Turistlerin bu yıl ki tercihi doğal alanlardan yana

Tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle Anadolu'nun eşsiz yerleşim yerlerinden birisi olan şehrimizde 305 Taşınmaz Kültür Varlığıyla birlikte 210 Arkeolojik Sit Alanı, Sagalassos'u, Kibyra'sı, Hacılar'ı, Doğa Tarihi Müzesi, gölleri, yaylaları ve hepsinden ötesi kültürel dezenformasyona uğramamış insan yapısıyla önemli bir turizm altyapısına sahip... Her yanı buram buram tarih ve güzellik kokan şehrimizde ne yazık ki müzelerimiz ve antik kentlerimiz bu yıl da yeterince turisti ağırlayamadı. Bu yıl turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerler tabiatla iç içe Salda Gölü, Lisinia ve Lavanta Deresi'ydi...

Teke Yöresinin Başkenti, Göller Yöresinin Merkezi Burdur arkeolojik eserleri, ören yerleri, tarihi dokusu ve kültürünü koruyan insan yapısıyla Anadolu'nun nadine şehirlerinden birisi olmasına rağmen turistlerin ilgisini pek çekmiyor. 2016'da Burdur'da yaklaşık 6 Bin yabancı turist ağırlarken, 2017'de bu rakam 2 Bin'in altına düştü. Sagalassos, Kibyra, Arkeleoji Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi ve Kremna'ya yapılan gezi istatistiklerine göre yerli turistte yaklaşık 4 bin artış gözleniyor. Müze Müdürlüğünün verilerine göre, 2016 Yılında Sagalassos, Kibyra, Arkeleoji Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi ve Kremna'yı 62 Bin 500 kişi ziyaret etmiş. Bunların yaklaşık 6 Bini yabancı turistleri oluşturuyor. Bu rakamın 2017'nin 11 ayında 61 Bin 800'e ulaştığı görülüyor. Toplam ziyaretçi sayısının sadece 1.880'e yabancı turistlerden oluşuyor.

Bu yıl turistlerin ilgisi daha çok doğayla iç içe olan, ağacın, yeşilin, morun, mavinin hakim olduğu yerlerdi... Yani Salda, Lisinia ve Lavanta Deresi. Toprak yapısı, suyunun temizliği, yeşil doğanın arasında turkuaz mavisi görüntüsüyle bu yıl ilgi odağı Salda Gölü'ydü. 250 Bini bulduğu söyleyen Salda Gölü'nde yapılacak düzenlemelerle sayının önümüzdeki yıllarda daha da artacağı düşünülüyor. Benzer şekilde bu yıl en çok ilgi gören alanlardan birisi de Lisinia Doğa Merkezi ve sürdürdüğü Lavanta Deresi Projesi alanıydı. Tayvan'da gerçekleşecek EXPO 2018'de Türkiye'yi temsil edecek Lisinia'nın Burdur'un tanıtımında da önemli bir rol oynayacağı düşünülüyor.

Yeni Müze bekleniyor

50 Binin üzerinde eseri barındırmasına rağmen yeterli alan olmadığı için sergilenme fırsatı bulunmayan Arkeoloji Müzesi'nin 2015 Yılında 11 Bin olan ziyaretçisi, geçtiğimiz yıl 14 Bin'e 2017'nin 11 ayında ise 16 Bin'e ulaştı. 16 Bin ziyaretçinin 256'si yabancı turistleri oluşturuyor.

Yeterli alan olmadığı için eserlerin sergilenme imkanı bulunmayan Arkeoloji Müzesi için yeni bir alan belirlendi. Kışla Mahallesi'ne yapılacak yeni müzede şimdikinin 5 katına kadar eser sergilenecek. Bu eserlerin %60'ının antik döneme ait arkeolojik eserlerden %40'ının ise Selçuklu'dan başlayarak Cumhuriyet Dönemine kadar olan eserlerden oluşacağı öngürülüyor. Yapılacak yeni müzeyle birlikte daha fazla eserin sergilenmesiyle ziyaretçi sayısının da çok fazla artacağı tahmin ediliyor.

Sagalassos'a yerli turist akını

Sagalossos Antik Kenti ise, göz dolduran yapısıyla yıllardır yabancı turistlerin Burdur'daki önemli ziyaret alanlarından birisini oluşturuyor. Ören Yeri düzenlemesi, seyir terası ve yürüyüş yollarıyla ziyaretçisine çeşitli imkanlar tanıyan Sagalassos'ta 2015'te 27 Bin geçtiğimiz yıl ise 30 Bin ziyaretçi ağırlamıştı. Bu rakam 2017'nin 11 aylık döneminde 33 Bin'e ulaştı. Sagalassos'ta geçtiğimiz yıl 2 Bin'i bulan yabancı turist sayısı bu yıl 984'te kaldı.

Kibyra'daki rakamlarda düşüş var

Kibyra Antik Kenti bu yıl görkemine görkem ekleyen, kamuoyunda etki alanını genişleten bir konuma ulaşırken, ziyaretçi sayısında beklenen seviyeye varamadı. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kulturmuş'un da katıldığı, "Senfonik Türküler Konseri" ve Dünyada benzeri olmayan mozaik döşemeli Medusa Başının ziyaretçiye açılmasıyla yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayacağı düşünülen antik kenti bu yıl 6 bin 200 kişi ziyaret etti. Bunların 578'i yabancı turistlerden oluşuyor. 2016'daki verilerine göre Kibyra'yı 10 Bin'in üzerinde turist ziyaret etmiş, bunların yaklaşık 3 Bin 500'ünü yabancılar oluşturmuştu.

Kibyra'ya yapılacak düzenlemeyle ziyaretçi sayısının artacağı, verilerin ise daha düzenli tutulacağı bilinmekte. Tesiste karşılama merkezi, ören yeri girişi ve gezi güzergâhlarıyla kazı evi yer alacak. Ziyaretçi karşılama merkezinde otoparklar, giriş meydanı, bilet satış noktası, sesli rehberlik, kafeterya, hediyelik eşya ve yöresel el sanatları satış alanı, sergi salonu, konferans ve sinevizyon salonu, ilk yardım, bebek bakım ve emzirme odası, döviz bürosu, tanıtım, bilgilendirme ve yönlendirme alanları, ring araç alanları, aydınlatma ve kamera güvenlik merkezleri bulunacak. Ören yeri giriş ve gezi güzergâhında ise bisiklet park yerleri, turnikeler, görsel panolar, ahşap dinlenme, bilgilendirme ve seyir terasları yapılacak. Kazı evinde ise taş eserler açık sergileme alanı ve kazı ekibinin çalışma alanları oluşturulacak.

Doğa Tarihi Müzesi öğrencilerin eğitim alanı

Doğa Tarihi Müzesi, şehir merkezinde en önemli alanlardan birisi. Özellikle gençlerin eğitimlerinde önemli bir yer tutan müzede Mostadon Fosili önemli bir yer tutuyor. Bununla birlikte çeşitli hayvanlar dondurulmuş şekilde sergilenip, yöremize özgü teke, dikkuyruk, vaşak gibi canlılar da öğrencilere tanıtılıyor. Hal böyle olunca Doğa Tarihi Müzesini en çok öğrenciler ziyaret ediyor. Eğitim alanı da bulunan müzede öğrencilere derslerde verilebiliyor.

2016 Yılının Nisan ayında açılan Doğa Tarihi Müzesi'ni 9 ayda 6 Bin 900 kişi ziyaret etti. Bu rakamın 5 Bin 850'si ücretsiz ziyaretçiler, yani öğrenciler. 2017'de de rakam fazla değişmedi. Bu yıl toplam 5 Bin 555 ziyaretçi ağırlayan müzenin ortalama 4 Bin 320'si öğrencilerden oluştu.

Kremna'da ziyaretçi verilerinin tutulduğu Antik Kentlerden birisi. Antik Kentte kazı çalışmaları ve şehir düzenlemeleri olmadığı için yeterince ziyaretçi ağırlamıyor. Geçtiğimiz yıl Bin kişi ağırlayan Kremna'yı bu yıl da 700 kişi ziyaret etti.

Bu yıl ilgi odağı Salda'ydı

Türkiye'nin hatta dünyanın en önemli tabiat alanlarını çevresinde barındıran Salda Gölü, bu yıl önemli bir çıkış yakaladı. Tatilci sayısı 250 Bin'i bulduğu düşünülen Salda, yüzümüzü güldüren turistik ve tatil alanlarından birisi olarak göz doldurdu. Denizli, Muğla, Burdur, Antalya başta olmak üzere sakinlik ve temiz bir doğa arayan Türkiye'nin farklı yerlerinden birçok kişiyi ağırlayan Salda Gölü'nün önümüzdeki yıllarda daha da ilgi göreceği, yapılacak çalışmalarla turizm potansiyelini daha da artıracağı düşünülüyor.

Lisinia büyük bir görev üstleniyor

Öztürk Sarıca'nın kurduğu ve yıllardır çizgisini bozmadan bir çocuk gibi büyüttüğü Lisinia'da önemli bir merkez olarak ziyaretçilerine kapılarını açan mekanlardan birisi. Bununla da birlikte Akçaköy'deki Lavanta Deresi'de görsel güzelliğiyle büyüleyici bir alan. Lisinia, 2016 Antalya EXPO'nun ardından Tayvan'ın ev sahipliği yapacağı 2018 EXPO'suna da katılıyor. Hem de Türkiye ve Avrupa'yı temsilen. Lisinia'nın Tayvan'daki EXPO'da yer alması önümüzdeki yıllarda yabancı turistlerin Burdur'a daha çok ilgisini çekeceği öngürülüyor. Vali Şerif Yılmaz, geçtiğimiz hafta yaptığı basın toplantısındaki açıklamasında, turistlerin Isparta ve Burdur'daki tarihi ve doğal alanları tanıyıp ziyaret etmeleri için çeşitli çalışmaların yapıldığını duyurmuştu. Bu çalışmaların önümüzdeki yıllarda hayata geçerek, Burdur'a katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Bahtiyar Turan

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın