Tarihe göre süzülmüş ögeler: Cuma, 23 Ağustos 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

24 Ağustos 2019 - Cumartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalarla, vatandaşlara ücretsiz olarak lavanta fidesi dağıtımı yapılıyor. 

Lavanta fideleri; ‘Turizm Entegreli Tarımsal Faaliyet Projesi’ kapsamında; Salda Gölü, Yeşilova, Kayadibi, Alanköy, Akçaköy, Karakent, Burdur Gölü ve İlyas Köyü güzergahı üzerinde bulunan uygun arazilerin sahiplerine ücretsiz dağıtılıyor.

Tarımla turizmi birleştirerek yerli ve yabancı turistlerin bölgeye olan artan ilgisini karşılamak, aynı zamanda da kırsal kalkınmaya fayda sağlamak amacıyla ortaya konulan proje kapsamında ilk fideler, geçtiğimiz ilkbaharda dağıtıldı.

Fideler, bölgede bulunan hem hazine arazilerine hem de şahıslara ait olan arazilere dikilmek üzere dağıtılıyor. İlk dağıtımı ilkbaharda gerçekleştirilen lavanta fideleri, sonbaharda da dağıtılacak. Edinilen bilgiye göre, sonbaharda yapılacak olan dağıtım için, lavanta tarlası oluşturmak amacıyla alınan müracatlardan şartlara uygun olan yaklaşık 250 dekarlık arazi tespiti yapıldı.

Başvurular devam ediyor

Ücretsiz lavanta fidesi alabilmek için başvuru süreci devam ediyor. Lavanta tarlası oluşturmak ve bu teşvikten yararlanmak isteyen vatandaşlar, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne başvuruda bulunabilmekte. Belirlenen güzergah üzerinde, yol kenarında veya yolu gören bir konumda arazisi olan kişiler teşvikten faydalanabiliyor. Değerlendirmeye alınan başvurulardan şartlara uygun olanlara geri dönüş sağlanarak gerekli işlemler başlatılıyor.

Ocak ayından bu yana çok sayıda müracat alınan proje; köy muhtarlıklarına gönderilen resmi yazılar ve sosyal medyadan yapılan bilgilendirmelerle duyurulmuştu.

Tıbbi aromatik bitkilerden olan lavanta bitkisi, susuz koşullarda yetişebilmesi özelliğiyle bölge için oldukça uygun olmakla birlikte hem çevrenin korunmasına hem de görsel güzellik oluşturulmasına katkı sunmakta. Lavanta tarımı ayrıca, kırsal bölgede yaşayan üreticiler için de ayrı bir kazanç kapısı haline gelmiş bulunmaktadır.

Edinilen bilgiye göre, projenin sürdürülebilir olması ve üretilen lavantaların işlenmesi için şuan için alt yapı mevcut. Halihazırda Lisinia’daki ve Isparta’daki tesislerde işlenebilen lavanta bitkisi için ayrıca, ilimizde biri Yeşilova’da olmak üzere 2 ayrı tesisin açılması için de çalışmalar sürdürülüyor. Lavanta fidesi, dikimini takip eden 3 yılda ancak mahsul verebildiği için bu süre zarfında hazırlanacak olan alt yapının proje sürecinde işlevsel olabileceği düşünülüyor.

Lavanta ile kırsal kalkınma

Bölgede oluşturulmaya çalışılan turizme entegreli bir kırsal alan tarımsal faaliyeti ile kısa tedarik zincirine dahil olarak ilave istihdamlar, katma değerin bölgede yaratılması, göçün azalması, genç nüfusun bölgede tutunması ve bölgeye geri dönüşler yapılması amaçlanmakta. 

Belirtilen hedeflere ulaşabilmek için gerekli tanıtım faaliyetleri gerçekleştirilerek Isparta Güneykent’ten Salda’ya, oradan da Pamukkale’ye uzanan bir güzergahta tur şirketlerinin bölgeye gelmeleri ve en az 1 gün konaklamalarının sağlanması planmaktadır. İlimizde turizmi canlandırmaya yönelik yapılan çalışmalar kapsamında, tur şirketleri ile gelen misafirlerin yöremiz kültürüne göre ağırlanarak; lavanta, kekik, adaçayı, rezene ve gül hasadına katılmaları ve fotoğraf çekim alanlarında fotoğraf çekilmelerinin sağlanması, yöresel kahvaltı ve yemekleri tatmaları ve yöresel hediyelik eşyaların satılması hedeflenmekte.

Bölge için projenin hayata geçirilmesi kadar sürdürülebilir olması da oldukça önem arz etmekte. Bunun için yerel halkın projeye sahip çıkarak katılımcı olması bekleniyor. Böylece sürdürülebilirliğin sağlanması ile bölgenin kalkınmasına katkıda bulunarak, bölgenin refah düzeyinin artması sonrası ülke ekonomisine de katkı sunulmuş olacaktır.

Mine Kaya

Yayınlandığı Kategori Manşet

Vali Hasan Şıldak’ın, Batı Akdeniz kalkınma Ajansı destekleriyle yapılan Bucak Organize Sanayi Bölgesi Güneş Enerji Panellerinin hizmete alınmasıyla düzenlenen açılış programına katılmasına ilişkin açıklama yapıldı;

Bucak Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleşen açılışa başta Vali Hasan Şıldak olmak üzere, Milletvekili Bayram Özçelik, Milletvekili Yasin Uğur, Kaymakam Yalçın Sezgin, 22, 23. Dönem Burdur Milletvekili Mehmet Alp, Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, Bucak OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yalçın Mecikoğlu, İl Genel Meclisi Üyeleri, Bucak OSB Yönetim Kurulu Üyeleri, iş adamları ve vatandaşlar katıldı.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı çerçevesinde desteklenen projenin açılış programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programın devamında protokol konuşmaları ve Güneş Enerjisi Panellerinin açılışı gerçekleşti. 

Vali Hasan Şıldak programda yaptığı konuşmada; “Dünden itibaren Bucak için örnek yatırım hamlelerinin bugünde ikicisinin açılışını Organize Sanayi Bölgemizde gerçekleştiriyoruz. 

Bucak denilince, İlimizde her türlü girişimin öncülüğünü yapan bir İlçe olarak, özellikle sanayi sektöründe yatırımcı iş gücünün, girişimciliğin, sergileye gelmiş bir geleneğe sahip olduğunu görüyoruz. Tabi ki böyle bir gelişmenin görülmesi aslında çok normal. Organize Sanayi Bölgesi son derece iyi gelişen sağlam adımlar atan ve gelişmesini aslında kabuğuna sığmayan bir yapıyla devam ettiren bir görünüm arz ettiriyor. Ben de İl Valisi olarak son bir yıl içinde müteşebbis heyet ve yönetim kurulu başkanlığını üstlendiğim organizede yeni bir sürecinde başlangıcını atmış olduk. Öncelikle yönetim kurulunu tamamen sanayicilerimize devir ettik. Bunun ötesinde ikinci bir adım olarak müteşebbis heyeti de yine sanayicilerimize teslim edilerek bizim kamu adına yaptığımız öncülük görevini de ifa etmiş ve tamamlamış olacağız. Bucak sanayisi emin ellerde ve ilerlemeye devam edecek. 

Enerji konusunda da örnek bir davranış örnek bir girişim oldu. İlimizde pek çok alanda gördüğümüz yenilenebilir enerjinin İlimiz için en büyük nimet olan güneşten istifade edilmek suretiyle sağlanması ve burada devreye sokulması anlamlıdır. Bunun OSB’mize ve İlçemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı her alanda çok güzel hamleler gerçekleştiriyor. Kurum kuruluşlarımızı destekliyor. Şuanda da yine bu hafta içinde teklif başvurularının sona ereceği bir turizm alt yapısı, sosyal destek ve mesleki eğitim anlamında yine bir hamlenin içinde. Kalkınma Ajansımızın Yönetim Kuruluna, OSB Yönetim Kuruluna, Müteşebbis heyetine bu anlamda teşekkür ediyorum. Gelişimin Bucak’ta her alanda en iyi şekilde cereyan etmesi için İlimizdeki bütün aktörlerin, burada bulunan bütün hazurunun ve herkesin katkısıyla çok iyi noktalara taşınacağını, bu birlikteliğini bu uyumun, beraber başarmak ruhunun İlimize her alanda katma değerler getireceğini, olumlu sonuçlar doğuracağını ifade etmek istiyorum. Her zaman her hizmetin yanında olmak, desteklemek bizimde görevimizdir. Organizemize, İlçemize hayırlı olsun diliyorum” dedi.

Vali Hasan Şıldak, açılış programı sonrası Bucak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret etti. Okul hakkında genel bilgi alan Vali Şıldak, Makine Teknolojisi ve Motorlu Araçlar Teknolojisi bölümlerini gezerek öğrencilere verilen eğitim hakkında bilgi aldı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cuma, 23 Ağustos 2019 15:35

Yeşilova’da kaza; 1 ölü 8 yaralı

Denizli Burdur karayolunda, Yeşilova yakınlarında hafif ticari araçla otomobilin çarpıştığı kazada, sürücü Ömer Akdemir (63) yaşamını yitirdi. 3’ü çocuk 8 kişi de yaralandı.

Kaza, Denizli-Burdur karayolu Güney Köyü yakınlarında meydana geldi. Denizli yönüne giden Müslüm Koçhan yönetimindeki 47 PG 833 plakalı hafif ticari araç, karşı yönden gelen Süleyman Can Analık yönetimindeki 07 MET 33 plakalı otomobille karşı karşıya gelerek çarpıştı. 

Kazada hafif ticari araç sürücüsü Müslüm Koçhan, Betül Koçhan, Berat Koçhan, Burak Koçhan ve Tuba Koçhan ile diğer aracın sürücüsü Süleyman Can Analık ve araçta bulunan Ömer Akdemir, Belgin Yaşar ile Ömer Doğu Akdemir yaralandı. Kazanın ardından olay yerine jandarma ve sağlık ekibi sevk edildi.

Yaralılardan Ömer Akdemir, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Yıllardır ilimizde 250 kişiye istihdam sağlayan AssissTT Burdur Çağrı Merkezi Müşteri Hizmetleri birimi kapatılıyor. 

 

Firma, Denizli-Bozkurt depreminde, kendilerine MAKÜ tarafından tahsis edilen binanın depremde hasar görmesini ve kendilerine yeni bir yer tahsisi yapılmamasını gerekçe göstererek, çalışanlarını izne ayırmıştı.

AsissTT Burdur Çağrı Merkezi, Müşteri Hizmetleri’nin kapatılmasıyla işsizler ordusuna 250 kişi daha katılmış olacak.  250 kişinin işsiz kalmasından en az 1000 kişi olumsuz etkilenecek.

AsissTT  Burdur Çağrı Merkezi Müşteri Hizmetleri’nin çalışanları; işyerinin açılmasında büyük emeği olan Milletvekili Bayram Özçelik başta olmak üzere, tüm milletvekillerini, siyasileri, yöneticileri ve MAKÜ yönetimini, işyerinin kapanmasını önlemek için girişimlerde bulunmaya çağırıyorlar.

Firmanın öne sürdüğü gibi işyerinin kapama gerekçesi bina bulunamaması ise, firmaya bina sağlanması için destek olunması bekleniyor.

Yıllardır ilimizde faaliyet gösteren ve 250 kişiye ekmek kapısı olan AssisTT Burdur Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezi’nin faaliyetini sürdürmesi ve 250 kişinin işsiz kalmaması için, siyasilerin, yöneticilerin, sivil toplum örgütlerinin ve basının devreye girmesi isteniyor.

Denizli-Bozkurt Depreminde, hizmet verilen binanın hasar görmesinden sonra, AsissTT Burdur Çağrı Merkezi  Müşteri Hizmetlerinin çalışmaları durdurulmuş, çalışanlar izne ayrılmıştı. Firma yetkilileri yaptıkları bildirimle çalışanlarını işyerine çağırıp, “22.08.2019 tarihinden itibaren zorlayıcı sebep nedeniyle çalışanlara herhangi bir ücret ödemesi yapılamayacağı ve iş sözleşmesinin, iş sağlığı güvenliği yönetmeliğinin belirlemiş olduğu çalışma koşullarına uygun bir işyerinde faaliyete başlanana kadar faaliyetin askıya alındığı” bildirimini imza karşılığı çalışanlara tebliğ ettiler;

Bildiğiniz üzere işyerimiz 08.08.2019 tarihinde meydana gelen deprem nedeniyle ciddi hasar görmüştür.

İşyerimizde depremden nedeniyle ortaya çıkan zorlayıcı sebeplerden dolayı 09.08.2019 tarihinden beri çalışma yapılamamıştır. Söz konusu günler için 4857 sayılı iş Kanunu’nun 40. maddesine göre, çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenebileceği belirtilmektedir. Ancak işverenliğimizce bu kullanılmayarak yaşanan bu olumsuz süreçte 09.08.2019 - 21.08.2019 tarihleri arasındaki çalışılmadan geçen bu bekleme süresinin ücreti herhangi bir kesintiye uğratılmadan tam olarak hesaplanarak tarafınıza ödenecektir. 

22.08.2019 tarihinden itibaren zorlayıcı sebep nedeniyle tarafınıza herhangi bir ücret ödemesi yapılamayacağını ve iş sözleşmesinin, iş sağlığı güvenliği yönetmeliğinin belirlemiş olduğu çalışma koşullarına uygun bir işyerinde faaliyete başlanana kadar askıya alındığını bildirmek isteriz.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection