3500 fidan toprakla buluştu

Tarım ve Orman Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında, ‘Fidanlar Fidanlarla Büyüyor’ protokolü kapsamında Büğdüz Yolu üzerinde Örtülü’de öğrencilerle beraber fidan dikim etkinliği düzenlendi. Fidanlar Fidanlarla Büyüyor etkinliğine Vali Yardımcısı Yakup  Tat, Orman İşletme Müdürü Celal Korkmaz, İl Müdürleri ve öğrenciler katıldı. 

81 ilde eş zamanlı olarak yapılan fidan dikim etkinliğinde 20 dekar büyüklüğündeki alana toplamda 3500 adet fidan toprakla buluştu. ‘Fidanlar Fidanlarla Büyüyor’ fidan dikim etkinliği kapsamında ağaçlandırılan sahaya ‘Birlikte Büyüyoruz Ormanları’ adı verilerek gerekli bakım ve koruması yapılacak. 

Vali Yardımıcısı Yakup Tat Fidanlar Fidanlarla Büyüyor fidan dikim etkinliğiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada;

“Orman İşletme müdürü çok miktarda ağaç diktiklerini rakamsal olarak belirtti. Projelerin en önemli kısmı ise öğrencilerimizle işbirliği içerisinde çoçuklarımıza ağaç dikme sevgisini bir fiil göstermiş olacaktır. İnşallah bu dikilen ağaçlarımıza bu gençlerimiz, çocuklarımız sahip çıkacak. Onların adına biz sahip çıkacağız ve onların burada bir ormanı olacak. Böylece de onlar için bir ağaç sevgisi, tabiat sevgisinin temelini atmış olacağız. “dedi ve bu vesileyle bu programda emeği geçen Orman İşletme Müdülüğü’ne ve personeline hemde öğrencileri buraya getirip fidanla ağala, ormanla buluşturan Milli Eğitim Müdürü ve Milli Eğitim personeline teşekkür etti.

Orman İşletme Müdürü Celal Korkmaz ‘Fidanlar Fidanlarla Büyüyor’ etkinliğinde yaptığı açış konuşmasında;

“Ülkemizin yeşil dokusunun geliştirilmesine katkıda bulunmak, öğrencilerimizde ağaç ve orman sevgisini geliştirmek, öğrencilerin çevreye duyarlı bireyler olarak yetişmesini sağlamak, toplumda çevre koruma konusunda farkındalığı artırmak ve kamu birimleri arasında işbirliğinin kurumsallaşmasına katkı sağlamak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı’mız arasında ‘Fidanlar Fidarlarla Büyüyor’ ağaçlandırma işbirliği protokolü imzalanmıştır. İmzalanan protokol gereğince Ankara’da Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ında katılımıyla gerçekleştirilecek olan ‘Fidanlar Fidanlarla Büyüyor’ fidan dikim etkinliği 81 ilimizde eş zamanlı olarak gerçekleştirilmektedir. Bu amaçla fidan dikimi için hazırlanmış olan 20 dekar büyüklüğündeki alanda 1100 adet kara servi, 950 adet mavi servi, 900 adet sedir, 200 adet boz ardıç, 350 adet dişbudak olmak üzere toplam 3500 adet fidan toprakla buluşturulacaktır.

‘Fidanlar Fidanlarla Büyüyor’ fidan dikim etkinliği kapsamında ağaçlandırılan sahaya ‘Birlikte Büyüyoruz Ormanları’ adını vererek fidanların gerekli bakım ve korumasını yapacağız. 

İlimizde; agaçlandırma çalışmaları kapsamında 2003-2017 yılları arasında 574.513 dekar alanda çalışma yapılarak 92.303.670 adet fidan toprakla buluşturulmuştur. 

2018 yılında da 26.955 dekar alanda çalışma yapılarak 5.895.560 adet fidan toprakla buluşturulacaktır.

Ayrıca sosyal ağaçlandırma çalışmaları kapsamında 2003-2017 yılları arasında;

136 okul bahçesi ve üniversite kampüsünde 21.591 adet,

65 ibadethane bahçesine ve mezarlığa 14.798 adet,

7 hastane ve sağlık ocağı bahçesine 273 adet,

95 km karayolu ve köy yolu kenarına 163.990 adet fidan dikilmiştir.”dedi ve hep birlikte ormanlarımızı koruyalım, ağaç dikimnii teşvik edelim, toprağımıza ve suyumuza sahip çıkalım çağrısında bulundu.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın