüldüğü üzere Antalya halindeki çıkış fiyatları kilogram olarak domates 4 lira, sivri biber 7 lira, patlıcan 8 lira, kabak 5 lira, salatalık 5 lira olarak satılmaktaydı. Kış ayı olması sebebiyle üreticilerimizin maliyetlerinin yüksek olması ve ekim sayısı ile doğru orantılı olarak fiyatların arttığına şahit olduk. Ancak mevsimsel olarak seraya ihtiyacın azaldığı hava sıcaklıklarına gelindiğinde köylümüzünde mahsulünün çıkması sebebi ile pazara gelen ürün maliyetinin ve köylü rekabetinin ortaya çıkması ile pazardaki ürünlerin  doğru orantılı olarak fiyatlarda azalma gözlemlendi. Ancak bu azalma ithal edilen meyveler ve turfanda olan meyveler için söz konusu olmadı. 

Haziran ayı hal çıkış fiyatlarına baktığımızda kış ayına nazaran fiyatların düştüğünü görmekteyiz. Ancak girdi maliyetlerinin külfetli olması önceki yıllardaki en düşük maliyeti yakalamamız oldukça zor görünüyor. Bu nedenle yaz ayı içerisinde meyve, sebze vb. ürünlerde halkımızın gıda edinimleri biraz daha uygun hale getirildi. Biz Burdur Manavlar Odası’na bağlı esnaflar olarak halkımızın daha fazla ürün tüketmesini mümkün hale getirmek ve yardımcı olmak amacı ile kar marjlarımızı minimuma indirmiş bulunmaktayız. Bir aile esnaftan daha fazla ürün satın alırsa, biz daha fazla yerinden alarak üreticiye kazandırırız. Üretici malını satabilirse, fide, mazot, gübre alır ve bu kedeme devam ettikçe ülke ekonomisine daha fazla yardımda bulunuruz. Doğal olarak ülkemiz, cennet vatanımız kazanmış olur.”dedi.  

Hatice Dursun  

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection