Karaçal Barajı’nda su bitti Çiftçi dertlendi! - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Karaçal Barajı’nda su bitti Çiftçi dertlendi!

Karaçal Barajı’nda su istenilen seviyeye ulaşmayınca, barajdan beslenen 7 köyde pancar ekimi yapılamadı. “Medine fukaraları gibi yağış bekliyoruz” diyen köylü, sulamada yaptıkları yanlışların cezasını çektiklerini, bu yıl su isteyen tarım ürünleri ekemeyecekleri için birçok tarlanın boş kalacağını iletti.

Karaçal, Yarıköy, Yazıköy, Akyaka, Hacılar, Yassıgüme ve Düğer Köylerindeki toplam 55 Bin Dekar arazide, ekim yapılıyor. Bu arazilerin 38 Bin Dekarı ise Karaçal Barajı’ndan sulanıyor. İklim değişikliklerinin de etkisiyle bölgede yeterince kar ve yağmur yağmayınca, Karaçal Barajı’ndaki su oranı istenilen seviyeye ulaşamadı. Bu yüzden bölgede su isteyen tarım ürünlerini tercih eden çiftçiler, ekime hazırladıkları tarlalarını Karaçal Barajı’ndan su bırakılamadığı için boş bekletiyorlar. Bunun yanında 60 Milyon Ton su kapasiteli barajın 50 Milyon Ton suyu geçtiğimiz 3 yıl içerisinde yanlış tarım uygulamalarıyla tüketildi.
Köylü, “Barajda su olmayınca pancar ekemedik. Şimdi yağmur yağar barajdan su bırakılacak duruma gelirse hayvan yemi olarak kullandığımız silajlık mısır ekeceğiz. Mevcut durum mısır da ekemeyecekmişiz gibi görünüyor. Eğer mısır da ekemezsek kilogramını 15 Kuruş’a mal ettiğimiz silajı, 30 Kuruş’a satın alacağız. 30 Kuruş’a mal ettiğimiz yoncayı, 70 Kuruş’a alacağız. Bu da bize hayvancılıkta sorunlar yaratacak. Kredi borçlarımız da cabası. Medine Fukaraları gibi yağmur yağsın diye bekliyoruz.” diyerek derdini anlatıyor.
Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir ise, sulamada yapılan yanlışları anlatıp, yaşanan sorunun birkaç yıl daha devam edeceğini, Karaçal Barajı’ndan su kullanan 7 köydeki çiftçilerin hububat ürünlerine geçmesinde fayda olduğunu vurguladı ve su birliklerini dikkatsizlikle suçladı.

Yassıgüme Köyü’nde çiftçilik yapan Kerim Bakır ve Remzi Macit, yaşadıkları sorunları paylaşıp, pancar ekemedikleri için tarlalarının boş kaldığını, ümitlerinin ise hayvan yemi olarak kullandıkları silajlık mısırda olduğunu söylediler. Eğer bu ay da yağmur istenilen seviyede yağmaz ve Karaçal Barajı’nda su miktarı artmazsa tarlalarının boş kalacağını belirttiler. Yaşanan olayı değerlendiren Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir, yapılan yanlışları ve alınması gereken önlemleri aktardı.
Medine fukaraları gibiyiz
Karaçal Barajı’ndaki su azlığı nedeniyle bu yıl pancar ekimi yapamadıklarını söyleyen Yassıgümeli çiftçi Kerim Bakır, “Bu yıl pancar ekimi yapılamayacak. Eğer yağışlar olupta baraj yeteri seviyeye ulaşırsa mısır ekebileceğiz. Yağış olmazsa mısır da ekemeyeceğiz ve tarlalarımız bu yıl boş kalacak.
Biz suyu çok kontrolsüz kullandık, hiç bitmeyecek gibi davrandık. Suyu saldık gezmeye gittik. Çok sulamakla çok mahsül alacağımızı düşündük ama su geldi gitti. Koskoca barajın dibi göründü. Şimdi de Medine fukaraları gibi yağmur yağsın diye bekliyoruz. Yağmur yağarsa yüzümüz güler. Hepimizin banka kredileri var, üretime güvenerek traktör aldık, ekipman aldık. Üretim yapamazsak ödemelerde de zorlanacağız.” dedi.
Hayvancılıkta da sorun olacak
Pancar üretemeyen çiftçilerin yağışlar olmadığı gibi mısır ve yonca da ememesi halinde, hayvan yemlerini parayla alacaklarını dile getiren Remzi Macit, “Bu yıl kış yağışışlı geçmeyince barajımız kurudu. Pancar ekimini yapamadık. Bu ay yeterince yağmur yağıp barajımız dolmazsa işimiz çok zor. Kredisi olmayan çiftçi çok az. Mısır ekemeyince hayvan yemlerimizi de parayla alacağız. Mısır ekip kilogramını 15 Kuruş’a mal ettiğimiz silajı, 30 Kuruş’a satın alacağız. 30 Kuruş’a mal ettiğimiz yoncayı, 70 Kuruş’a alacağız.” diyerek ekonomik sorunlar yaşacaklarını ifade etti.
3 Yılda 50 Ton su kullanıldı
Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir, Türkiye Geneli’nde yaşanan iklimsel değişiklikler nedeniyle yağışların istenilen seviyede olmadığını belirtip, “Karaçal Barajının hükmettiği saha içerisinde Karaçal, Yarıköy, Yazıköy, Akyaka, Hacılar, Yassıgüme ve Düğer’den oluşan 7 köyümüz var. Köylülerimiz, barajda suyun hiç bitmeyeceğini düşünerek yaptıkları yanlış sulama uygulamaları nedeniyle oluşacak mağduriyetleri göremediler. Bölgede ekili alan 55 Bin Dekar, bunun 38 Bin Dekarı 2017’de sulandı. Bölgedeki üreticilerimiz yıllık 15 Milyon Ton su kullanarak son 3 yılda 45-50 Milyon Ton su kullandılar. Barajın su kapasitesi ise 60 Milyon Ton’dur. Yağışlarda olmayınca baraj kurudu.” diyerek, Karaçal’dan su kullanımında yapılan yanlışları ortaya koydu.
Çiftçimizi zor günler bekliyor
Pancar ekiminin yapılamadığı gibi mısır ekiminin de yapılmasının zor olduğunu ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin silajlık mısırla yoncayı para vererek alacaklarını belirten Demir, “Burdur Şeker Fabrikasının çalışma alanı içerisinde 105 Bin Dekar pancar ekimi yapılıyor. Bunun 18 Bin Dekarı Sandıklı’da geri kalan kısmıda Burdur’da üretiliyor. Pancar, su bitkisi. Karaçal Barajı’ndaki su kapasitesinin sulamaya verilmeyecek kadar az olması nedeniyle pancar üretimi 7 köyde yapılmadı. Geçen dönem o bölgede 3 Bin Dekardan 30 Bin Ton pancar alınıyordu. Bu yıl olmayacak. Şeker Pancarı üretiminde önemli bir alanı kaybetmiş durumdayız.
Karaçal, Yarıköy, Yazıköy, Akyaka, Hacılar, Yassıgüme ve Düğer’de pancar ekemeyen köylülerimiz, Silajlık Mısır ekim dönemini bekliyor fakat o da su isteyen bir bitki olduğu için onun da ekimi olmaz. Silajlık mısır büyükbaş hayvanlara yem olarak kullanılıyor. Mısır da ekemeyen köylümüz yemi de parayla satın alır duruma gelecek. Çiftçimizi zor günler bekliyor.” dedi.
Tarımda radikal kararlar alınmalı
Sulama birliklerinin yaptığı yanlışları ifade edip, tarım ve hayvancılıkta yapılan yanlışları anlatan Ziraat Odası Başkanı Demir, “TBMM’de de tarım üzerine iyi bir çalışma yapılmıyor. Hükümet tarım iyi irdeleyemedi. Görevi geldiğimiz dönemde çiftçimiz sütü satacak yer arıyordu. Bu durum süt hayvanlarının kesimine kadar gitti. Arkasından ülkede damızlık azlığı meydana geldi. Damızlık azalınca yavrulama azaldı, bu da ülkeyi et ihtiyacına sürükledi. Türk Tarımında radikal kararlar alınmalı. Su Birliklerinin burada hatası büyük. Suyu açıp denetimini yapamadılar. Su insanlığın geleceğidir. TBMM’de bir yasa çıkarılarak Su Birliklerinin çalışma alanları kısıtlanıp DSİ’ye yetki verilir onlar da iyi denetim yaparsa bir kaç yıl içerisinde sorun çözülür.” dedi.
Hububattan başka alternatif yok
Yaşanan su sorununnu birkaç yıl çözülemeyeceğini ve çiftçilerin hububat ürünlerine yönelmesinde fayda olduğunu belirten Demir, “Bu durum önümüzdeki yıl da kolayca çözülemez. Allah’tan ümit kesilmez ama durum bir kaç yıl bölgede sulu tarımın yapılamayacağını gösteriyor. 7 Köyde çiftçilerimiz bu yıl tarlalarına hiç birşey ekemeyecek gibi görünüyor. Önümüzdeki yıl ise mecburen hububata dönecekler. Arpa, buğday, çavdar ekecek. Sulanabilir durumda olan alanlara da hayvanları için çok fazla olmamak kaydıyla yonca ekmelerini tavsiye ediyorum. Yonca çok su tüketen bir bitki değildir. Başka alternatifleri yok.” diyerek, Karaçal Barajı’ndan su kullanarak tarım arazilerine ekim yapan çiftçilere seslendi.
Bahtiyar Turan

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Yorum yapın