Vali Şıldak; Bağımlılıkla mücadele seferberlik gerektirir

Halk Sağlığı Başkanlığı toplantı salonunda, Vali Hasan Şıldak Başkanlığında Uyuşturcu ile Mücadele toplantısı düzenlendi.  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Adana Valililği’nce yapılan Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısındaki canlı yayın konuşmasının ardından Vali Hasan Şıldak konuyla ilgili olarak açıklamada bulundu. Vali Şıldak Uyuşturucu ile Mücadele toplantısında uyuşturucu ile mücadelenin ilimize yayılması gerektiği, uyuşturucu ile mücadele de başta ailelere olmak üzere okul müdürü, diğer yöneticilere ve kolluk kuvvetlerine büyük iş düştüğünü hatırlattı. Bu konuların yanı sıra ilimizde yarım kalmış vaziyette bulunan Kültür Merkezi’nin metruk görüntüsünü ortadan kaldırmak ve dışarıyla temasını kesmek için çalışmalar yapıldığı ve kent yönetim sistemiyle entegre olacak şekilde ilimizde 2 okula kamera çalışması olduğu bilgisi verdi. Mobil telefonlara indirilen Uyuma Projesinin uyuşturucu ile mücadele de büyük etkisinin olduğunu ve halkımızdan bunu mümkün mertebe de yaygınlaştırması ve bu uygulamayı kullanması gerektiği çağrısında bulundu.

Vali Hasan Şıldak diğer bir konu olan, Açık Kapı projesinin halka duyurulması konusunda basının önemli bir katıkısı olduğunu aktardı. 

Vali Hasan Şıldak Bağımlılıkla Mücadele Toplantısında yaptığı açış konuşmasında;

“İçişleri Bakanlığı son dönemde bütün terör unsurlarıyla yaptığı mücadeleye uyuşturucuyla mücadele konusunu da eklemiş bulunuyor. Uyuşturucuyla mücadele basit hadise değil. Tek başına ele alınabilecek bir unsur değil. İnsanımıza, toplumumuza yönelik çok yönlü, stratejik ve derin hesapları da içeren bir mekanizmanın bir tuzağın bir parçası. Biz bu çalışmanın bu şekilde planlanmasında ve bütün ülkemizde oluşturacağı farkındalıktan dolayı kendi adımıza, ilimiz adına çok mutluyuz. Hem ülkemizin jeopolitik konumu hem üzerinde oynanan oyunlar ve bütün teröre yönelik girişimler uyuşturucu çerçevesinden ayrı düşünülemez. Uyuşturucu nasıl ki bir sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklarla birlikte değerlendiriyorsak aynı zamanda bu global çerçeve içiresinde geniş bakış açısıyla da birlikte düşünmek gerekiyor uyuşturucuyla mücadeleyi ve uyuşturucunun ülkemize yaptığı tahribatı. 

İlimize yayılan bu güzel atmosferin, mücadele ruhunu ve iradenin ilimize de yansımaları olmasını ve etki doğurmasını istiyoruz. Bu konuda samimi, ilgili olmak her şeyin temelinde yatan önemli öncüsü. Bu konu için samimiyet ve ilgi olmazsa olmaz. Bazı kesimlerden eleştiri de alabiliriz. İlimizde bazen önemli günlerde uyguladığımız özel güvenlik tedbirleri de bir eleştiriye tabi tutuluyor. Bunu da unutmak mümkün değil. Devletimiz özellikle güvenlik yönüyle hiçbir alanda, hiçbir konuda zaafiyete düşmemelidir. Öyle bir dönemden geçiyoruz ve öyle bir coğrafya da yaşıyoruz ki her şeyin kötü niyetli olarak algılanması anlaşılır değil. Burada bütün unsurları iç içe düşünmek lazım. Uyuşturucusundan, terör unsurlarına, asayiş olayalarından diğer kötü alışkanlıklarla mücadele hepsi birbiriyle bağlantılıdır. Uyuşturucu vakaları azdır, yoktur gibi bir zayıf ve kabul edilemez bir anlayışa sahip olmamız bizden beklenmemelidir. Vaka az da olsa konu topyekün mücadeleyi gerektirmektedir. İller halkaların ayrı ayrı parçalarıdır. İlimizin bulunduğu konumu da hiçbir zaman unutmamalıyız. İlimiz Antalya gibi büyük turizmin yoğun olduğu hareketli bir ilin geçiş güzergahıdır. Nasıl ki trafik yönüyle bizi etkileyen bir Antalya trafiğine maruz kalıyor isek bu her alanda böyle düşünülmelidir. Hırsızlık olaylarına da böyle bakmak lazım, güvenlik yönüyle asayiş olaylarını da böyle bakmak lazım, uyuşturucuya da böyle bakmak lazım. Hiçbir alanda boşluk bırakmamak durumundayız.”dedi. 

Uyuşturucu ile mücadele de ailelerden, okul müdürü ve yöneticilerden beklentileri olduğunu belirterek;

“ İradeyi ortaya koyduktan sonra ailelere atıf yapmak lazım. Bütün ailelerimizden beklentimiz çocuklarına sahip çıkmaları, takip etmeleri. Küçük yaştan itibaren sokağa bıraktığımız, servise bindirdiğimiz çocuğumuzu, üniversite çağında da aynı şekilde takibini yapmalıyız ve onlarla iletişimi hiçbir zaman sekteye uğratmadan, bir boşluğa düşmelirini önleyici bir yaklaşımla sevgiyi ve iletişimi kesmeden onlarla ilgilenmeliyiz. Ailelerimizden özellikle okullarımıza öğrencileri gönderen öğrenci velililerimizden ve de okul alile birliği yönetimlerinden istirham ediyoruz, bu takip çok önemlidir. Bazı olumsuzlukların, dikkat çekici davranışların hemen, zamanında önleminin alınması uyuşturucyla mücadele ve bütün bağımlılık unsurlarıyla mücadele konusunda da çok önemlidir. Yine okul yöneticilerimiz müdürlerimiz, müdür yardımcılarımız ve bütün eğitim kadromuzdan da aynı duyarlılığı istiyoruz. Zira küçük bir şehirde yaşıyoruz. Herkes birbirini tanıyor. Bu aslında büyük bir avantaj sağlıyor Bu hususlarla, kötü alışkanlıklarla mücadele konusunda öğretmenimiz, müdürümüz kendisini sadece okul duvarıyla sınırlı bir anlayışla kısıtlamamalı. Sokkata gördüğü bir öğrencisiyle ilgili olumsuzluğa da müdahale edebilmeli, velisiyle iletişime geçebilmeli gerekirse güvenlik güçlerimize irtibata geçebilmelidir.” önerisinde bulundu.

Vali Hasan Şıldak, inşaatı yarım bir vaziyette bekleyen ve uyuşturucu kullanıcılarının mekanı haline gelen Kültür Merkezi proje çalışmalarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında;

İlimizde Kültür Merkezi binası inşaatı yarım bir vaziyette bekliyor. Ancak bununla ilgili buranın da yine bir yarım kalmış metruk bir görüntüsü ve kapılarının, pencerelerinin son dönemde özellikle kırılmış olması münasebetiyle tedbir alınması icap ediyor. Kültür Müdürlüğü’nden sağladığımız ödenek ile Müdürümüz çalışma başlattı. Burayı tel ihata ile çeviriyoruz ve bütün kapı ve pencereleri de kapatarak dışarıyla temasını kesiyoruz. Aynı zamanda emniyette daha sık devriye bulundurmak suretiyle burada güvenlik tedbiri alacak ve inşallah çok kısa bir büre de proje çalışmaları tamamlanmak üzere. Bu binamızın ihalesinin yapılıp, ikmal inşaatının devam edip, ilimize kazandırılmasıyla ilgili de süreç hızla devam ediyor biz de bunu takip ediyoruz.”bilgisi verdi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın