Başarı kısa yoldan gelmez çalışmayı gerektirir

MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu’nda “Etkin Kariyer Yönetimi ve Başarıya Giden Yol”eğitimi verildi. Dr. Cengiz Tavukçuoğlu renkli sunumuyla öğrencilere faydalı bir program düzenledi. Mesleki ve teknik eğitimde motivasyon, etkin kariyer yönetimi eğitimine öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. 

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik ailelerin ve öğrencilerin yedi yirmi dört öğrencilerin yanında olduğunu belirttiği konuşmasında;

“ Öncelikle geçen yıl bu salonda 12. sınıfta okuyan ama bu yıl üniversite sıralarında olan değerli gençlerimize burada eğitime destek geleceğe hazırlık adı altında bir program yapmıştık. Bugünde bu programın ikincisi sizlere sunacağız. İlokul birinci sınıftan 12. sınıfa kadar başta ailelerimiz olmak üzere çok değerli öğretmenlerimizle birlikte bir süreç yaşadınız. Bu 12 yıllık eğitim hayatınızda yedi yirmi dört aileleriniz yanınızda ve mümkün olduğu kadar o elleri öpülesi öğretmenlerinizde her zaman yanınızda oldu. 12. sınıf bitiyor inşallah. Hepiniz üniversite sınavlarına hazırlanıyorsunuz. Şurada 2-3 ay sonra üniversite sınavlarına girip, bir dahaki eğitim-öğretim yılında hepiniz üniversite sıralarında oturan öğrenciler olacaksınız. Yol ayrımına yakınsınız. Artık gerçek hayat üniversitenin başında başlıyor. Üniversite demek bundan sonraki hayatınızda tutmuş olduğunuz yol haritası demek. İşte herkes kendine göre hayallerini gerçekleştirmek için bir meslek seçer ve bu mesleği üniversitede okuyarak meslek sahibi olacak.” Dedi.

 Ticaret ve Sanayi Odası’nın bu tür eğitimlerdeki  amacının bu yolculukta dini, milli,ulusal değerlere ve öncelikle mesleki değerlere bağlı gençler yetişmesi için bu çalışmaları yaptıklarını ifade eden Yusuf Keyik;

İnşallah bu çalışmaların sonuçlarını alacağımızdan bizim ümidimiz sonsuz. Çünkü sizlere güveniyoruz. Bu ülkenin gelceğinin sizlerin elinde olduğunu biliyoruz ve bu şekilde bu ülkeye sahip çıkmak için eğitildiğinizi biliyoruz. Onun için vatan, millet sevgisiyle meslek sahibi olup, üniversite bitirdikten sonra başta aileleriniz olmak üzere bu ülkeye, bu devlete ayrı ayrı meslek organlarında hizmet edecek. Kiminiz iş adamı, kiminiz iş kadını, kiminiz hakim, kiminiz savcı ve birçok meslek dallarında bu ülkeye hizmet edeceksiniz. Bizde bu hizmet yolunda Burdur Ticaret ve Sanayi Odası olarak bir nebze yardımcı olabilirsek bunun mutluluğunu yaşayacağız. Bundan dolayı benim sizlere karşı ümidim sonsuz. Elinizden gelen gayreti göstereceğinizi ve bu millete hayırlı işler yapacağınız noktasında en ufak bir şüphem yok” deyip  Dr. Cengiz Tavukçuoğlu’na, Vali Şerif Yılmaz’a, Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram’a sağladıkları ortam için teşekkür etti.

 Dr. Cengiz Tavukçuoğlu’da eğitimdeki sunumunda;

Gözyaşı dökmeden, emek harcamadan başarı gelmez. İnsanlar bugün, kısa yoldan başarılı olmak istiyor. Kısa yoldan başarı gelmez. Başarı için sabırla çok çalışmak gerektiği görüşünü vurguladı.

 Geleceğinize ilişkin yön verirken meslek seçiminin önemini göz önünde bulundurmanın, meslek seçimi yaparken mutlaka o mesleğin özelliklerini, gerekliliklerini araştırmanın ve kendi kişisel özelliklerimizin tercihlere uyumlu olup olmadığının değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Kendimizin eksi ve artı yönlerini belirleyip ona gore meslek hayatımızı belirlememiz gerektiğini söyleyen Dr. Cengiz Tavukçuğlu başarıya giden yolda öğrencilerin neler yapması gerektiği hakkında bilgi verdi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın