Vali Yılmaz İnsuyu Mağarası’nda yapılan çalışmaları denetledi

Vali Şerif Yılmaz, İnsuyu Mağarası’nda devam eden çalışmaları yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı. İncelemeye ilişkin açıklama yapılarak bilgi verildi;

Ülkemizin Turizme kazandırılan ilk mağarası olan İnsuyu Mağarası’nın içerisinde aydınlatma çalışmalarının tamamlanmasının ardından çevre düzenlemesi çalışmaları da hızla devam ediyor.

Bugün Büğdüz köyünde katıldığı sertifika dağıtım töreninin ardından beraberindeki kurum müdürleri ile birlikte İnsuyu Mağarasına geçen Vali Yılmaz, mağarayı gezerek tamamlanan aydınlatma çalışmalarını yerinde inceledi.

A

yrıca Mağara girişi ve çevresinde hızla devam eden idari bina, kafetarya, yürüyüş yolları, lavabo-tuvalet, mescit ve peyzaş çalışmaları ile ilgili İnsuyu Birlik Müdürü Bahattin Üzgaş ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Saraç’tan bilgiler aldı.

Uzun süredir herhangi bir düzenlemenin yapılmadığı İnsuyu Mağarası ile ilgili yapılan bu çalışmalarla birlikte, yaz döneminin en işlek yollarından Antalya karayolu üzerinde bulunan mağaranın ziyaretçilerine daha iyi, daha güzel şartlarda hizmet vereceğini belirten Vali Yılmaz, yapılan bu çalışmalarla birlikte mağara çevresinin, çehresinin değişeceğini ifade etti.

İncelemelerinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Yılmaz;

“Devam eden çalışmaları biraz önce gördük. Mağara içi aydınlatma ilgili çalışma tamamlandı. Çevre düzenlemesi ile ilgili işlemleri bitirmek üzereyiz. Tüm çalışmaların tamamlanmasının ardından İnsuyu Mağarasını ziyarete açacağız. İnşaat aşamasında iken herhangi bir aksaklık olmaması açısından misafirlerimizi alamadık ama inşallah kısa süre içerisinde tamamladıktan sonra ziyaretçi kabul etmeye başlayacağız.

Mağaranın devri ile ilgili de İnsuyu Mağarası çevre düzenlemesini yaptıktan sonra Orman Bakanlığımıza devir edeceğiz. Orman ve Su İşleri Bakanlığımız tarafından büyük bir ihtimal müstecirlere vermek suretiyle bu alanın ve mağaranın işletilmesi sağlanmış olacak. Bilindiği üzere uygun olmayan şartlarda yapılmış, bir takım eklentiler ilave edilmiş daha önce, kaçak yapılar vardı ve mevcut yapılar yetersizdi. Gelen misafirlerin rahatlıkla gezebileceği ve misafir edebileceğimiz imkanımız yoktu.

Şuan yapılan en son düzenlemelerle beraber ben buradan özellikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza teşekkür ediyorum, bize katkı ve destek verdiler. Bu desteklerle bu çalışmaları hayata geçiriyoruz. İnsuyu Birliği olarak verilen desteklerle birlikte çalışmalarımızı bu aşamaya getirdik, inşallah bu süreçten sonrada Sayın Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu beyin ilimizi ziyaretlerinde kendilerine arz etmiştik. Kabul edeceklerini söylemiş ve gerekli talimatları vermişti. Çünkü mağaracılıkla ilgili uzman kuruluş Orman ve Su İşleri Bakanlığımız, İnsuyu Mağarasının onların nezaretinde yürütülmesi ve güvenilebilir bir şekilde turizmle ilgili kullanılması devir için en önemli faktör diye düşünüyorum. İşin uzmanı orada, o nedenle böyle bir girişimde bulunduk. Bakanımızda kabul etti. Tuvalet, çevre düzenlemesi, kafeterya, idari bina, mescit olmak üzere misafirlerimizin rahatlıkla modern bir mekanda hizmet alabileceği bir alana kavuşmuş olacağız” dedi ve Burdurlular ve kullanacak tüm ziyaretçilere hayırlı olmasını diledi.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın