Tarihe göre süzülmüş ögeler: Cuma, 02 Ağustos 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

03 Ağustos 2019 - Cumartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Cuma, 02 Ağustos 2019 15:27

AGF yönetimi Salda’da

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu üyeleri Salda Gölü’nü ziyaret etti.

Lavanta deresi ziyaretinin ardından Salda Gölünde, Maldivler olarak adlandırılan bölümü ziyaret eden AGF Yönetim Kurulu üyelerine, Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, doğal sit alanı ile yapılmak istenen Millet Bahçesi hakkında açıklayıcı bilgi verdi. AGF Yönetim Kurulu üyeleri, konu üzerine Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel’e teşekkür ettiler.

Salda Gölü’ne yapılan ziyaret sırasında, binlerce kişinin temiz bir alanda Salda Gölü’ne girme zevkini yaşadıklarının bilgisi edinildi.

Salda Gölü ziyaretine; Akdeniz Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkanı Mevlüt Yeni, AGF Genel Başkan Yardımcısı Adnan Taraşlı, Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel, Hatay Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ahmet Yetişen, Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Arslan Deveboynu, Osmaniye Cebelibereket Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Cihangir, Akdeniz Gazete Sahipleri Derneği Başkanı Ahmet Yenigün ve Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Karahan katıldı.

Mine Kaya

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cuma, 02 Ağustos 2019 15:27

Bakan Kurum’dan Salda açıklaması

TOKİ tarafından ihaleye çıkarılan ve Salda Gölü kıyısına yapılması planlanan Millet Bahçesi’ne ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıklama yaptı.

 

Özel Çevre Koruma Alanı kapsamına alınan ve kıyısına Millet Bahçesi yapılması planlanan Salda Gölü, 31 Temmuz’da yapılan ihale öncesinde ülke gündeminde önemli bir yer almıştı. Özellikle sosyal medya vasıtasıyla konuya müdahil olan çok sayıda vatandaş, TOKİ tarafından ihaleye çıkarılan alanın, Salda Gölü’ne zarar vermesinden endişeli. Projeye, sosyal medyadan tepki gösteren vatandaşlar, Millet Bahçesi Projesi’nin detaylı olarak tüm hatlarıyla açıklanmasını da beklediklerini belirttiler.

Salda Gölü’nün gündemde yoğun bir şekilde yer alması üzerine, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla kamuoyuna seslendi;

“Salda Gölü ve çevresini Özel Çevre Koruma Alanı ilan ederek doğal güzelliğini korumayı amaçladık. Salda Millet Bahçesi projemizle de bölgedeki çevre kirliliğini önleyecek, bu doğal mirası koruyarak gelecek nesillere taşıyıcağız.” Açıklaması yapan Bakan Kurum, paylaşımına ayrıca, Salda Gölü’nün ‘ÖÇK’ kapsamına alınmadan önceki ve sonraki fotoğraflarından oluşan bir video da ekledi. 

Mine Kaya

Yayınlandığı Kategori Manşet

Anadolu lisesi ve Fen lisesi kademelerinin bulunacağı Arfen Koleji, 2019-2020 eğitim öğretim yılında açılacak. 25 Temmuz’da kuruluşu tamamlanan Arfen Koleji tanıtım toplantısı Susamlık Tesisleri’nde yapıldı. Tanıtım toplantısına Vatan Okulları Genel Müdür Yardımcısı ve Eğitim Uzmanı Ayhan Korkmaz, Kariyertürk İnsan Kaynakları Eğitim Danışmanı Adem Yeler, Arfen Koleji Kurucuları Mehmet Akkın, Mehmet Ünal ve Serhat Bozkurt katıldı. 

 

Toplantıda konuşan Vatan Okulları Genel Müdür Yardımcısı ve Eğitim Uzmanı Ayhan Korkmaz ile Kariyertürk İnsan Kaynakları Eğitim Danışmanı Adem Yeler eğitimde kaliteyi yakalayabilmek için kişilik analizlerine ve üretime önem verilmesi gerektiğini anlattılar.

Başarılı kadrosuyla ilimize nitelikli bir eğitim sunmayı hedefleyen Arfen Koleji’nde öğrencilerin fiziksel, sosyal, kültürel ve sanatsal yeteneklerini geliştirebileceği alanlarıda sağlayacak. Kurucularının eğitim çalışanlarından oluştuğu Arfen Koleji, 120 Fen Lisesi, 262 Anadolu Lisesi öğrenci kontenjanıyla eğitim verecek. Toplamda 382 kontenjanlık bir okul olan Arfen Koleji ,nitelikli yapısı ve güçlü kadrosuyla eğitimde marka isim haline gelmeyi hedefliyor. 

25 temmuz’da kuruluşu tamamlanan kolej için kayıtlarda başladı ve halen devam etmekte. Toplantıda konuşan Arfen Koleji Kurucularından Mehmet Ünal ise öğrenciyi iyi tanımayı, öğrenciyi doğru eğitmeyi ve öğrenmeyi kolaylaştırmak için Ankara ve İstanbul’dan katılan eğitim danışmanlarıyla beraber çalıştıklarını ifade etti. 

Aynı zamanda Arena Kurs Merkezi kurucuları da olan Serhat Bozkurt ve Mehmet Akkın matematik, Mehmet Ünal’da Kimya öğretmeni. Toplantıya katılan okulun eğitim ve yönetim ayağını oluşturan Vatan Okulları Genel Müdür Yardımcısı ve Eğitim Uzmanı Ayhan Korkmaz ve Kariyertürk İnsan Kaynakları Eğitim Danışmanı Adem Yeler ulusal televizyon proramlarında eğitim değerlendirmeleri de yapmakta.  

Arfen Koleji Kuruculaından Mehmet Ünal toplantıda kolejin tanıtımını yaparak;

“Biz Arfen Koleji’ni üç kişiyle kurduk. Bu kolej için 2 yıl önce çalışmalara başladık. 25 Temmuz 2019 tarihinde okulumuzun kuruluşunu tamamladık. Okulumuz iki okul statüsünde fen ve anadolu lisesi olarak açıldı. Bu okulun açılış hedefleri genelde ülkemiz, özelde Burdur eğitimine katkı sunmak. Milli Eğitimin temel amaçları doğrultusunda eğitime yeni yaklaşımlar sunmak. Sosyal anlamda iyi insan yetiştirmek. Bu anlamda eğitim anlayışımızı kısaca özetlersek şöyle. Öncelikle öğrenciyi iyi tanımak. İyi tanıdığımız öğrenciyi doğru eğitmek, doğru eğitirsek öğrenmeyi kolaylaştırmak. Biz Arfen Eğitim Kurumu olarak bunları başarmak için Ankara’dan ve İstanbul’dan eğitim planlayan kurumlar ile beraber çalışıyoruz.” bilgisi verdi.

Kariyertürk İnsan Kaynakları Eğitim Danışmanı Adem Yeler’de nitelikli eğitime doğru ortam ve iklimlendirmeyle varılacağını belirterek;

“Ben Ankara’dan geliyorum. Ankara’da sektörün öncü kurumlarına yönetim ve kariyer danışmanlığı, eğitim danışmanlığı yapıyoruz. Burada da 1,5-2 aydır bu hizmeti vermeye çalışıyoruz. Bir ülkenin veya bir işletmenin en önemli değeri insan kaynaklarıdır. İnsanı eğer tanıyorsanız, anlayabiliyorsanız, bir mühendislik, insan kaynakları marifatiyle anlayabiliyorsanız insanı üretken yaparsanız. İnsanı atlıyorsanız, insanı tanımadan yaptığınız her şeyin emek, zaman, enerji ve finans kaybı en önemlisi de kişilik kaybına yol açar. Dolayısıyla biz okulumuzda eğitim başlamadan öğrencilerimize kişilik analizleri yapmak, onları bir mühendislik marifetiyle tanımak, onların tüm yeteneklerini, fiziksel, sosyal, sanatsal yeteneklerini fark edip eğitim ve kariyer planlamasını buna göre yapmayı hedefliyoruz ve çalışmalarımızı başlattık. Bu çalışma yapıldığında aynı zamanda burda biz yönetim danışmanlığını da yapıyoruz. Sistemi de organize ediyoruz. Eğitim sisteminin bunu gerektirdiğini biliyoruz. Kişilik analizleriyle beraber bu üçünü senkranizasyon yapıyoruz. Yani sadece kişilik analizi yapmak yetmiyor. Aynı zamanda yönetim sistemi de buna göre kurgulanması gerekiyor. Eğitim sistemini desteklemeniz gerekiyor. Öğretmen  eğitimlerini bu uzmanlıklarla bu verilerle desteklemeniz gerekiyor. 3 gündür öğretmen eğitimleri yapıyoruz ve bu desteklerle bu uzmanlıkları velilerle de paylaşıyouz. Eğitim öğretim başlamadan öğrenciyle biz eğitim ve kariyer noktasındaki tüm planlamalara mütabık kalıyoruz. Bu mutabakattan sonra biz sistem olaraktan yol haritasına, sürece hep beraberce öğretmenlerle, eğitim kurumuyla, öğrenciyle ve oluşturduğumuz doğru ortam ve iklimlendirmeyle hedefimize gidiyoruz. Biz önce, önce öğretmen, önce eğitim diyoruz.”dedi. 

Vatan Okulları Genel Müdür Yardımcısı ve Eğitim Uzmanı Ayhan Korkmaz Arfen Koleji kurucularının eğitimci kişilerden oluşmasının bir avantaj olduğunu vurgulayarak;

“Ben öğretmenim. Öğretmenlik üzerine birkaç yıldan beri söz söylemek bize düştü. Dolaşıyorum.İllerde anlatıyorum. İnsanlarla sohbet ediyorum. Şunu öğrendik ki öğretmeni değerli kılmdan, eğitim niteliki kılamazsınız. Çünkü eğitimin merkezinde öğretmen var. Özel okul projelerinin özellikle okulculuktan gelen insanlar olması yani eğitimi eğitimciler yapması felsefesine uygun olması itibariyle hocalarımın yaptığı işi tekrar tebirik ediyorum. Her işin bir alanı var ala Türkiye’de bu alanda bir sıkıntı var malesef. Bir özel okul kurmak için sizin alan bilginiz alan yeterliliğiniz olması kanunen gerekmiyor. Kanunen gerekmediği içinde bu alan biz sıkıntılar doğurabiliyor. Bugün burada olma sebebim kuruculrında öğretmen olma sebebiyle ve dostlukları sevmem itibariyle gelip, görmek onlarla sohbet etmek, elimden geldiğince de bir şeyler söylemek istedim. 

Artık dünyada eğitim sınav eksenli değil üretim eksenli olmaya dönüyor. Öğretmen doğmamış çocuğun ve şimdiki çocuğun geleceğini planlar. Sizi eğitirsek sizden doğacak çocuklarda daha üretken olacaktır. Üretken bir okul yapmanızı, üretken bir nesil yetiştirmenizi ve icat çıkaran adamlarla çalışmanızı tavsiye ediyorum. Aykırılıklar güzeldir. Okulculuk artık aykırılığa doğru gidiyor. Eğer farklı olmazsanız, aykırı olmazsanız protatik okullar yapmanın anlamı yok. Farklı öğretmenler, aykırı öğretmenler, yöneticilerle çalışın ki okulunuz ses getirsin. Çünkü artık birincilik sadece sınavlar üzerinden ölçülmeyecek, Arfen Koleji eğer şehrin dinamiklerini yönetmiyorsa eğer Mayıs ayında bu şehrin en önemli konserini Arfen Koleji düzenlemiyorsa eğer yılsonunudaki insanların il dışından dahi gelip katılmak istediği bir etkinliği Arfen Koleji düzenlemezse birinci olamazsınız.” değerlendirmesi yaptı.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cuma, 02 Ağustos 2019 15:27

AGF daha etkin hale getirilecek

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu aylık olağan yönetim kurulu toplantısı, AGF Genel Başkanı Mevlüt Yeni başkanlığında Burdur Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde ilimizde yapıldı.

 

AGF ilimizdeki ziyaretleri sonrasında Yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdi.

Yönetim Kurulu Toplantısı’na; Akdeniz Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkanı Mevlüt Yeni’nin başkanlığında Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel’in ev sahipliğinde, AGF Genel Başkan Yardımcısı Adnan Taraşlı, Hatay Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ahmet Yetişen, Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Arslan Deveboynu, Osmaniye Cebelibereket Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Cihangir, Akdeniz Gazete Sahipleri Derneği Başkanı Ahmet Yenigün ve Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Karahan katıldı.

Toplantıda; AGF’nin daha etkin hale getirilmesi, Akdeniz’e bağlı illerdeki tüm gazetecileri kapsayacak iletişim ağının kurulması gibi kararlar alındı.

Toplantıya onur konuğu olarak katılan Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Gaye Coşkun AGF’ye üye olma kararı alacaklarını belirtti.

AGF Yönetim Kurulu’nca, sosyal medya hesabından yapılan açıklamada;

“Burdur ilimizde bulunduğumuz süre içinde Federasyonumuz ve Burdur Gazeteciler Cemiyetimize yakın ilgi ve desteklerini esirgemeyen başta Burdur Valimiz Hasan Şıldak, Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz,   Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz olmak üzere herkese çok teşekkür ediyoruz.

Ayrıca bölge buluşması ve yönetim kurulu toplantısına onur konuğu olarak katılan Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Gaye Coşkun ve yönetim kurulu üyeleri Zeliha Başar ve Ali Doğan’a nazik katılımları için çok teşekkür ediyoruz. 

Hiç şüphe yokki bu tür buluşmalar kolay organize edilmiyor. Bu manada kusursuz ev sahipliği için Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanımız Kürşat Tuncel ve yönetim kuruluna, Genel Başkan Yardımcımız Adnan Taraşlı ve tüm Burdur medyasına şükranlarımızı sunuyoruz.

Saygılarımızla.” Dendi.

Mine Kaya

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cuma, 02 Ağustos 2019 15:27

Lisinia AGF yönetimini ağırladı

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu üyeleri, Lisinia Doğa Proje Alanı’nı ziyaret etti.

Lisinia Doğa’nın kurucusu, doğa gönüllüsü Veteriner Hekim Öztürk Sarıca, AGF Yönetim Kurulu üyelerine Lisinia’ya ilişkin tanıtım konuşması yaptı. Lisinia’yı gezen AGF üyeleri, doğal olarak hazırlanan kremlerden de satın aldı. Üyeler, Lisinia projesinden memnun ayrıldıklarını belirttiler. 

Lisinia Doğa Projesi’nin temelleri doğa gönüllüsü Öztürk Sarıca tarafından 2005 yılında Burdur Gölü’nün kıyısında atıldı. Lisinia’da; yaban hayatı rehabilitasyon merkezi, lavanta bahçeleri, organik tarımla üretilmiş doğal ürünler yer alıyor. 

Mine Kaya

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Belediyesi Yağlı Güreşleri 17 Ağustos’ da yapılacak. Burdur Belediyesi bu yıl 2.si düzenlenecek yağlı güreşlerin tanıtımı ve organizasyonu çalışmalarını başlattı. Belediye Başkanı Orkun Ercengiz, daha önce düzenlenen basın toplantısında yapılacak yağlı 5 güreşlere 40’ı Türkiye’nin önde gelen müsabakalarında güreşmiş başpehlivanlar olmak üzere toplam 500 güreşçinin katılacağını açıklayarak;

“İlkini geçen yıl 1 Eylül 2018’de Dünya Barış Günü’nde düzenlemiştik. Hem dünya barışının ne kadar önemli olduğuna bir vurguda bulunmak hem de ata sporumuz olan yağlı pehlivan güreşlerinin Burdur’da ilkini gerçekleştirip, bundan sonra geleneksel hale getirebilmek için bir adım atmıştık. Geçen yıl, açıkçası bizlerin de beklediğinden daha fazla ilgi görünce, bu yıl yağlı pehlivan güreşlerimizin organizasyonu ile ilgili çalışmamızı daha erken başlattık. Böylece, Burdur’da güreşecek olan pehlivanlarımızın sözleşmelerini erken yapıp, Burdur’a davet edeceğiz. Burdur’da yapılacak yağlı pehlivan güreşlerinin ulusal anlamda da dikkat çeken sporcuları burada ağırlayacak olması hem de diğer taraftan geçen yıldan edindiğimiz tecrübe ile yurttaşımızın beklentisine karşılık verebilmek için doğrusu işi biraz daha büyütüp daha da bize yakışan hale getirebilmek için elimizden gelen gayreti gösterdik” demişti.

“Burdur’un tanıtımına katkı sağlayacak”

Bu yıl 17 Ağustos’ta yapılacak olan yağlı pehlivan güreşlerine katılacak 40 başpehlivanın tamamının Türkiye’deki tüm güreşlerde iddialı olan ve Kırkpınar’da başpehlivanlık için güreşen pehlivanlar olduğunu söyleyen Başkan Ercengiz, Burdur’a yakışan bir şekilde organizasyon yapacaklarını söyledi. Ercengiz, şöyle devam etti:

“Organizasyonun Burdur’un tanıtımına katkıda bulunacağına inanıyorum. Bölgemizin temiz çocuklarını, kötü alışkanlıklardan korumak ve spora olan sevgiyi ve yatkınlığı artırabilmek için de bu organizasyonun Burdur’da çok etkili olacağını düşünüyorum. Burdur Ticaret ve Sanayi Odamız bu konuda bize destek oldu, organizasyonumuza sahip çıkarak, katkı verdiler. Türkiye’nin belki de en güzel çayırına sahip bir organizasyona ev sahipliği yapıyoruz. Burdur Gölü’ne nazır sahada bir tarafından o kuruyup gitmesine üzüldüğümüz göle yeniden dikkat çekmeyi başaracağız.”

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection