“Seçim öncesi tasarruf doğru olmaz”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kamuda tasarrufa gidileceği yönündeki açıklamalarının ardından, merkezi bütçeden belediyelere ayrılan ödeneğin %30 oranında düşürüleceği yönündeki bildirimi değerlendiren Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Kesinti bütün belediyeleri büyük ölçüde zorlar. Seçim öncesi hizmet aksamasına gidecek kesintiyi belediyelerde yapacaklarını düşünmüyorum.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kamuda tasarrufa gidileceğini yaptığı bir açıklamasında ortaya koymuş, ardından tasarrufa belediyelerden başlanacağı, belediyelere merkezi bütçeden ayrılan ödeneğin %30 oranında düşürüleceği yönünde haberler gündeme gelmişti. Yaşanabilecek bütçe kısıtlamasını değerlendiren Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 30 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler öncesi belediyelerde tasarrufa gidileceğini düşünmediğini belirtti.

Belde belediyeleri zorlanır

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, belediyelere merkezi bütçeden gelen desteğin kısıtlanmasının net bir oranla değil, bütçeye ve borçlara göre oranlanması gerektiğini savunup, “Bence ilk önce belediyelerin risklerine bakılmalı. Belediyeler dönemine ait ne kadar kredi kullanmış, ne kadar borçlanmış, ne kadar kaynak tüketmiş yada nereye ne yatırım yapmış, bunlar incelenmeli. Hizmet aksamaması için tamamından kesinti yapmak yerine borcu, riski ve sıkıntılı yatırımlar yapanlan incelenmeli. İşini düzgün yapan, bizim gibi geçmiş döneme ait borç ödeyen, neredeyse bütçesinin %40’ı kesintiye giden belediyelerin hizmetlerinin aksatılmaması için makul ölçüde tutulması gerekiyor. Hatta kredi taleplerine yeterince karşılık bulamayan belediyelerin durumu hakkaniyetli olması açısından iyi değerlendirilmeli. Bütün belediyelerden %30 Oranında kesinti yapılırsa, özellikle belde belediyeleri hizmet yürütemez hale gelir. Büyükşehir belediyelerini düşündüğümüzde, 2 mahallede çöp alınmaması belediyeyi çok zorlamaz veya vatandaşın sesini bir yerlere duyurmaz ama küçük bir beldede bir gün çöp alınmaması orada büyük sorunlara neden olur. Bütçesini düzgün götüren ve ekonomisinde sıkıntı yaşamayan belediyelerden kesinti yapılmak yerine, anlamsız kredi kullanıp belediyeyi borç batağına sürükleyen belediyelerde kısıtlama yapılmalıdır.” dedi.

Kimseye muhtaç olmayan bir belediyeyiz

Bütçede kısıtlamaya gidilmesi halinde bütün belediyelerin sıkıntı yaşayacağını dile getiren Ercengiz, “İyi ki akılcı işler yapmışız, hizmet alımlarını azaltmış hatta kaldırmışız. Öbür türlü olsaydı biz de büyük sorunlar yaşardık. Yıllık 4 Milyon TL çöp toplayan araçlara para ödenmesi söz konusuydu. Hazine ve Maliye Bakanlığı böyle bir tasarrufla geldiğinde ciddi sorunlar yaşanır, belediye çöpünü bile toplayamaz hale gelirdi. Bir takım öngörülerimiz sayesinde kendi araçlarımıza sahip olduk ve içine mazot koyduğumuz takdirde kendi hizmetimizi üreten, kimseye muhtaç olmayan bir haldeyiz.

%30’luk bir kesinti olması sadece bizi değil bütün belediyeleri büyük ölçüde zorlar. Biz bu konuda tedbirlerimizi alır, vatandaşımıza en iyi hizmeti üretmek için elimizden gelen gayreti sağlamaya devam ederiz. Bu belediyenin kendi içinde bir tasarrufla başlar. Bir takım hizmet daraltmaları olabilir ama biz bunu yurttaşımıza hissettirmeden, bu krizi, sıkıntıyı atlatırız.” diyerek, dikkatli bir şekilde süreci atlatabileceklerini aktardı.

Tasarrufa belediyelerden başlanmamalı

Borcunu borçla kapatmaya çalışan, krediye bağımlı hale gelen belediyelerin bu süreçte büyük sorunlar yaşayacağının altını çizip, tasarrufa belediyelerden başlamanın doğru olmadığını vurgulayan Ercengiz, “Asıl sorun oldukça fazla kredi kullanıp krediye bağımlı hale gelmiş belediyelerde olacaktır. Şuanda borcunu borçla kapatmaya çalışan, yeni kredilerle yapılandırma çabasında olan belediyeler sorun yaşayacaktır. Kesintinin olması halinde işletilemez hale gelecektir. Tasarruf yapılması gerekiyorsa mantıklı bir yerden yapılmalıdır. Belediyeler, topluma en iyi hizmet eden, toplama en çok dokunan kurumlar olarak bakıldığında en son tasarruf edilmesi gereken yerlerdir. Ben sayın Hazine ve Maliye Bakanının yaklaşan seçimler öncesi Türkiye’deki 1300 belediyenin yaklaşık %50’sinin AKP’li olduğunu düşünürsek böyle bir durumu göze alacaklarını düşünmüyorum. Çünkü büyükşehirlere bakıldığında yada büyük ölçekli belediyelere bakıldığında çoğunun AKP’de olduğunu düşünürsek, yaklaşan seçimler öncesi hizmet aksamasına gidecek kesintiyi belediyelerde yapacaklarını düşünmüyorum. Buna da şahsen akıllı siyasetçi cesaret edemez.” dedi.

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın