İstiklal Marşımızın sözleri millet gücünü yansıtıyor

Milli Şairimiz, Burdur’un TBMM’deki ilk milletvekili Mehmet Akif Ersoy’un kaleminde yoğurulup tüm yurdu dizeleriyle saran İstiklal Marşı’nın 97. Kabul yıldönümü, Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi öğrencilerinin hazırladığı programla kutlandı. MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu’nda düzenlenen programda öğrencilerin resimleri, oratoryo ve müzik dinletisi büyük beğeni toplantı.

Milli Şairimiz, Burdur’un ilk Milletvekili Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı’nın 12 Mart 1921’de TBMM’de kabul edilmesinin 97. yıldönümü, MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu’nda düzenlenen programla kutlandı. Güzel Sanatlar Lisesi ve Spor Lisesi öğrencilerinin hazırladığı programda, Akif’in hayatı anlatılıp milli mücadelenin zor şartlar altında geçen yılları ve bağımsızlık inancıyla cepheden cephene koşan milletin azmi paylaşıldı. Şiirlerin türkülerin okunup zeybeklerin oynandığı programda öğrencilerin sunduğu müzik dinletisi ve oratoryo büyük beğeni topladı.

Ahmet Polat Karadağ’ın şefliğinde sahne alan Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri, eşsiz bir dinleti sundular. Programın ardından resim sergisi açıldı.

12 Mart İstiklal Marşı’nın kalubü için düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere, programın ardından düzenlenen törende Vali Şerif Yılmaz, Garnizon Komutanı Hakan Tutucu ve Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz tarafından ödülleri verildi. Ödülleri sahiplerine verip programda görev alan öğrencilere teşekkür eden Vali Yılmaz’ın isteğiyle şiir yarışmasında birinci olan Gökmen Alp Avluklu’dan yazdığı “Milli Marş” isimli şiirini salonda okudu. Vali Yılmaz, programda Mehmet Akif’in “Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın” sözünü hatırlattı.

MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu’nda İstiklal Marşı’nın 97. Kabul Yıldönümüne dair yapılan programda İstiklal Marşının yazılış sürecini anlatan Spor Lisesi Tarih Öğretmeni Süleyman Göze, “İstiklal Marşını anlamak ve anlatmak için onun hangi şartlarda yazıldığını bilmek gerekir. Çanakkale’de büyük bir cesaret örneği gösteren mehmetçikle, Anadolu’da milli mücadelenin meşalesi çoktan yanmıştır. Anadolu’da açılan milli mücadele bayrağı altında yer alan isimlerden biri de Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’dur. Mehmet Akif, hiç zaman kaybetmeden doğruca bir ulusun kaderinin tayin edildiği Millet Meclisinin yolunu tutar. Akif, Ankara’ya varır varmaz işe vatanın bağımsızlığı için kolları sıvamakla başlar. Vatanan bağımsızlığı için halkı milli mücadele sancağı altında milli mücadeleye çağırır. Bu uğurda Anadolu’yu adım adım dolaşan milli şair, gittiği her vatan toprağında ‘Bu vatan toprağı da kaybedilirse gidecek hiçbir yer kalmaz’ diyerek, halka ümit açmaktadır. İşte tam o günlerde, Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa, cephedeki mehmetçiği şevke getirip coşturacak milli bir marş yazılmasını Milli Eğitim Bakanlığına bildirir. Bakanlık, bu düşünceyi yerinde bularak bir yarışma açar. Tek şart, yazılacak marşın milli mücadele ruhunu ifade edecek güç ve kudrette olmasıdır. Bu kutsal vazifeyi yerine getirmek uğruna çok sayıda şair kaleme aldıkları 724 şiiri Milli Eğitim Bakanlığına göndermişlerdir. Fakat gönderilen şiirlerden hiçbiri istiklal ruhunu yansıtacak nitelikte değildir. Böyle büyük bir güç ve kudreti barındıracak, yaşantısıyla, inancıyla, Anadolu’nun çektiği ızdırabı hissedebilecek, onun için yanıp kavrulan bir kişi yazabilirdi. O kişi hiç şüphesiz ki Mehmet Akif’ti. Milletin ızdırabını derinden hisseden Akif, gece gündüz gözünü bile kırpmadan şiirini kaleme almış, dizelere dökmüştür. Öyle bir şiir yazmıştır ki; Bir ulusun var olup olmama noktasında ihtiyaç duyduğu sonsuz gücünü taşımaktadır. İstiklal Marşı, Büyük Türk Ulusunun yılmayan gücünü yansıtmakta, ifade ettiği derin anlamlar ve şiir kalitesi olarak yer yüzündeki diğer marşlardan üstün bir konumdadır. Mehmet Akif’in yazdığı şiir, 12 Mart 1921’de meclis tarafından oy birliğiyle milli marş olarak kabul edilir.” dedi.

Programda, Güzel Sanatlar Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Yusuf Keleş ise, Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlattı. Programın devamında ise öğrencilerin milli mücadele ve Mehmet Akif Ersoy’u resme döktükleri sergi ziyaret edildi.

MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu’nda düzenlenen programa Vali Şerif Yılmaz, Garnizon Komutanı Hakan Tutucu, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, MAKÜ Rektörü Adem Korkmaz, İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Bağcı, Emniyet Müdürü Arif Çankal, Burdur Barosu Başkanı Ramazan Gedik, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile askeri erkan, öğrenciler ve vatandaşlar katıldılar.

Bahtiyar Turan

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın