Şehit Öğretmenler türkülerle, şiirlerle anıldı

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Genç Sporcular ve Rekreasyon Topluluğu tarafından Şehit Öğretmenleri Anma Gecesi düzenlendi. Geceye damgasını vuransa Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın’ın babası Sadık Yalçın’ın katılımı oldu. Akıllara Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın’ın televizyon ekranlarında söylediği Magusa Limanı türküsünün sözleri geldi;

 Magusa limanı 

Magusa limanı, limandır amman amman 

Magusa limanı 

Magusa limanı, limandır amman amman 

*****

Beni öldürdende yoktur din iman 

Beni öldürdende yoktur din iman 

*****

Uyan Alim uyan,uyanmaz oldun 

Yedi bıçak yarasına dayanmaz oldun 

*****

Uyan Alim uyan,uyanmaz oldun 

Yedi bıçak yarasına dayanmaz oldun

 

 Geceye Türk Eğitim-Sen Burdur İl Başkanı Orhan Akın, Ülkü Ocakları Başkanı Ayhan Mete, Batman’da hain terör saldırısında şehit düşen Aybüke Yalçın’ın babası Sadık Yalçın ve diğer konuklar katıldı. Şiirler söylenip, türküler seslendirildi. 

MAKÜ Genç Sporcular ve Rekreasyon Topluluğu Akademik Danışmanı Ali Karaca katılımcılara seslenerek;

“Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum diyen Hz. Ali’nin cümleleriyle başlayan, bu şekilde yola çıkan vatan her yerdir diye devam eden ve Doğu’nun bir yerine gidip haince şehit edilen Sayın Aybüke Yalçın kardeşimizin değerli babası Sayın Sadık Yalçın abim hoşgeldin. Değerli gençlere daha öncede söylediğimiz şehit gecesinde söylediğimin aynısını söylemek istiyorum. Rahmetli Başkomutan Alparslan Türkeş Beyefendi’nin ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleriyle noktalıyorum. Hepiniz birer Türk bayrağısınız. Bayrağı lekelemeyin, kirletmeyin. Ne Mutlu Türküm diyene.” Dedi.

Siyasi liderlerden, Türk milletinden büyük destekler aldığını yaptığı konuşmada vurgulayan Şehit öğretmen Aybüke Yalçın’ın babası Sadık Yalçın;

 “Haziran 2017 Cuma günü vuku bulan olaydan geçeli yaklaşık altı ay gibi bir zaman oldu. Bu zaman içerisinde devletimizin ve sosyal toplum kuruluşlarının birçok kesiminde aziz Türk milletinin, ülkemizin dört bir tarafında yaşayan kıymetli insanlarımızından çok büyük destekler aldık. Hepinize buradan şükranlarımı iletiyorum. İleriki yıllarda görevlerinizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Değerli öğrenci kardeşlerim bu konular daha çok sizleri ilgilendirmekte. Hocalarımızın konuşmalarından, bizlerin konuşmalarından sizlerin daha çok faydalanacağına inanıyorum. Üniversitemiz temsilcilerinin bizleri toplayıp kızım Aybüke Öğretmeni ve Necmettin Öğretmeni unutmadığınızı bizleri buraya davet etme inceliğinden anlıyoruz ki daha çok yiğitlerin arkadan geleceğini, düşen bayrağın yerde kalmayacağını ve ilelebet bu ülkenin payidar kalacağını inanıyorum.Sayın cumhurbaşkanımızın, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Başkanımız Binali Yıldırım’ın daveti üzerine 3-4 gün oralarda misafir edildik. Bizleri gerçekten onura ettiler. Kendilerine burdan saygılarımı ve sevgilerimi iletiyorum. Teşekkür ediyorum. Diğer siyasi başkanlarımızdan Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Beyefendiye ara ara bizleri sormaları bizlerle ilgilenmeleri gerçekten bizleri mutlu etmekte. Acımızı hafifletmekte.” Dedi. 

Birlikten kuvvet doğar

Ülkenin şu günlerde içinde bulunduğu sıkıntılı günlerinde bir olmak gerektirdiğine inandığını vurgulayan Sadık Yalçın;

 Ayrılık, gayrılık bizleri azaba götürür. Birlikten kuvvet doğar atsözü hiçbir zaman boş değildir. Bir olup diri olmakta fayda vardır. Ülkemizin etrafına baktığımızda göreceksiniz ki ateş çemberi içerisindeyiz. Bu sıkıntılı günlerimizde birbirimizi eleştirmek değil, ülkemizin faydasına olan işleri çıkartıp onun etrafında toplanmayı başarabilirsek inanın dünyanın hiçbir kuvveti bizleri bu coğrafyadan silemez ve bunu yapmaya hiçkimsenin kuvveti yetmeyecektir. Daha önce de söyledim. Bizler bu Anadolu coğrafyasına beş bin yıl önce geldik. Her ne kadar resmi kayıtlarda bin yıl önce olduğu ifade edilsede manevi önderlerimiz onlardan çok daha önce gelmişlerdir buraya. Allah’ın izniyle beş yüz bin yıllar daha buralardayız. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Kıymetli kardeşlerim, öğrenci kardeşlerim kendi branşlarınızın haricindeki boş zamanlarınızda ülke meseleleriylede ilgilenirseniz inanın bundan hem siz hem de ülke kazançlı çıkacak. Boş vakitlerinizde bu elinizdeki oyuncaklarla değilde kitap okumayı tercih ederseniz kazançlı çıkarsınız. Şehitleri Anma Programının içeriğini farklı şeylerle doldurmak istemiyorum. Maneviyatına uygun bir şekilde bizleri unutmayan, şehitlerimizi unutmayan Aziz Türk Milleti’ne vefa borcumuzu nasıl öderiz onu bilemiyorum. İnşallah ülkemiz hür olarak bu coğrafyada var olmaya devam edecektir. Bunları ifada eden çok güzel söylemlerimiz var bizim” değerlendirmesi yapıp. “Vatan ne Türkiye’dir Türklere ne Türkistan, vatan kutsal müebbet bir ülkedir Türklere Turan. Allah’a emanet olun” sözleriyle konuşmasını noktaladı.”

 Konuşmaların ardından Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın’ın babası Sadık Yalçın’a hediyeleri takdim edildi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın