Burdur Gazetesi Arşivi - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Çarşamba, 19 Haziran 2019 09:48

20 Haziran 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

20 Haziran 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Çarşamba, 19 Haziran 2019 09:48

Sel mağdurlarının imdadına belediye yetişti

Burdur Belediyesi ekipleri, kent merkezinde etkili olan ani ve kuvvetli yağış sonucu meydana gelen sel afetinde teyakkuza geçerek, hummalı bir çalışma sergiledi.  

Burdur Belediyesi’nden yapalın konuya dair açıklamada; Meydana gelen doğal afetlerde de il merkezindeki vatandaşların yardımına koşan Burdur Belediyesi’nin,  geniş araç filosu ve 24 saat hizmet veren Acil Müdahale ekipleri ile hem yağış öncesi tedbirlerini aldığı, hem de su baskınları sırasında vatandaşı yalnız bırakmadığı, yürütülen çalışmalarda,  meydana gelen hasarların,  alınan tedbirlerle minimuma indirilerek,  vatandaş mağduriyetinin en kısa sürede giderildiği bilgisi verildi; 

Burdur’da 17.06.2019 günü saat: 17.00 sıralarında başlayan ani ve aşırı yağmur,  İl Merkezi Şirinevler, Değirmenler, Menderes, Kışla ve Aydınlıkevler Mahallelerinde su baskınlarına sebep oldu. Burdur Meteoroloji Müdürlüğünden alınan bilgilere göre, metrekareye düşen yağış miktarı Şehir Merkezinde 15 Kg, Bahçeşehir Koleji civarında 20 kg, MAKÜ İstiklal Yerleşkesinde 29 kg olarak tespit edildi.    

Şiddetli yağmurun başlamasının hemen ardından Burdur Belediyesi, su taşkınları ve sel baskınlarından etkilenecek bölgelerde,  ilgili birimlere ait tüm ekipleri müdahale etmeleri için hazır bulundurdu. Burdur İtfaiye Müdürlüğü Burdur Merkez Mahallelerinde meydana gelen su baskınlarına 9 araç ve 44 personeli ile 22 ev ve ev eklentilerine müdahale de bulunurken, Su İşleri Müdürlüğü 40 personel, 3 kepçe 2 kanalizasyon aracı ve 1 çekim aracı ile 20 bina ve kanalizasyon hatlarına  ve sökülen borulara müdahale etti. Temizlik İşleri ise yağış uyarısının hemen ardından, 15 araç  ve 60 personeli ile  35 Mahallede bulunan su giderleri, drenaj ve logar temizliklerini tamamladılar. Sel baskını yaşanan yerlerde 2 araç, 2 süpürge makinesi, 1 çöp taksi ve 15 personel ile meydana gelen hasar çalışmalarının ardından, taşkına maruz kalan mahallelerde ve sokaklarda çevre temizliklerine hız kesmeden devam ediyorlar.  

Konuya ilişkin açıklama yapan Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say, ani ve sağanak yağışın başlamasının hemen ardından tüm ekipleri görev başına çağırdıklarını belirterek, “Medyada gelen taşkınlar özellikle güney ve güneydoğu cephemizdeki tepelerden taşan yoğun çamurlu taşkınların, şehir içerisinde ıslah edilmiş dere çaplarının, bu taşkınları alamamasından kaynaklıdır.  Taşan çamurlu su yollarda ve Şirinevler, Değirmenler, Menderes, Kışla,  Aydınlıkevler Mahallelerinde sıkıntıya sebep olmuştur. Taşkınlar oluşmadan tüm belediye kadrolarımızı, operatör kamyon ve iş makinelerimizi tekrar göreve çağırdık. Yağıştan kısa bir süre sonra ekiplerimiz tamamen sahadaydı ve müdahaleye başladık. Şirinevler, Değirmenler, Menderes, Kışla ve Aydınlıkevler Mahallelerinde, kot seviye düşüklüğünden kaynaklı, özellikle müstakil hanelere su girildiği görüldü.  İtfaiye ekiplerimiz de borulardaki su tahliye işlemlerini anında gerçekleştirdiler. Vatandaşımızın hep yanında olduk. Herhangi bir yaralanma veya can kaybı yoktur. Vatandaşımızın ciddi anlamda bir maddi kaybı söz konusu değildir.” Dedi

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 19 Haziran 2019 09:48

Başkan Ercengiz, TSKB başkan vekili

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği başkan vekili seçildi

 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Bursa’da düzenlenen Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği 31. meclis olağan toplantısına katıldı. 

Bursa’da düzenlenen Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği 31. Meclis Olağan Toplantısına 63 kentten Belediye Başkanları katıldılar.  Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği 31. Meclis Olağan Toplantısında yapılan seçimlerde, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği başkanlığına seçilirken, Sağlıklı Kentler Birliği başkan vekilliklerine ise  Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ile Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer getirildi. 

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği 31. Meclis Olağan Toplantısı

- Birlik başkanlığına Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş getirildi

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliğinin 31. Meclis Olağan Toplantısı’nda başkanlığa seçildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, kentteki bir otelde gerçekleştirilen toplantıda kullanılan 162 oydan 143’ünü alan Aktaş, birliğin dördüncü başkanı oldu.

Aktaş, 63 kentten toplantıya katılarak kendisine birlik başkanlığı görevini layık gören meclis üyelerine teşekkür etti.

Bursa’nın Sağlıklı Kentler Birliği hareketindeki bilgi, birikim ve tecrübelerini bundan sonraki çalışmalara yansıtarak, devraldıkları bayrağı daha da yukarılara taşıma gayretinde olacaklarını belirten Aktaş, şunları kaydetti:

“Bizler inanıyoruz ki sağlıklı şehir, sağlık ve sağlığı ilgilendiren tüm kentsel ve çevresel konularda eşitsizliklerin azaltıldığı, temiz ve güvenli bir şehirdir. Sağlıklı şehir, kentte yaşayanların beslenme, su, barınak, iş, güvenliği gibi temel gereksinimlerinin karşılandığı bir şehirdir. Sağlıklı şehir, herkese ulaşabilen, optimum düzeyde halk sağlığı ve sağlık bakımı ile herkese sağlık sunan bir şehirdir. Sağlıklı şehir, yaşanabilir kent inşa etmek için bütün dinamiklerin ortak hareketinin yanında ulusal ve uluslararası çalışmaları takip eden katılımcı bir şehirdir. Sağlıklı şehir, toplumsal memnuniyetin sağlandığı çağdaş bir kent için fiziksel, zihinsel ve sosyal olarak tam bir iyilik halidir. Bizler, birlik başkanlığı görevini yürüttüğümüz süre zarfında sağlıklı şehir hareketinin ülkemizin farklı şehirlerine taşınması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.”

Toplantıda ayrıca, yılda iki kez gerçekleştirilen olağan meclis toplantılarının ikincisinin bu yıl ekim ayında Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde yapılmasına karar verildi.

Rize’nin Fındıklı, Antalya’nın Muratpaşa ve Tekirdağ’ın Süleymanpaşa belediyelerinin yeni üye olarak kabul edildiği toplantıda, 4 üye belediyenin ayrılması konusu reddedildi.

Sağlıklı Kentler Birliği başkan vekilliklerine ise Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ile Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer getirildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 19 Haziran 2019 09:48

CHP Kadın Kolları Babaları unutmadı

CHP Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer ve yönetim kurulu üyeleri, Babalar Günü’nde Huzurevi’ni ziyaret etti. Huzurevi sakinlerini Babalar Günü’nde yalnız bırakmayan CHP Kadın Kolları Başkanı Gezer ve yönetim kurulu üyeleri, huzurevi sakinlerinin Babalar Günü’nü kutladı. Berberoğlu Huzurevi’nde kalan bütün yaşlılarla tek tek ilgilenip, hal hatır sordular.

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Kadın Kolları Başkanı Zinet Ercengiz;

“Babalar Günü etkniliği kapsamında Huzurevi’nde kalan sakinlerimizi ziyaret ettik. Onlarla bire bir ilgilenerek hal hatır sorduk. Babalar günlerini kutlayıp, bir ihtiyaçları olup olmadığını sorduk. Ellerinden öptük. Onların sadece özel günlerde değil, her zaman yanlarında olduğumuzu söyledik. Tüm babaların babalar günü kutlu olsun.” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 19 Haziran 2019 09:48

Sıfır ÖTV’de son günler

ÖTV indiriminden faydalanmak için 2 haftadan az bir süre kaldı. Geçtiğimiz yıl Kasım ayı itibariyle enflasyonla mücadele kapsamında konut, mobilya, beyaz eşya ve otomobilde ÖTV ve KDV indirimine gidilmişti.

İndirim 31 Aralık 2018’e kadar sürmüştü. Yoğun talep üzerine indirimler önce 31 Mart’a, daha sonrada Cumhurbaşkanı kararıyla 30 Haziran’a kadar uzatılmıştı. Yeni bir değişiklik olmaması halinde indirim bu ayla birlikte son bulacak. İndirimler kapsamında beyaz eşyada yüzde 6.7’lik ÖTV 30 Haziran’a kadar sıfır olarak uygulanıyor.

Kısa bir süre sonra bitecek olan indirimle ilgili gazetemize açıklama yapan Özata Aş. Yetkilisi Esra Özata; 

“Avantajlı fiyatlardan ürün almak ve bu fırsattan faydalanmak için son günlere giriyoruz. Halkımızın genel olarak teveccüh gösterdiği uygulama 30 Haziran’da bitecek. Bu anlamda  önümüzdeki aylarda oluşacak ihtiyaçları bu ay sonuna kadar almak tüketicilerimizin faydasına olacaktır.” Dedi. 

ÖTV indirimi, vatandaşa sunulan %6.7’lik bir oranla, yapılan zamlara rağmen fayda sağladı. Bu indirimle birlikte esnafın alış fiyatları düştü. Bu da müşteriye yansıdı. Ama tüm bunlara rağmen doların etkisi ve dalgalanmalardan gelen zamlardan kaçamadıklarını belirten Özata; “Piyasada bir rahatlama olup olmadığı tartışılır. Zamlardan etkilendik indirimlerden de etkilendik evet ama bu kritik durumlarda şirketimizin yaptığı kampanyaları müşterilerimiz daha çok değerlendirdi.” Bilgisi verdi.  

Esra Özata, ÖTV indiriminin bitim noktalarında indirimin daha çok talep gördüğünü ve müşterilerin bundan faydalanmak istedini vurguladı ve “Ayın sonuna doğru, son dakikalarda ötv indirimine talepte de -tıpkı diğer kampanyalarda olduğu gibi- artış gözleniyor. İndirimin uzatılması söz konusu olabilir. Biliyorsunuz önümüzde bir seçim var ve hala dalgalanan bir fiyat var, piyasamız hala çok açılmış değil, yaz sezonu geliyor evet işlerimizin hızlanacağı bir döneme giriyoruz ama indirim uzatılırsa bu, hem halkımız hem bizim adımıza faydalı olur diye düşünüyorum. İndirim bittiğinde %7lik daha fazla bir fiyat ürünlerin üzerine yansıyacak ve bizde etkileneceğiz.” Dedi.

Mine Kaya

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection