Jandarma 180. Yılda hayat verdi

İl Jandarma Komutanlığınca düzenlenen etkinlik kapsamında komutanlık emrinde görev yapan tüm personel Türk Kızılay’ına kan ve kök hücre bağışında bulundu.

Jandarma Genel Komutanlığı’nın kuruluşunun 180. Yılı dolayısıyla Cumhuriyet meydanında bir etkinlik yapıldı. “180 yıldır jandarma her zaman yanınızda” sloganıyla gerçekleştirilen etkinliğe, Burdur İl Jandarma Komutanlığı emrinde görevli -ilçe jandarma komutanlıkları dahil- tüm er ve erbaşlar katıldı. Etkinliğe katılan tüm er, erbaş ve jandarma personeli Türk Kızılay’ına kan bağışında bulundu. Kan bağışı sırasında, 18-50 yaş arası kök hücre bağışçısı olmak isteyen gönüllülerden de 3 tüp kan alındı. Er ve erbaşlar, “Gönüllü Kök Hücre Bağışçısı Bilgilendirme ve Onam Formunu” doldurmalarının ve testler için 3 tüp kan vermelerinin ardından kök hücre bağışçı adayı oldular.

Türk Kızılayı resmi sitesinden edinilen bilgiye göre kök hücre bağışçısı olmak için;

TÜRKÖK Projesi kapsamında kök hücre bağışçı adaylarından bulaşıcı hastalıklar açısından serolojik testlerin çalışılması ve kan grubu belirlenmesi, doku tiplemesi yapılabilmesi için 3 tüp numune alınmaktadır. Bulaşıcı hastalık testlerinin negatif çıktığı bağışçı adaylarının doku tipleme numunesi T.C. Sağlık Bakanlığı’na ait Doku Tipleme Laboratuvarı’na teslim edilmekte ve burada analiz işlemleri tamamlanmaktadır. Doku tipleme sonuçları Kemik İliği Bankası veri tabanına aktarılmaktadır. T.C. Sağlık Bakanlığı TÜRKÖK Birimi’ne yapılan hasta başvuruları sonucunda veri tabanı taranmaktadır. Bir hasta ve bağışçı adayı arasında uyum tespit edildiğinde Türk Kızılayı olarak sizinle tekrar iletişime geçilecek ve yaptığınız bağışla ilgili onayınız istenecektir. Bu aşamadan sonra kök hücre bağışı ile ilgili süreç başlamış olacaktır. Yani ilk aşamada verilen kan, kök hücre için değil gerekli testlerin yapılabilmesi içindir.

Mine Kaya

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection