Haziran yağışları buğday pazarını da vurdu

Buğday Pazarı; köylülerin, tüccarların mahsüllerini sattığı yer. Bu yıl Haziran ayındaki beklenmeyen yağışlar buğday pazarını da etkiledi. Aşırı yağışlar ekinleri çürütüp renk değişikliğine neden oldu. Bu da fiyatta yükselmeyi beraberinde getirdi. Beklenmeyen yağışların getirdiği rekolte düşüklüğü, hem çitçiyi hem alıcıyı olumsuz etkiledi. Ekinlerin çürümesiyle birlikte balya durumunda da yarı yarıya düşüş yaşandı.  Çiftçi beklentisinin altında bir durumla karşılaştı. Görünen o ki hem çiftçiyi hem de alıcıyı zor günler bekliyor. 

Gümüşsu işletemisinin sahibi Sezer Gümüşsu, Buğday Pazarı’ndaki alım-satım durumuyla ilgili gazetemize yaptığı açıklamada;

“Haziran ayında yağan beklenmedik yağmurlar, arpalarda ve buğdaylarda renk değişimi, rekolte düşüklüğüne yol açtı. Geçen sene yine kurak gitmesine rağmen, dekardan 300-350 kilo hububat alınmıştı. Şu anda bu verim 150-200 kilo civarına düştü. Rekolte düşüklüğü,renk değişikliği çok. Bu durumdan çiftçilerde mağdur aynı şekilde bizde mağduruz. Rekolte düşüklüğünden dolayı fiyatlarda yükselmede var. Şu anda 85-90 kuruş arasında alımımız gerçekleşiyor pazarda. Biz tamamen al-sat yapıyoruz. Ama çiftçiye ezme olarakta veriyoruz. Hammadde ihtiyacı olana hammadde olarakta veriliyor. Ticaretimiz bu şekilde gerçekleşiyor. 

Harmanın olduğu her zaman açık pazarımız. Genelde mahsulü köylüler ve tüccarlar getiriyorlar. Geçen yıla göre satışlarımız bu yıl zoraki geçecek. Yağışlar zamanında yağmadığından dolayı, ekinler kurudu şu anda. Tarladaki çiftçinin balyasında %50 oranında bir düşüş oldu, geçen seneye oranla. Bu aynı zamanda taneyi, sapı, samanı da etkiliyor. Bu kararma dedikleri olay oldu mesela. Çürüme oldu aşırı yağıştan dolayı. Mahsülü alırken fiyat malın durumuna göre değişiyor. Biz al-sat yaparak aldığımız mahsülleri yem fabrikalarına satıyoruz.” Dedi.  

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın