Baki Bey Konağı Burdur’un Gururu

17. Yüzyıl Osmanlı  mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Baki Bey Konağı tarihi açıdan uzun bir geçmişe sahip. Çelikbaşlar Konağı bitişiğinde bulunan Baki Bey Konağı Osmanlı’dan günümüze kadar olan tarihi bizlere yansıtıyor.

Baş Oda olarakta bilinen konağın ikinci katındaki vitray pencereleri, altın gümüş varaklarla ve kalem işi boyalarla süslü tavan süslemeleri, dolap kapakları, pervazlarıyla Başoda dönemin en muhteşem örneklerindendir. 

Kültür Bakanlığı tarafından kamulaştırılıp 1988 yılında restorasyonu tamamlandı. Halkın ziyaretine açık halde bulunan Baki Bey Konağı tarihimizi en güzel şekilde tanıtabilen mimari yapılardan biri. Osmanlı kültürel miraslarından olan bu konak Burdur’da görülmesi gereken tarihi yapılardan.

Merkez Değirmenler Mahallesi’ndedir. 17. yy. Osmanlı sivil mimarisinin Burdur’daki Türk-İslam Eserlerinin en güzel örneklerindendir. Konak, zemin katı pencere bitimine kadar devam eden taş temelin üzerinde ahşap ve kalın masif kerpiç duvarlardan oluşmuş iki katlı bir yapıdır. Üst katın bahçeye ve ara sokağa bakan geniş bir eyvanı vardır. Eyvanın tavandaki çıtaların arası da yeşil, kırmızı toprak boyalarla süslenmiştir. Konağın beşik çatısı alaturka kiremitlerle örtülmüştür. Eyvanın doğu kenarında selamlık, yani Başoda yer almaktadır. Konağın en göz alıcı odası Başoda’dır. Başoda kapısından başlayarak pencere, daha üstte vitray pencereleri, dolap kapakları ve üstündeki nişleri, davlumbaz, pencere üzerinde dolaşan pervazlar, yüklük kapakları, dört tarafı çeviren koltuk silmeleri, tavan ve tavan göbekleri altın ve gümüş varakla ve kalem işi boyalarla süslüdür. Bütün bu altın ve gümüş kaplamalar, ahşap işçiliği ile kalem işi denilen boyalı süslemeleriyle ender rastlanan güzellikte bir Başoda ortaya çıkarmıştır. Başoda’dan sonra yan yana eyvana ve içten birbirine açılan iki küçük oda yer alır.                 

Hatice Dursun

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın