Burdur Gazetesi Arşivi - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Geçtiğimiz yıldan bu yana özellikle de Ağustos 2018 dolar - kur krizinden, dövizdeki dalgalanmalardan en olumsuz etkilenen sektörlerin başında gelen medya sektörü, çıkış yolları arıyor. Anadolu basını, günlük yayımlanan yerel gazeteler en sıkıntılı süreçlerden birini yaşıyor...

İşte; bu noktada gazetecilerin örgütlü meslek kuruluşlarından biri olan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun (TGK) hazırladığı, yerel basının sorunlarını anlatan, çözüm önerilerinin de yer aldığı “acil durum yerel basın bilgi notu” gündem oluşturmaya devam ediyor.

Burdur’un en  güçlü, en etkili sivil toplum kuruluşlarından Burdur Ticaret ve Sanayi Odası da (BUTSO) geçtiğimiz günlerde başta ilimiz olmak üzere Anadolu’da yerel basının sorunlarına duyarlılık göstererek, TGK’nın hazırladığı raporu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na iletti.

BUTSO yönetim kurulu başkanı Yusuf Keyik ve BUTSO yönetimi yaptıkları açıklamada, yerel basının önemine, katkılarına işaret ederken, yerel basının başta ekonomik sorunlar olmak üzere içinde bulunduğu durumu aşacak önerilerin hayata geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Burdur Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Başkanı Kürşat Tuncel de yaptığı yazılı açıklamada; yerel basın hakkında Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’nın çıkışına, Başkan Yusuf Keyik’in açıklamasına, gösterdikleri hassasiyete teşekkür etti.

BGC Başkanı Tuncel, BUTSO Başkanı Keyik’e desteklerinden dolayı teşekkür ederken, BUTSO’nun ortaya koyduğu tavrın örnek bir tutum olduğunu söyledi.

Türkiye’de medya sektörünün, tüm iletişim mecralarının ekonomik anlamda zor günler yaşadığını hatırlatan Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel, yazılı basının, Anadolu’da yerel basının ayakta kalma mücadelesi verdiğini, artan girdi maliyetlerinin yanı sıra resmi ilan gelirlerinde büyük kayıplar yaşandığını, Türkiye’deki genel ekonomik ortamdan dolayı özel ilanlar ve reklam gelirlerinde de ciddi daralmalar olduğunu belirtti.

İşte; bu noktada gerek Burdur’da gerek Anadolu’da gazetelerin yaşaması için sivil toplum kuruluşlarının desteğinin önemli olduğunu dile getiren Tuncel, BUTSO’nun örnek desteğinin, diğer sivil toplum kuruluşlarına, yerel yönetimlere, kamuoyunun diğer dinamiklerine yansımasını,  temenni etti.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 18 Eylül 2019 16:31

19 Eylül 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

19 Eylül 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Çarşamba, 18 Eylül 2019 16:31

Hayırseverlerden anlamlı açılışlar

Türkiye yardım Sevenler Derneği Burdur Şubesi tarafından hayırseverlerin katkılarıyla ilimize bir etkileşimli yabancı dil sınıfı ile bir anasınıfı daha kazandırıldı.

 Kemal Solmaz İlkokulu Harun Bağcı anasınıfı ve Türkiye Yardım Sevenler Derneği Ortaokulu Zühra Mustafa Özgüler etkileşimli yabancı dil sınıfı, okullarda düzenlenen törenlerle eğitime açıldı.

Açılış törenlerinin ilki Kemal Solmaz İlkokulunda yapıldı. Açılış töreninde, yapılan konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi. Burdur Valiliği adına takdim edilen plaketlerin sunulmasının akabinde anasınıfı öğrencileriyle yakından ilgilenen Vali Şıldak ve eşi Fatma Nur Şıldak’ın katılımcılarla birlikte hatıra fotoğrafı çektirmesiyle tören sona erdi.

Vali Hasan Şıldak, Kemal Solmaz İlkokulu’nda düzenlenen açılış töreninde yaptığı konuşmada;

“Türkiye Yardım Sevenler Derneği Burdur şubemiz gerçekten şuana kadar bize verdiği destekle eğitim alanında örnek çalışmalara imza attı. Öyle ki artık kendi okullarının dışında da pek çok hizmete öncülük ettiklerini görüyoruz. Uyguladıkları model çok basit, eğitime gönül veren insanları kendi bünyelerinde toplamış olan bu derneğimiz, gönül veren diğer kişileri de bulup organize ediyor ve bu faaliyetleri çok da düşük maliyetle kendi imkanlarını biraraya getirerek okullarımıza yansıtıyor. anaokulumuz öğrencilere ve velilerimize hayırlı olsun.” Dedi.

Her şey çocuklarımız için

Yardım Sevenler Derneği Burdur Şube Başkanı Işık Berberoğlu, Hayırsever Hakan Bağcı’nın, kardeşi Harun Bağcı adına yaptırdığı anasınıfına ilişkin; “Yeni eğitim öğretim yılının başlangıcında bu sınıfı açmaktan mutluluk duyuyoruz. Bizim dernek olarak açtığımız 13. Sınıf hepimize hayırlı olmasını diliyorum. Herşey çocuklarımız için.” Bilgisi verdi.

Açılış törenlerinin ikincisi ise, Yardım Sevenler Derneği Ortaokulu’nda düzenlendi. Tören, yapılan konuşmaların ardından Zühra-Mustafa Özgüler Etkileşimli Yabancı Dil Sınıfı açılış kurdelesinin kesilmesi ile başladı. Sınıf incelemesi ve sınıfda yapılacak olan uygulamalara ilişkin bilgilerin aktarıldığı tören, öğrencilerle görüşülmesi, hatıra fotoğraflarının çektirilmesi ve yapılan ikramların ardından sona erdi. 

Vali Hasan Şıldak, etkileşimli yabancı dil sınıfı açılılşında yaptığı konuşmada;

 “Okulumuzda bugün çok değerli bir hizmetin açılışını gerçekleştiriyoruz. Biraz önce Kemal Solmaz Ortaokulumuzda da yine bir hayırseverimiz tarafından gerçekleştirilen Türkiye Yardım Sevenler Derneği Burdur Şubemizin organizesinde yürütülen bir faaliyet sonucu olarak anasınıfımızın tefrişini gerçekleştirmiş olduk. Bugün de burada etkileşimli yabancı dil sınıfımızı yine derneğimizin koordinasyonunda iki değerli hayırseverimiz Zühra ve Mustafa Özgüler çiftinin değerli katkılarını hep birlikte kurdeleyi keserek, öğrencilerimizin, okulumuzun hizmetine almış olacağız. Kendilerine ve değerli kızlarına, damatlarına teşekkür ediyorum. Eğitime yapılan katkının büyüğü küçüğü olmaz. Gönülden kopan küçük taneler, büyük sellere ve daha büyük girişimlere dönüşüyor, onları tebrik ediyoruz, teşekkür ediyoruz, okulumuza hayırlı olsun diyoruz” Dedi. 

Eğitime yatırım, geleceğe yatırımdır

Burdur İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, açılışlara ilişkin yaptığı konuşmada;

 “Eğitime destek, eğitime yatırım, geleceğe yatırımdır. En akıllıca yatırım da budur. Bu nedenle bağışçılarımıza, Yardım Sevenler Derneğimize,  Işık Berberoğlu başkanımız nezdinde tüm üye ve bağış yapan tüm gönül elçilerine ben milli eğitim camiası adına, okulumuz adına şükranlarımı arz ediyorum. Sayın Valimize de teşriflerinden dolayı ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Eksik olmayın iyi ki varsınız” Dedi. 

TYSD Burdur Şube Başkanı Işık Berberoğlu, Zühra-Mustafa Özgüler Etkileşimli Yabancı Dil Sınıfı hakkında bilgi vererek;

 “2019-2020 eğitim öğretim yılı okulumuza hayırlı ve uğurlu olsun. Bağışçılarımız aracılığı ile yine okulumuza Zühra-Mustafa Özgüler Etkileşimli Yabancı Dil Sınıfı kazandırdık. Her şey çocuklarımız için bize güvenen destek veren bağışçılarımıza sonsuz teşekkür ediyorum. Bizlere destek veren kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkür ediyorum. Her şey çocuklarımız için” Açıklaması yaptı. 

Düzenlenen açılış törenlerine; Burdur Valisi Hasan Şıldak, eşi Fatma Nur Şıldak, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Daire Müdürleri, Türkiye Yardım Sevenler Derneği Burdur Şube Başkanı Işık Berberoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Hayırsever Hakan Bağcı, Hayırsever Zührü ve Mustafa Özgüler çifti, okulların personelleri ile öğrenciler katıldı.

Mine Kaya

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 18 Eylül 2019 16:31

ÇODEM’den el emeği göz nuru sergi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne bağlı Sevim Zekai Piribaş Çocuk Destek Merkezi koruma altındaki 24 kız çocuğunun hazırladığı ürünler sergilendi. Vali Hasan Şıldak’ın katılımıyla açılışı yapılan sergideki ürünler katılımcılara tanıtıldı. 

 

Ekinlikte Zekai Sevim Piribaş Çocuk Destek Merkezi’ndeki 13-18 yaş arası 24 kızın yaptığı el emeği eserler beğeni aldı. 

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler desteği ile açılan el sanatları, müzik, resim, dikiş-nakış, keçe çalışmaları ,tuvaller, tel kırma ve ahşap boyama gibi eserlerin yer aldığı sergi, halk oyunu gösterisiyle sona erdi. 

Vali Hasan Şıldak ÇODEM’in hazırladığı sergi açalışı sonrası yaptığı açaklamada;

“İlimizde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne bağlı Çocuk Destek Merkezimiz tarafından bugün gerçekleştirilen sergi faaliyetini birlikte açılışını yaptık. Bu kız çocuklarımız bize emanet edilen, devletimizin himaye altına aldığı çokta başarılı çocuklarımız. Onların bir el uzatıldığında ne kadar toplum için faydalı girişimlerde bulunabileceklerini, ne kadar yetenekli olduklarını, başarılı olduklarını görüyoruz. Yeter ki onlara ilgi, alaka gösterilen bir kurumun çatısı altında sıcak bir yuvada onları ağırlamanın bunlara fırsat tanıdığını hep birlikte gördük. İlimizdeki Çocuk Merkezimizi ülkemizin en başarıyı, en beğenilen Bakanlığımızın da tadir ettiği bir kurumdur. Kurum yöneticimz Canan Hanım başta olmak üzere bütün personeli tebrik ediyorm. Onlara itinayla sahip çıkıyorlar ve onları geleceğe, topluma hazırlıyorlar. Topluma faydalı kedileriyle barışık bir birey olarak devletine, milletine faydalı insanlar olarak yetiştiriyorlar. Bu faaliyette bunu gösterdi. Oynadıkları halk oyunlarından hazırladıkları el emeği ürünlere kadar her zaman bize örnek bir Türk genç kızı motifi oluşturuyorlar. Hepsini ayrı ayrı tebrik ediyorum. Bizde onların orada en iyi şekilde barınmaları, eğitim almaları için hassas davranıyoruz. Bu şekilde de ilimizde de güzel bir kaynaşma örneği oluştu.”dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 18 Eylül 2019 16:31

Göl Festivali başlıyor

Burdur Gölü’ndeki çekilmeye dikkat çekmek için Burdur Belediyesi’nce 19-21 Eylül tarihler arasında Burdur Gölü Festivali düzenleniyor.

 

Burdur Belediyesi’nin de içinde yer aldığı Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri, Uluslararası Spor Kültür etkinlikleri kampanyası olan NowWeMove-Şimdi Hareket Zamanı, Uluslararası Spor ve Kültür birliği ve Avrupa Birliği Erasmus+SPORT Projesi kapsamında Burdur Gölü Festivali, uluslararası bir festival olarak kabul edildi. 

Uluslararası Burdur Gölü Festivali’ne 21 ilden 500 sporcu uiştirak edecek. Sporcu etkinlikleri başta olmak üzere kültür ve sanat etkinlikleri de konserlerle yapılacak. 

Festivalin konser programında Türk Rock Müzik Şarkıcısı ve Söz Yazarı Umut Kaya, Türk Pop Müziği Sanatçıları Emre Kaya ve Rıdvan Yıldırıl sahne alacak.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 18 Eylül 2019 16:31

MAKÜ Spor Yatağan Sporla karşılaşacak

Uzun  aradan sonra Burdur Merkez’de bir takım bal liginde Burdur’u temsil edecek. Geçen yıl Bucak Oğuzhan Spor’un mücadele ettiği BAL liginde bu yıl ilimizi 2 takım temsil edecek. Burdur merkezde Burdur Makü Spor’un BAL ligine çıkması tüm spor severleri sevindirdi. Bu hafta sonu Yatağan Spor’la Burdur Gazi Stadyumu’nda karşılaşacak olan Makü Spor çalışmalarını bitirdi.

MAKÜ Rektörü Korkmaz konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Tüm Burduru’muzu BAL Ligi’nde temsil eden Burdur Makü Spor, bu hafta sonu ilk müsabakasına çıkacak. Tüm Burdur’un takımı olan Burdur Makü Spor’un Yatağan maçına, tüm Burdur’lu spor severleri Pazar günü saat 15:00’te maça bekliyoruz.

Burdur’da üniversite olarak bir takımın yukarılara taşınmasından öte amacımız şehrin bir takımı olmak, Burdur’da özellikle üniversitemiz bünyesinde kurmuş olduğumuz Spor Akademisi gelecek vaat eden Burdur’lu gençlerimizi keşfedip, spor okulu bünyesinde Makü Spor’a katılımlarını sağlamak ve Makü Spor üzerinden Türk Sporu’na kazandırmak asıl hedefimiz.” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection