370. Kısa Dönem Erler yemin etti

370/2 kısa dönem erler Vali Yılmaz’ında katıldığı törende yemin etti. Yemin Töreni MAKÜ Konferans ve  Sergi Salonu’nda düzenlendi. Kısa Dönem Erler adına J. Er Yunus Nadir Demircioğlu konuşma yaptı. Konuşmanın ardından J. Er Ali Rıza Tevetoğlu ‘Jandarmayız Biz’ isimli şiiri okudu.

İl Jandarma Alay Komutanı Albay Orhan Kılıç 370/2 kısa dönem erler yemin töreninde yaptığı konuşmasında;
“Temel eğitimini başarıyla tamamlayan 370. kısa dönem erlerimizin ant içme törenini icrası için toplanmış bulunuyoruz. Milletimizin ve bağımsızlığımızın sembolü olan şanlı bayrağımızın gölgesinde anne, baba ve yakınlarının huzurunda silah arkadaşlarınızla omuz omuza vererek gerektiğinde vatan, cumhuriyet ve vazife uğrunda seve seve canınızı vereceğinize namusunuz ve şerefiniz üzerine ant içtiniz.
İçtiğiniz bu ant, vatana millet sevgisini vazife, namus ve şeref anlamında olup, dürüstlüğün mutlak ifadesi aynı zamanda kahraman jandarma teşkilatının bir mensubu olduğunuzun kabuludür. Kutsal ocak Atatürkçü düşünce sistemi içinde, aklı ve bilimi rehber edinen, gönlü yurt ve yurttaş sevgisiyle dolu, milli, ahlaki ve insani değerlere bağlı hukuka ve insan haklarına saygılı, aldığı vazifeyi vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır düsturuyla yerine getiren birer jandarma eri olarak yetiştireleceksiniz. Taşıdığınız üniformanın yüce Türk ulusunun şerefinin simgesi olduğunu ve yurdumuzun en ücra köşelerinde bile sizlerle onurlacağının bilinciyle hareket ederek jandarma teşkilatının birer aynası olduğunuzu unutmayınız.” Dedi.
İl Jandarma Alay Komutanı Albay Orhan Kılıç Türkiye Cumhuriyeti kahraman Mehmetçiğin  sarsılmaz omuzlarında daima yükseleceğini ve bayrağımız kutsal vatan toprakları üzerinde sonsuza kadar dalgalanmaya devam edeceğini vurgulayarak;
“Hürriyet ve bağımsızlığımızın, toprak bütünlüğümüzün, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin inançlı, kararlı bir savuncusu olarak her an göreve hazır  bir  kanun ordusu olan Jandarma Teşkilatı’nın bir ferdi olarak birlik ve beraberlik ruhu içinde yemininize bağlı kalıp yurt genelinde emniyet  varsayı sağlayacak her türlü suça karşı etkinlikle mücadele edeceksiniz. Görevinizi en iyi şekilde yapacağınızdan kanun ve nızamı, hak ve adaleti daima rehber edineceğinizden ve yemininize sadık kalacağınızdan hiçkimsenin şüphesi yoktur. Türkiye Cumhuriyeti sizlerin sarsılmaz omuzlarında daima yükselecek ve bayrağımız kutsal vatan toprakları üzerinde sonsuza kadar dalgalanmaya devam edecektir. Kıymetli aileler yaklaşık 5 hafta önce kutsal vatan görevini ifa etmek için bizlere emanet ettiğiniz evlatlarınız temel askerlik eğitimini başarıyla tamamlayarak karşınızda sarsılmaz bir iradeyle dimdik durmaktadır. Bu görkemli tabloyu oluşturarak sizlere çoşkuyla selamlayan evlatlarınızla ne kadar gurur duysanız azdır. Acemi eğitim süresince erlerimizin birbirleriyle bütünleşmesi için eğitimlerde görev alan subay, astsubay ve uzman jandarmalardan oluşan eğitici personelide ayrıca kutluyor, kendilerine teşekkür ediyorum. Bu vesileyle başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, hayattaki gazilererimize saygı ve şükranlarımı sunuyorum.” deyip Kahraman Mehmetçiklere içtikleri andın Mehmetçiklere, ailelerine ve jandarma teşkilatına, yüce Türk milletine ve devletine hayırlı olmasını diledi.
Asker olma heyecanıyla memleketinden uğurlanıp İl Jandarma Komutanlığı’na ilk katılan Jandarma Er Yunus Nadi Demircioğlu yaş kütüğüne plaket çaktı. Jandarma Er Yunus Nadi Demircioğlu yaş kütüğüne plaket çakmadan önce;
    “370. Piyade erler adına bu plaketi çakarken şerefli bir görev yapmanın mutluluğu içerisindeyim. Yaş kütükleri jandarma teşkilatına hizmet etmenin bir nişanesidir. Bu kutsal görevi en iyi şekilde yapmanın bilinciyle kısa dönem acemi erler adına bu plaketi çakıyorum.” sözleriyle mutluluğunu dile getirdi.
Törenin devamında  tüm mal varlığını Mehmetçik Vakfına bağışlayan Afife Özmen tarafından ‘Atatürk’ isimli şiir okundu. Vali Şerif Yılmaz hayırsever Afife Özmen’e, birliğine ilk teslim olan J. Er Yunus Nadir Demircioğlu ve ailesine teşekkür ederek hediye takdiminde bulundu. Kına yakılarak Burdur’a uğurlanan Jandarma Erler ve ailelerine de protokol üyeleri tarafından çeşitli hediyeler verildi.
Tören, J. Er Yavuz Feyzioğlu tarafından ‘Görev’ isimli şiir okunması ve yemin eden askerlerin Jandarma Marşı söylemesi ile sona erdi.
Temel askerlik eğitimini başarıyla tamamlayan erler görkemli bir tablo oluşturarak, herkesi çoşkuyla selamladılar. Kısa dönem erlerin ailelerinin yaşadığı duygu dolu anların ardından aileler evlatlarına büyük bir özlemle sarıldılar.  
Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın