İmar barışında son 3 gün

İmar barışına başvuru için son birkaç gün kaldı. 31 Aralık 2017 öncesinde inşa edilmiş kaçak yapıları kapsayan imar barışına son başvuru tarihi 15 Haziran. 

Yoğun talep gören ve artık sonuna gelinen imar barışına ilişkin gazetemize açıklama yapan Mimarlar Odası Burdur Temsilciliği Başkanı Mimar Nuri Selim Kutlu;

“3194 sayılı imar kanununa geçici bir 16. Madde eklendi. Ardından bir tebliğ yayınlandı. Tapu müdürlüklerindeki uygulamaları netleştirmek adına da bir genelge yayınlandı. Bu mevzuat değişikliği, 2018 öncesinde yapılan kaçak yapı imalatlarını kapsıyor. Vatandaşın e-devlete girip yaptığı başvuru sonucu tamamen beyan esaslı olarak, yapı kayıt belgesi sorgusuz sualsiz, hiçbir kontrol olmadan oluşturuluyor. Ayrıca binanın depreme dayanıklılığı ile ilgili hususlar, “başvuru sahibinin sorumluluğundadır” diye bir madde var. Yani bina sağlamlığı veya güvenliği tamamen vatandaşın sorumluluğunda. Vatandaşa çok büyük yetki verildi. İmar barışının beyan esaslı yapılması en büyük hendikap, bunun büro tescilli ofisler tarafından yapılması gerekliydi. Çünkü çok sayıda yanlış başvuru da oldu. Bu süreci samimiyetsiz buluyor ve sürecin vatandaşı kaçak yapıya özendirdiğini düşünüyorum. Ancak, bundan sonraki süreçte kaçak yapılaşmanın önüne geçilirse bu iyi birşey. Kontroller olmazsa vatandaş artık daha fazla kaçak yapıya özendirilmiş olacak. Eğer kontroller olursa imar barışı işe yaramış olacak. Aslında bundan sonraki süreç etkili olacak. Önümüzdeki 5 yıl içinde yapılan imalat ve kontrollerle bunun tespiti yapılabilir.” Dedi.

İmar barışından haksız faydalanmaya çalışanlara  ilişkin de görüşlerini bildiren Mimarlar Odası Başkanı Kutlu;  “Yerinde bina yokken yapı kayıt belgesi alındığını gördüm. Bunun yaptırımı aslında çok ciddi, ceza kanunun 206. maddesine göre direk evrakta sahteciliğe giriyor ve 2 yıldan başlıyor yargılamaları. Ama vatandaşın beyanları ‘çok cesurca’ yapılıyor!” Dedi. Ayrıca imar barışı süresinin uzatılması ihtimalinin olup olmadığına ilişkin de;  “şuan yürürlükte olan geçici imar kanunun 16. maddesine göre; “bakanlık başvuru süresini ve son ödeme tarihini bir seneye kadar uzatmaya yetkilidir.” Diyor. Daha bir sene dolmadı. 3 ayları daha var. Bence süre uzayadabilir.” Dedi.

Neredeyse geride bırakmak üzere olduğumuz imar barışı sürecine ilişkin gazetemize açıklama yapan Mimarlar Odası Burdur Temsilciliği Sekreter Üyesi Mimar Zehra Karabay Şener de;    

“İmar barışı başvurusunun teknik bir kişi tarafından tarafından yapılması lazımdı. İmar barışının olumlu tarafı, son dört beş yılda yapılan yeni binalarda çatı dubleksleri yada bodrum katlarda iskan ruhsatı alındıktan sonra buralar daire haline getiriliyor. Ruhsatsızken daire haline geliyor ve en azından bu sayede vergilerini ödüyorlar. Bu, yeni binalarda olmuyor; ruhsatını 2018 öncesinde almış fakat henüz iskan ruhsatını almamışsa yapılabilir.    Vatandaşlar yeni konut alırken alacakları evin yapı ruhsatını ve varsa iskan ruhsatını edinip tarihlere bakabilir, mimar veya inşaat mühendisi olan teknik bir kişiden bilgi alabilirler.” Bilgisi verdi.

İmar barışı süresinin uzatılması ihtimaline karşın görüşlerini bildiren Mimar Karabay Şener, imar barışı süresinin uzatılması halinde, başvuruda bulunacak kişilerin muhakkak teknik kişilere başvurmaları önerisinde bulundu.

Mine Kaya

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection