Tarihe göre süzülmüş ögeler: Cuma, 09 Ağustos 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Cuma, 09 Ağustos 2019 15:38

Bebekler emekleyerek yarıştı

İl Sağlık Müdürlüğü’nden  1-7 Ağustos Dünya Emzirme Haftası’nda düzenlenen Bebek Emekleme Yarışması hakkında açıklama yapıldı.

Açlık duygusu insanlar için, bebekler için doyurulması önemli duygulardan biridir. Bebeğin ilk iletişimlerinden biri, acıktığını anlatmaya çalışmasıdır. Sevgi ile doyurulduğunda güven duygusunu da doyurmuş olursunuz, huzur duyar. İşte bebekler için anne sütünün anlamı budur ve bu olmalıdır. İleri yaşlarda da adeta huzurun simgesi olmaktadır.

Anne sütü ile beslenme en doğal ve sağlıklı yöntemdir. Bebeklerin normal büyüme ve gelişmelerini sağlayacak en uygun besin anne sütüdür. Hiçbir mama ve hayvan sütleri anne sütünün yerini tutamaz. Aileye hiçbir mali yük getirmeden, doğumdan sonra altı ay bebeğin tüm besin gereksinimini (enerji, protein, yağ, vitamin, mineral)  karşılar. Altı aydan itibaren ek besinlere başlanır. Emzirme işlemini çocuğun diğer gerekli besinleri de alması şartıyla 2 yaş ve ötesine kadar devam ettirebilir.

İlk 6 ay anne sütü ile beslenen bebekler ishal, zatürree gibi bulaşıcı hastalıklara ve alerjik hastalıklara daha az yakalanırlar ve daha sağlıklı büyürler. Kulak iltihaplarını, mide rahatsızlıklarını önler, aynı zamanda gözün görme yeteneğini arttır. Konuşma ve çene yapısının gelişmesini ve zekâ potansiyelini sağlar. Ayrıca ilk 6 ay anne sütü ile beslemek erişkin çağında görülen diyabet, kalp, kanser, romatizma vb. hastalıkların gelişme olasılığını azaltmada bile etkili olabileceğini göstermektedir.

Doğumdan sonra salgılanan kolostrum denilen sarımsı sıvı vitamin ve mineral yönünden zengindir ve bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunun için bebeğimizi doğumdan sonra ilk yarım saat içinde emzirmeye başlamalı, anne ve bebeğin aynı odada kalması ve duygu bağlarının kuvvetlenmesi sağlanmalıdır. İlk sütün sarımtırak olmasına karşın olgun süt beyaz görünümdedir, rengi mavimsi bile olabilir. Bebek büyüdükçe ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde sütün içeriği değişir.

Emzirirken bebeğinizin yüzü, omuzları ve vücudu memeye dönük, meme ucu hizasında olmalıdır. Bebeğin yalnız meme ucunu değil, meme ucu etrafındaki koyu renkli bölümü de kavramasına dikkat ediniz. Bu şekilde hem bebek daha iyi emer, hem de meme ucu çatlakları önlenmiş olur. Bebeğinizi her ağladığında emzirerek göğüslerdeki sütün boşalmasını sağlar ve süt yapımını arttırmış olursunuz. Ön süt laktoz ve sudan zengin, son süt yağdan zengindir. Emzirmenin sonuna doğru salgılanan ve yağdan zengin olan sütü alan bebek doygunluk hissederek memeyi kendiliğinden bırakır. Yağlı süt enerji ve doygunluk vereceği için de bebekte rahatlama ve derin bir uyku görülür. Bu nedenle her süt verişte anne bir memesini sonuna kadar boşaltmalıdır. 

Sütünüzün kesildiği hissine kapılırsanız bir sağlık kuruluşuna başvurmadan ek gıdaya başlamayın, çünkü her göğüs bebek için yeterli miktarda süt üretmektedir. Sütün azalmasının veya kesilmesinin sebepleri araştırılıp ortadan kaldırılarak, sütün üretimi artırılabilir.  

Emzirmenin bebek açısından olduğu kadar anne açısından da faydaları vardır. Emziren anne doğumdan sonra daha kolay kilo verir, rahim eski haline daha çabuk döner ve kanama riski azalır. Anne sütü bedava, mamalar pahalıdır. Emzirmek biberonla beslemekten daha kolay ve anne için doğal bir sakinleştiricidir. Emzirme meme kanseri ve yumurtalık kanserine yakalanma riskini azaltır. İleride çıkabilecek kemik erimesine karşı korur.   

Bu kapsamda, Burdur İl Sağlık Müdürlüğümüzce 1-7 Ağustos Dünya Emzirme Haftası kapsamında 8-10 ay arası bebeklere emekleme yarışı düzenlenmiştir. Yarışa 20 bebek katılmıştır. Ailelere anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendirme yapılmış, broşür ve hediyeler dağıtılmıştır.

Yayınlandığı Kategori Manşet

10 Ağustos 2019 - Cumartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

CHP Milletvekili Dr. Mehmet Göker’in 6 ay önce Change.org sitesinde başlattığı, “Salda Gölü’ne Millet Bahçesi yapılmasını ve gölün yok olmasını istemiyorum” kampanyasına desteğin çığ gibi büyüdüğü açıklandı; 

 

CHP’li Göker’in başlattığı kampanya 6 ayda 200 bin imzayı geçti. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Salda Gölü’nde 300 bin metrekarelik bir alanda Millet Bahçesi inşa edileceğini açıklamasının ardından 3 Şubat 2019 tarihinde CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker’in başlattığı imza kampanyasına destek verenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan GÖKER, “Mars yüzeyinde bulunan toprak yapısıyla benzer özellikler taşıyan Salda Gölü, dünya üzerindeki 2 bölgeden biri olmasının yanı sıra akademik çalışmalara da konu edilmiş bir doğa harikasıdır. Bakan’ın geçtiğimiz Ocak ayında Salda’ya Millet Bahçesi yapılacağını açıklamasının ardından başlattığımız imza kampanyasına destek her geçen gün artıyor.” dedi.

“Salda Gölü’ne ihanet eden bu tarz projelere karşı mücadelemiz her zaman ve her platformda sürecektir.” diyen CHP’li Vekil, Change.org’daki kampanyaya destek veren tüm çevre dostlarına teşekkürlerini iletti. 

Kampanyaya Change.org/Saldaya Dokunma adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Salda Gölü’nde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Millet Bahçesi ve Millet Bahçesine ait Sosyal Donatıları ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İhalesi, Yeşilova’da yaşayan 5 kişi tarafından yaklaşık bir hafta önce yargıya taşındı. 31 Temmuz’da yapılan ihalenin yürütmesinin durdurulması ve iptalinin talep edildiği davayla ilgili Isparta İdare Mahkemesi ara karar verdi ve beş gün içinde proje ile ihaleyle ilgili tüm belgeleri istedi.

 

Bu konular gündemde yer alırken Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman Salda Gölü Halk Plajı’nda basın açıklamasında bulundu. Buraya yapılması planlanan millet bahçesi projesinn çevreyi tahrip edeceğini söyleyen Milletvekili Karaduman bu projenin bir an önce feshedilmesini talep etti. 

Proje içeriğini kamuoyuyla paylaşan Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman, Çevre ve Şehircilik Bakan Murat Kurum’un kamuoyunda duyarlı vatandaşlarımızın oluşturduğu tepki üzerine bir tane bile çivi çakılmayacak dediği Salda Gölü 140 bin metrekare üzerine betonun gömüleceği ve gölün betonun gölgesine teslim edileceği bir yapılaşmayla bugün karşı karşıyayız. Bu 140 bin metrekare üzerine nereye yapılacak? Tek bir çivi dahi çakılmayacak denilen bu projeye şöyle bir dönüp baktığımızda 1 tane kıraathane binası, 1 tane sağlık birimi, 2 yönetici birimi, 2 satış, 1 oturma, 1 mutfak, 1 bulaşıkhane, 2 kafe, 2 mescit, 6 büfe, 4 soyunma odası ve yine 4 tane tuvalet ile birlikte 2 tane de foseptik çukurunun yapılacağı ve gölü adeta tahrih edecek projenin bugünlerde ihale edilmesiyle karşı karşıyayız.”bilgisi verdi.   

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman Salda Gölü Millet Bahçesi hakkında yaptığı açıklamada;

“Çevre ve doğa harikalarını muhafaza etmek üzere gayret gösteren bütün çevre dostu arkadaşlarımızı gayretleri sebebiyle takdir ve teşekkür ediyorum. 17 yıllık neoliberal politikaların insan, çevre, hayvan hakkı tanımayan anlayışının Trabzon Uzungöl’de karşımıza çıktığını, Kaz Dağları’nda yine bugünlerde yine karşımıza çetin bir şekilde çıktığını ve ülkenin dört bir tarafında çevreyi tahribata uğratan anlayışla karşı karşıya kaldığımızı bugün Salda Gölü’nde bir kere daha görmüş oluyoruz. Tabi sadece Burdur için değil ülkemiz için son derece önemli bir doğa harikası olan Salda Gölü’nü yine bu neoliberal politikayara kurban etmek üzere bir anlayışın gölü tahrip etme süreci ile karşı karşıyayız. Biz Saadet Partisi olarak yapılacak bir çalışmanın, projenin ve programın sadece insanların yararına değil mutlak surette çevrenin ve hayvanların yararına da yapılma zorunluluğunu burada bu ülkeyi yönetenlere bir kere daha hatırlatmak istiyoruz. Yerel bütün unsurlar göz ardı edilerek buradaki yerel yapılar ve yerel kuruluşlar ört bas edilerek yukarıdan bir oldu bittiye getirilerek Salda Gölü bir millet bahçase projesi yapılmak istenmektedir. Geçtiğimiz günlerde ihalesi noktasında karşımıza çıkan millet bahçelerinde bugün Salda Gölü üzerinde 140 bin metrekareye yapılaşmanın açılacağı bir süreçle ve heyyula bir projeyle karşı karşıyayız. Baktığı her yere rant merkezli bakan, baktığı her yere çıkar amaçlı bakan bu anlayış Salda Gölü’ndeki bu güzellikleri de ranta kurban edercesine bir gayretin ve bir çalışmanın içerisindedir. 

 Yöre halkıyla istişare edilmeli

Burada yapılmak istenen gölü korumak değil sadece belirli kesimi korumak ve seçilmiş bu insanları zenginleştirmek başka bir anlam ifade edilmemektedir. Çünkü buradaki bu proje Salda Gölü ve etrafındaki insanların ihtiyacına göre şekillenen bir proje değil, sadece belirli kesimlerin çıkarını ve ihtiyacını düşünmek üzere uygulanmaya çalışılan bir proje olduğu karşımızdadır. Burada yapılmaya çalışılan her neyse dün Trabzon’un Uzungöl’ünde uygulanan ne ise bugün burada da yapılmaya çalışılan aynıdır. Burada ticaret merkezleri oluşturmakla burada birtakım yeni yapılaşmalar açmakla gölü tahrip edip heyyula binalarla gölün etrafını kapatıp, burayı sermayeye peşkeş çekmek üzere bir projenin ihale edilmesiyle karşı karşıyayız. Bugünlerde görüldüğü üzere bugün ve yarın ihalenin firmalara sunulduğu ve netleşeceği bir noktayla yine karşı karşıyayız. 

Proje bir an önce feshedilmeli

Buradan bu vesileyle Saadet Partisi olarak bi kere daha ifade ediyoruz ki bu proje bir an önce iptal edilmeli. Burada eğer bir düzenleme yapılacaksa yörenin halkıyla yerel unsurlarla istişare edilerek gölün ihtiyaçlarına ve insanımızın ihtiyaçlarına göre bir çalışma yapılmalı ve göle, çevreye ve doğaya zarar verecek en ufak bir adımdan kaçınılmalı ve burası da neoliberal politikalara kurban edilmemelidir. Bu vesileyle biz Saadet Partisi olarak Salda Gölü’nde bu hassasiyetimiz kamuoyuyla paylaşmak ve millet bahçesi adıyla gölü tahrip etmeye çalışan bu projenin bir an önce feshedilmesi ve buranın yerel unsurlarla birlikte bir çalışma neticesinde yapılmasını temenni ediyoruz. Yine kamuoyunda bahsettiğim gibi çevre dostu Salda’yla yürütülen bütün faaliyetlerdeki her kesime de en kalbi duygularamızla teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı bir kere daha arz ediyorum.”dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cuma, 09 Ağustos 2019 15:38

Belediye Pop Müzik Korosu kuruluyor

Burdur Belediyesi Sosyal Belediyecilik adı altında yürüttüğü çalışmalar kapsamında bünyesinde yeni bir pop müzik grubu oluşturuyor. 

 

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in talimatıyla Burdur Belediyesi ve Özel Burdur Nota Müzik Eğitim Merkezi iş birliği ile oluşturulacak Burdur Belediyesi Pop Müzik Korosu  için müracaatlar başladı.  Koro şefliğini Özel Burdur Nota Müzik Eğitim Merkezi Müdürü Saim Türkay’ın üstlendiği Burdur Belediyesi Pop Müzik Korosu, yerli ve yabancı şarkıların yer aldığı popüler müzik korosu olarak faaliyet gösterecek. 

7’den 70’e her vatandaşın müracaat edebileceği yeni Burdur Belediyesi Pop Müzik Korosu’nun müracaatları Burdur Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne yapılacak ve kayıtlar Eylül ayına kadar devam edecek.

Yayınlandığı Kategori Manşet

8 Ağustos tarihinde Denizli’nin Bozkurt İlçesi’nde meydana gelen depremin ardından, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in, ilk olarak Dazkırı Belediye Başkanı İsmail Taylan’ı ziyaret ederek ilçede meydana gelen deprem hakkında bilgi aldığı açıklandı; 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Denizli Bozkurt ve Dazkırı ilçelerine giderek incelemelerde bulundu. Vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.

Başkan Ercengiz daha sonra Denizli’nin Bozkurt İlçesi’nde Belediye Başkanı Birsen Çelik’i ziyaret etti. Vatandaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulunan Başkan Ercengiz, Hükümet Konağı’nda kurulan kriz masasına giderek yürütülen çalışmalar hakkında da bilgi edindi. Denizli’nin Bozkurt İlçesi’nde gerçekleştirdiği ziyaretin ardından, Dereköy’e uğrayan Başkan Ercengiz, Muhtar ve Jandarma personeli ile görüştü. 

Gerçekleştirdiği ziyaretlerin ardından konuya ilişkin açıklama yapan Başkan Ercengiz;

 “Denizli Bozkurt ve Afyonkarahisar’ın Çardak İlçesi’nde meydana gelen deprem sonrası ziyaretlerimizi ve geçmiş olsun dileklerimizi gerçekleştirdik. Başkanlarımıza ve o anda orada bulunan Denizli Valimiz, emniyet müdürümüz ve Denizli Büyük Şehir Belediye Başkanımızla görüşme imkanımız oldu. Depremin şiddetine göre oluşan hasarın, bu depremin ucuz atlatıldığı yönünde ortak bir kanı oluştu. Tabii şu çok önemli deprem öldürmüyor, binalar öldürüyor. Özellikle Bozkurt Belediye Başkanı’mızın makamında meydana gelen hasarın, bitişiğindeki binanın çatısında uygun olmayan yapı neticesinde meydana geldiğini gözlemledik. Bizler yerel yönetimler olarak, imar mevzuatı uygulamalarını yerine getiriyoruz. Ancak İmar mevzuatı uygulamaları yerine getirilirken, zaman zaman ortaya çıkan afların bu imar mevzuatı uygulamalarının ne kadar zorunlu hale geldiğini ve bu aflar meydana getirilirken de, belli kısıtlamaların olması gerektiğine inandığımızı ifade etmek istiyor, tüm Bozkurt İlçe halkına tekrar geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. ”dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cuma, 09 Ağustos 2019 15:38

Hasar tespit çalışmaları başladı

Valilikten yayınlanan basın bülteninde, 8 Ağustos 2019 Perşembe günü Denizli’nin Bozkurt İlçesinde meydana gelen depremin İlimizde de şiddetli şekilde hissedildiği belirtilerek, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüz bünyesinde oluşturulan 3 teknik ekip tarafından mahallinde hasar tespit çalışması yapılacağı bilgisi verildi;

8 Ağustos 2019 Perşembe günü komşumuz Denizli İlinin Bozkurt İlçesinde meydana gelen deprem İlimizde de şiddetli şekilde hissedilmiştir. 

8 Ağustos 2019 Perşembe günü komşumuz Denizli İlinin Bozkurt İlçesinde meydana gelen deprem İlimizde de şiddetli şekilde hissedilmiştir. Saat 14.25’te yaşanan deprem üzerine, Valiliğimiz tarafından sağlanan koordinasyon çerçevesinde ilçe kaymakamlarımız, jandarma ve emniyet birimlerimiz ile AFAD İl Müdürlüğümüzce hızlı bir bilgi toplama çalışması yürütülmüş, aynı zamanda deprem merkezine en yakın yerleşimlerimizin bulunduğu Yeşilova İlçemiz genelinde Jandarma ve AFAD ekipleri tarafından alanda tarama faaliyeti yapılmıştır.

Bu faaliyet esnasında alınan bütün ihbarlar dikkate alınmıştır. Gece saatlerinde sonuçlanan çalışmalar neticesinde AFAD İl Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından; 

Yıkılan konut bulunmadığı, herhangi bir yaralanma olmadığı,

İl Merkezinde (1),

Merkeze bağlı bir köyümüzde (1),         

Yeşilova İlçesine bağlı 6 köyde ise (26)  konutta hasar bulunduğu belirtilmiştir. 

Ön hasar tespiti yapılan söz konusu toplam (28) konut ile ilgili olarak; 

9 Ağustos 2019 Cuma günü İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüz bünyesinde oluşturulan 3 teknik ekip tarafından mahallinde hasar tespit çalışması gerçekleştirilecektir. 

Tespit çalışmaları ve bununla ilgili süreç titizlikle sürdürülmekte olup bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection