Tarihe göre süzülmüş ögeler: Cumartesi, 24 Ağustos 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Cumartesi, 24 Ağustos 2019 14:33

Arfen ekibi Halk Oyunları Festivali’nde

Anadolu lisesi ve Fen lisesi kademelerinin bulunacağı Arfen Koleji, 2019-2020 eğitim öğretim yılında açılıyor. 

 

25 Temmuz’da kuruluşu tamamlanan Arfen Koleji, 29-31 Ağustos’ta yapılacak olan Gaziantep Şahinbey Belediyesi’nin düzenlediği Yedi Bölge Yedi İklim Halk Oyunları Festivali’ne katılacak. Festivalde Akdeniz Bölgesi’ni Arfen Koleji Halk Oyunları Ekibi temsil edecek. 

Başarılı kadrosuyla ilimize nitelikli bir eğitim sunmayı hedefleyen Arfen Koleji’nde öğrencilerin fiziksel, sosyal, kültürel ve sanatsal yeteneklerini geliştirebileceği alanları oluşturmayı amaçlıyor. Kurucularının eğitim çalışanlarından oluştuğu Arfen Koleji, 120 Fen Lisesi, 262 Anadolu Lisesi öğrenci kontenjanıyla 2019-2020 yılında ilimizde eğitim verecek.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 24 Ağustos 2019 14:33

Milli Sporcu Derya Can’dan yeni rekor

Milli Sporcu Serbest Dalış Rekortmeni Derya Can, Salda Gölü’nde 2 dakika 18 saniyede 70 metreye dalarak tatlı suda dünya kadınlar serbet dalış rekorunu kırdı. Derya Can, 70 metreyle, paletsiz, ip destekli değişken ağırlık tatlı su kategorisinde kendisine ait dünya rekorunu geliştirdi.

Serbest Dalış Dünya Rekortmeni Derya Can, Salda Gölü’nde rekor denemesi yaptı. Dalışı takip eden Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS) gözlemcileri rekoru teyit etti. Derya Can kendisine ait olan rekoru 70 metreye çıkarmayı başardı. Derya Can, 24 Kasım 2018’de 2 dakika 5 saniyede 68 metreye dalarak ‘paletsiz sabit ağırlık’ kategorisinde tatlı suda dünya kadınlar serbest dalış rekorunu kırmıştı. Tatlı suda dünya kadınlar serbest dalış rekor mutluluğunu ise Türk bayrağı açarak yaşadı.

Milli Sporcu Serbest Dalış Rekortmeni Derya Can’ın Salda Gölü’ndeki rekor denemesi etkinliğine Yeşilova Kaymakamı Abdulhamit Karaca, Milletvekili Mehmet Göker, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel ve vatandaşlar katıldı. 

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 24 Ağustos 2019 14:32

26 Ağustos 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

26 Ağustos 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

CHP Kadın Kolları, geçtiğimiz günlerde Emine Bulut’un eski eşi tarafından öldürülmesi  başta olmak üzere kadın cinayetlerine ve kadına yönelik şiddete ilişkin basın açıklaması yaptı.

 CHP Kadın Kolları Genel Merkezi, 81 ilde eş zamanlı olarak kadın ciyanetlerine ilişkin basın açıklamalarını organize etti. İlimizde de CHP Kadın Kolları tarafından Cumhuriyet Meydanında konuya ilişkin basın açıklaması yapıldı.

Açıklamaya; Milletvekili Mehmet Göker, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut katıldı.

‘Yasta değil isyandayız, şiddete hayır!’ sloganıyla pankartların açıldığı basın açıklamasında CHP Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer;

“’Ölmek istemiyorum’ diyen bir anne, ‘Anne lütfen ölme’ diyen bir evlat! Bu cümle ne kadar can yakabiliyorsa o kadar yaktı canımızı! Kahrolduk, mahvolduk. 

Yine bir kadın eski eşi tarafından öldürüldü. Hemde çocuğunun gözleri önünde. Ölmek istemiyorum diye feryat eden Emine Bulut, eski eşi tarafından öldürüldü. Türkiye’de kadın olmanın ne kadar zor olduğuna her gün onlarca korkunç örnekle tanık oluyoruz. Her gün onlarca kız kardeşimiz, erkek şiddetine maruz kalıyor. Yetmiyor katilin ceza alması için mücadele ediyoruz. Çünkü bu ülkede kadın katili erkeklerin ceza alması için mücadele etmek gerekiyor! Çünkü bu ülkede adalet de erkek. Bilinsin ki kimse bu cinayetten kendini aklayamaz. Kadın düşmanı politikalarla her gün karşımıza çıkanlar, hakim karşısına jilet gibi takım elbisesiyle çıktığı için kadın katillerine iyi hal indirimleri uygulayanlar, 4 yıldır yürürlükte olan ancak uygulanmayan İstanbul Sözleşmesi’nin gereğini yerine getirmeyenler, kadınları bu erkek şiddetinden korumaya odaklanmak yerine ne yapar ne ederiz de boşanmaları engelleriz diye meclis komisyonları kuranlar, boşanmayı tabulaştıranlar, nafaka hakkına saldıranlar, yıllar süren mücadelelerle kazandığımız her bir hakkımızı elimizden almaya çalışanlar, kadınları korumayan haklarımıza saldıranlar bu cinayetlere ortaktır.

Yetmedi mi artık bu kadar kadının ölmesi? Yetmedi mi bu kadar çocuğun  annesiz kalması? Biz, bu ülkenin erkek adaletine dayanamıyoruz! Bir kişi daha eksilmeyeceğiz dedikçe onlarca eksiliyoruz. Dün sadece Emine Bulut’un haykırışını izledik ama 2019’da erkekler tarafından katledilen 223 kadın da ‘Ölmek istemiyorum!’ diye haykırdı. Neden kadın cinayetlerine, kadına şiddete son veremiyoruz? Caydırıcı ve uygulanabilir cezalar gelmediği sürece kadın cinayetlerini önlemek üzere konulan 6284 sayılı koruma kanunu ve İstanbul Sözleşmesi tam olarak uygulanmadığı, katil erkeklere ödül gibi dağıtılan indirimlere bir son verilmediği sürece bitmeyecek. Emine Bulut bir tane değil bir kerelik değil tesadüf değil. Üzülürken de öfkelenirken de bunu aklımızda tutmalıyız. Biz; iyi hal indirimi istemiyoruz, tahrik indirimi istemiyoruz, ölmek hiç istemiyoruz!

 Bu vahşete karşı sesiz kalmıyoruz, kalmayacağız. Alışmayacağız, susmayacağız. Bizler kadın ölmesin diye mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu zalimlere, bu zalimleri koruyanlara karşı birlik olacağız. Bu ülkede anneler ölmeyecek çocuklar ağlamayacak!” Dedi.

Mine Kaya

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 24 Ağustos 2019 14:32

Burdur Gölü Satranç Turnuvası başlıyor

Burdur Belediyesi ile Türkiye Satranç Federasyonu işbirliğinde düzenlenen 5. Burdur Gölü Uluslararası Açık Satranç Turnuvası 26 Ağustos’ta başlıyor.

2018-2019 Sezonu programı kapsamında, Burdur Gölü’ndeki çekilmeye dikkat çekmek amacıyla düzenlenen, Burdur Belediyesi’nin  ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan 5. Burdur Gölü Uluslararası Açık Satranç Turnuvası’nın 26 Ağustos Pazartesi günü saat 16:00’da başlayacağı yapılan açıklam ile duyuruldu;

Burdur Gölü Uluslar arası Açık Satranç Turnuvası,  24 Ağustos 2019 Saat:18:00’ da sona erecek son başvurularının ardından, 26 Ağustos Pazartesi günü saat 16.00’da Bahçeşehir Kolejinde ilk hamlenin yapılmasıyla başlayacak. 14,10 ve 8 yaş altı olmak üzere 3 kategori düzenlenen 5. Burdur Gölü Uluslararası Açık Satranç Turnuvası 31 Ağustos’ta düzenlenecek ödül töreniyle son bulacak.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 24 Ağustos 2019 14:32

Hasanpaşa Çoban Bayramı 31 Ağustosta

21. Hasanpaşa Geleneksel Yünüm Böğet Koyun Yıkama-Çoban Bayramı Kültür Şenlikleri 31 Ağustos Cumartesi Günü başlıyor.

21. Hasanpaşa Geleneksel Yünüm Böğet Koyun Yıkama-Çoban Bayramı Kültür Şenlikleri, Tefenni Kaymakamı İlker Eker, Hasanpaşa Köyü Muhtarı İsmail Aksoy ve Hasanpaşa köylüleri tarafından organize ediliyor.

Şenlik 31 Ağustos Cumartesi Günü saat 18.00’de düzenlenecek Tostos gösterisi ile başlayacak. Saat 20.30’da Açılış yapılacak. Saat 21.00’de Ahmet Serttaş Konserivar. 22.15’de bağış ve yardımlar kabul edilecek. Saat 22.45’de Nurcan Altınok konser verecek.

1 Eylül Pazar Günü saat 05.30’da yünüm yünüm başlayacak. Yünümün bitiminden sonra köy meydanında konuklara çorba ikramı yapılacak. Saat 10.30’da Yünüm yarışması dereceleri açıklanarak derece alanlara ödülleri verilecek.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection