Burdur Gazetesi Arşivi - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

CHP İl Genel Meclisi Üyeliği Aday Adayı Hakan Açar gazetemizi ziyaret etti. Gazetemizi ziyaretinde il ve ilçelerde yapılacak hizmetler hakkında bilgi veren CHP İl Genel Meclisi Aday Adayı Hakan Açar, Türkiye genelinde 26 sivil toplum kuruluşu içerisinde yer alan su ürünleriyle ilgili Burdur Su Ürünleri Üretici Birliği’ni kurulmasını sağladığını söyledi. Evli ve üç çocuk babası olan Hakan Açar, Burdur’da balıkçı esnafını bir araya getirerek yap-işlet-devret modeli ile şu an ki balık satış dükkanlarının yapılamsına önderlik etti ve halende esnaflığa devam etmekte. 

1994’te Karacaören Baraj Gölü’nde kafeslerde ilk balık üretimini gerçekleştirdiğini söyleyen CHP İl Genel Meclisi Üyeliği Aday Adayı Hakan Açar;

“1969 yılında Burdur’da doğdum. Anne ve babamın öğretmen olması sebebiyle öğrenimime değişik illerde devam ettim. 

Alabalık üreticilerini bir araya getirerek Burdur Alabalık Yetiştiricleri Üretici Birliği’ni kurdum ve halende başkanlığını yapmaktayım. 

Su Ürünleri Yetiştiricileri Birliği’nin kuruluşunda bulundum ve üst birlik denetleme kurulu başkanlığı yaptım, şu anda yönetim kurulu üyesi olarak devam etmekteyim. Burdur’da balıkçı esnafını bir araya getirerek yap-işlet-devret modeli ile şu anki balık satış dükkanlarının inşa edilmesini sağladı. Burdur’da ilk balık restorantını açtım. Halen balık üretimi, satışı yapmaktayım ve esnaflığa devam etmekteyim. Aynı zamanda mühendis olarak yurt genelinde 60’a yakın balık çiftliği ve kuluçkahane projesini yaptım. 

CHP’nin yakın zamanda bir temayül yoklaması var. Bende burada İl Genel Meclisi Üyeliği aday adayıyım. 25 yıldır balıkçılık yapıyorum. 15 yıldır birlik başkanlığı yapıyorum. Sektörün her alanında varım. Siyasete de ülkenin de bulunduğu mevcut durumdan dolayı sorumluluk duyarak girme gereği hissettim. Zaten uzun süredirde siyasetle ilgileniyordum. Artık sahalara ineyim diye düşündüm. 

Liyakat sistemin ortadan kalktığı, vasıfsız insanların yönetimlere geldiği, insanların kaderleriyle oynandığı bir dönem yaşıyoruz. Ülkemizin eğitim sistemindeki içinde bulunduğu durum belli. Ülkenin ekonomisi belli. Artık herkesin kendinde bir sorumluluk duyması gerektiğine inandığım için, sorumluluk duyduğum için siyasete giriyorum. 

Ben bilgime, birikimime güvendiğim için adayım. Ne maddi ne de makam, mevki beklentim yok. Hala çalışan genç bir insanım. Seçmenlere de büyük iş düşüyor. Ben partime güveniyorum. Seçmeniminde bilinçli olduğuna inanıyorum. İl Genel Meclisi Üyeliği’ne adayım ben. İl Genel Meclisi’nde ne yapacağımı biliyorum. İl Genel meclisi’nin görevleri nedir biliyorum. Ben buraya uygun muyum biliyorum. Bu inanç var. Mühendisim. Kendi sektörümde birçok ilke imza attım.

Bilgi ve birikimimizle sorunlara çözüm olmaya geliyoruz.”dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

12 Ocak 2019 - Cumartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Vali Hasan Şıldak 10 Ocak Gazeteciler Günü’nde kahvaltılı toplantıda bir araya geldiği basın mensuplarına 2018 yılı içerisinde yapımı tamamlanan ve devam eden yatırımlar hakkında bilgi verdi. 

 

2019 yılı hedefleri ve beklentileri tek tek açıklayan Vali Şıldak turizm yatırımları konusunda da açıklamalarda bulundu. Salda Gölü çevresinde iki alanda da bir mesire alanı bir de mevcut tabiat parkı alanının çalışmalarının sürdüğünü belirten Vali Hasan Şıldak bi lavanta tanıtım merkezi ve Burdur Gölü ile Salda Gölü arasında lavanta yolu projelerinin olduğunu müjdesini de verdi. 

İlimizin önemli kültürel miraslarından olan Sagalassos’a da Ağlasun Köylere Hizmet Götürme Birliği’nce kafeterya açılacağını ayrıca Kibyra’da ziyaretçi karşılama ünitesi yapılacağını söyledi. Kentimize gelen ziyaretçilerin ekonomik olarak ilimize yeterince getiri bırakmadığını bunun içinde yatak kapasitesinin artırılması gerektiği vurgusu yaptı. 

Vali Hasan Şıldak ilimizde yapımı devam eden yatırımlar ve ihale tarihleri hakkında yaptığı açıklamada;

“Kültür merkezi ihale tarihini 8 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştiriyoruz. Burası Mart ayı içinde hızlı bir süreçle tekrar yapımına başlanıp, ilimize çok ihtiyaç duyulan salon, kültür etkinliklerinni yapılabileceği bir bina inşalllah hizmete sunulacak. Yine Halk Kütüphanesi bitmiş durumda. Buranında Şubat ayı içinde donatımı ile ilgili ihaleyi yapıyoruz. En geç Nisan ayı içinde burasıda hizmete açılacak. Bu binada kültürel anlamda önemli bir açığı kapatacak. Özel İdare hizmet binasının yapımı bir süredir devam ediyordu. Bunun Mart ayı içinde ihalesini yapmak şartıyla gerekli ödenek ayrıldı. Çavdır’da yarım kalan bir hükümet konağı inşaatı vardı. İçişleri Bakanlığı ödeneğini temin etti. Bu ayın 28’inde ihalesini yapıyoruz. Kaldığı yerden devam edecek.

Yüzme havuzunu inşatı tamamlanmak üzere. İçerideki donatım malzemelerini temin etmeye çalışıyoruz. Birkaç ay içinde bu da yüzme sporu alanında çocuklarımızın, gençlerimizin ve bütün halkımızın hizmetine girecek. Kapalı spor salonu inşaatını yaz ayalarında tamamlamış olacağız. Birde ilimizde millet bahçesi uygulamasını da hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu konu hükümetimizin 100 günlük eylem planlarında yer alıyor ve Sayın Cumhurbaşkanımızın önem verdiği projelerdendir. 

Salda Gölü için önemli çalışmalar devam ediyor

Salda Gölü geçen yıl tahmini olarak 500000 ziyaretçiyi gördü. Salda Gölü’nde çok önemli çalışmalar devam ediyor. Çevre Şehircilik ve Tarim ve Orman Bakanlığı birlikte çalışma yürüttüğümüz Bakanlığımız. Burası özel koruma çevre bölgesi ilan edilecek. Özel koruma çevre bölgesi demek buranın doğal mirasını gelecek nesillere temiz olarak, bozulmamış olarak intikalinin sağlanması demek olacak. Bunu çok önemsiyoruz. Yine koruma imar planı çalışmalarıda Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından sonuçlandırılma noktasına geldi. Son olarakta yine Çevre Şehircilik Bakanlığımız tarafından burada tesisler planlanıyor. Hem beyaz kumsal bölgesinde hem Belediye Halk Plajı bölgesindeki hazine arazilerini kullanmak suretiyle düzenli alanlar oluşturacağız. Temenni ediyorum ki bunları önümüzdeki turizm sezonuna yetiştirmek. Yetişmese dahi büyük bir oranda tamamlanmış olacağını ber şimdiden söyleyeyim. Bunların hazırlıkları yapılıyor. 

Yine Tarım Orman Bakanlığımız uktesinde de bu göl çevresinde iki alanda bir mesire alanı bir de mevcut tabiat parkı alanının genişletilmesi çalışması sürüyor. Bu çalışmalarında ortası geçildi, sonuna doğru yaklaşılıyor. İnşallah hepisini birlikte hizmete girmiş olarak 2019’da görmeyi arzu ediyoruz.”bilgisi verdi. 

Salda Gölü ile Burdur Gölü arasındaki hazine arazileri üzerinde vatandaşlara ücretsiz lavanta fidesi temin ederek ekim yaptırıp, yoğun bir lavanta bahçesi oluşturmak istediklerini belirten Vali Şıldak;

“İlimizin önemli turizm değerlerinden biri lavanta turizmi. Bunun geliştirilmesiyle de ilgili ciddi çalışmalar içerisindeyiz. Tam olarak zamanlama bunda vermek zor. Bütün bu belirttiğimiz çalışma alanları koruma alanları olduğu için prosedürler biraz uzun zaman alıyor. Bu çalışmaları yine bu lavantayla ilgili sürdürdüğümüz alanda da benezeri bir koruma söz konusu olduğu için biraz yavaş gitse de 2019 yılı içinde büyük oranda tamamlanacağını söyleyebilirim. Bir lavanta tanıtım merkezi ve lavanta yolu projemiz var, Salda Gölü ile Burdur Gölü arasında. Hazine arazileri üzerinde vatandaşlarımıza ücretsiz lavanta fidesi temin ederek ekim yaptırıp, yoğun bir lavanta bahçesi oluşturmak istiyoruz ve bir de lavanta tanıtım merkezi alanımız olacak. Burada hem yeme içme tesisleri hem ürünlerin satışının yapıldığı ve üretiminin de sembolik olarak gösterildiği bir alan düşünüyoruz. Yani Isparta’dan daha yoğun bir lavanta birikimi, kapasitesi oluşacağını ifade etmek isitiyorum. İlimizin farklı bölgelerinde de farklı girişimler, şahıslar tarafından yoğun bir lavanta ekimi söz konusu. Mesela Çavdır ilçemizde bir vatandaşımız lavanta bahçesi oluşturuyor. 

İnsuyu Mağarası’na mesire alanı yapılacak

Yine İnsuyu Mağarası’da kısa süre içinde daha çok ziyaretçi çekebilecek bir yapıya kavuşturulacak. Mesire alanını düzenleyeceğiz. Daha temiz ve bakımlı hale getireceğiz. Bu yıl içinde ciddi sayıda ziyaretçi aldı. Bunu yükseltmeyi düşünüyoruz.” sözleriyle lavanta turizmi hakkındaki projelerini dile getirdi.

Üniversite ile her alanda işbirliği içinde çalışıyoruz

Sagalassos’un önümüzdeki yıllarda çok daha parlayacağı düşüncesinde olduğunu belirten Vali Hasan Şıldak;

“Zaten yoğun bir ziyaretçi sayısı oldu bu yıl. Yolu da düzetildi bu yıl. Sıcak asfalt yapıldı. Burada bir eksiklik gördük. Burada bir kafeterya yoktu. Gelen ziyaretçilerin bir çay içmek için bile bir mekanı yoktu. Orada aslında bir mekan var. DOSİMM Kültür Bakanlığı işletmek üzere ihale etmişti. Buraya bir otomat makine konulmuştu, o da çalışmıyordu. DOSİMM’den burayı devralıyoruz. Ağlasun Köylere Hizmet Götürme Birliğimiz burayı kafeterya olarak işletecek ve bunun oranın canlanmasına, renklenmesine katkı sağlayacağını düşünüyorum. Kibyra’da da ziyaretçi karşılama ünitesi hızla yapılıyor. Burası çok az ziyaretçi alıyor. Burayı da canlandırmamız lazım. Bütün amacımız buraya gelen ziyaretçilerin turizm druk noktalarını görmelerini sağlayarak buradan ayrılmalarını temin etmek. Bunun içinde olmazsa olmazlardan biri ilimizin yatak kapasitesi. Yeni bir girişimler yaparak önemli marka isimleri Burdur’a davet ediyorum. Bunun ilkini Gürallar’a yaptık. Gürallar sıcak bakıyorlar. Burada Organize Sanayi içinde de bir işletmeleri olacak. O yatırımları da başlamak üzere. Yine ilimizin iş insanlarına, sermaye sahiplerini bu vesileyle bu hususu da hatırlatmak istiyorum. Burdur’un turizm yatırımlarına çok önemli derecede ihtiyacı var. Gelen turistler Salda’yı görüp, lavanta bahçelerini gezip, belki diğer noktalara uğramadan ayrılmak durumunda kalıyorlar. Burdur’a ekonomik olarak yeterince getiri bırakmadan, turizmden istifade edemeden ziyaretçileri göndermek durumunda kalıyoruz. Her şeyden önce bu misafirlerimizi biz burada konaklatabilmeliyiz. Bunun içinde yatak kapasitesinin artması gerekiyor. İlimizde çok sınırlı bir kapasite mevcut.

Valilik bünyesinde proje birimini güçlendirdik

Biz önemli bir çalışma daha yürütüyoruz. Üniversitemizle de her alanda işbirliği içindeyiz. İl Gelişim Çalıştayı yapılarak burada yapılan bilimsel, akademik çalışmalar sonuçlarını verdi. Bu çalışmalardan 160 tane proje başlığı oluşturdu arkadaşlar. Yani ilimizin 13 ana sektörde 160 tane akadmisye arkadaşlarımız roje sundu. Valilik bünyesinde biz proje birimini çok güçlendirdik. Buarad ciddi profesyonel desteklerde sağlıyoruz. Burada ilgili bütün kuruluşlarımızın desteğiyle karma ekipler oluşturarak konusuna göre eşleşmeler yaparak, üniiversitemizle çalışmalar yaparak yoğun bir prdje üretimine başlıyoruz. Hedefimiz Avrupa Birliği projelerinden, BAKA projelerinden diğer Erasmus’tan olsun, ulusal ajanstan bütün proje duyurularını takip ederek en verimli şekilde en çok sayıda projeyi sunmak ve sonucunu almak üzereyiz. Bunu yapacağız. Bu irademiz var. 160 proje başlığı da bizim ilk çalışma alanlarımız içinde olacak. Bunlardan uygun gördüklerimizi, yapılabilir olduğunu değerlendirdiklerimizi öncelikli olarak ele alıp, tekliflerde bulunacağız.”dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Türk Kızılay derneği tarafından yürütülen bağış kampanyasına destek olmak amacıyla 09.01.2019 tarihinde Orman Bölge Müdürlüğü’nce  kan bağışında bulunuldu. 

Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman’ın da bizzat iştirak ederek kan verdiği kampanyaya Bölge Müdürlüğümü’nde sağlık şartları bağışa uygun olan gönüllü tüm personel katıldı. Etkinlikle ilgili düşüncelerini ifade eden Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman “Kan vermenin süreklilik arzeden önemli ve kutsal bir görev olduğuna dikkat çekerek, Türk Kızılay Derneğince yürütülen kan bağışı kampanyasına Isparta Orman Bölge Müdürlüğü olarak her yıl destek vermekten geri kalmayacaklarını, ve bu durumun aynı zamanda bir vatandaşlık görevi olduğunu” belirterek, bağışta bulunan tüm personele duyarlı davranışları nedeniyle teşekkür etti.

Yayınlandığı Kategori Manşet

MHP İl Başkanı Hikmet Ökte yazılı basın açıklaması yaparak, 07.01.2019 tarihinde MHP İl Başkanı, yönetim kurulu ve seçim komisyonunun, aday adaylığı belirleme süreci içinde Gölhisar’da çalışma yaptığı bilgisi vererek;  “Aday adayı belirleme çalışmalarında MHP Gölhisar Belediye Başkan aday adayı belirlenirken basına intikal eden asılsız bir bilginin partimizin mühim ve iç işleyişine özgü gibi gösterilip sözde mahrem bir bilgi gibi paylaşılmasının tarafımızca resmiyette bir karşılığı yoktur.” Dedi;

Bu paylaşımın partimizin iç tüzüğünde ve işleyiş yönetmeliğinde yeri yoktur. Partimizce resmi olarak belirlenen aday adaylarında bulunması gereken beş kriter gözetilerek genel merkezce adaylar belirlenecektir.

Bu paylaşımın partimizin iç tüzüğünde ve işleyiş yönetmeliğinde yeri yoktur. Partimizce resmi olarak belirlenen aday adaylarında bulunması gereken beş kriter gözetilerek genel merkezce adaylar belirlenecektir.

Bu kriterler:

* Anket çalışmaları ve halk önderlerinin tavsiyeleri

* İl ve ilçe teşkilatının önerisi

* Yerelden  sorumlu Genel Başkan Yardımcısının onayı

* Merkez Yürütme Kurulunun onayı

Bu kriterlerin dışında yapılan değerlendirmeler tamamen partimizin aday belirleme ilkesinin dışında olup MHP’nin Gölhisar’da başarısını istemeyen, Gölhisar halkını yanlış yönlendirmeye çalışan, algı operasyonuyla menfaat bekleyen çevrelerin tertiplediği haberdir.

Basında adı geçen MHP Gölhisar Belediye Başkanı aday adaylarımız, ilçede saygı gören halk önderlerinin takdirini kazanmış partimizce kıymetli görülen,  bu haberlere aldırmadan MHP’nin başarısı için üstüne düşen sorumluluğu fazlasıyla yerine getirecek güce ve kazanma inancına sahip kişiler olarak birlik ve beraberlik içinde seçim çalışmalarına devam edeceklerdir. 

Partimizin, başta ilimizde ve ilçelerimizde aday adayı  belirleme  sürecinde yaptığı çalışmalar, nihai karar ve tutumlar medya aracılığı ile İl Başkanlığının resmi açıklaması  ile kamuoyuna  duyurulmaktadır. Bunun dışında medyada, partimiz hakkında yapılan haberlere itibar edilmemesini, resmi ağızdan ilan edilmeyen  haberlerin gerçek dışı ve dayanağı olmayan bir haber olduğunu belirtir, maksatlı,asparagas bilgilerin sadece partimizi ve adaylarımızı yıpratmak için olduğunu ifade ederek Burdur kamuoyunu saygıyla  bilgilendiririm.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, kış şartları nedeniyle kan bağışı oranının azaldığına dikkat çekerek  kan bağışı çağrısı yaptı.

Türk Kızılay’dan yapılan açıklamaya göre Kınık, sosyal medya hesaplarından “Acil Duyuru” başlığıyla kan bağışı çağrısında bulunuld

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık mesajında; “Yurt genelinde kan stoklarımız azaldı, kan ihtiyacımız arttı. Kış şartları nedeni ile kan bağışı sayılarımızda ciddi düşüş var. Sizleri Kan bağış noktalarımıza bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki kan ihtiyacının karşılanması için 2018 yılında 2 milyon 571 bin ünite kan bağışı aldıklarını aktaran Kınık, bu bağışlarla hastanelerde kan bekleyen yaklaşık 4 milyon hasta ve yaralıya şifa ulaştırdıklarını belirtti.

Kış koşullarının ekiplerin çalışmalarını olumsuz etkilediğinin altını çizen Kınık, şunları kaydetti:

“Ekiplerimiz her mevsimde olduğu gibi kış aylarında da görevlerinin başında kan bağışı noktalarında bağışçılarımızı bekliyor ancak kış koşulları nedeniyle kan bağışları her geçen gün düşüş gösteriyor. Oysa hastanelerdeki kan ihtiyacı azalma bir yana artış eğilimi gösteriyor kış aylarında. Kan, uzun süre saklanabilen bir tedavi aracı değil maalesef. Kızılay olarak her gün yaklaşık 9 bin ünite kan bağışı almamız ve hastanelere ulaştırmamız gerekiyor. Ancak kan bağışlarımız şimdilik günlük 7 binler dolayında. Soğuk ve yağışlar nedeniyle daha da düşüş eğiliminde. Kış aylarına maksimum kan stokuyla girmemize rağmen, 60 binler dolayında olması gereken stok sayımız 40 binlerin altına inmiş durumda. Bu nedenlerle zaten duyarlı olan tüm milletimizi bir kez daha kan bağış noktalarımıza davet ediyoruz ve birbirimize ihtiyacımız olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection