Unutmayalım! sağlık ağızda başlar...

İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Reha Sermed Aygören Burdur’da ‘’Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı’’ etkinlikleri kapsamında İlkokul öğrencilerine ağız ve diş sağlığı eğitimi verilip, ağız-diş taraması ve flor vernik uygulama işlemi gerçekleştirilmesine ilişkin açıklama yaptı;

Ağız ve Diş Sağlığının bireylerin tüm yaşantısında önemli bir yeri olduğunu, ağız ve diş sağlığı bozukluklarının birçok farklı rahatsızlığı tetikleyebileceğini ve kişinin toplum içerisindeki özgüvenini zedeleyebileceğini belirtti. Ağız ve Diş Sağlığının küçük yaşta alışkanlıkla başlayan bir süreç olduğunu, toplum olarak gereken hassasiyeti göstermediğimizi belirten Aygören,  bu sorunu çözmek için Ağız ve Diş Sağlığı anlayışımızın tamamen değişmesi zorunluluk haline gelmiştir.

Bu bağlamda, Burdur İl Sağlık Müdürlüğü olarak 2018-2019 eğitim öğretim yılı, okullarda koruyucu ağız ve diş sağlığı uygulamalarını başlatmış bulunmaktayız. Bu yıl 1.Dönem 1. Sınıf öğrencilerimize ağız ve diş sağlığı taraması yapılacak olup, her iki yarıyıl 60 ayını doldurmuş anasınıfı öğrencilerimiz, 1.,2.,3.,4. sınıf öğrencilerimize, ağız diş sağlığı eğitimi verilerek koruyucu florürlü vernik uygulaması gerçekleştirilecektir. 

Bilindiği gibi Florürlü vernik uygulaması, çürüğü oluşturan bakterilerin ürettiği asite karşı dişleri dirençli hale getirerek korumaktadır. Dişten mineral kaybını önler,  özellikle başlangıç halindeki çürükleri tedavi eder, yeni çürük oluşumunu engeller. Dişe dıştan düzenli uygulanan Florürlü vernik,  bebek ve çocuklar için en güvenilir koruyucu flor uygulamasıdır. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından oluşturulan, Koruyucu Ağız Diş Sağlığı Bilimsel Danışma Komisyonu’nun önerileri doğrultusunda, 2014-2015 eğitim öğretim yılında 60 ayını doldurmuş Anasınıfı öğrencileriyle başlayan uygulama bu yıl 4. Sınıf öğrencileri de dahil edilerek, sürecektir.

Bazı sosyal medya ve yayın organlarında, florürlü vernik uygulaması hakkında, konunun uzmanı olmayan kişilerin olumsuz, asılsız haber ve yönlendirmelerinden, halkımızın etkilendiği görülmektedir.  Bu ise çocuklarımızın uygulamadan yararlanmasını engellemektedir. Çürük dişler ve buna bağlı gelişen rahatsızlıklar diğer hayati organlarımızı ve genel sağlığımızı etkilemekte, koruyucu uygulamalara gösterilen direnç, önemli bir halk sağlığı sorununa dönüşmektedir.

Florürlü Vernik Uygulaması bırakılmış bir uygulama değildir.  Gelişmiş ülkelerin çoğunda, diğer koruyucu uygulamalarla beraber hala devam eden, gelecek nesillerimizin sağlığı için Bakanlığımızın başlattığı en güvenilir, koruyucu ağız diş sağlığı uygulamasıdır. Unutmayalım sağlık ağızda başlar. Geleceğimiz, gözbebeğimiz,  çocuklarımızın sağlığı için, Burdur İl Sağlık Müdürlüğü olarak velilerimizi, öğretmenlerimizi ve halkımızı çalışmalara destek olmaya davet ediyoruz.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın