Burdur Gazetesi Arşivi - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Vali Hasan Şıldak Öğretmenevi’nde düzenlenen mikrokredi çekleri dağıtımında, “geri dönüşü olan hibe niteliği taşımayan, küçük miktarlarla hanımefendileri hayata tutunmaya teşvik eden, kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlayıcı çok yerinde bir girişim.” sözleriyle mikro girişimin önemine vurgu yaptı.

Valilik koordinesinde ilimizde mikrokredi hizmeti sunan Türkiye Grameen Mikrofinans Programı kapsamında desteklenen 15 kadın girişimciye temsili çekleri dağıtıldı. Burdur’da 2009’da açılan ve toplam yararlanıcının 1500’ü geçtiği Türkiye Mikrofinans Şubesi’nde şu anda 453 mikrogirişimci bu krediden yararlanıyor. Geri dönüşümün %100 olduğu mikrokredi sayesinde kadınlar hem kendi işini yapıyor hem de ev ekonomisine katkıda bulunuyorlar. 

Vali Hasan Şıldak Türkiye Grameen Mikrofinans kapsamında desteklenen 15 kadın girişimciye verilen çek dağıtımında yaptığı açıklamada;

“Bu projenin mimarı bu kredi törenine katılarak ilimizde bu yöndeki atılımları çok daha güçlü bir şekilde sürdürme konusunda bize de azim ve irade aşılamış oldu. Çalışma ve eğitim ibret alınacak tarafları olan 2003 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla başlatılmış olan, şu anda da desteklerini sürdürdüğü ve özellikleri olan bir proje. Bir defa geri dönüşü olan hibe niteliği taşımayan, küçük miktarlarla hanımefendileri hayata tutunmaya teşvik eden, kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlayıcı çok yerinde bir girişim. Bu manada da ilimizde de toplam yararlanıcı 1500’ü geçmiş ve Türkiye Mikrofinans Şubesi Burdur’da 2009’da açılmış. Şu anda da 453 mikro girişimci bundan yararlanıyor. Burada mikrokredilerin dönüşü %100 oluşu ayrı bir özellik kazandırıyor. Demekki bütün kadınlar girişim gücüne sahip, o cesareti içinde barındırıyor ve artık krediyle geri dönüştürebilecek kudrete sahip, cesareti, girişim gücü var. İmkan sağlanırsa yapabiliyor. Bu manada biz bu faaliyetlerin ilimizde, Valiliğimizinde destekleriyle bilhassa Özel İdaremiz çerçevesinde destek ve koordinasyonu sağlayacağız. Çok daha sayıları yükseltmeyi ve 4 sıfırlı rakmları ilimize getirmek istiyoruz. 

Kendi işini yapması insanın belkide dünyadaki en zevkli işlerden biridir diye düşünüyorum. Bir şeye sahip olmak, kendine ait bir şeyi başlatıp kendi iradesinde, kendi cesaretinde sürdürebilmesi apayrı bir olay olsa gerek.”dedi. 

TİSVA Başkanı Aziz Akgül’de  Türkiye Gremaan Mikrofinans’ın kuruluşuyla ilgili bilgi vererek; 

2002 yılında başlayarak Sayın Cumhurbaşkanımızın ilk defa Diyarbakır’da 6 kişiye her birisine 500 lira vererek başlattığı mikrokredi uygulamasında bugün itibariyle 63 ilde, 93 şubede, 180000 kadına 810 milyon lira  mikrokredi verilmesini sağladı. Geri dönüşüm %100. Bizim hiçbir şekilde hibeye ihtiyacımız yok. Borç para almaya da lüzum yok. Aslında bizim burada yapmak istediğimiz husus birere girişimcilik faaliyeti olarak onurlu bir şekilde nasıl daha iyi ailemize, çevremize, ilimize, ilçemize katkı olalım diye çalışıyoruz. Buradan mikrokredi alan hanımefendilerinde yapmak istediği önce ailesiyle ilgili gelir seviyesini artırmaya katkı sağlamak. Onun için onlar aslında bize hiçbir şekilde avuç açmıyorlar. Onlar çok onurlu bir mikro girişimci kadınlar. Onlar aldıkları küçük sermayeyle kendilerine gelir getirici faaliyette bulunuyor. Böylelikle aileninde mutluluğuna katkıda bulunuyorlar. 

Mikrokredi sadece Türkiye’de değil dünyada da çok yaygın bir şekilde kullanılıyor. Toplamda bugün itibariyle 193 ülkede yaklaşık 7000’den fazla mikrofinans kuruluşunun faaliyet gösterdiği bir atmosferde yaklaşık 500 milyon insana mikrofredi veriliyor. 2015 yılında Birleşmiş Milletler’in New York’ta yaptığı Sürdürebilirlik Konferansı’nda ön plana çıkan en önemli hususlardan birtanesi dünyanın 2030 yılına kadar yoksulluğun her çeşidinden kurtarılması hedefleniyor. Bu hedefin gerçekleştirilmesi içinde seçilen en önemli stratejilerden birtanesi mikrokredi stratejisi oldu. Bu sebepten dolayı mikrokredinin dünyadaki öncüsü Prof. Muhammet Yunus Birleşmiş Milletleri’in o yoksulluğun olmadığı dünya hedefinin gerçekleştirilmesine yönelik kurulan danışma kurulu başa getirildi. Bu bakımdan mikrokredi insanlığın daha iyi yerlere taşınması noktasında çok önemli bir rol oynuyor. 

İnsanlarımız çok onurlu. Onlar hiçbir surette avuç açmak istemiyorlar. Avuç açan biziz. Gelin bir sistem değişikliğine gidelim ve mikrokredi uygulamasını daha iyi noktalara götürelim. 10. yılını kutladığımız Burdur Mikrokredi Şubesi’nide inşallah Burdur’da tek dar gelirliğinin olmayacağı bir noktaya taşıyacağız.”değerlendirmesi yaptı.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Atatürk Mahallesi ve Fevzi Çakmak Mahallesi sakinleri ile bir araya geldi.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in, Atatürk ve Fevzi Çakmak Mahallesi sakinleri ile Cumhuriyet Yaşam Merkezi’nde bir araya gelerek,  vatandaşların sorunlarını dinlemesi, talep ve görüşlerini ele almasına ilişkin açıklama yapıldı;

Belediye Başkanı Ercengiz toplantıda, 5 yıl boyunca yapılan yatırımlardan bahsederek,  Atatürk Mahallesi’ndeki tamamlanan ve yapımı devam eden projelerin detaylarını aktardı. Başkan Ercengiz, mahalle sakinleri ile bir araya geldiği Cumhuriyet Yaşam Merkezi’nin yapım sürecinden bahsederek, “Burdur Belediyesi’nin finansman hesabını düzgün yaparak, borç almadan ve faiz ödemeden bir buçuk sene kadar kısa bir sürede yapımını tamamladık.” Dedi.

Başkan Ali  Orkun Ercengiz ayrıca  Atatürk ve Fevzi Çakmak Mahalle sakinlerinin merak konusu olan hastane ihalesi hakkında sorularını cevapladı. 

Başkan  Ercengiz, faaliyete geçecek olan El Sanatları Merkezi hakkında da bilgi verdi. Daha önce halı saha olarak kullanılan, İstanbul,  Ankara,  Fethiye ve tam tersi istikamet güzergahının  Burdur’un yol ticaretinin değerlendirilmesi konusunda önemli bir bölge ifade ederek, “ Burdur el sanatlarının ve ürünlerinin, marka değerlerinin ortaya çıkaracak çalışmaların, satış ve pazarlaması yapabilecek  bir alana olarak planlandı. Önümüzdeki günlerde bu Merkezi Burdur değerlerinin  satış ve pazarlaması üzerine faaliyete sokacağız. Biz kendi zanaatları ile her işini gören, dışarıdan hizmet almayı bitirip, müteahhitleri zengin etmeyi, yandaş yaratmayı bitiren, tamamen devletçilik bir politikayla kendi kazandığımızı yurttaşa geri kazandırarak, tasarruf ederek ve tasarrufları ile de hizmet veren bir belediyecilik anlayışını getirdik. Bizim derdimiz bina yapmak değil. Bizim derdimiz işlevsel binalar yapmak”  değerlendirmesi yaptı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 05 Ocak 2019 13:52

07 Ocak 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

07 Ocak 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Valilikten yayınlanan basın bülteniyle İl Jandarma Komutanlığına  bağlı ekipler tarafından “enerji ve nakil kablo hırsızlığı” ve “uyuşturucu imal ve ticareti” olayları ile ilgili yürütülen iki ayrı çalışmada, şüpheli şahısların yakalanarak yapılan işlemlerinin ardından adli makamlara sevk edildi.

Bültende, Enerji ve nakil kablo hırsızlığı” olayı ile ilgili Merkez İlçe Jandarma Komutanlığı sorumluluk alanında, Türk Telekom Firmasına ait telefon kablolarının son 3 aydan itibaren faili belli olmayan şüpheliler tarafından çalınması olayları ile ilgili yürütülen titiz istihbari çalışma neticesinde; 29.12.2018 tarihinde Burdur -Merkez Taşkapı Köyü ile Güneyyayla Köyleri arasından geçen telefon kablo hattının şüpheli şahıslar tarafından kesildiği esnada suçüstü şüpheliler yakalanmıştır. 

Yakalanan şüpheli şahıslardan biri çıkarıldığı mahkemece tutuklanmış, diğer iki şüpheli şahıs ise adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştır.

“Uyuşturucu imal ve ticareti” olayı ile ilgili Burdur İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından yürütülen istihbari çalışmalar neticesinde Merkez Suludere Köyünde bir şahsın ev ve eklentilerinde adli makamlardan alınan izin doğrultusunda yapılan aramada 10 gr esrar maddesi, 1 adet ruhsatsız av tüfeği, ve 3 koli içerisinde FETÖ/PDY Terör Örgütü ile iltisaklı olduğu değerlendirilen kitap, dergi, CD ve doküman ele geçirilmiştir.

Olayla ilgili yakalanan şüpheli şahıs gözaltına alınarak ele geçirilen suç unsurlarına el konulmuştur. Ayrıca ele geçirilen FETÖ/PDY ile iltisaklı olduğu tespit edilen kitap, dergi CD ve doküman ile ilgili olarak C.Savcılığınca adli tahkikat yürütülecektir. 

Güvenlik güçlerimiz tarafından vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik emniyet ve asayiş hizmetlerine aralıksız devam edilmektedir.” Denildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Sultanderesi’nde bulunan marangoz atölyesinin yıllık katma değer üretimi 2 milyon.”dedi.

Sultanderesi marangoz atölyesinde, yeni yapılan bütün parkların pergolaları, oyun evleri, piknik masaları, oturma bankları, çöp kovaları ve ahşap saksıların yapımının yanı sıra Belediyenin diğer birimlerinin ihtiyacı olan ofis dolapları da yapılıyor.

Kaynak atölyesinde ise marangoz atölyesinde imalata hazırlanan malzemelerin demir aksamları, rögar kapağı imalatı, tel kafesler, boyama işleri, basket potaları imalatı, oyun gruplarının imalatı, özürlülerin kullanımı için yürüyüş rampalarının metal aksamı üretilmekte. 

Yeni yapılan veya hali hazır parklarda kaynak işleri, metal aksamların tamiri bakımı periyodik kontrollerle takip ediliyor ve yapılıyor. 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Sultanderesi Marangoz Atölyesi ile ilgili yaptığı açıklamada;

“Eskiden birçok şeyi hazır alırken bugün orman bölge müdürlüklerinin açtığı ihalelere gidip ihalelerden kereste alıyoruz. O keresteleri lata haline dönüştürüp daha sonra çeşitli malzemeler yapıyoruz. Yani bunun bize avantajı oldukça fazla. Bizim ustalarımız var. Onlar gece gündüz demeden çalışıyorlar, işler bitsin diye. Ciddi bir karımız var bu işten. Burada yapılanların hepsi el emeği. Ama bunların hepsini arkadaşlarımız yapıyor. Çöp kutuları, konteynır kutuları, kitaplıklar var. 

Burada işleme yapıyoruz. Bu işlemelerin hepsini arkadaşlarımız yapıyor. Banklar, piknik masalarının hepsini kendimiz üretiyoruz. Ciddi bir üretim tesisi haline geldi burası. Neredeyse dışarıdan mobilya almıyoruz. Hepsini kendimiz yapıyoruz. Yıllık sadece bu atölyenini bize katma değeri 2 milyondan aşağı değildir.”bilgisi verdi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Bakırcılar Çarşısı esnaflarından Hasan İmrak, artık bakırcılık mesleğine ilginin azaldığını ve en büyük sıkıntının eleman yokluğu olduğunu söylüyor.

Burdur’un son bakırcı ustası 73 yaşındaki Hasan İmrak 65 yıldır bakırcılıkla uğraşıyor. Hasan İmrak, mesleğin son temsilcisi olarak 65 yıldan beri çekiç sallıyor.

Bakır eşyalara talebin her geçen yıl azalması nedeniyle son yıllarda bitme noktasına gelen bakırcılık mesleği, tarih olmamanın mücadelesini veriyor. Bakırcılık mesleğinin son erbabı olan Hasan İmrak, Arasta Bakırcılar Çarşısı’nda bakırcılık mesleğini icra ediyor.

Hasan İmrak 65 yıldan beri bakıra şekil vermek için çekiç salladığını belirterek, geçmiş yıllarda birçok bakırcı ustasından sadece kendisinin kaldığını söyledi.

65 yıldır baba mesleğini devam ettiren Hasan İmrak, gülyağı, kekikyağı ve çelik kazanlar yapıyor. Yaptığı çelik kazanlarıda yurtdışına satıyor. 

Türkiye’de bakır işlemeciliğini sadece kendisinin yaptığını belirten bakırcı ustası Hasan İmrak;

“65 yıldır bu meslekle uğraşıyorum. Baba mesleğini bu zamana kadar devam ettirdim. Burdur’da ve Türkiye’de tek bakırcı ustası ben kaldım. Mesleğimin son temsilcisi olarak işimi devam ettiriyorum. 

Yaptığım çelik kazanlarımı yurtdışına satıyorum. Çelik kazanların dışında gülyağı, kekikyağı, kuruyemişçi ve yemek kazanları yapıyorum. İşimi 65 yıldır severek yapıyorum. 65 yıldır yıldan beri çekiç sallıyorum. 

En büyük sıkıntımız eleman yokluğu. Bunun nedenide meslek okullarının olmayışı ve ailelerin çoçuklarını okutma isteği. Bizim mesleğe olan ilgi azaldı. Toprak, bakırcılık mesleğinin tarih olmaya yüz tuttu, kimse bu işe ilgi göstermiyor artık. Ben mesleğimde ikinci emekliliğimi de doldurdum. Gücüm yettikçede bu mesleği yapmaya devam edeceğim.”dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection