“Çevreyi kirletme!” toplumsal bir sorun

Giderek artan çevre kirliliği ülkemizi ve ilimizi tehdit ediyor.

İlimizdeki piknik alanları plastikler, ambalaj malzemeleri, piknik artıkları ile kirletiliyor. Bu kirlilik ne yazık ki örtülü tepelerinin altındaki alanlara kadar ulaşmış. Nefis göl manzarasına sahip bu alanlara gelen kişiler, burada yiyip, içtikten sonra, plastik, cam, ambalaj malzemesi piknik atıklarını ortalığa atıp gidiyorlar. Bu atıklar çevrede çoğalınca, artık bu alanlarda piknik yapmanın, oturup dinlenmenin tadı kalmıyor.

İşin en kötü tarafı, bu alanlara atılan plastik ve diğer  atıklar on yıllar boyunca çürümeden, toprağa karışmadan var olup çevreyi kirletmeye  devam ediyor.

Kirlilik sadece piknik alanlarında değil, şehrin her yanında mevcut. İnsanlar sigara izmaritlerini yerlere atmaya, sokaklara tükürmeye, sümkürmeye, ellerine geçeni sokağa atmaya devam ediyorlar. Şehirde en fazla kirletilen alanlar arasında, okul etrafındaki yollar, sokaklar var. Çünkü; okuldan çıkıp, eline yiyeceğini alıp yiyen çocuklar, yediklerinin ambalaj artığını, kayıtsızca, doğal bir şey yapar gibi kaldırımlara, sokaklara atıyorlar.

Bu da çocukların, okullarda, çevrenin kirletilmemesi, korunması konusunda yeterince eğitilmediğini göstermekte.

Düzenlenen kampanyalarla, okul bahçelerinde yada başka alanlarda öğrencilere çöp toplatarak, çevre kirliliğinin önlenemediği artık farkedilmeli. Çevreyi korumanın temel şartı, çevreyi kirlettikten sonra temizlemek değil, çevreyi kirletmemektir!

Çocuklara, okullarda, çevreyi doğayı koruma konusunda daha etkili yol ve yöntemlerle eğitim verilmeli!

Ilimizde, ülkemizde hala yollara, tükürenler, sümkürenler, siğara izmaritlerini, her türlü atığı kaldırımlara, yollara atanlar varsa, bu konu önemli bir toplumsal sorundur. Bu konu, önemli bir sorun olarak görülüp, televizyonlarda, özellikle devletin televizyon kanallarında etkili bir biçimde işlenmeli, insanlarımız bu konuda  bilinçlendirilmeli, bu ağır, önemli toplumsal sorunla vakit geçirmeden mücadeleye başlanmalıdır.

Hasan Türkel

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection