2017’nin son meclisinde gündem borç, hastane, hızlı tren

Burdur Belediye Meclisinin 2017’deki son toplantısında, CHP’li Ali Say ve Ak Parti’li Volkan Mengi’nin geçmiş döneme ait borç tartışması damga vurdu. CHP’li Meclis Üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say, toplantıda yaptığı konuşmada, eski dönem borçları hatırlatıp “Kim dürüst?” sorusunu yöneltti. Bunun üzerine Ak Parti’li Meclis Üyesi Volkan Mengi, Başkan Ercengiz’in seçim vaadlerini gündemine alıp, “Atıp tutmayacaksınız, yapabileceğinizi anlatacaksınız.” diyerek cevap verdi. 

Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ise, hastane yeriyle ilgili tartışmalara artık katılmak istemediğini iletip, kendisinin hastane yatırımını engellemek için ayak direttiğine yönelik sözlerin kulağına geldiğini açıkladıktan sonra, “Bunları diyen alçaktır, namussuzdur. Biz sadece çekincelerimizi ilettik” dedi. Açıklamasında Hızlı Tren konusunu da gündemine alan Ercengiz, “Anladığımız kadarıyla Bucak’tan geçecek hızlı trenimiz hayırlı olsun. En azından Burdur İl Sınırları içinden geçiyor” sözleriyle durumu hiciv yaparak gündeme getirdi.

66 Milyon TL Borçun 32 Milyon TL’sini ödedik

Belediye Başkan Yardımcısı ve CHP Meclis üyesi Ali Say, Sebahattin Akkaya’nın dönemindeki bazı yatırımları maliyetlererle birlikte, Ercengiz’in döneminde yapılan çalışmaları açıklayıp, “Dürüst Ak Parti Belediye Başkanı dönemine bir göz attık. Kendileri alınmasın dürüstlüğünden şüphemiz yoktur. Sayın Sabahattin Akkaya döneminde yapılan projelerin toplam maliyeti 30 milyon 901 bin TL. Dürüst Ak Parti Belediye Başkanının 10 yılda yaptığı yatırım bedeli 30 Milyon 901 bin TL, olmadı dediğiniz CHP li Belediye Başkanının üç buçuk yılda yaptığı yatırım tutarı 30 milyon 802 bin TL. Hesaplara dahil etmediğimiz ama herkesin aklında kalmasını istediğimiz rakamlar daha var. 2010-2014 tarihleri arası Belediyede çalışan yıllık ortalama taşeron sayısı 337 kişi. 2015-2017 arası belediyemizdeki çalışan taşeron işçi sayısı bir yılda 455 kişi. Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanı döneminde yani bizim dönemimizde istihdam artışı 118 kişidir. En düşük maaş alan işçimizin belediyeye aylık maliyeti 2 Bin 377 TL’dir. Sadece istihdamdan kaynaklı ödediğimiz ücret 11 Milyon 784 Bin TL’dir. Dürüst Ak Parti Belediye Başkanının 10 yıl sonra bize bıraktığı borç dağı Belediyemizin resmi bülteninde görülen bedel 49 milyon 795 bin 417 TL. BİMTAŞ Şirketinin 4 Milyon 195 TL. TOKİ Satışlarından elde edilen para 12 Milyon 152 Bin TL. Toplam borçlanma 66 Milyon 142 Bin TL’dir. Olmadı dediğiniz Belediye başkanı sıfır borç yapmış. 32 Milyon TL borç ödemiş. Dürüst Belediye Başkanı 30 Milyon TL yatırım yapıp 62 Milyon TL borç yapıp, olmadı dediğiniz Belediye Başkanı 30 Milyon TL yatırım yapıp 32 Milyon TL borç ödeyecek” deyip, “Kim dürüst?” sorusunu yöneltti.

Sürekli borç, borç, borç

Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Volkan Mengi ise “Ben burada CHP’nin seçim öncesi ve seçim propagandasında vatandaşa neler anlattığını ve neler yaptığını anlattım. Demek ki fazla atıp tutmayacaksınız yapabileceğinizi anlatacaksınız, insanları kandırmayacaksınız. Bu borçları 2014 yılında devrettiğimizde 25 milyon 500 TL’si eski dönemden kalan Senir Suyu projemiz, arıtma projemiz, kanalizasyon projesidir. Bunlar yapılandırılmış 25 milyon 500 bin TL borç o dönemden kalma. 43 Milyon 500 TL’nin yaklaşık 18 bin TL’si de Sabahattin Hocamın üstlendiği hizmetlerin meclisle karar aldığı borçlardır. Şirket borçları zaten Adliye’de, yargı aşamasında. Yeni arıtma için 12-13 Milyon Euro borçlandırma yetkisi aldınız. Biz size neden Burdur’u borçlandırıyorsunuz demedik. Bu ihtiyaç olan bir projeler, borçlanacaksak borçlanacağız. Sürekli borç, borç, borç. Siz de Burdur’a hizmet etmek için borçlanın” diyerek cevap verdi.

Borçlar olmasa projelerimizi daha rahat yapardık

Bunun üzerine Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz tartışmaya dahil olup, “Güneş Enerjisi Santrali için borçlanma başvurumuzu, Ayşen Gürcan hanım efendinin katkılarıyla çözdük. Biz yasal hakkımız olan borçlanmayı bile siyasi himayeyle halledebiliyoruz. Biz arıtma tesisi için Avrupa Yatırım Bankası’yla Haziran 2015’te imza attık yarın başlanacak gibi. 2017’nin Aralık ayına geldik. İller Bankası’yla Avrupa Yatırım Bankasının arasında bir uyuşmazlık olduğu söylenerek kredimiz hala verilmedi. Eski dönem borcun ortaya koyulmasının nedeni, siz benden hesap sorduğunuzda ben yaptıklarımın nasıl yapıldığını, yapamadıklarımın neden yapılamadığını anlatmam lazım. Burdur Belediyesinin genel bütçeden aylık 850-900 Bin TL arasında bir kesintisi var. Bu yıllık 10 Milyon TL’lik bir rakamı buluyor. Devlette devamlılık esas, bizden öncekilerin yaptıkları olacak yapamadıkları olacak. Bizimde aynı şekilde bizden sonra da aynı. Biz 32 Milyon TL borç ödememiş olsaydık, projelerimizdeki birçok çalışmayı rahatlıkla yapabilecektik.”dedi.

Hastane tartışmasına girmek istemiyoruz

Bir meclis üyesinin gündeme getirmesinin ardından konuyla ilgili açıklama yapıp, artık hastane tartışmasına girmek istemediklerini ileten Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Biz oyun bozan taraf olmayacağız. Biz hastanenin yapılmasındaki sorumluluğu, sayın milletvekillerimizin reysen takdir haklarını koyacaklarını söylemelerinden sonra bizim itirazımız olmadı. Sağlık Bakanlığında ne aşamadadır, Burdur için bekleyen 150 Milyon TL’lik bloke para nerdedir ben bilmiyorum. Bizim önümüze tapu dönüşümüyle ilgili bir başvuru yapılmıştı, mecliste hep birlikte görüştük.

Hastane yeriyle ilgili birçok şey söyleniyor. 35 Mahalle muhtarımızdan 1 yada 2 tanesinin üzerindeki mahalle baskısından dolayı itiraz etmiyor gibi görünsede diğer muhtarlarımızın bu durumdan rahatsız olduğunu ve bunu her platformda dile getirdiğini biliyoruz. İlimiz siyasilerinden ricamız, bu kararı bir kez daha gözden geçirmeleri. Siyasi suistimale açık hale getirilmiş hastane yeri tartışmasına çokta girmek istemiyorum. Ortada bir namussuzluk var. Gittiğim yerlerde Burdur Belediye Başkanı olarak benim ve CHP’li Meclis üyelerinin hastane yapılmaması ve yatırımın geri gönderilmesi için ayak direttiği konusunda kara propaganda yapılıyor. Bunu yapan alçaktır, namussuzdur. Biz sadece yeri konusundaki çekincelerimizi ilettik.” dedi.

Hızlı tren hayırlı olsun

Hızlı tren konusuyla ilgili de konuşan Ercengiz, “Burdur’umuzun yakınından geçen hızlı trenimizin hayırlı olmasını diliyorum. 2012 Yılındaki küpürleri okuduğumda, Baladız’dan 2. OSB’nin  yakınlarından bineceğimiz hızlı tren anladığımız kadarıyla Bucak civarlarında biryerden geçiyormuş. Ama en azından Burdur il sınırlarından geçmesi bizim için çok sevindirici.” sözleriyle hiciv yaptı.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın